BUITENLAND. ^iatcii-gesseraaJ. {Nader verslag Algemeen Overzicht. het reeds vroeger vermelde (op 5 Juni te voren ge schreven) briefje ter hand hebben gesteld, met welks bestaan de burgemeester echter te voren reeds volkomen bekend schijnt te zijn geweest. Naar aanleiding van dit alles is eene schikking gemaakt. Uit de verklaringen van den herbergier en logement houder A. Kosten blijkt o. a.dat op den bewusten dag de drukte in zijne herberg wat al te groot was, zoodat hij het raadzaam achtte te ongeveer half twaalf in den voormiddag de herberg te sluiten. Voor reke ning van den heer Kooman, zwager der juffrouwen Everaars, heeft hij zoowel aan dezen als aan anderen samen zeven flesschen jenever verkochtom „liet volk" een borrel te geven. Ook de burgemeester beett twee malen de herberg bezocht en de tweede maal gevraagd waarom Kosten gesloten had De herbergier antwoordde dat hij dat noodig oordeeldewaarop de burgemeester hernamdat hij dan ook de andere herbergen zou doen sluiten. Na het verhoor der beschuldigden waarop wij morgen met een enkel woord zullen terugkomen heeft de advocaat-generaal zijn requisitoir genomen, dat strekt tot vrijspraak van de 4", 5e, 20", 25", 27", 32" en 33e beschuldigden, en tot schuldigverklaring der overigen aan hetgeen hun ten laste is gelegd, en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 10 en van den burgemeester van 5 tot 15 jaren, alsmede in de kosten, of tot zoodanige lichtere straf als het hof, uit hoofde van het vroeger onbesproken gedrag en den opgewonden toestand der beschuldigden tijdens liet gebeurde, zal vermeenen te behooren. Aan de getuigen is verlof gegeven om zich te ver wijderen. Morgen ochtend te 10 uren is de verdediger der be schuldigden aan het woord. Gemengde berichten. In het weekblad „Ons streven" wordt de opmer king gemaakt dat het zoogenaamde „tafeldienen" bij dinersdat nu verricht wordt door mannen uit de volksklasse, in meer of minder verschoten zwarte rok ken en witte katoenen handschoenen, die niet altijd even handig zijn en veeltijds ruim met den wijn om springen, met vrij wat beter gevolg zou kunnen ge schieden door vrouwen of meisjes. In slag om eene tafel te schikken en op te sieren zouden dezen het licht van hare concurrenten winnen. In aangenamen indruk, door haar uiterlijk op de gasten te maken, evenzeer. Waarom moet men juist een man met een voorkomen als een ouderiing of een aanspreker achter tafel hebben? Als de vrouwen maar werk van de zaak maakten, zouhier zeker wat voor haar te verdienen zijn. Het indijken van den polder „het Noor ien", op Texel, is bij herbe3teding opgedragen aan de minste inschrijvers, de heeren W. J. Schram, te Sliedrecht, en K. Bosmante Rotterdamvoor 312,900. Te Maassluis is weder eene reederij opgericht voor de uitoefening van haring- en kabeljauw-visscherij. Het Utr. Dagblad maakt het publiek op verzoek opmerkzaam op eene bedriegerijdie door middel van ad vertentiën wordt beproefd. Er stond dezer dagen een oproeping in 't Handelsbladwaarin men te Londen een Hollandschen correspondent vroeg, tegen een sala ris van f 1800 a f 2400 en vrijen overtocht. Brieven moesten worden gezonden aan-mr. Anderson, 36 St. Peters Road, Mile End. Een paar heeren schreven er op. Beiden bekwamen 't antwoord, dat zij geplaatst waren, maar de een dat hij 12 shill. 