MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. N° 71. Woensdag 1875. 24 Maart. Middelburg 23 Maart. Dit Wad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Blijkens een bij de regeering ontvangen^ telegram is de heer van Lansberge, nieuw benoemd gouverneur- generaal van Indië, gisteren met het,, stoomschip Voor waarts te Padang aangekomen. De heer Gr. A. Vorsterman van Oijdp beantwoordt in het Sluisch Weekblad het gisteren door ons vermelde artikel van den heer J. P. Leijsenaar over de richting van den spoorweg BreskensBelgische grenzen. Gelijk wij voorzien hadden dreigt deze strijd spoedig te ontaarden in en gekrakeel tusschen de eene gemeente en de andere, die elkander geen van beiden het genot van den spoorweg gunnen willen en, door dien naijver gedrevendes noods het tot stand komen van den spoor weg in de waagschaal zouden willen stellen. Wij voegen hier echter bij dat de heer Vorsterman van Oijen naar ons inzien, zich op het ware en onpar tijdige standpunt plaatst. Hij schrijft: „Ik verlang het spoor noch door Aardenburgnoch door Sluismaar ik verlang een spoor in 't algemeen belang. Wanneer de spoorweg Aardenburg op een half uur afstands nadert (zegt hij iets later) dan ben ik al heel blij. „Breskens is het aangewezen punt van uitgangOost burg en IJzendijke zijn de twee aanzienlijkste plaatsen van dit district; vooral de eerste om hare beroemde en ruim bezochte weekmarkten. „Wanneer men nu eene lijn kan aanwijzenwaarvan de meeste gemeenten niet verder dan een uur gelegen zijn, en die de voornaamste plaatsen aandoet, dan is deze, vooral als zij Vlissingen in recbtstreeksclie ver binding brengt met Kortrijk, Rijssel en Parijs, boven elke andere te verkiezen. „Loopt de lijn volgens het door mij besproken en aanbevolen plandan sluit Groede zich aan te Breskens of te Schoondijke, Zuidzande te Oostburg, Aardenburg en Sluis aan de Draaibrug, St. Kruis en Heille te Eede en wij krijgen langs de lijn BreskensSchoondijke OostburgEede eene bevolking van meer dan 14,000 inwoners, dat is ruim 7/12 van de bevolking van ons district." Ziedaar hetgeen naar ons inzien hoofdzaak in de quaestie is. Het overige wat door den heer V. v. O. aangevoerd wordt, om aan te toonen dat de handels beweging van Sluis niet zooveel te, beteekenen heeft en die van Aardenburg niet zoo gering is als de heer L. beweerdekunnen wij ofschoon het ter wederleg ging misschien noodzakelijk was, veilig achterwege laten. Wat de kans op aansluiting te MaldeghemEede betreft, merkt de heer V. v. O. nog op, dat door het faillissement der firma Dujardin toch de aandeelen in den spoorweg Brugge-Eecloo niet verloren kunnen gaan en dat het eigenbelang de aandeelhouders spoedig nopen zaldoor het aanleggen van het kleine gedeelte weg dat voor de aansluiting noodig is, hunne lijn te ver beteren. Een punt, dat in deze quaestie ook vooral niet uit het oog verloren mag worden, is het internationaal verkeer. „De handel van het geheele districtzegt de heer V. v. O., laat staan van eene gemeente, is niet in staat om de kosten van een spoorweg drie maanden te bestrijden." Daarom moet de lijn zoodanig gekozen worden dat zij zooveel volk mogelijk in haar nabijheid opneemt. Dat doel wordt door de lijn Bres kens— OostburgEedeMaldeghem bereiktwaardoor dan tevens het geheele district een weg naar Brugge en Gent verkrijgt. Ten volle vereenigen wij ons met de stelling waar mede de heer V. v. O. zijn opstel besluit: Niet elke gemeente moet verlangen aan den spoorweg te liggen, maar alle gemeenten moeten zoodanige lijn voorstaan, die op een niet te grooten afstand de volkrijkste ge meenten nadert." Twee boekwerken van zeer verschillenden aardwier