voor soldaten van de marine was en deze woorden 1 niet op hem toepasselijk warendat men om zijnentwil het formulier niet kon veranderen, enz., overwon hij eindelijk zijn watervrees en sprak de gevaarlijke woor den uit. Morgen wordt in Spanje de periode der stieren gevechten geopend. In de dagbladen werden reeds gedurende geruimen tijd door de ondernemers do schoonste beloften gedaan omtrent den luister dien zij dit jaar aan de gevechten willen geven. Stieren uit de fokkerijen van Castilië en Andalusiematadores die reeds een grooten naam hebben verworven zullen in het strijdperk treden en over het geheel is het personeel zoo uitstekend samengesteldals maar eenigszins moge lijk was. Evenals men voor den oorlog onder menschen wil doen, zijn ook eenige maatregelen genomen tot humaniseering van de stierengevechtendaar enkele pijnlijke middelen om den strijdlust of de woede der dieren op te wekken zijn afgeschaft. De gewonde paarden, die niet op eigen beenen het strijdperk kunnen verlatenzullen onmiddellijk worden gedood. Bij iedere voorstelling zullen zes stieren optreden en worden doodgestreden. De prijzen der plaatsen zijn in de advertentiën vermeld, daar het voor de fatsoenlijke klassen in Spanje een zaak van eer is, om eene loge bij de stierengevechten te hebben. De vereeniging ter bescherming van dieren zou in Spanje nog een rijk veld ter bearbeiding kunnen vinden. In Rusland is men ijverig bezig met de organisee ring der duivenpost voor het geval van oorlog. De plaatsen voor stations zijn reeds aangewezen; binnen kort zullen de inspecteurs worden benoemd en de photo- graphen worden aangewezendie zich zullen moeten oefenen in de vergrooting der zeer fijn geschreven depêches, welke door de duiven worden overgebracht. Voor den postdienst in Rusland zijn de Belgische post duiven het best geoordeeld. Het Petersburger blad Pcela stelt voor valken af te richten om de vijandelijke postduiven te vangen. Omtrent den treurigen toestand der arbeiders in de Vereenigde staten van Noord-Amerika bevat de Duitsche Volksstaat het volgende bericht van een arbeider uit Chicago: „Ternauwernood heeft de helft der alhier aanwezige arbeiders in het afgeloopen jaar slechts gedurende eenigen tijd werk kunnen vinden en door het kolossale aanbod van werkkrachten zijn de loonen tot het laagste peil gedaald. Er zijn hier handwerkslieden en huisvaders in menigte wier wekelijksche verdien sten niet meer dan 3 tot 4 dollars bedragenen daarbij zijn de prijzen der noodzakelijkste levensbehoeften, vooral van kleedingstoffen buitengewoon hoog. Kost en logis in een kosthuis bedragen 4 tot 5 dollars per week. Eenige goed georganiseerde werkvereenigin- gen hebben met moeite de gewone loonen kunnen uitbetalen. Eenige werklieden-vereenigingen hebben groote verliezen geleden en men begint iu te zien, dat de arbeidende klasse door werkstakingen niet wordt gebaat". De Parijsche politie heeft drie valsche munters aangehoudendie een aantal valsche obligatiën der leening van de stad Parijs van het jaar 1850 in omloop hebben gebracht. Een aantal medeplichtigen bevinden zich in het buitenland. Men is hierdoor tot de ont dekking gekomen dat valsche effecten in zeer groote hoeveelheid zoowel të Parijs als op andere beurzen in Frankrijk ter markt gebracht worden. Men heeft dit niet vroeger bemerkt daar, tengevolge van het aan zienlijk aantal leeningen dat in de laatste jaren gesloten isde effecten in pakketten van honderd tot duizend stuks van de eene hand in de andere gaanzonder dat de koopers zich de moeite geven om ze te onderzoeken. Men ziet nu met groote spanning den uitslag van het gerechtelijk onderzoek te gemoet. De hoofdredacteur van de Times, de heorDelane, is ongesteld en zal zich, op raad zijner geneesheeren, gedurende geruimen tijd van zijn schier bovenmensche- lijken