BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Carlistische gruwelen. Multatuli wel niet bedoeld hebben den last der dank baarheid, welke hij aan mejuffrouw Kruseman verschul digd is, te verkleinen. Zonder haar volhardend pogen, tegen elke miskenning en verdachtmaking inzou de Vorstenschool misschien nooit ten tooneele gevoerd zijn. Dat nu de actrice niet volkomen voldaan heeft aan de geheel buitengewone eischendie in de ontzettend moeilijke rol van Louise aan haar talent gesteld werden, kanmeenen wijhare verdienste in het bedoelde op zicht geenszins in de schaduw stellen. Wij wilden, of schoon wij ons niet altijd in gunstigen zin over mejuf frouw Kruseman hebben uitgelaten, deze opmerking niet achterwege honden. Talent is een groote gave. Maar karakter is ook iets waard. En waar een stout en krachtig karakter zich wijdt aan de edelemaar vaak ondankbare taak om een miskend of verzwegen kunst werk tot waardering te brengen, daar is meenen wij, dat verschijnsel zeldzaam genoeg om het niet door critiek op den achtergrond te doen dringen. Naar men verneemt is mejuffrouw Pieenitot dusverre geëngageerd bij den koninklijken schouw burg te 's Hage vooinemens voorgoed het tooneel vaar wel te zeggen. Kemengde berichten. Naar wij vernemen heeft de heer Kruppde be kende Duitsche staalfabrikant, te Vlissingen een huis doen hurenwaar door een zaakgelastigde van hem een kantoor zal worden ingericht, teneinde het toezicht te houden op den invoer van ijzererts bestemd voor, en den uitvoer van spoorstaven'en ander fabrikaat afkoms tig uit de groote werkplaats van den heer Krupp te Essen. Zaterdag morgen kwam bij afwezigheid der moe der, het driejarig zoontje van een werkman te Ritthem met vuur in aanrakingen is gisteren aan de gevolgen overleden. Aan schipper L. Knop te Bruinisse en zijne man schappen is door den Britschen consulair agent te Brouwershaven namens de Engelsche regeering de som van 248 uitbetaald als belooning voor de redding dei- bemanning van het in Januari jl. gestrande Engelsche vaartuig Affghan. Vrijdag werd te Amsterdam een oud man door zijne huisgenooten opgehangen gevonden. De ongeluk kige had zich op deze wijze van het leven willen be- rooven. Men meende echter het recht niet te hebben om hem uit den strop te verlossen„stutte" het lichaam en riep de politie, die het touw moest doorsnijden. Welk eene ergerlijke en nuttelooze barbaarschheid Men verneemt dat de heer A. C. Loffelt te Dor drecht de schrijver is van het artikeltje „Leiden ver sus Schiedam", in het Engelsche satirieke blad Punch, waarin de eer van ons land en van de Leidsche fees ten verdedigd werd tegen de aantijgingen van onbe voegde Engelsche dagblad-correspondenten. Vrijdagnacht werd aan het hoofdbureau van politie te Utrecht de wegens diefstal aangehouden per soon van H. B. binnen gebrachtden volgenden morgen, kort nadat men hem nog had bezocht, vond men hem levenloos; hij had zich door ophanging van het leven beroofd. De heer Douwes Dekker zal zich binnen kort te Rotterdam in het huwelijk begeven met mejuffrouw Schepel. Aan het Vaderland wordt uit Rome geschreven dat de paus eenige Nederlandsche familiënonder welke ook de familie Fransen van de Putteten gehoore ont vangen heeft. Te Breda zijn weder twee paarden van de daar in garnizoen liggende 11' batterij van het regiment veldartilleriedie leden aan huidworm en kwaden droes, afgemaakt moeten worden. Te Marburg (Oostenrijk) heeft de twaalfjarige dochter van een aanzienlijk inwoner getracht door ver drinking een einde aan haar leven te maken. Zij werd echter gered en het bleek dat de oorzaak voor haar wanhopige daad was schulden bij den banketbakker en in den galanteriewinkel Aan het koninkrijk Pruisen zal weldra een nieuwe provincie worden toegevoegd. Binnen kort nl. wordt bij de Pruisische kamer een wetsontwerp tegemoet ge zien volgens hetwelk het hertogdom Lauenburg, thans een domein der Pruisische kroon, als een nieuwe pro vincie bij het koninkrijk zal worden