grenzen van het land, waarin zij gewezen zijn, en daar waar hieromtrent anders is bepaaldis het ten- uitvoer leggen aan zooveel beperkende bepalingen onder worpen of de te volgen procedure zóo omslachtig dat in de praktijk van die gunstige bepaling al zeer weinig vruchten genoten worden. Met een citaat van profes sor Asser in de Revue de droit international: La rapt- dité avec laquelle on traverse le monde est peu en harmonie avec la marche pénible des jugemtns quien principene dépassent pas la fronttere du pays oii its ont été rendus wordt in het stuk verder betoogd dat met de versnelde gemeenschapsmiddelen van onzen tijd een dergelijke toestand niet kan blijven voortduren, terwijl verwezen wordt naar de beraadslagingen in de internationale congressen tot bevordering der sociale wetenschappen sedert vele jaren over dit onderwerp gevoerd. De Nederlandsehe regeering wederlegt vervolgens het be zwaar dat het uitvoerbaar verklaren van buitenslands gewezen vonnissen eene inbreuk zou zijn op de sou- vereine rechten van eenen staat, een bezwaar dat ze ongegrond noemt omdat die verklaring niet geschieden kan tegen den wil van eenigen staat, maar integendeel uitsluitend van den souvereinen staat zeiven uitgaat. Geen enkele staat zal hebben te bepalen: de in mijn land gewezen vonnissen? zullen over de geheele wereld uitvoerbaar zijnmaar iedere staat is bevoegd te be palen dat de in andere landen uitgesproken vonnissen in zijn territoir zullen ten uitvoer gelegd kunnen wor den onder zoodanige voorwaarden als hij zal verkiezen vast te stellen, bij voorbeeld behoudens het recht van exequatur of pareatis. De wederkeerigheidzoo wordt hierbij opgemerkt, is een noodwendig gevolg van deze bepaling. „Van de rechtstreekschc voordeelen van eene inter nationale verstandhouding op het punt der uitvoerbaar heid van in den vreemde gewezen vonnissen maakt de steller van het stuk zich, en terecht, met weinig woorden afdie voordeelen liggen dan ook te zeer voor de hand dan dat men in een diplomatiek stukdat alleen punt van uitgang is en de quaestiën slechts aanroeren mag, daaraan breede vertoogen wijden kan. Maar er wordt gewezen op de indirecte voordeelen, namelijk het noodwendig wegvallen van menige bepaling ten nadeele van den rechtstoestand van vreemdelingendie uit den tegenwoordigen stand van zaken natuurlijker wijze voortvloeien. De steller van het stuk verwacht dat met het tot stand komen der gewenschte interna tionale regeling vervallen zullende cautio judicatum soloi het aftrekken van den vreemdeling van zijn natuurlijken rechter, de lijfsdwang bij uitsluiting voor vreemdelin gen en dergelijke middelen welke noodig zijn zoolang het verhaal op den vreemdeling in zijn eigen land krachtens een in den vreemde gewezen vonnis blijft ontbreken. Ook zou aan do vreemdelingen alsdan op gelijken voet met de inboorlingen het gratis procedee- ren worden toegestaandaargelijk de pro memorie op merken doet, dat recht bij den tegenwoordigen stand van zaken onmogelijk aan den on vermogen den vreemde ling kan worden toegekend zonder de tegenpartij in eene hoogst ongunstige positie te brengen. „Ziedaar den inhoud van de eerste en kleinste helft van het van onze regeering uitgegaan stuk. In de tweede helft- worden nog eenige zeer belangrijke vragen behandeld, die ik, om voor heden niet te veel ruimte in beslag te nemen, voor uw volgend nommer bewaar. „Op legislatief en administratief gebied is het tegen woordig zeer stil. Het in sommige bladen vermeld gerucht dat de kansen op aanneming der vestingbe- grooting wrak staanen dat, indien ze al wordt aan genomen, dat zóo zal plaats hebben dat het aanblijven den minister van oorlog tot eene onmogelijkheid zal worden gemaakt, schijnt een goeden grond te hebben. De indruk van de door den minister met de commissie van rapporteurs gehouden besprekingen moet verre van gunstig zijn en aanleiding geven om mijne voorspelling van eenige weken geleden zeer waarschijnlijk te maken dat de ministers vdor Mei wel eens op beroep konden moeten uitgaan. „Na lang wikken en wegen is de minister van finan ciën, naar ik verneem, eindelijk tot een besluit in de muntquaestie gekomen en zal hij voorstellen het aan nemen van den dubbelen standaard. Het schijnt dat de heer van der Heim gaarne ongunstige kamerver slagen uitlokt; zijn voorstel tot indirecte amortisatie vond bij alle leden der kamer minus éen (in de afdeelingen althans) afkeuring; zijn voorstellen van den dubbelen standaard zal misschien iets meer voorstanders hebben, maar algemeen bijval vinden zal het stellig niet. Wanneer nu het muntwetsontwerp maar latei- wordt versmolten of vermunt, zooals dat nopens de amortisatie, heb ik er vrede meêmaar deze manier van wetten maken blijft met dat al tamelijk omslachtig. Iemand die de discussie over de muntwet van de staats commissie gevolgd en hetgeen er dagelijks elders voorvalt gadegeslagen heeftkan, dunkt mij, niet anders dan den dubbelen standaard hoogelijk afkeuren." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Bevorderd tot kommandeur in do orde van den Nederlandschen leeuw jhr. J. Ortt van Scho- nauweninspecteur van den waterstaat. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan D. Kuiper te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar in den nacht van 12/13 December 1874. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Zutfen ter standplaats de gemeente Gorssel, H. Kleyn, candidaat-notaris te Zutfen. rijks musea. Benoemd tot lid van den raad van bestuur over 's rijks museum te Amsterdam C. Cunaeus aldaar. posterijen. Uit den dienst ontslagen J. de Yrieso, commies der posterijen 2e klasse. Benoemd tot directeur van het postkantoor teGorin- chem G. F. Penning, thans directeur van het postkan tooi' te Wageningen. tl) ndea-wjjs. In de van 28 tot 30 Juli a. te Haarlem te houden 30c algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap zal o. a. behandeld wor den een voorstel der gewestelijke vereeniging Friesland, om bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen die aan den veldarbeid door kinderen be neden twaalf jaren na 15 October 1877 een einde maken. üierknteuws. Te Domburg heeft gisteren de stemming plaats gehad over aansluiting aan het algemeen collegie van toezicht of eigen vrij beheer. Van de 144 uitgebrachte stemmen, 66 door mannen en 78 door vrouwen, waren 139 voor aansluiting van het algemeen collegie, 4 voor eigen vrij beheer en éen van onwaarde. üoloniëir. Volgens de laatst ontvangene mailberichten Ioo- pende tot den 4en Februari jl., bevatte de Javasche cou rant de volgende tijdingen omtrent den moddervloed, waardoor een gedeelte der residentie kederie geteisterd werd: „Heden namiddag (30 Januari) modderbandjir, die plotseling kwam opzetten van de Kloet. „Een gedeelte van Blitar verwoest. De woning van den regent en die aan de aloen-aloen gelegen, veel geleden. Volgens berichten, reeds twee dooden gevon den. Kampong ten noorden Blitar verwoest. Blitar beoosten den passer niets geleden. „Bamboezen kazerne weggevaagd, gevangenis weinig geleden. Algemeene paniek aldaar. „Telegrapliische gemeenschap tusschen hier en Blitar slechts open over Soerabaija, Pasoeroean, Probolingo enz. „Brug te Ngoendjang weggeslagen. Gelukkig zoo even de ijzeren brug te Kediri gepasseerd. Steeds komt veel drijihout van boven. Voor het behoud van de ijzeren brug wordt behoorlijk gewaakt. Waterstand Kediri een meter boven 0. Plotseling zoo hoog ge stegen. „Water wassende bij veel regen. Berichten van Strengat (Blitar) maken melding van menschen, die met goed en vee vluchten." Men schrijft den modderbandjir toe aan het instorten van den lcraterwand van de Kloet. Of wellicht ook de rivieren in haar loop belemmerd werden en daardoor hoogerop of lager dijken zijn doorgebroken, kunnen wij niet zeggen. Dit is zeker dat bruggen zijn weggeslagen en dijken geleden zullen hebben. De ramp heeft zich over een groot gedeelte van Kediri in minder of meerdere mate doen gevoelen, want de overstrooming was merkbaar tot op 20 palen van Blitar, welke plaats intusschen verreweg het meest moet geleden hebben. Een telegram meldt reeds van 8 per sonen die het leven hebben verlorenSrengat is voor de grootste helft vernield. Nadere bijzonderheden ont breken intusschen en ook na het regeeringstelegram kan men zich nog geen juist denkbeeld van deze ramp vor men. Belangrijke kapitalen zijn in Kediri in landelijke ondernemingen gestoken, welke door de overstrooming minder getroffen schijnen, maar de schade voor den in lander zal niet gering zijn. Gemengde berichten. Jl. Zaterdag ondekte men in een huis in de Kerk straat te Goes dat de gordijnen van een ledikant in brand stonden. De brand was spoedig gebluscht, hoe wel nog al belangrijke schade aan beddegoed en tapijt is veroorzaakt. De brand kan, naar men onderstelt, niet anders ontstaan zijn dan door een door de zon beschenen brandglasdat het hout van 't ledikant aan 't vonken deed