6 p., de ander dat hij f 10 moest overmakenals bewijs dat men aan nam waarna men een gezegeld contract zou bekomen Als er wellicht een lOOtal sollicitanten zijn, zou zulk een oplichterij altijd nog een aardig sommetje voor den gewaanden heer Anderson opleveren wanneer men zoo dwaas was 't geld over) te zenden. Dat velen er nog wel iugeloopen zijn, kan men als zeker aannemen. Het Handelsblad zegt hieromtrent het volgende „Bovenbedoelde advertentie werd opgenomen in ons nommer van 23 Februari en is te vinden in de laatste kolom der derde pagina onderaan. Zij werd ons ge zonden door het annoncenbureau van Deacon c°., te Londen, die zeker evenmin als wij hebben vermoed, wat de eigenlijke bedoeling was. Uit den inhoud trouwens viel dit niet op te maken. Wij zullen de zaak nog nader onderzoeken en bovengenoemd bureau inmiddels laten waarschuwen." Op de Russische spoorwegen werden in het vorige jaar niet minder dan 121,948 gevangenen met 22,138 geleiders vervoerd. Ofschoon voor gemiddeld vijf arres tanten slechts een geleider werd gebezigd is er niet éen gevangene ontvlucht. In de vorige maand had op de Noorderlijn van den Hongaarschen staatsspoorweg tusschen de stations Turcsek en Berg het volgend ongeval plaats. De van Ruttek naar Altsohl loopende goederentrein geraakte nl. op eenigen afstand van het station Turcsek door sterken sneeuwval zoodanig versperddat hij niet verder kon. Het personeel verdeelde daarop den trein in tweeën om zoodoende met een kleinere belasting door de sneeuw te geraken. Bij deze werkzaamheden kregen, door een teruggaande beweging der machine, de afgekoppelde wagens een stoot en niettegenstaande ze geremd waren, gingen zij op de sterke helling (die op die plaats 1 op 60 bedaagt) aan het rollen. Het wachtershuisje was te ver verwijderd om het station van het naderen der wagens kennis te geven, en zoo kon men dan ook geen maatregelen nemen om ze te stoppen; ze liepen dan ook het station Turcsek voorbij en de helling af tegen een aankomenden goe derentrein. De machinist bemerkte door de duisternis eerst laat de naderende wagens, gaf dadelijk het alarmsein, zoo mede het sein tot remmen en wilde juist zijn trein door tegenstoom achteruit rijden toen de botsing volgde. Op het laatste oogenblik wilde zich de machinist door van den trein te springen redden, doch werd onder een omvallenden goederenwagen begraven en zoo zwaar gewond dat hij dadelijk den geest gaf. Behalve de locomotief, die zwaar beschadigd werd, werden er nog 12 wagens verbrijzeld doch is er be halve den machinist niemand gewond of gedood. Onlangs maakten wij melding van een klacht van den intendant van den koninklijken schouwburg te Berlijn over de hooge hoeden der dameswaardoor aan de achter haar zittenden het gezicht op het tooneel wordt benomen. Het gevolg van die klacht is geweest, dat bij de laatste voorstellingen alle dames in het parket en op den eersten rang blootshoofds verschenen. Verleden jaar is door het ministerie van landbouw in Frankrijk een prijsvraag uitgeschreven ter verkrij ging van een afdoend raiddel tegen de phyloxera vasta- trixliet insectdat de wijngaarden zoozeer teistert. De commissiën belast met de beoordeeling der prijsvra gen heeft dezer dagen rapport uitgebracht. Er zijn niet minder dan 600 antwoorden of voorstellen ingeko men doch geen enkel voldoet aan de vereischten van het programma en levert een afdoend en weinig kost baar middel, dat op iederen bodem kan worden toegepast. Verkooplngea en aanbestedingen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk be stuur alhier aanbesteedhet aanleggen van het laatste, in den Sophia- en den nieuwe Pasageulepolder gelegen, gedeelte van het uitwateringskanaal in het voormalig 4" district van Zeeland. Hiervoor werd het minst in geschreven door den heer L. Westmaas, te Strijen, voor f 39,300. Therihlimétcrstanii. 10 Mrt. 