BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De kamerzitting van gisteren leverde het zonderlinge verschijnsel op, dat de spelers op het staatkundig too- neel ditmaal alle in meerdere of mindere mate buiten hunne gewone rol schenen te treden. De minister van oorlog, wiens vestingbegrooting met eene groote meer derheid aangenomen werd, gaf te kennen dat hij voor nemens was zijn ontslag te nemen, door toestemmend te knikken op het oogenblik dat de voorspelling van zijne spoedige aftreding géuit werd door den keer Fransen van de Putte. Deze, het hoofd der vorige regeering en een der hoofdmannen van de tegenwoor dige oppositie, deed zijn uiterste best om het conser vatieve kabinet voor eene nederlaag te vrijwaren. Een vriend van dit laatste daarentegen, graaf van Zuylen, wiens vriendschap altijd het luidst uitgesproken wordt op het oogenblik dat hij bezig is zijne vrienden in de wielen te rijden, deed eene schier wanhopige poging om het reeds opgegevenevoor den minister van oorlog vijan dige amendement, toch weder als een steen des aan stoots tegen het kabinet te slingeren. De heer van Zuylen schijnt echter in de kamer weinig bemind, of misschien al te goed doorzien te worden. Nauwe lijks bewees men hem de beleefdheid aan zijn amen dement de noodige ondersteuning te verleenen om het in discussie te doen komen. Het vereenigde bij de stem ming ten slotte slechts 10 aanhangers. De minister van binnenlandsche zaken was intus- schen den bedreigden ambtgenoot kracliiig te hulp gekomen door, niet uitdrukkelijk, maar toch duide lijk genoeg, de aanneming der begrooting tot eene kabinetsquaestie te maken. Voor verwerping bestond van ditoogenblik, vooral na den beteekenisvollen hoofd knik van generaal Weitzel, geen gevaar meer. De heer Fransen van de Putte betoogde reeds dat de vestingwet van 1874 nu toch in ieder geval tot een begin van uitvoering moest geraken en dat men alles behoorde te vermijden, wat strekken kon om het noodige voor 's lands verdediging opnieuw te vertragen. Eene ministerieele crisis en vertraging der landsdefen- sieredenen genoeg om aan de begrooting ten slotte 53 voor- en niet meer dan 17 tegenstemmers te be zorgen. De toepassing der vestingwet zal dus in de praktijk een aanvang nemen, maar generaal Weitzel zal er niet veel meer aan toebrengen. Wel is hij meester van het slagveld gebleven, van waar zijne vijanden zijn terug gedeinsd, maar men heeft hem door eene capitulatie gedwongen de wapenen niet langer ie voeren. Zou de generaal nu misschien in Indië gaan oorlogen? Benoemingen en besluiten. beeastiSGe»» Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te ïlinzum c. a. en te Hijuin c. a. zooals die thans bestaan; ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnseti te Leeuwarden (buiten-gemeenten), voor de burgerlijke ge meente Leeuwarderadeelen J. Troelstra, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Hijum c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Leeuwar- uèn (buiten-géniêenteü), residentie Leeuwarden. maréchaussee. Op pensioen gesteldop verzoek, ten bedrage van 1300 's jaarsde majoor J. A. Chappnis, kommandant der divisie koninklijke maréchaussee van Noord-Brabant en Zeeland, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel. Benoemd bij het wapen der koninklijke maréchaussee: bij de divisie van Noord-Brabant en Zeelandtot luitenant-kolonel en kommandant der divisie, de majoor J. F. Meijer, kommandant der divisie van Limburg; bij de divisie van Limburgtot kommandant der divisie de kapitein C. H. M. Verniers van der Loeff, van de divisie van Noord-Brabant en Zeeland. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij voornoemd wapen, en wel bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, de 2e luitenant F. F. E. Allard van het 2e regiment infanterie. Onderwijs. Te Leeuwarden zal door de vereeniging tot bevor dering van volksgezondheid een onderzoek worden ingesteld naar den toestand der schoolgebouwen, der leermiddelen en der schoolorde aldaar, in verband tot de eisclien der gezondheidsleer, teneinde zoo noodig voorstellen tot verbetering bij den gemeenteraad te doen- Kerknieuws. Op het drietal van predikanten te Stavoren (Fries land) zijn geplaatst de heeren S. G. GeertsemaBeckeringh, te Kleverskerke, H. Dons, te Willemsoord; en W. Winsemius, te Bourtange. 33 ar ine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse S. F. Kruijt; dienende aan boord van Zr. M». wachtschip te Amster dam wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit ge steld. Gemengde berichten. Te Zierikzee heeft Donderdag jl. plaats gehad de opening der inschrijvingsbiljetten voor de ten behoeve van het waterschap Schouwen uitgeschrevene geldlee ning ad f 31,500ad 95 pet.rentende 4j ten honderd, verdeeld in 63 aandeelen van f 500. Er was ingeschreven voor 77 aandeelen en is aan de inschrijvers boven de twee aandeelen ongeveer drie vierde en aan die voor een en twee aandeelen het volle bedrag van hunne inschrijving toegekend Op de voorjaars paardenmarkt te Amsterdam waren gisteren 245 paarden aan de lijn. Er werden hooge prijzen besteed. Een goed werkpaard gold 800. Een concert door de maatschappij Caecilia te Amsterdam,eergisteren avond ten voordeele van weduwen en weezen van kunstenaars gegeven, bracht 2115 op. Uit 's Hage wordt gemeld dat de persoon van Welters, die te Selzaete den 28™ Fabruari in eene herberg een meisje met een dolkmes verwonddedooi de Haagsehe politie is gevat. Voor de arrondissements-rechtbank te Zwolle stond eergisteren een landbouwer terecht, die beschul digd werd den 31e" December in het kerkgebouw dei- Christelijk gereformeerde gemeente te Dedemsvaart een pistoolschot gelost te hebben. De zaak zal den lcn April worden voortgezet. Gisteren nacht is op de Maas voor Rotterdam een boeierschnitdie geen licht voerdedoor de stoom boot Roland aangevaren en gezonken. De opvarenden zijn gered. Naai- men verneemt, is het fondament van den eersten pijler op Feijenoord bij Rotterdam van de in aan bouw zijnde staatsspoor gezakt, waardoor de pijler ge scheurd en naar gissing een tiental meters van de daaraan grenzende nieuwe aardebaan beschadigd is. Volgens Het Vaderland heeft de heer Dudok de Witt, bekend door zijne reusachtige voetreizen, dezer dagen bijna een ongeluk gekregen door dat hij zichbij uit zondering misschieneens in een rijtuig gewaagd had. In de Vughterstraat te 's Bosch braken namelijk de boomen van het tweewielig wagentje waarin hij zich bevond, waardoor de vier personen, die er in zaten, onder de kap als het ware gevangen raakten. Gelukkig werden zij echter allezonder letsel bekomen te hebben uit hunne mocielijke positie verlost. Men zegt dat de lieer de Witt nu gezworen heeft zich nooit meer aan eenig ander vervoermiddel toe te vertrouwen, dan aan zijne eigene trouwe voeten. Door de politie te 's Gravenhage zijn op lieeter- daad aangehouden twee chevaliers d' industriedie op naam van de boekhandelaars A. van Hoogstra ten zoon en J. van Golverdinge zoon de uitgave van een boekwerkje exploiteerdengetiteld„Vonken uit het vuur." Onder het bedrieglijk voorgeven dat men daarop bad ingeteekend, eischte men 50 of 60 cents voor elk exemplaarwaaraan in het vertrouwen op de bekende firma's door zeer velen werd voldaan. Een aantal personen zijn op die wijze afgezet. Vcrko«|)lngen cn aanbestedingen. Eergisteren is te Bosehkapelle door het Roomsch-katho- liek kerkbestuur aanbesteed: Het bouwen eener kerk met toren aldaar, zonder bijlevering van materialen. Aangenomen door den heer P. Bleijenbergte St. Jan steen voor f 6450. De fundamenten werden reeds ten vorigen jare gelegd. FhcrniOiuctcrstanrï. 