BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Een liberaal Duitscb oordeel. wordt de vol- ilaatsten, tsachtige >ver hen j ourna- deze of zijn oor- !in snelt verlangt ;eeft, van dat ipnemen, aaninoe- sreen be- zal bren- 'orderen, ver niets rdig zij, alles af- al maken werij ge en hunne ie te doen •oot getal genomen, gevonden gehuurd den. itgegeven krampen, in, waar- Jl. Maandag avond zijnvolgens het Utrechtsch dagblad, langs de verschillende spoorweglijnen in onderscheiden richtingen uit Utrecht vertrokken dertig duizend reizigers. Het vertrek der treinen werd wel eenigszins vertraagd, doch er zijn geen ongelukken voorgevallen. Bij koninklijk besluit is de tuchthuisstraf, waar toe Hendricus Werson, voormalig politie-agent te 'sGravenhage, wegens moedwilügen doodslag is ver oordeeld verwisseld in twee jaren celstraf, met ver vallenverklaring tevens van de smet van eerloosheid, aan de tuchthuisstraf verbonden. Zondag jl. is het stoomschip P. Caland te New- York aangekomen. In de nabijheid van Londen is een dubbele moord gepleegd, door iemand uit de zeer fatsoenlijke klasseden heer Frederik Hunt. Het schijntdat hij voornemens is geweest zijn geheele gezin en ook zich zeiven het leven te benemen, waarschijnlijk tenge volge van financieele moeilijkheden. Zijne vrouw en een zijner dochtertjes heeft hij den hals afgesneden- twee jongens, een van 9 en een van 5 jaren, had hij laudanum ingegeven, doch in niet voldoende hoeveel heid, zoodat zij werden gered. Twee andere jongens van 12 en 13 jaren hadden geweigerd een drank te nemen dien hun vader hun had aangebodenterwijl eindelijk nog een vijfde kind, een meisje van 10 jaren, het behoud van haar leven te danken heeft aan de gouvernante, die haar niet naar beneden wilde laten gaan toen haar vader haar riep. Hunt beproefde te vergeefs zich door laudanum het leven te benemeneene poging om zich door een spoortrein te laten overrijden mislukte eveneens, daar hij op het verkeerde spoor was gaan liggen. De politie heeft hem spoedig gearresteerd. Dat de zaak in Londen veel opzien baart spreekt van zelf. Volgens de officieuse Provincial Correspondenz hebben de ministers van binnenlandsche zaken en eere- dienst in Pruisen afwijzend beschikt op het verzoek van de Berlijnsche vereeniging voor lijkenverbranding om vergunning tot het verbranden van menschenlijken. De ministers gronden hunne weigering hierop dat de lijkenverbranding in strijd is met de bestaande rechts verhouding en de toestemming om haar in te voeren slechts bij de wet zou kunnen worden verleend. Het denkbeeld van lijkenverbranding had tot nogtoe geen algemeenen bijval ondervondenterwijlvolger.s de ministers, bij de algemeen heerschende piëteit jegens lijken van bloedverwanten veilig kan worden aangeno men, dat vooreerst de lijkenverbranding weinig sympathie zal verwerven. Eenige heeren uit een Saksisch grensstadje keer den van een sledevaart naar een Boheemsch dorp terug, alwaar zij de zorgvuldig schoon gemaakte flesschen van hun waterstoven met heerlijken Hongaarschen wijn hadden gevuld, en die op deze wijze zonder de minste moeite binnensmokkelden. Toen zij de grenzen goed en wel gepasseerd waren hadden ze wat een pret over de zoo goed gelukte list en werd nog eens bij een goed vriend aangelegd. Ternau wernood weder ingestapt riep een hunner uit„Maar onze stoven zijn zoo heet „Ja zeide de knecht van den vriend de flesschen waren geheel koud ge worden. Ik heb er het koude water uitgegooid en er lekker heet water ingedaan om de heeren te verrassen Te Parijs zijn een man en vrouw, echtgenooten, veroordeeld respectievelijk tot 5 en 7 jaren tuchthuis straf wegens het tot ongebondenheid verleiden van een 19jarig meisje te 's Gravenhagedat zij vervolgens aan het toezicht harer oude moeder onttrokken en naar Parij s gevoerd hebben. Thermometerstand. 