's av. 11 u. 38 gr. 11 'smorg.7u.38gr.'s midd. lu.43gr.'sav.6u. 42gr. Gemeentebestuur van middelburg. Bij publicatie van burgemeester en wethouders van Middelburg is bekend genidakt dat het kohier voorde plaatselijke directe belasting op de inkomsten, over het jaar 1875, waarvan de heffing is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 23en December 1871 n° 31, door den raad in zijne zitting van den 10™ Maart 1875, vastgesteld, ingevolge art. 265 der gemeentewet, gedurende acht dagen, te rekenen van den 11" dezer, voor een ieder op de gemeente secretarie ter lezing zal zijn nedergelegd. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 11 Maart De beraadslaging werd voortgezet over het amende ment van den heer 's Jacob strekkende om in het wetsontwerp betrekkelijk de vaststelling der algemeene voorwaarden waaronder uitleveringstraktaten kunnen worden gesloten, de volgende bepaling op te nemen: „geene uitlevering kan toegestaan of gevraagd worden wegens staatkundige misdrijven." De heer Messchert van Vollenhoven, de grondgedachte van het voorstel beamende, achtte het echter onuitvoer baar, alzoo eed nudum praeceptumeene sentenlia dtclara- loria ol liever nog deciamuiona. Art. 2 der wet sluit van zelf de uitlevering' van staatkundige misdadigers uit, echter van zoodanige, die niet aan cótüinuiiê-delic- ten schuldig zijn en de zoodanigen wilde toch niemand in bescherming nemen? De heer Cremers lichtte nader de strekking van het amendement toedit bedoelt te voorkomendat politieke misdadigers, als zoodanig medeplichtig aan de bij art. 2 genoemde wanbedrijven, zouden worden uitgeleverd, zooals b.v. Carlistcn of Pauselijke zouaven, die zonder- vergunning in vreemden dienst zijn overgegaan en dus als vreemdelingen hier zouden worden beschouwd. De communards zou hij niet gaarne gastvrijheid willen ver- leenenniet minder dan ieder ander had hij een afschuw van hunne uitspattingen; gaarne zou hij ze bepaald uitgesloten willen zienmaar eene juiste definitie was tot dit doel niet te geven. De minister van justitie betoogdedat de bedoeling van de voorstellers niet kon worden bereikt door het amendement; dat daarentegen zonder het amendement het beginsel toeh vaststond, dat uitlevering wegens zuiver politieke misdrijven niet kan plaatshebben; dat evenwel de aanneming van het voorstel eene gevaarlijke eenzijdige uitzondering in 't leven zou roepen, en dat de verwerping tot eene gevolgtrekking zou kunnen leiden geheel tegenovergesteld aan de bedoeling van de voor stellers en van de regeering. Namens haar verklaarde de minister uitdrukkelijk, dat zij na aanneming dezer wet, niet bevoegd zou wezen nit te leveren wegens politieke misdrijven. De minister hoopte, dat de voor stellers met deze pertinente verklaring genoegen zou den nemen en thans hun amendement zouden willen introkken, teneinde de schadelijke gevolgendie de minister schetste, te voorkomen. De minister van buitenlandse he zaken sloot zich ge heel bij de verklaringen van zijn ambtgenoot aan. Hij constateerde, dat er geen verschil bestond omtrent het beginsel tusscben de voorstellers en de regeering en hij voegde er bijdat waar hij geroepen zal worden trak taten van uitlevering met vreemde mogendheden te sluitenbij niet zal nalaten de regeering te waarborgen tegen moeilijkheden, welke uit netelige omstandigheden kunnen geboren worden. De heer 's Jacob verdedigde daarna nog uitvoerig het amendement tegen de rede van den heer Godefroi van Woensdag, doch hij besloot ;zijn rede aldus. De minis ters zijn tot ons gekomen met een verzoek. Zij roepen redenen van staatsbelang in; zij verzekeren ons volle instemming met onze zienswijze; zij wijzen op moeic- lijkhedendie hun bij het sluiten van traktaten