19 Mrt. 's av. 11 u. 39 gr. 20 '8morg.7u.39gr.'smidd.lu.43gr.'sav.6u.39gr. De tweede lezing van liet wetsontwerp tot intrekking- der inkomsten door don staat aan de katholieke bis dommen en geestelijken toegekendwerd gisteren reeds in den Pruisischen landdag ten einde gebracht. Alle artikelen zijn zonder eenige wijziging aangenomen. In overeenstemming met de regeering heeft de landdag nog een artikel aan het wetsontwerp toegevoegdwaarbij aan den opperpresident der provincie het recht wordt toegekend om appèl aan te teekenen van de discipli naire straffen, die door de kerkelijke overheden aan die geestelijken worden opgelegdaan welke weder het inkomen uit de staatsfinanciën wordt toegekend. Aan de aanneming der wet in derde lezing valt niet te twijfelen, zoodat ook deze maatregel der Pruisische regeering tegen de Roomsclie curie wel als een Jait accompli kan worden beschouwd. Of zij echter voldoende zal zijn om het beoogde doe] onderwerping der Roomsche geestelijken tot gehoor zaamheid aan de wetten van den staatte bereiken is minst genomen zeer twijfelachtig. Wij gelooven het niet, en zoowel de in den landdag gevoerde debatten als de toon der clericale bladen versterken dat geloof. „Door honger zeide de clericale afgevaardigde Windthorst uit Meppen door honger zal men de zaak niet dwingenhet katholieke volk zal zijn priesters niet laten verhongerenmaar de minister-president kan niet weten of de fondsen van den paus en van de jezuïeten voldoende zijn om de schade te vergoeden. Sedert wanneer is Bismarck minister van financiën van den paus en de jezuïeten De maatregel der regeering is exorbitant. De regeering moge hem nogmaals over wegen men zou vrede kunnen hebbenals men met de kerkelijke autoriteiten vrede wil maken. Wil men echter op den ingeslagen weg voortgaan, dan dwingt men ons tot tegenstand. Dan moeten wij daarmede zoo lang voortgaan, tot men zich ook in de hoogste kringen eindelijk herinnert, dat ook de katholieken landskinderen zijn." Bismarck antwoordde dezen spreker en betoogde, dat de sfaat door deze wet slechts een plicht der welvoe- gelijkheid vervulde. „Hoe kan hij zeide de rijks kanselier hen betalen die oproer tegen den staat prediken en opwekken? Wij moeten ons niet alleen voor liet oogenblik dekkenmaar ook aan de toekomst denken. De jonge priesters en kapellaans, die thans onder de con trole van de bisschoppen staan, die zich willen onderschei den en schitteren willen wensclien niet altijd kapellaan te blijven en couranten te schrijvenzij willen bisschop pen worden. Wij moeten ons daarom op ons staats rechterlijk standpunt kunnen verdedigen. Tot nogtoe iieeft hun tegenstand ons veel gebaatwant er bestaan slechts twee groote partijen meereenedie den staat verloochenten een andere veel grooteredie hem steunt en beschermt. „Wanneer ik de financieele krachten der Jezuïeten orde wilde taxeerendan zou ik haar jaarlijksch inkomen op 250280 millioen Thaler schatten. De paus heeft ook een ruim inkomendat men kan weten zonder minister van financiën te zijn. Indien de heer Windthorst meentdat de raajesteitsrechten niet zoover gaandat zij door deze wet gelden kunnen intrekkendan herin ner ik hemdat het majesteitsplicht ishet recht te beschermen en de overtreding te straffen, ook als zij in oproer werd begaan en vooral niet te betalen als de gelden daartoe dienen om krachten te onderhouden en te voedendie misschien tot omverwerping van den staat zouden kunnen strekken." Hieruit blijkt reeds, dat niet alleen de ultramontanen zelve, maar ook hun tegenstanders, ja de Pruisische regecring overtuigd ziju van de financieele krachten der katholieke kerk, die, zooals dezer dagen mr. Sa- vornin Lohman opmerkte, b