30 Mrt. 's av. 11 u. 43 gr. 31 'smorg. 7 u. 46 gr., 'smidd. 1 u. 52 gr., 's av. 6 u. 48 gif. In dezen tijd van parlementaire stilte wordt in Frank rijk vooral met gespannen belangstelling de werkzaam heid van de regeering gadegeslagen, die geroepen is de constitutioneele republiek, welke thans nog slechts op het papier bestaat, werkelijkheid te doen worden. De houding van den heer Buffet stemt de republikeinen niet tot groote tevredenheid. Hoewel men niet gelooft, dat hij inconstitutioneel zal handelenvreest men echter dat hij niet krachtig genoeg tegen de Bonapartisten zal ageeren. Met belangstelling wordt daarom de ver kiezingsstrijd in het departement Lot tegemoet gezien, alwaar de Bonapartisten voornemens zijn prins Murat candidaat te stellen. In dat geval zal het moeten blij ken welke gedragslijn de heer Buffet voornemens is te volgen. Tot nogtoe gaat hij althans met groote gema tigdheid te werk; van eene verandering in het perso neel der ambtenaren is nog niets gebleken, en de Bonapartistische organen exploiteeren inmiddels zijne verklaring, dat in den toestand niets veranderd is. Het vermoeden is niet ongegronddat de regeering niet in alle opzichten homogeen is; tegenover de pas sieve houding van den heer Buffet althans staat die van den heer Dufauredie voornemens is eene circulaire tot den procureur generaal te richten waarin hun wordt voorgeschreven hoe zij zich met het oog op de laatste beslissingen der nationale vergadering moeten gedragen. Dit stuk is aan eenige leden van de linkerzijde mede gedeeld die er zich volkomen mede hebben vereenigd. Geen wonder dus, dat de handelwijze van den minister van justitie in de oogen der republikeinen zeer gunstig afsteekt tegen die van den minister van justitie, van wien men spoedig krachtiger daden hoopt. Evenmin als in Frankrijk heerscht ook elders poli tieke rust. Spanje wordt door een gevaarlijke ministe- rieele crisis bedreigd. Generaal Conchade gouverneur van Cuba, Jis van dezen post teruggeroepen, om te worden vervangen door den markies de Balmaseda. Tenauwernood te Madrid teruggekeerd heeft hij den koning eene memorie ter hand gesteld, waarin hij den tegenwoordigen minister van oorlog, generaal Jovellar, die zijn voorganger op Cuba is geweest, beschuldigd de eenige oorzaak van den tegenwoordigen oorlog in die bezitting te zijn, eerst door zijn handelingen als gou verneur en later als minister van oorlog. Concha ver zekert dat Jovellar aanleiding heeft gegeven tot de indiscipline van het Cubaansche leger en legt hem, in éen woord zeer ernstige zaken ten laste. Volgens het korte telegraphische bericht heeft dit feit te Madrid een algemeene sensatie verwekt, wat trouwens niet te verwonderen iswant mochten de beschuldigingen blij ken waarheid te bevattenen daaromtrent zal een scherp onderzoek noodzakelijk wezen, dan zou dit onge twijfeld veel kwaad doen aan het prestige van en het vertrouwen in het tegenwoordige gouvernement. Vooral ook ten aanzien van de Carlisten is het te betreurendat de regeering thans zou worden verzwakt, want de kansen voor een vrede nemen wel toe. Uit Barcelona wordt weder gemeld, dat behalve een luite nant-kolonel en een officier van minderen rangverschei dene vrijwilligers uit het leger van don Carlos zich te Olot bij Martinez Campos hebben aangemeld om tot de Alfonsisten over te gaan. Daarenboven is de be weging van het Carlistische leger gestaakt en schijnt don Carlos eenigszins te zijn geretireerd. Hij bevindt zich thans te