ingelijfd. Verkoopfngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing- de voorwaarden, waarop door den directeur der artil lerie stapel- en constructie magazijnen te Delft op den 6'n April a. zal worden aanbesteed de levering van 100 heele en 100 halve haren buskruitkleeden41,000 kilogram zink in blokkenen 7500 kilogram tin (Banca). Hurgerlljke stand. (Van 14—21 Maart.) Middelburg. Ondertrouwd: L. Dingemanse, jm. 27 j., met T. C. Pijpe, jd. 24 j. Bevallen: J. A. Gravestein, geb. Akkerman, d. J. Hertogs, geb. Huijssoon, d. J. de Wolff, geb. Poelman, d. A. J. Hendrikse, geb. Hubregtse, d. P. Alberts, geb. van Lakwijk, z. M. P. G. Limbach, geb. Pennock, d. D. Metzow, geb. de Pre, z. N. de Jonge Baas, geb. Poelman, d. A. J. van Velthoven, geb. Arnoldus, d. K. Ornee, geb. Sanderse, d. M. Schuijs, geb. Nidschelm, z. J. Dekker, geb. Jobse, z. S. A. Wanda, geb. Sakkó, z. (levenl.) J. S. Arnaud de Callavon, geb. de Koster, z. J. M. Spapé, geb. Michel, z. F. Ton, geb. Adamse, z. (levenl.) OverledenE. C. Dourlein, jd. 64 j. G. Poortvliet, jd. 79 j. C. Marselis, z. 2 m. G. W. van der Maas, wed', van A. Overweel, 61 j.-J. Neijse, jd. 25 j. M. L. Poelman, d. 4 m. A. de Rijcke, d. 3 w. A. J. Dron- lters, jd. 19 j. A. M. Harthoorn, wed', van S. C. Scheele, 72 j. P. M. Timmerman, d. 16 m. C. J. baronesse van Heemstra, vrouw van J. P. I. Buteux, 34 j. A. C. Snoep, z. 19 d. P. B. Ornee, z. 17 j. W. C. Borsius, z. 13 j. (Van 1320 Maart.) Vlissingen. Gehuwd: J. Kuehn, jm. 25 j-, met C. E. Buchel, jd. 22 j. Bevallen: A. P. Jansen, geb. But, z. C. Rietbroek, geb. Godscholk, d. E. Harinck, geb. Valk, d. M. M. Haas, geb. Lewijt, d. E. Groenenberg, geb. Dommisse, d. (levenl.) S. Botting, geb. Bostelaar, d. (levenl.) Overleden: J. Timmermans, jm. 37 j. W. H. Buijs, z. 13 m. C. P. Cornelissen, z. 20 m. Goes. Gehuwd: H. de Jong, jm. 23 j., met M. Does, jd. 20 j. J. Kooman, jm. 36 j„ met J. A. Schippers, wede. van J. Molhoek, 40 j. Bevallen: C. Jongepier, geb. van der Heiden, d. C. Hendrikse, geb. Semeijn, z. A. H. Nonnekes, geb. Somer, d. I. Posthumus, geb. van Embden, d. Overleden: P. de Munck, z. 10 d. J. W. Arnoldi, z. 1 m. F. de Leeuw, wed', van C. P. Soutendam, 70 j. H. Kole, man van P. Vcrbrugge, 37 j. L. Geleedst, vrouw van J. Geldof, 45 j. G. C. Snoep, z. 3 m. Zierikzee. Gehuwd: G. H. de Glindt, jm. 28 j., met A. P. Bokstal, jd. 27 j. BevallenA. C. den Boer, geb. Rombouts, d. I. Wan- sink, geb. Lokker, d. Overleden: A. E. van Dishoeck, z. 9 m. P. J. Blan- kert, wed', van M. Klink, 72 j. K. Braams, vrouw van M. Fonternel, 70 j. Thermometcrstand. 20 Mrt. 's av. 11 u. 36 gr. 21 'smorg. 7u.37 gr.'smidd.lu.40gr.'sav.llu.31gr. 22 'smorg.7u.36gr.'smidd. tu.44gr.'sav.iiu.43g). De stille week is aangebroken en doet zich vooral ook op politiek gebied gelden. De meeste Europeesehe parlementen hebben Zaterdag hunne werkzaamheden geschorst om de vertegenwooidigers gelegenheid te geven het Paaschfeest in den huiselijkcn kring te gaan vieren. Eenigszins onverwachts is de Fransche nationale ver gadering op reces gescheiden na nog eenige kleine wetsontwerpen zonder discussie te hebben aangenomen. Er waren geen werkzaamheden meer aan de orde en de presidentde heer d' Audiffret Pasquier, hief de zitting tot 11 Mei a. op. Hiermede handelde hij geheel naar het hart van de republikeinen pur sangwant eigenlijk had nog éen onderwerp behandeld moeten worden, nl. het voorstel-Qourcelle betreffende de schor sing der partieele verkiezingen. De heër Buffet wilde gaarnedat de vergadering de regeering zou machtigen om die verkiezingen hetzij onbepaaldhetzij eenigen tijd te schorsen en op hetzelfde oogenblikdat do natio nale vergadering zitting hield, werd die quaestie tus schende bureaux der linkerzijde en de vertegenwoordigers der rechterzijde besproken. De republikeinen echter wilden liever eene beslissing omtrent de ontbinding; daarenboven vreezen zij eenige verkiezingen in Bona- partistischen zin niet, maar wel den invloed der