arbeid moeten onthouden om weder tot krachten te komen. De kroonprins van Zweden en Noorwegen, prins Oscar, Gustaaf, Adolf, een kleinzoon van prins Fre- derik der Nederlanden, doet met Paschen zijne kerke lijke belijdenis en zal in den aanstaanden zomer door zijn vader, den koning, aan de Noorweegsche volks vertegenwoordiging worden voorgesteld. De prins wordt den 16co Juni 17 jaren en heeft, naar men verzekert, eene verstandige opleiding ontvangen, welke goede vruchten gedragen heeft. Het is bekend, hoe Frederik de Groote over den godsdienst dacht, dien hij echter niet versmaadde tot politieke doeleinden dienstbaar te maken. Karakteris tiek is, vooral met het oog op den tegenwoordigen tijd, den volgenden brief door hem aan bisschop von Roth- kirch te Breslau geschreven den 26en Augustus 1782: „Waarde, beste, lieve, getrouwe! Ik acht het noodig aan de katholieke geestelijkheid, vooral die in ge stichten en kloosters, de verklaring te geven, dat zoo zij zich als getrouwe en voor reden vatbare onderdanen gedragen, van mij niets te vreezen heeft. Ik zal nim mer in hunno zaken, zooals die eenmaal zijn ingericht, eenige wijziging of verandering brengen, behalve wat de te betalen bijdragen betreft op de wijze zooals vroe ger is bepaald; overigens zal ik nimmer het minste of geringste van eene stichting of klooster vragen( nog minder eischen. Daarentegen moeten de geeste lijken zich steeds als getrouwe en rechtschapen onder danen gedragen en vooral in tijd van oorlog geen on trouw plegen jegens mij en het land, want ingeval ik zoo iets verneem, zullen zij het zich zeiven te wijten hebbenals ik mij genoodzaakt zal zieneen stichting of klooster waarin zich zulke ontrouwe geestelijken of monniken bevindenop te heffen." Misschien zou von Bismarck er geen bezwaar in zien om keizer Wilhelm een dergelijk document ter onderteekening voor te leggen. Het Berner internationale posttraktaat is ook door de beide huizen van den Oostenrijkschen rijksraad goed gekeurd en wacht nog slechts op de onderteekening van den keizer. In een kolenmijn bij Couillet nabij Charleroi heeft eene ontploffing plaats gehad waarbij 5 personen zijn gedood en 15 gewond. Den vorigen Zondag had te Rome de opening plaats van eene kerk voor Engelsche protestantenhetgeen op dien grond, als eene veelbeteekenende gebeurtenis beschouwd mag worden. Eeuwenlang heeft het pause- lijk gezag geweigerd een anderen eeredienst dan den streng katholieken in zijne onmiddellijke omgeving te I duldenmet uitzondering alleen van de jodendie als handelaren en geldschieters van den Romeinschen adel onontbeerlijk waren en het recht om God naar hunne wijze te vereeren kochten door eene bijzondere belas ting, door opsluiting in afzonderlijke wijken (Ghettos) en door de strenge belofte van zich niet aan het maken van bekeerlingen te zullen schuldig maken. Een dertigtal jaren geleden gelukte het den Pruisischen gezant het eerstvoor zich en zijne landgenooten ver gunning te verkrijgen om in het gebouw der ambas sade des Zondags godsdienstoefening te houden. De Amerikaansche gezant volgde. Eerst vele jaren latei- kregen de Engelschendie geen vertegenwoordiger hun ner regeering te Rome bezatenmet groote moeite ver lof om buiten de Porta del Popoio een stal tot kerk te mogen inrichten. De politie waakte echter zorgvuldig dat niemand anders dan Engelschen zich aan het be zoeken van dit verboden oord schuldig maakte. Met de verschijning van het koninklijk gezag van Victor Emmanuel in de eeuwige stadhielden echter alle kerke lijke beperkingen tegenover niet katholieken op, en zoo was het dan ook nu aap_ de Engelsche protestanten ge oorloofd om binnen Rome, en wel op eene plaats die niet ver van het vaticaan verwijderd is, een godshuis te openen. Of zij echter van den arbeid hunner zende lingen die om zoo te zeggen onder de oogen van den paus werkzaam zullen zijn, veel gevolg zullen zien, mag betwijfeld worden. De Economie van Doornik meldt den dood van een spoorwegconducteur tengevolge van een val van de loopplankterwijl hij de kaartjes ging nazienen vraagt waarom ook niet in België dezelfde maatregel kan worden ingevoerd als onlangs in Nederland is genomenwaarbij den conducteurs is verboden de con trole op die wijze uit te oefenen. Evenals in Nederland en Engeland zou deze, meent genoemd blad, ook in België wel op een andere wijze kunnen plaats hebben. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden namiddag is ten raadhuize te Vlissingen aanbesteed de levering van gaskolen ten behoeve der gemeente-gasfabriek. De uitslag heeft als minste inschrijvers doen kennen B. Hagedoorn, zoon te AmsterdamNew-Pelow-kolen voor 10.17 per 1000 kg., en dezelfden voor New-Pelton-kolen voor f 11.32 per 1000 kg.; W. C. van Duuren Dutilh te Vlissingen, Burnhope-kolen voor f 10.69^ per 1000 kg. TherinozneterstantS. 26 Mrt. 'sav. 11 u. 44 gr. 27 'smorg. 7 u. 45 gr. 'smidd. lu.50gr. 's av. 6 u. 46 gr. verslag ontvouwd, bereid aan die bezwaren tegemoet te komen? Zoo ja, op welke wijze? Of volhardt zij in haar oorspronkelijk voornemenen welke afdoende gronden zijn daarvoor aan te voeren? De minister heeft geantwoord: 1° tot zijn leedwezen zwarigheid te moeten maken om de adviezen van gedeputeerde staten overteleggen en zich voor te behouden de bijzondere redenen van dat bezwaar bij de beantwoording van het voorloopig verslag op te geven 2° dat de bevolking des rijks op ultimo December 11. 3,768,322 zielen bedroeg, zoodat het getal leden dei- kamer bij toepassing van art. 77 der grondwet met drie zal moeten vermeerderen, waartoe een wijziging der tabel bij de beantwoording van hot voorloopig verslag zal worden ingediend; 3° dat de sedert ultimo December 1873 toegenomen bevolking zoowel der hoofdstad als van de daaraan grenzende gemeenten de gelegenheid aanbiedt om aan de geopperde bezwaren tegen de uitbreiding van het kiesdistrict Amsterdam voor een zeer groot deel tege moet te komenzooals nader bij de beantwoording van het verslag zal worden aangetoond. Staten-generaal Het voorloopig verslag der 2e kamer over het wets ontwerp tot hierziening der kiestabel, waarvan wij gisteren alleen datgene vermelddenwat op het voorge stelde nieuwe kiesdistrict Bergen op Zoom betrekking heeft, resumeert zich in hoofdzaak in de volgende vragen, door de commissie van rapporteurs tot de regeering gericht: 1° Maakt de regeering bezwaarom de adviezen van gedeputeerde staten, die over de wijziging der kiesta bel zijn gehoord, ter inzage van de leden der kamer over te leggen? 2° Is de regeering in staat de opgave van de cijfers der bevolking op 31 Dec. 1874 voor geheel het rijk aan de kamer mede te deelen? 3° Is de regeering, na kennis genomen te hebben van de bezwarentegen het herscheppen van Amster dam in een zevenvoudig district geopperd en in het MILITIEWII r Het wetsontwerp tot wijziging van de wetten op de nationale militie strekt om in de wettelijke bepalingen de verbeteringen op te nemen, welke in een vorig ont werp waren voorgesteld en die door de ondervinding noodzakelijk zijn gebleken. Omtrent het beginsel der afschaffing van de plaats vervanging en nommerverwisseling eerbiedigt de regee ring het votum der kamer van 1873. Dat beginsel is dus in het ontwerp niet opgenomen. De strekking der voornaamste bepalingen van het tegenwoordig ontwerp dat aan de regeling der schut terijen vooraf gaat en deze moet voorbereiden is eene versterking van het maximum der sterkte van de militiediezonder nocmenswaardigen nieuwen druk op de bevolking te leggenwordt verkregen door beper king van het getal vrijstellingen en door het bekomen van meer elementen voor het onmisbare militiekader. Voor