Durango. Een merkwaardige parlementaire of liever politieke crisis heerscht tegenwoordig in Denemarken. Sedert eenigen tijd bestaatjjddaar strijd tusschen de regeering en de tweede kamer (Folkething). De rijksdag bestaat nl. uit twee kamers een eerste kamer, Landsthingen een tweede kamer Folkething. Nu heeft reeds gerui- men tijd de meerderheid van de tweede hare leiders in het ministerie willen hebben, waaraan echter de regeering niet heeft willen toegeven; de kamer wilde daarop de regeering dwingen, zoo het schijnt, door de begrooting en verwierp verschillende daarop voorko- komende posten. Doch wat is het geval? In de con stitutie is eene bèpaling, dat ingeval de begrooting niet door de tweede kamer wordt goedgekeurd, door de eerste kamer eene financieele commissie kon worden benoemd, die dan de parlementaire controle op de finan ciën van den staat uitoefent. Van dat recht heeft thans de eerste kamer, voor de eerste maal sedert de invoering der constitutie (28 Juli 1866) gebruik ge maakt daar zij de bestaande regeering onvoorwaarde lijk wil steunen, en naar verzekerd wordt han delt zij in overeenstemming met de wensehen der meerderheid van de bevolking. Een van beide zal nu moeten gebeurende tweede kamer zal óf moeten toegeven, öf er zal een reeks van ontbin dingen volgen en een voorloopige begrooting worden vastgesteld. Het -schijnt dat de eerste kamer genegen is om tot de vaststelling van een zoodanige begrooting mede te werken en dat zij de ontbinding der tweede kamer gaarne zou zien. Gedurende eenige dagen verkeert de hoofdstad van Engeland in een godsdienstige opgewondenheid die echter reeds weder aan het afnemen is. Twee Ameri- kaansche predikers, die overal opwekkingen tot bekee ring houden, hebben eerst eenige provinciesteden in Engeland bezocht en zijn vervolgens te Londen aange komen alwaar zij in de eerste dagen voor vergaderin gen van 18,000 tot 20,000 personen het woord voerde- Thans echter kunnen de heeren Moody en Sankey ter nauwernood 10,000 personen bijeen krijgen. Zij hebben daarom per telegraaf een twaalftal van hunne apostelen uit Amerika ontbodenom gezamenlijk Londen te kunnen bewerken en allen die bekeering noodig hebben in hunne woningen op te zoeken. Men twijfelt echter aan het succes van hunne pogingendaar de Engel schen er niet van houden in hunne woning te worden lastig gevallen. Een andere kerkelijke aangelegenheid heeft dezer dagen niet minder de gemoederen in beweging gebracht. Met Juni a. komt de in de vorige zifting van het par lement aangenomen wet op het ritualisme bij de open bare godsdienstoefeningen der hervormde kerken in werkingwaardoor een aantal ceremoniën en formali teiten die van het katholicisme zijn overgenomen worden afgeschaft, en nu heeft de geestelijkheid, bij gelegenheid der laatste kerkelijke feesten het ritualisme tot het uiterste gedrevenals ware het om opzettelijk ergernis en oppositie uit te lokken, doch alles heeft zonder eenige stoornis plaats gehad. In ieder opzicht zijn de Engelschen een zeer eigen aardige natie, die een bijna onbegrijpelijk mengsel van conservatisme en liberalisme vertegenwoordigd conser vatief in de vormen, liberaal in hare beginselen. Een ander staaltje van eigenaardigheid leverde Maandag jl. Hyde-Parkalwaar ten gunste van den gewaande» Eocher Tichborne de talrijkste meeting plaats had, die nog ooit voor zijne zaak werd gehouden. Niet minder dan 30,000 personen waren ten gunste van den man vereenigddie zoo geruimen tijd de aandacht niet alleen van Groot-Britanniëmaar zelfs van geheel Europa heeft weten gaande te houden en waarschijnlijk toch slechts de brutaalste bedrieger is, die zich ooit heeft