verschijning geen van beide eene nieuwigheid meer is, worden ons 'ter aankondiging toegezonden. Het eene is het sedert geruimen tijd verwachte Gedenkboek der Meifeesten van het jaar 1874 in Zeeland, door de heeren J. A. Snijders A.J.Cz". en S. O. Coenraads Pieterseuitgegeven bij dj firma M. S. de Zeeuw al hier. Het is een lijvig boekdeel van nette typographi- sche uitvoering, dat, zeer.ten nadeele der schrijvers, een veel grooter omvang heeft verkregen dan bij de inteekening-voorzien was. Eene groote volledigheid is daarvan Tiet "-gevolg gewordenzoodat niet minder dan 91 Zeeuwsche gemeenten er hare feestviering in geboekstaafd vinden. Bovendien bevat het boek de beschrijving van het huldeblijk der Zeeuwen aan Z. M. den koningbenevens de proclamatie des konings op den 12en Mei. Is de inhoud van het werk uit den aard der zaak niet vrij van eentonigheidals geschied kundige bijdrage tot de kennis van personen en toe standen uit den tegenwoordigen tijd in onze- provincie, heeft het boek eene blijvende waarde. Als zoodanig mag het geacht worden vooral in het archief der gemeenten en andere openbare instellingen, wier taak het is den arbeid onzer toekomstige geschiedschrijvers gemakkelijk te maken, eene aangewezene plaats te bezitten. Het andere boekdeel is de afzonderlijke vijfde druk van Multatuli 's Vorstenschooluitgave van G. L. Funke te Amsterdam. Tot aanprijzing daarvan iets te zeggen mag overbodig beeten. Heeft de heer Dornves Dekker zich eenmaal over „doodzwijgen" te beklagen gehad, het tegenovergestelde is thans zijn deel geworden en bij de opnieuw gewekte belangstelling in het zoo lang verwaarloosde drama zal menigeen naar deze afzon derlijke uitgave gretig .de kastal uitstrekken. Wij hadden 't eene aangename attentie gevonden in dien bij dezen druk, nevens de namen der personen van 't stuk, ook die der acteurs vermeld waren, die Vorstenschool het eerst ten tooneele voerden. Daar mede ware tevens eene kleine hulde bewezen aan den moed en de volharding bij deze gelegenheid aan den dag gelegd door mejuffrouw Kruseman, die, naar wij met leedwezen zien, door den schrijver in zijn voorbericht bij den 5en druk weder geheel geïgnoreerd wordt. Men vergelijke wat wij daarover gisteren onder onze rubriek „Kunstnieuws" opmerkten. De heer C. A. Kouion alhier heeft heden den eed afgelegd als deurwaarder bij het provinciaal gerechts hof in Zeeland. Het ijkkantoor te Zierikzee is met dat van Middelburg vereenigd. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 27 bevat eene kennisgeving van den commissaris des koning in deze provincie, dat gedeputeerde staten bij besluit van 19 dezer hun besluit van 26 Februari jl. (Prov. blad n° 22) in zoover hebben gewijzigd, dat het visschen in de Kreek in den Sophiapoldergemeente Oostburg, ook gedurende den gesloten vischtijd van dit jaar zal ge oorloofd zijn. Uit "Vlissingen werd gisteren aan het Vaderland geseind (doch het telegram was niet zeer duidelijk) dat aldaar zekere Eduard Jan Barry, die met 60,000 pond sterling uit Engeland voortvluchtig waszou zijn aan gehouden. De schuldige zou daarbij door een schot getroffen en ook in het gelaat gewond zijn. Blijkens door ons ingewonnen inlichtingen is van deze aanhouding niets bekend. Wel is de bedoelde persoon oud 34 tot 38 jaren, lang 5 voet 8 a 9 duim vrij gezetbreed van figuurroodachtig bruin van baard en haren door de politie te Liverpool ge signaleerd als sedert den l"1 dezer maand van die stad voortvluchtig. Voor zijne arrestatie wordt eene be looning van 100 pond sterling (/T200) uitgeloofd. Hij was vroeger kapitein bij het le regiment vrijwil ligers van Lancashire en laatstelijk kassier bij eene