de militie te land zoowel als voor die ter zee wordt de sterkte verhoogd. Het maximum der sterkte van iedere lichting der militie wordt gebracht op 13,500, de geheele sterkte op 67,500. Hierbij valt te rekenen op het jaarlijksch verloop der militiegeschat op circa 14 pet.daaronder begrepen den overgang bij het staande leger hier te landebij de marine en bij het leger in Nederlandsch-Indië. Deze factor is in de laatste jaren aanmerkelijk gedaald. Ook het cijfer der vrijwilligers is in die jaren belangrijk achteruitgegaan. De sterkte van 67,500 man als maximum van het totale bedrag der militie is met contingenten van 13,500 man niet te bereiken maar al ware zij ook lager te stellen, dan zou toch onmogelijk het juiste bedrag kunnen worden aangegeven van de contingenten, die de aangenomen sterkte der geheele militie kunnen ver schaffen evenzeer als het juiste bedrag der militie afhangt van het verloopvoor hetwelk geen onver anderd cijfer is aan te nemen. De vrijstelling wegens broederdienst wordt in het nieuwe ontwerp tot de kleinste helft beperkt, die van éenige zoons vervalt. Door een en ander vermeerdert het getal dienstplichtigen en tevens de kans op vrij lating voor ieder. Gedurende de vijf laatst verloopene jaren immers werd gemiddeld aan meer dan 3000 lote- lingenenkel omdat zij eenige zoons waren, vrijstelling verleend. Voortaan zal de vrijstelling slechts verleend worden aan den eenigen zoontevens eenig kind alsmede aan den eenigen zoöh eener behoeftige weduwe. Veilig kan worden aangenomen, dat dientengevolge 1500 vrijstellingen 's jaars minder dan tot dusver zullen verleend worden. Strookt dit eensdeels met de recht vaardigheid, anderdeels verlicht het den druk, die door het verhoogd contingent aan de natie wordt op gelegd. De tijd voor eerste oefening wordt op een minimum van een jaar gebracht en op negen maanden gesteld voor degenendie zich door uitstekend gedrag onderschei den en aan bepaalde eischen voldoen. Het voornemen is deze vermindering van toepassing te maken voor hen, die binnen dien termijn blijken geven vanóf bruikbare onderofficieren en korporaals te zijn, óf hunne verplichtingen als milicien in ieder opzicht te kennen, volgens een vast te stellen programma, en bovendien bewijzen overleggendat hunne tegen woordigheid in het gezinwaartoe zij behoorennood zakelijk is. Daarentegen zullen zijdie gedurende den tijd voor eerste oefening bepaald, gestraft worden wegens dronkenschapverkoopen van kleeding of uit rusting, desertie in tijd van vrede en verzet tegen de krijgstuchtom die redenen tot het deel van de militie gebracht worden datbehalve de lichting, die voor het eerst dientonder de wapenen kan worden gehou den of geroepen. Dat deel wordt overigens verhoogd tot een vijfde. Wat de bereden korpsen betreft ,w aarbij het gemis van genoegzame vrijwilligers zich het meest doet ge voelen, wanneer de maatregelen, die reeds zijn of nog zullen worden genomen om de vrijwillige dienst neming te bevorderenhet aantal vrijwilligers bij die korpsen niet doen toenemen, dan zal eene poging be hooren te worden gedaan om, door het toekennen van premiënmiliciens van oudere lichtingen er toete brengen, vrijwillig in werkelijkeu dienst te blijven, overeenkomstig art. 126 der wet. Daartoe wordt de bepaling sub 4° van het tegen woordig art. 123 ingetrokkendaar anders voor ieder milicien die vrijwillig bleef, een ander in het genot van onbepaald verlof gesteld zou moeten worden. Wegens het toenemend gebrek aan gewone vrijwil ligers bij de marine, wordt bepaald dat ook vooroefe- 1 maar geh aan het r< politiek te te brenger stemming Een sta omi den hetwelk aanv hun vlucht te ^rijpelijk dat de booten daarom verdient Tot besluit of niet encycliek. Post een riaat aan de officieele t king.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2