vertoond. In de liberale pers van de meeste landen vindt men een enkel orgaan, dat zich door zijn zelfstandige en vaak zeer eigenaardige opinie van alle anderen onder scheidt dat over vele politieke quaesties van den dag een van alle anderen afwijkend oordeel heeft en verde digt. Zulk eene positie neemt onder de nationaal-libe- rale bladen van Duitschland de Berlijnsche Volks-Zeitung inen vooral karakteristiek is haar oordeel over de tegenwoordige politiek ten opzichte van de laatste pauselijke encycliek. Verschillende nationaal-liberale organen hebben er de Italiaansche regeering een heftig verwijt van ge maakt dat zij geen maatregelen neemt om de politieke vrijheid van den paus te beperken. Door de kerkelijke wetten in Pruisen van nul en geener waarde te verkla ren en de gehoorzaamheid daaraan met excommunicatie te bedreigen heeft de paus, volgens genoemde bladen, oproer tegen een met Italië bevrienden staat gepredikt en daartegen moest de Italiaansche regeering zich doen gelden. „Wij onzerzijds zegt echter de Volks-Zeitung hebben niet zoo groote reden tot blijdschap over de tot nogtoe zichtbare vruchten van onzen strijd om het bui tenland te beklagen of ook aan te klagendat het niet denzelfden weg inslaat. Ook zijn wij van oordeeldat Italië beter zal weten of daar waar de groote meer derheid van het volk katholiek is en toch in het par lement den strijd tegen den clerus wordt gevoerd denzelfden weg dien wij zijn ingeslagen, al of niet met goed succes kan worden gevolgd. Het denkbeeld echter om maatregelen tegen den paus te nemen, omdat hij zich veroorlooft een Pruisische staatswet voor niet gel dig te verklaren, houden wij voor een kleine overdrij ving welke op een zoo goed geordenden en wel beves tigden staat als Duitschland een meer komisch dan tragisch licht werpt. „Ten aanzien van het groote staatsgevaar dat een herderlijke brief van den onfeilbaren paus in Rome voor ons in het leven zou kunnen roepen zijn wij zoo door en door ketterschdat wij bewerendat zoo men dat stuk eenvoudig in de papiermand had gestopt, waar het behoort, geen enkele kemphaan van hen die over staatsgevaar schreeuwen er naar zou hebben ge kraaid. „Evenmin als wij in staat zijn te ontdekken waarin eigenlijk het gevaar voor den staat gelegen is, als iemand in het buitenland in een brief een Pruisische staatswet voor niet geldig verklaart, evenmin kunnen wij begrijpen waarom de Italiaansche regeering dezen dwazen herderlijken brief, die toch geen gevolgen kan hebbenals een gevaar voor de rust en den vrede van een bevrienden staat moet beschouwen. Italië zelve geniet sedert een reeks van jaren het voorrecht, dat de onfeilbare paus in ontelbare herderlijke brieven de Italiaansche wet voor nul en van geener waarde ver klaart, zonder dat het eenig gevaar voor den staat heeft veroorzaakt. Men laat daar den onfeilbaren ouden heer praten en schrijven wat hij wil en gaat met de toepassing der beginselen van den modernen staat rus tig zijn gang in de overtuiging, dat de bliksems van het Vaticaan niet eens de werking van een theater- onweder kunnen hebben. En nu zou de Italiaansche regeering zoo levendig bezorgd zijn voor het Duitsche rijk als zulk een brief ons met den toorn van den hei ligen vader bedreigt? „Waarlijk zoodanige handelwijze der Italiaansche regeering zou een zoo diepen eerbied voor de uitspraken van den onfeilbaren paus in Rome verraden als onze ultramontanen zouden kunnen denken en wensehen. Ons ketters komt het echter allerbespottelijkst voor zulk een gezag aan een stuk „heilig" papier toe te kennenen allerbelachelijkst om in maatregelen der

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3