in den weg kunnen staan. Bij de overweging van dat alles en van de volkomen overwinning in deze kamer be haald voor het denkbeeld in het amendement nederge legd, meenen de voorstellers verstandig te doen hun amendement in te trekken. De verschillende artikelen van het wetsontwerp wer den daarna goedgekeurd. Vooraf werd op art. 20 een amendement van den heer Godefroi met 41 tegen 22 stommen aangenomenstrekkende om in de wet inperatief op te nemen (wat de regeering aan haar ter beslissing in speciale gevallen had willen overgelaten te zien) dat bij doorvoer, do_>r ons land, van misda digers die door de eene aan de andere vreemde mo gendheid worden overgeleverd, een Nederlandscli beambte tot medegeleide worde gegeven1° tot bescherming der souvereiniteit van ons territoir; 2° tot behoorlijke voldoening aan den plichtdien wij op ons mochten genomen hebben. Het wetsontwerp werd met algemeene stemmen aan genomen. Daarop werdop voorstel van den heer Bredius, lid der commissie voor de verzoekschriftenbesloten om ter zake van de nadere adressen van den heer Sassen, gewezen procureur-generaal op Curasao, tot de orde van den dag over te gaan. Daarna werd bepaalddat Maandag a. te 2 uren zal worden overgegaan tot de benoeming van een tweeden commies griffier der kamer en dat Dinsdag het wets ontwerp tot amortisatie van schuld in behandeling zal komen. De heer Bredius had Maandag te 3 uren willen bij eenkomen, om het sectië-werk, dat voor de tusschen- dagen aan dc orde is gesteld, anders te verdeelcn en wel zóo dat Zaterdag vrij zou zijn. Dat laatste vooral om getrouw te blijven aan het pas genomen besluit op het voorstel van den heer van Zinnicq Bergman. De voorzitter lichtte de gemaakte regeling toe, die alleen berustte op den aard der te onderzoeken wets ontwerpen geenszins om het besluitwaarop de heer Bredius doeldete niet te doenwantbij ver schil van meeningwas de centrale sectie toch tot de opvatting gekomen, dat in den regel de Zaterdagen geheel vrij zoulen moeten zijn. Dit laatste werd ook door de heeren van Eek en Bergmann betoogd, terwijl daarentegen door den heer Godefroi werd beweerddat ae kamer niet ook afdeelings-werkzaamheden op 't oog had gehad toen zij het besluit nam tot wijziging van het reglement van orde. Hiermede liep dit incident af. Het Fransche ministerie bestaat werkelijk. De namen van de nieuwe ministers zijn in het Journal officiel afgekondigd, en heden zal waarschijnlijk het regeerings- programma in de kamer zijn medegedeeld. Het zijn dezelfde personen, die wij gisteren reeds hebben ver meld, waarbij nog moet worden gevoegd de heer Cail- laux, lid van de nationale vergadering, als minister van openbare werken. Tot nogtoe deelen de bladen geen bijzondex-heden mede omtrent de optreding van den heer de Meaux als ffiüister van landbouw en koophandel. Het maakt zelfs iyel eenigszins den indruk alsof zij dit punt liefst niet willed aanroeren en opzettelijk vermijden. De Temps gaat ze'Ks nog verder en verheugt zich over dit feit. „Het kabinef van II Maart zegt genoemd blad beantwoordt over het geheel aan de parle mentaire traditiën; zijn voornaams*6 elementen zijn aan de meerderheid van 25 Februari onu'eend.' (:e,ver" tegenwoordigers van die meerderheid krijgen u1lts ulteu de politieke portefeuilles. Van hen moet het gbJlle,eu' schappelijke programma uitgaan. Maar, terwijl l>Wt hoofd van den staat en de vice-president van den ndi- nisterraad op die wijze het vertegenwoordigend stelsel hebben gehuldigd, hebben zij tevens gemeend dat dc bijzondere omstandigheden hen veroorloofden eene nieuxw-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2