amb tenaren van die partij, en men onderstelt, dat juist de partieele verkiezingen den heer Buffet het best zullen overtuigen van de noodzakelijkheid om het ambtenaars korps van Bonapartistische elementen te zuiveren. Toen nu de orde van werkzaamheden der nationale vergadering was afgeloopen en er noch een rapport over het voorstel-Courcelle was aangeboden, noch eeD rapporteur tegenwoordig wasdeed de heer d'Audiffret Pasquier geen poging om de kamer langer bijeen te hou den, maar sloot hij haar zitting, coupeerde op die wijze de behandeling van genoemd voorstelverschafte de regeering eene teleurstelling en de zuivere republikeinen een kleine satisfactie. De partieele verkiezingen zullen dus haar gang moeten hebben, en de heer Buffet moet nu voornemens zijn er zes te gelijk uit te schrijven. De noodzakelijkheid om althans een scherp toezicht op de ambtenaren uit te oefenen werd ook door den heer Laboulaye aangetoond, toen hij Zaterdag het voor zitterschap van het linker-centrum aanvaardde, met een uitstekende en welsprekende redevoering, waarin hij o. a. zeide, dat hoewel zijne partij van het minis terie geen hécatombe van ambtenaren verlangt, toch niet mag worden geduld, dat ambtenaren der repu bliek tegen haar zouden ijveren. Ook verklaarde hij te verlangendat de régeering zich over de ontbinding zou uitspreken. Hoewel de nationale vergadering bij hare weigering om het ontwerp-organieke-wët van den heer Limpe- rani naar de constitutioneele commissie te renvooieeren, die commissie feitelijk heeft dood verklaard, omdat hare zaak als vervuld kan worden beschonwden zij dan ook reeds het voornemen had te kennen gegeven om zich te ontbinden, heeft zij echter op verzoek van den minister 'van justitie, den heer Dufaure, besloten haar mandaat te handhaven en de organieke wetsont werpen te onderzoeken. De permanente commissie zal heden eene vergadering houden om te bepalen wanneer voor het eerst een officieele zitting zal plaats hebben. De PruisischeOostenrijkscheZwitsersche en Italiaan- sche kamers hebben reeds het voorbeeld der Fransche gevolgd of staan althans op het punt om ook te schei den. fiet Engelsche hoogerhuis is tot 8 April uiteen gegaan de Pruisische landdag tot 5 April. Zoodra het seizoen eenigszins gunstig wordt en de tijd van reizen is aangebroken zullen de bladen weder gevuld kunnen worden met beschouwingen over vrede lievende bedoelingen der mogendheden. Keizer Frans Jozef en keizer Wilhelm zijn voornemens ieder een bezoek aan Victor Emmanuel te brengen en reeds thans wordt dit als eene manifestatie ten gunste van de vredelievende politiek der souvereinen aangekondigd. Volgens de berichten die den koning van Italië uit Berlijn zijn toegezonden, brandt keizer Wilhelm van verlangen om hem eens weder te ontmoeten. Zoodra zijn geneesheeren het hem veroorloven zal hij op reis gaan. Hij is van een korte ongesteldheid bijna weder geheel hersteld en genietzooals de Berlijnsche bladen melden, een goeden eetlust. Ten aanzien van de Gustav quaestie zijn de Duitsche en Spaansclie regeeringen het eens geworden over de wijze waarop de zaak zal worden geregeld. Onder anderen is bepaald, dat te Zarauz een gemengde Spaansch- Duitsche commissie zal worden gevestigd om een enquête in te stellen, doch Spanje moet beginnen met een som van 10,000 Thaler te storten. Het ware niet te ver wonderen zoo de kosten om tot een definitieve schik king te geraken bijna evenveel zullen bedragen als de waarde waarom het te doen is. Hoewel de proclamatie van Cabrera onder de Carlis- ten een levendigen indruk moet hebben gemaakt schijnen zij nog geen lust in een convenio te hebben. Het bombardement van Orio wordt althans met kracht voortgezet. Op een ander punt bij de stad Olot nabij Gerona heeft generaal Martinez Campoz volgens een bericht uit Madrid de Carlisteu geslagen en 300 hunner gevangen genomen. De bekende, voor Tippernry tot lid van het lagerhuis herkozen, John Mitchell is juist, terwijl zijne vrijheid zeer