houtkoopers-firmaen wordt beschuldigd van ontvreem ding eener som van 60,000. Onder de van hem op gegeven merkbare teekenen behoorden ook litteekenen van buskruit in het aangezicht, vooral in den linker wang, .waaraan waarschijnlijk de bijzonderheid van het schot, dat hem getroffen zou hebben, haar oorsprong te danken heeft. De Hollandsehe spoorwegmaatschappij heeft be kend gemaakt dat met aanvang van den 26en Maart geen plaatskaarten meer worden afgegevenna het tijdstip van vijf minuten voor het vertrek der treinen. De Goesche courant bevat het volgende daarmede overeenstemmende bericht Met ingang van 26 dezer zal het koninklijk besluit van 1 Maart jl. n° 24 worden toegepast, waarbij be paald wordt, dat treinbeambten gedurende den loop van den trein niet langs de wagens of rijtuigen mogen loopen. Tengevolge van dit besluit worden de volgende maatregelen op de stations genomen om eene controle te kunnen uitoefenen: 1° De toegang tot het perron voor het publiek, van geene geldige plaats- of toegangsbewijzen voorzien, wordt streng verboden. 2° Het voorschriftdat 15 minuten vóór het vertrek van een trein geen bagage meer wordt aangenomen, en 5 minuten voor het vertrek geen plaatskaarten meer worden afgegevenwordt voortaan zeer stipt uitgevoerd. 3° Tegen reizigers die van geene geldige plaats kaarten zijn voorzien zal onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats-courant van heden bekend, dat aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rot terdam, 's GravenhageDordrecht, Schiedam, Middel burg, Vlissingen, Groningen, Leeuwarden, Harlingen, en Zwolle, verzonden zijn Britsche „Trade and navi gation accounts" over de maand Februari jl. In eene vergadering van aandeelhouders in de mijn- compagnie Nederland, gisteren te 's Gravenhage gehouden, werd besloten niet tot liquidatie der maat schappij of tot verkoop harer zilvermijn (Caribou in Colorado, Noord-Amerika) over te gaan, maar den heer de Grootgewezen hoofdingenieur bij het Indisch mijnwezen, te belasten met een onderzoek naar den waren toestand der mijn. De tegenwoordige raad van bestuur, bestaande uit de heeren van BosseKappeyne van de Coppello, du Bois, de Graeff van Polsbroek en Speelman werd herkozen. Benoemingen ca besluiten. ridderordes. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de burggraaf de Bresson, laat stelijk eerste secretaris van het Fransche gezantschap alhier. notarissen. Eervol ontslagen, op verzoek, als nota ris in het arrondissement Zierikzee, ter standplaats de gemeente Zierikzee, mr. C. van der Lek de Clercq, en als zoodanig aldaar benoemd mr. J. C. van der Lek de Clercq candidaat-notaris en advocaat. Benoemd tot notaris in het arrondissement Zierikzee, ter standplaats Renessemr. J. A. Bollecandidaat- notaris en griffier bij het kantongerecht te Zierikzee. MiLiTiEcoMiussARissEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nijvenheim, met ingang van 1 April 1875, als militie commissaris in het le district der piovincie Gelderland. Overgeplaatst met ingang van 1 Mei 1875 de militie commissaris in het 35 district van Noord-Brabant A. L. van Loon, in gelijke betrekking naar de provincie Drenthe. Benoemd tot militie-commissaris in het 1district dei- provincie Gelderland, met ingang van 1 April 1875, de gepensioneerde kolonel J. W. G. Pels Rijcken; en tot militie-commissaris in het 3e district der provincie Noord Brabantmet ingang van 1 Mei 1875de ge pensioneerde luitenant-kolonel S. Pijpers. waterstaat. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, aan den ingenieur van den waterstaat 2' klasse K. F. W. Rooseboomen benoemdtot inge-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1