geraken en waardoor het vuur zich aan de gordijnen mededeelde. In het laatst der vorige week zijn door de brand weer te Goes weder proeven genomen met den reddings- zak. Volgens de Goessehe courant is opnieuw de groote doelmatigheid van dit reddingstoestel bewezen. Terwijl de zak aan een der hoogste ramen van het raadhuis bevestigd waslieten zich een aantal personen er door naar beneden glijden en kwamen zij zonder hinder op den grond. Ook werd de proef genomen met eene reddingslijnwaarmede men zich, zonder de handen te verplaatsen, uit een gebouw naar beneden laat. Uit Zwolle wordt aan het Utrechtscli dagblad gemelddatnu in Duitschland de uitvoer van paarden verboden is, ons land door Fransche paardenkoopers overstelpt wordt. Het laat zich dan ook aanzien, dat op de aanstaande palmmarkten menig liefhebber van een goed paard zich teleurgesteld zal vinden, daar meest alles is opgekocht. Te Kampen, Groningen, Zwolle en Eindhoven zijn valsche zilveren muntstukken in beslag genomen. Gisteren morgen is aan de Kranskade te Utrecht uit het water opgehaald het lijk van een onderofficier van Jict 5e regiment infanterie. Zijn kleeding was ge merkt 1. 1685. Eergisteren moest de beurtschipper tusschen Assen en Amsterdam, uithoofde van het ijs in de Zuiderzee, naar eerstgenoemde plaats terugkeeren. Een commissionair in effecten te Schiedam, de heer K.is in voorloopig arrest naar Rotterdam over gebracht. De reden is nog onbekend; alleen spreekt men er van dat de jongste rijzing der Spaansche effec ten treurige zaken aangaande hem aan 't licht heeft gebracht. Het Engelsche satyrieke blad Punch bevat een artikelwaarin op geestige wijze het feit gehekeld wordt, dat de verslaggever, door de Times naar de feesten te Leiden gezonden, zich zoo slecht van zijne taak gekweten heeft. Vader Cats doet in dat artikel aan Punch zijne klachten daarover hooren. Hij toont er zich over verbaasd, dat Engelsche bladen van den eersten rang zulke lieden als correspondenten uitzen den en wijst op de uitnemende en welwillende versla gen b. v. door het Journal des Débats en de Kölnische Zeitung van de Leidsche feesten gegeven. Cats ver zekert, dat voor de letterkunde, het volkskarakter, de zeden en gewoonten van Engeland in Nederland veel sympathie heerscht. Leiden't welk zooveel voor de wetenschap en de vrijheid der gedachte gedaan heeft, had dan ook recht, van Engeland eene eerbiedi ger en hartelijker bejegening bij zijn jubilé te verwach ten. Punch zegt, dat volkomen met Cats eens te zijn. De tower te Londen zal, te beginnen met 1 Apfil, des Zaterdags en Zondags kosteloos voor het publiek te zien zijn. Te Augsburg is een uurwerk tentoongesteld, dat door een mandenmaker uit Heinrichshofen uit teenen, wilgenhout en draadnagels is gemaakt. t'cï-koopiïtgen en aanbestedingen. Jl. Zaterdag zijn alhier te koop aangeboden: 1° Eene stalling buiten de voormalige Dampoort. Verkocht voor f 500.33. 2" 10 aren 10 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor 518.50. 3° 58 aren 84 centiaren bouw land aan den ouden Veerschen weg. Verkocht voor 1604. 4° 1 hectare 03 aren 60 centiaren bouwland in de gemeente Koudekerke. Verkocht voor /3001. 5° 1 hectare 60 aren 30 centiaren weiland in de gemeente Koudekerke aan den Breeweg. Verkocht voor 3075. 'Giermometer^tand. 15 Mrt. 's av. 11 u. 39 gr. 16 ,3morg.7u.37gr.'smidd.lu.42gr.'sav.6u.40gr. Platen-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 15 Maart. {Nader verslag.) Zijn ingekomen de volgende wetsontwerpen: 1°. tot wijziging en aanvulling van de wet van 1871regelende de bevoegdheid van consulaire ambtenaren en de con sulaire rechtspraak; 2°. tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van oorlog, dienst 1875; 3°. tot bekrachtiging der ruiling van land en water onder de gemeente Maden en Drimmelen. De voorzitter deelde mede, dat door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs o. a. over de wetsont werpen tot partieele wijziging van de rechterlijke orga nisatie enz., de heeren Kappeijne (voorzitter), Sandberg, Godefroi, Tak en Gratama. Daarna heeft plaats gehad de benoeming van een tweeden commies-griffier voor/de kamer. Als zoodanig werd gekozen, bij de vierde stemming, met 34 stemmen, de heer mr. A. D. van Assendelft de Coningh te Rot terdam tegen 33, die uitgebracht werden op den heer m1. W. J. Wintgens, advocaat te 's Gravenhage. Tegen Woensdag werden aan de orde gesteld 1°. het

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2