bedreigd werd, Zaterdag in genoemde plaats over- eden. Vijf kiezers van genoemd district nadden een adres ingediend aan het lagerhuis, met verzoek om voor zijn balie tc mogen verschijnen, teneinde zich te verde digen over de eerste verkiezing van den heer Mitchell. Zij verzoeken te worden gehoord als lieden die recht streeks beleedigd zijn en wier constitutioneele rechten hun niet kunnen worden ontnomen zonder te worden gehoord. Zij betoogen, dat het huis door de vernieti ging der eerste verkiezing zijn bevoegdheid te buiten ging en dit willen zij bewijzen. Nu de heer Mitchell dood is zou de door hen gewenschte verdediging gevoe gelijk kunnen achterwege blijven. Zooals bekend is heeft de Spaansche regeering zich tot de Duitsche, in het bijzonder tot die van Beieren, gewend met een verzoek tot uitlevering van don Al- fonsus de Bourbonbroeder van don Carloswegens over: redingen tegen het publieke recht begaan. Alvo rens de quaestie was uitgemaakt of don Alfonsus zou kunnen worden uitgeleverddaar hij wellicht kan worden beschouwd als ook wegens politieke overtre dingen te worden vervolgd, heeft hij het veilig geoor deeld met zijn beminnelijke gemalin donna Blanca het hazenpad te kiezen en zich over de Inn te begeven. Hij is te Frohsdorflf aangekomen alwaar hij met Henri V den zwanenzang van het legitimiteits-principe kan aanheffen. Als een staaltje van de handelwijze der Carlisten verdienen de gronden vermelding waarop de uitleve ring van Alfonsus was gevraagd. Den 13'n Juli 1874 ondernam hij met 8000 man een aanslag tegen Cuenga. Zijne troepen werden aangevoerd door generaal Freixas, den pastoor van Flix en den kanunniek van Vialmin. Na de stad driemalen te hebben bestormd werd zij ingenomen. Den 15ln drongen de Carlisten Cuenga binnen en toen begon het afschuwelijkste schouwspel waaraan zich ooit strijders voor het wettige gezag schuldig maakten. Volgens het officieele rapport werd eerst de voorstad Carretaria bezet, die door plundering, brandstichting, moord en onteering werd geteisterd; al het huisraad werd stuk geslagen en verbrand. Weldra trokken don Alfonsus en donna Blanca als overwinnaars binnen en werden door hun troepen met gejuich ontvangen. In plaats van aan het werk der verwoesting een einde te maken nam dit nu eerst recht een aanvang. De Car listen drongen de huizen binnen, begingen allerlei gru welen en doodden de lieden die zij er aantroffenhetzij zij zich al of niet verzetten. Tot hun slachtoffers be hoorden ook de kapitein der reserve Enrique Escobar, die ziek te bed lagmet bajonetsteken werd doorboord en, niettegenstaande de smeekingen van zijne moeder, uit het venster werd geworpen. Waar zij een man ontmoetten werd hij doodgeschoten of doodgestoken. In den nacht van den 15en dwongen de Carlisten de inwoners om de vestingwerken te slechten. Zij die geen houweel of spade konden hanteeren werden aan den voet der muren doodgeslagen. De inwoners beslo ten eene deputatie van dames en geestelijken naar de kathedraal te zenden, alwaar don Alfonsus en zijne gemalin uit handen van den bisschop het avondmaal gebruikten. De deputatie verzocht dat een einde aan de gruwelen zou worden gemaakt en een brandschat ting van 2 milliocn realen zou worden opgelegd. Het antwoord was dat de soldaten eens eenige ontspanning en vrijheid moesten hebben. Later werd bekend ge maakt, dat aan hen die binnen zeven uren als vrijwil ligers bij de Carlisten dienst namen, gratie zou worden geschonken. Eenige ongelukkigen werden het offer van deze bekendmaking en werden als gevangenen opgesloten. De Carlisten doodden een schoenmaker in zijn huis, in tegenwoordigheid van zijne vrouw en kinderentoen de vrouw haar man wilde beschermen kreeg zij een sabelhouw in de hand, waardoor zij een vinger verloor, en werd toen gedwongen om het lijk van haar man uit het venster te werpen. Een politie-agent werd met een bajonet doorstoken, terwijl de Carlisten hartelijk

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2