UIDDELBURGSCHE COURANT DAM. BIJVOEGSEL Middelburg 20 Maart. ST 3,30, 7, ats 1 u.) 4,40, 8. Middel - 2.301 6.20 3.41 6.45 2.38 8.16 5. 8.50 5.50 9.8 7.28 10.8 8.3 10.29 B. 18 10.36 5.30 10.45 7.25 8.32 8.51 i 9.20 I 7.— 7.50 8.10 8.30 VAN DJS van Maandag 22 Maart 1875. N° 69. In de laatst verschenen aflevering der verzameling van consulaire berichten, aan de Britsehe vegeering over 1873 uitgebrachtkomt ook een rapport voor va-u den Engelschen vice-consul te Vlissingenwaarin on der anderen het volgende gelezen wordt: „Het jaar 1873 kan.beschouwd worden als een van de meest belangrijke jaren voor Vlissingen. De gun stige ligging van die stad voor den handeldie in 1872 reeds zeer was verbeterd door de rechts treeksche ver binding met de voornaamste spoorweglijnen van Europa, is in het vermelde jaar nog toegenome» door voltooiing van de groote havenhet dok en de kanaalwerken. Hierdoor is de rechtstreeksche gemeenschap te land en te water verkregen met de Noordzeezoodat Vlissingen geworden is de meest geriefelijke haven van de Neder- landsche kust, zoowel voor den handel met Duitseh- land als met Nederland zelf. „Als vluchthaven kan zij ten allen tijde en onder alle weêrsomstandigheden worden binnengeloopenter wijl in de onlangs aangelegde dokken voor schepen van 27 voet diepgang gelegenheid bestaat om langs de kaaien te gaan liggen. „In de maand September werden de werken plechtig door den koning der Nederlanden geopend, en hoewel aanvankelijk de gegeven gelegenheid tot eene zeer groote ontwikkeling nog niet bij machte is geweest om den handel uit de van ouds betreden wegen te brengen," gevoelt men toch algemeen dat er maar onder nemingsgezinde baanbrekers noodig zijn, om aan Vlis singen eene gewichtige plaats in de handelswereld te verschaffen." Opgave van brieven,,, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedu rende de eerste heltt van Februari 1875: II. M. van Steveninck, Aarden burg; S. E. S. Perry en C. AmsterdamD. de Graaf, 2 stuksidemWil helmiua BaardregDelfshavenG. J. van Kok, Drumt C. Brand, Emden; A. Moens, Feijenoord; mej. van .-ntakKoudekerkeBaljéVlissingenJ. P. camp, idem. om wellicht na de zesde gevestigd te worden." volkstelling in het laatste Men schrijft ons uit Zierikzee: „Toen n° 157 der Staats-courant van 1872 versche nen was, kende men eindelijk de uitkomst van de vijfde volkstelling op 1 December 1869. Drie jaren daarna vond men ten laatste een uurtje om het maxi mum van het getal notarissen in ieder arrondissement niet meer dan éen op de 4000 zielen bedragende daarmee in overeenstemming te brengen. Het arrondis sement Zierikzee telt thans 37,414 inwoners, zoodat men er zeker niet lang op behoefde te zittenom het vroegere maximum van 8 notarissen op 9 te brengen. „Een onzer couranten las echter in het besluitwaarbij deze zaak geregeld wordten deelde het ook aan hare lezers mededat het getal uotarisplaatsen in het arron dissement Zierikzee met eene was vermeerderd. Of nu naar aanleiding dezer lezing de gewaande standplaats hier zoo druk besproken wordt, weet ik niet, maar wel dat verscheidene gemeenten zich aangewezen ach ten om den nieuwen pater-familias binnen haar omtrek op te nemen. „Ofschoon nu de minister van justitie in der tijd gezegd heeft dat als er ergens in ons dierbaar vader land een nieuwe notarisplaats wordt gevestigd, hij dit in onze deftige Staats-courant ter kennisse van het legio candidaten zal brengendingen er reeds verschei dene naar de negende nog niet aangeduide plaats, en zijn er enkele heengetogen om dit aan Z. Exe. te zeggen. „Laat mij, ter voorlichting uwer lezers in het rechts gebied onzer rechtbankhet geval eens van naderbij beschouwen. „Ons arrondissement bestaat uit de kantonsZierik zee, met 12,984 inwoners en 3 notarissen; Brouwers haven, met 9,960 inwoners en 2 notarissen; Tholen met 14,470 inwoners en 3 notarissen. „Als men nu bedenkt dat het laatste kanton de eilanden Tholen en St. Philipsland omvat, en beide van Duiveland door een breeden stroom gescheiden zijn, waardoor de gemeenschap tusschen de kantons Tholen en Zierikzee veelal moeilijk en gevaarlijk is, zal ik wel niet meer behoeven te betoogen, dat de vaststelling van het maximum-cijfer van negen nota rissen alleen de vervulling eener formaliteit is, en er in het arrondissement Zierikzee geene gemeente is aan te wijzenwaar men den negenden notaris met goed ge volg zou kunnen plaatsen. Naar mijne meening zweeft de negende notarisplaats tusschen Duiveland en Tholen, Gemengde berichten. Dezer dagen stond voor het hof van assises te Aixwegens vervaardiging van valsche bankbiljetten van 20 franken, zekere Delkorte terecht. Hij verhaalde o. a. dat