ij n a goddelijk is georgani seerd. Die organisatie zal nu worden aangewend om den geestelijken in Pruisen voldoende middelen te verschaffen tot volharding in hun ongehoorzaamheid aan de wetten van den staat en den strijd tot het uiterste te drijven. „Welaan roept dan ook reeds het Schlesische Kirchenblatt uit organiseeren wij ons! Organiseeren wij ons spoedigopdat de slag ons niet onvoorbereid treffeLaat ons bijeenkomsten en beraadslagingen houden om te overwegen boe snelleafdoende en vol doende hulp kan worden verschaft. De clerus van onze dioceezen zal de beproefde broederlijke liefde en de be reidwillige offervaardigheid niet verloochenen en de naastvolgende tijd zal aan de geschiedenis van Silezië een nieuwe en roemrijke bladzijde toevoegen. Zoolang wij nog een stuiver bezitten zal bij ook aan onze broe ders toebelioorenvoor geen enkelen zal de nood eene verzoeking tot afvalligheid worden. Onze tegenstanders zülïfffi beschaamd erkennendat de dreigende maatregel niet in staat is om het geweten t? dwingen, Efi daarom nogmaals: organiseeren wij het verbond dei- liefde proclameeren wij het Christelijke commu nisme, welks grondregel is: Wat het mijne is, is het uwe!" Ziedaar het zwarte communisme gepredikt als het middel om den modernen staat tot het uiterste te bestrijden! Geen wonder dat bij zulk eeu staat van zakeii de Pruisische regeering reeds weder op nieuwe maatregelen bedacht is, om de katholieke kerk tot gehoorzaamheid te dwingen en dat er opnieuw geruch ten in omloop zijndat nog in deze zitting van het Pruisische parlement andere voorstellen zullen inko men. „Wie regeert kan bevelen, zeide Windt horst heden regeert in Pruisen en Duitschland von Bismarck, morgen misschien Hasenclever." 'tls geluk kig, dat er op dat morgen van den heer Windthorst nog weinig uitzicht bestaat. De heer Wendt, redacteur van den Mercur, is dooi de rechtbank te Munster tot een jaar gevangenisstraf eeroordeeld wegens openbaarmaking der pauselijke vncycliek in zijn blad. Hij is terstond gearresteerd. De Fransche regeering heeft nog volstrekt geen lust om tot de ontbinding der nationale vergadering over te gaan. In de bureaux der kamer hebben de ministers gisteren betoogd, dat het volstrekt niet noodig is om de quaestië over de opschorting der partieele verkie zingen en die van de ontbinding der kamer aan elkan der te verbinden. De kamer zal over deze laatste uitspraak doen, doch wanneer kon de regeering nog niet bepalen. Zij achtte liet gevaarlijk om het tijdstip dei- ontbinding lang vooruit vast te stellen, daar het ge zichtspunt der kamer en dat van het land geheel vreemd aan elkander zijn. Dit is ongetwijfeld een treurig verschijnsel en een zonderling argument om do ontbin ding tegen te houdendaar juist door nieuwe verkie zingen meer overeenstemming tusschen land en kamer kan worden verkregen. Nog zonderlinger echter was een argument van den minister van buitenlandsche zaken, den heer Decazes, die het noodzakelijk achtte de ontbinding niet te bepalenomdat in het buiten land aller oogen op de nationale vergadering zijn geves tigd. Dit laatste is zeer juist, maar over het algemeen is men in de constitutioneele landen van Europa vrij wel overtuigd van de wenschelijkheid en noodzake lijkheid om) voor een goede invoering en ten uitvoer legging der nieuwe constitutie, tot een kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen over te gaan. Tot leden der commissie voor het voorstel-OourcelIes zijn gekozen 6 leden van de linkerzijde, 7 van de rechterzijde en 2 van de uiterste rechterzijde. Men onderstelde, dat de 6 leden der linkerzijde en de 2 van de uiterste rechterzijde zich bij elkander zouden aansluiten en dat schijnt dan ook werkelijk het geval

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2