eenigen tijd geleden een wegens zijn Napole ontische sympathieën bekend koopman te Marseille door een boekbinder een album liet vervaardigen voor een adres aan de ex-keizerin Eugenie, dat met een aantal handteekeningen van kooplieden moest worden voor zien. Daar echter slechts weinig liefhebbers ter onder- teekening opkwamen, werd Delkorte geroepen en hem voor een som gekls opgedragen de ledige albumbladen met een aantal valsche namen te voorzien. Deze ver klaarde zich daartoe bereidzocht in het adresboek de namen der voornaamste kooplieden op en plaatste hun handteekeningen geheel naar zijne phantasie in het album, dat vervolgens aan de ex-keizerin werd toegezonden en thans te Chislehurst figureert als een blijk van de toegenegenheid der Franschen voor liet huis der Bonapartes Als een staaltje van hetgeen gedurende eene maand in Parijs wordt verbruikt kunnen de volgende opgaven van de prefectuur van de Seine dienen. Van 1 tot 31 Januari jl. werden op de verschillende markt plaatsen van Parijs verkocht: 351,670 kippen, 61,400 kalkoenen, 56,500 patrijzen, 284,000 leeuwerikken, 11,500 snippen49,600 lijsters13,500 faisantenbe halve nog een massa waterwild, Daarenboven werden in die maand nog verkocht 134,800 konijnen. Niette genstaande de belasting op de oesters is verhoogd ver minderde het gebruik daarvan niet. In een enkel paviljoen werden 185 millioen stuks verkocht. De verkoop van boter bedroeg een millioen kilogrammen, eieren 12 millioen stuks. Kazen werden 519,000 stuks afgeleverd, visoh 2 millioen kilogram, terwijl in de centraal-hal meer dan 2 millioen kilogrammen rund-, kalfs- en varkensvleesch werden verkocht. De officieuse Duitsche organen verzekerenevenzeer als de Italiaanschedat de regeering van Duitschland tot die van Italië geen nota heeft gericht betreffende de positie van den paus. Tusschen den gezant van Duitschland bij het hof van Victor Emmanuël en den Italiaansclien minister van buitènlandsche zaken hebben slechts vertrouwelijke besprekingen plaats gehaden genoemde bladen beweren ook dat bet niet te verwon deren zou zijn, indien dat ookjten aanzien van andere mogendheden het geval was geweest. - Zondag jl. kwam met d« Berlin-Potsdam Magde- burger spoortrein te Berlijn een aanzienlijk transport paarden uit de provincie Pruisen aandie voor Frausche rekening waren aangekocht. Alvorens zij verder kon den worden getransporteerd verscheen een detachement politie-agenten te paard die het gelieele transport in beslag namen en de paarden weder terugbrachten naar de plaatsen waar zij vandaan kwamen. Een bericht, dat te Londen aanzienlijke hoeveel heden goud voor rekening der Duitsche rijksregeering worden aangekocht isvolgens officieuse mededeelingen, geheel onjuist. Aan het voornemen van den keizer van Duitsch land om een bezoek aan koning Victor Emanuel van Italië te brengen zal uitvoering worden gegeven zoo- dra do gesteldheid van het weer en den gezondheid van den keizer dit toelaten. De rechtbank te Hamburg heeft in den laatstên tijd zooveel gevallen van ruwheid en brutaliteit moeten behandelen, waarbij het aanslagen tegen menschenle- vens gold, dat het openbaar ministerie heeft verklaard, dat het tegenwoordige stelsel van straffen tegenover de toenemende onzedelijkheid onmachtig is, en dat niets zal overblijven dan weder zijn toevlucht te nemen tót de geeselstraf, evenals in Engeland het geval is. Be halve het aantal moorden, dikwijls op klaarlichten dag gepleegdneemt ook dat van roovensteleninbre ken enz. hand over hand toe, en het is zoover gekomen dat des avonds geen burger meer uitgaat zonder goed te zijn gewapend. Bijna ongemerkt is te Parijs de verjaardag van Lulu op den 16°n dezer voorbijgegaan; alleen werden op dien dag meer viooltjes dan gewoonlijk verkocht. In April of Mei a. zal te Londen de eerste club voor mannen en vrouwen geopend worden, die een ware revolutie in het sociale leven voorspelt. De club zal niet alleen een vereenigingsoord zijnmaar geheel zijn ingericht om er op den duur te leven en eetkamer, rookkamer, bibliotheek, leeskamer, speelkamer, enz. bevatten. Voorloopig wordt zij nog slechts in een gehuurd gebouw ingerichtdoch de aanvrage tot opne ming is van personen van beiderlei geslacht zóo groot, dat men hoopt weldra een eigen gebouw geheel naai de eischen van den tijd te kunnen inrichten. Ter wille van de nog niet geheel geëmancipeerde dames zijn voor haar afzonderlijke eet- en leeskamers ter beschik king gesteld. Staten-generaal. TWEEDE KAMEB. Zitting van Vrijdag 19 Maart. Nader verslag.) De beraadslagingen worden' voortgezet over de ont- werp-vestingbegrooting voor 1875. Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat de me- morieposten betreffende den aanleg van werken tot verbetering van het offensief voor Naarden tot aanleg van een fort tij Westbroekbij Bureveld en bij Oud- Wulven en tot verbetering van de stelling bij Asperen, uit Ket ontwerp zijn gelicht. De commissie van rapporteurs heeft* voorgesteld aan het ontwerp het karakter van eehe' credietwet te geven. De heer de Roo, dit amendement toelichtende zeide dat het amendement strekte om het vóorloopig karak ter van het ontwerp nader te doen uitkomen. Daar men de regeering niet te zéér wil dringen met de ver vanging van den tegenwoordig'en minister van oorlog, maar haar den tijd wil laten om ernstig te óverwégen of de tegenwoordige toestand kan voortdurenzoo is niet een directe motie van wantrouwen voorgesteld, hoewel de minister zoodanige motie ook in het amen dement kan ziendat zeker geen bewijs van vértrou wen is. De minister van oorlog ver-klaarde zich ten sterkste tegen liet toekennen van een tijdelijk karakter aan dit onderdeel der staatsbegrooting. Wat de motie van wantrouwen betreftniet alleen de heer de Rtto had de quaestie van vertrouwen uit te maken. Thans ontstond eene zeer langdurige beraadslaging, waaraan in dè eerste plaats deelnamen de lieeren van Zuylen van NyeveltStieltjesNierstraszRutgers van Rozenburg, die zich allen verklaarden vóór het amendement, hetwelk zij echter afscheidden van de quaestie van vertrouwen of Wantrouwen maar alleen 0111 de spoedige afdoening van de zaak dei- verdedi ging te bevorderenwelke ten hoogste urgent was. Dé heer Storm daarentegen bestreed het amendement, ómdat het géén practisch nut had en de kamer slechts over weinige weken voor dezelfde vraagstukken plaatste. De heer de Roo merkte opdat de minister zelf aan de wet een karakter van tijdelijkheid heeft gegeven, en nu was het practisch nut van het amendement dit, dat inmiddels de door den ministër benoemde commis sie haar rapport zou kunnen uitbrengen. De lieer Fransen van de Putte kon uit de toelichting van het amendement geen andere beteekenis opmaken dan die van een motie van wantrouwende eenig ge zonde beteekenis. Was dit niet juistwelke beteekenis heeft het dan? Van levènsverlenging van den heer Wëitzelals minister van oóflog, is geen sprake. Naar zijn advies treedt die bewindsman in elk geval af. En dan wilde hij de regeering niet pressen'in de keuze van een opvolger. Maar bovendien, hij wilde niet meegaan met de politiek van oppositie, van afbreken, die in de laatste jaren op militair gebied wordt gevolgd en waartoe ook de heer van Zuylendie er zelf op wees, medewerkt. Men lette slechts op den inhoud van het verslag alles afbrekend niets opbouwend. De quaestie ten aanzien van den minister Weitzel achtte hij beslist, maar hij wenschte der regeering geen cent te onthou den en niets te doen wat strekken kan om de verde diging des lauds ook maar voor een enkel uur te ver tragen. De minister van binnenlandsche zakende geschie denis dezer zaak nagaande constateerde dat de ves- tingbegrooting eene zaak van uitvoering is, waarvan de verantwoordelijkheid voor het grootste deel neêr- komt op den minister van oorlog. Hij beklaagde zich, dat allerlei kleine zakenmisrekeningen van ingenieurs, late benoeming van een commissie, breed worden uit gemeten en tot groote grieven tegen den minister worden gemaakt. Ja, tot zelfs de heer Stieltjes had zich nog den vorigen dag tot een op onvolledige gegevens berustend onjuist oordcel over de pas ingediende miliS tiewet laten brengen. De minister zou over de militaire zaken geen opinie uitenmaar, namens de regeering verzocht hij de kamer het amendement niet aan te i nemen, omdat de regeering geen temporair karakter nu nog voor deze begrootingswet kon toelaten, en hij rekende daarbij op de welwillendheid der kamer, die toch zeker geen crisis zou willen uitlokken. Intusschen is het mogelijk dat nog dit jaar, ook al wordt de wet definitief aangenomende noodige aanvullingen bij eene suppletoire begrooting kunnen plaats hebben. De heer de Roo antwoordde dat het geen kleine zaken zijnwaartegen de grieven gericht zijn, en liij deed dit in bijzonderheden uitkomen. Maar nu de minister de kabinets-quaestie zeer duidelijk had gesteld en na de adhaesie van den minister van oorlog aan hetgeen de heer van de Putte over hem hééft gezegdmeende de commissie, die op dit oogenblik een ministerieel e criéis voor zeer onraadzaam houdt, het best te doen haar amendement in te trekken. Nadat dé minister van oorlog zijn houding en zijn voorstellen nader had verdedigd, stelde de heer van Zuylen zijnerzijds het amendement voordat de com-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5