F 58. MIDDELBURGSCHE Dinsdag 1875. COURANT. 9 Maart. BIJ DEZÈ COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, Middelburg 8 Maart. vaar het it en St. Ie over trokken Ie land- Ismiddel Icht van of niet ping der ^ene lijn uitende, akelijke |iasingen pen. Wester- :ken tot oorweg- vati den jn. Dat- euwscli- orwegen Neder- ande en litsende, verkeer verkeer, weder ie mark- ontwik- iwaluwe eenzal ofdstad Schelde r Venlo doorloo- rijks en os t olijke Inaf han- lijmegen gestelde en. Op lengte twerken terwede lugging, net zeer Ipoorwe- C wol le ,000 per e spoor de Mer ker werd raming fnbegrip eer te iten van Imillioen |ag hgt, op het bezwaar noodig wegen ben niet it wordt j)e daar- dervindt pbrengst aange- let daar- elke een orwegen lllen. De le staats ie vor- afhan- voovstel ooeilijke ben ruim Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3 50. ILBURG. bevattende: vervolg Binnenland; Burgerlijke stand; Staten-generaal en een Ingezonden stuk over de spoor wegen Breskens-Belg. grenzen. De gisteren avond in het Schuttershof gehoudene achtste wintel-bijeenkomst der vereeniging Uit het volkvoor het volk onderscheidde zich door de optreding van een spreker die o. i. de type is van een volksredenaar. De heer G. H. Kuiper, lid der provin ciale staten van Noord-Holland en van den Amster- damschen gemeenteraadheeft een zoo aangename wijze van voorstellingeen zoo prettige en gemakkelijke voordracht, een zoo welluidend orgaan, dat hij ieder eenigszins ontwikkeld hoorder medesleept. Men bemerkt dadelijk, dat hij het onderwerp waarover hij spreekt volkomen meester isdat hij hart heeft voor de zaak, voor welke hij optreedt: de zaak van volksontwikkeling en volksbeschaving. Dat was ook gisteren avond het geval, toen de heer Kuiper in een zeer boeiende schets, geheel geimproviseerd, de goede gevolgen van een vas ten wil aantoonde. Hij stelde ons twee jeugdige men- schen voor: een pas gepromoveerd advocaat en een zoo even van de school ontslagen zoon van een hand werksman die thans in een fabriek leerling werd. Ieder op hun maatschappelijk standpunt toegerust met degelijke kennis en met een warm hart voor de belangen van het volkwijden zij weldra daaraan al hun krachten, en successievelijk ziet men de vruchten ontwikkelen van hun standvastig werken voor de zaak, die heiden zoozeer ter harte gaat Natuurlijk werkt ieder op een ander terrein en met andere middelen, en juist de voorstelling, door den heer Kuiper gegeven van de wijze hoe zij werken en met welk gevolg, was hoogst leerzaamomdat zij aanschouwelijk maakte hoe niet alleen de man uit de boogere klassen der maatschappij maar ook de eenvoudige handwerksman een gezegenden invloed kan uitoefenen op maatschappelijk gebied wanneer hij aan een warm hart ook een vasten wil paart. Meer dan ooit betreurden wij het gisteren avond, dat het publiek nog zoo weinig doordrongen is van de waarde en de beteekenis van zulke voordrachten. Was het een verblijdend verschijnsel, dat zoovelen uit de beschaafde klasse tegenwoordig waren, te bejammeren is het, dat zoovele anderen blijkbaar waren gekomen niet om naar den spreker te luisteren, maar om eens pret te hebben, om zich eens te amuseeren op eene wijze, die ieder beschaafd mensch moest ergeren. Maar juist zijdie dergelijke voordrachten in de eerste plaats moesten bijwonen: onze handwerkslieden, zij die de eigenlijke kern van ons volk behoorden te wezen, zij ontbraken en zij hadden daarin gisteren avond zeer groot ongelijk. Het bestuur des vereeniging Uit het volkvoor het volk getroost zich voor de winterbijeenkomsten veel moeite, t Ware te wensehen dat het publiek dit toonde meer te waardeeren en dat het bestuur van die zijde meer steun mocht ondervinden. Wil het bestuur misschien liever geen kinderen beneden zekeren leeftijd, die alleen komenden toegang weigerendan moesten althans ouders uit de fatsoenlijkste klasse hun jongens niet zonder opzicht daarheen laten gaanwaar ze anderen slechts hinderen en misschien meer kwaad dan goed leeren, want luisteren doen zij toch niet. Wij hopen, dat het bestuur steeds meer den steun en den bijval van het publiek zal ondervinden en dat de heer Kuiper meermalen lust en gelegenheid zal bezitten, om m de winterbijeenkomsten der vereeniging Uit het volk voor het volk op te treden. „Men schrijft ons nit Vlissingen. komst en het vertrek van het stoomschip Gro ningen, der Rotterdamsehe Lloyd, met bestemming naar Java, heeft weder eenige afwisseling gebracht in het bijna stilstaande water van ons gewone dagelijksche leven hier ter plaatse. Hoewel ik geen aanleiding vind om eene beschrijving te geven van het uit-en inwendige dezer kolossale bootdie in dit opzicht volkomen over eenstemt met alle andere uitmuntend ingerichteen aan vele uwer lezers ongetwijfeld bekende zeekasteelen van onzen tijd, trok de Groningen toch hier de alge- meene aandacht, en werd door velen gebruikt gemaakt van de bereidwillig gegevene vergunning om het schip te bezichtigen. De nette inrichting van hutten en salons, de stoomwerktuigen van kolossale afmetingen, het bijna onafzienbare bovendek, met zijne inrichtingen en toestellen van allerlei aard. dat alles maakte als om strijd de bewondering gaande van hen, die nog nimmer of zeldzaam zulk een „beheörscher van den Oceaan" aanschouwd hadden. „Zaterdag middag arriveerde, zooals door u reeds kortelijk gemeld werdde extra-trein met de 125 mili tairen het eerste Indische transport dat te Vlissingen den Nederlandschen bodem voorgoed vaarwel zou zeggen, aan het havenstation opgewacht door een aantal belangstellenden en het muziekkorps van het garnizoens bataljon alhier. Slechts een klein eind weegs had de troep te marcheeren om de Groningen te bereiken, die al dampend en blazend zijne levende lading lag op te wachtten en waar het middagmaal na den langen spoor - rid den reizigers zeker welkom geweest is. „Pej-sonen van allerlei landaard en afkomst bevon den zich, als gewoonlijk, onder dit detachement. Franschen en Duitschers, Italianen, Belgen en Zwitsers deden, naast den Nederlandsehen, hun verschillende tongvallen hooren en in hetzelfde, naar veler oordeel niet al te ruime verblijf, vond men den zoon van def- tigen huize, die in het vérre'fand de herinnering aan jeugdige misstappen of onbezonnenheden hoopte te doen vergeten, met den soldaat van beroep, die de velden van Sadowa of Gravelotte misschien aanschouwd had, en den jongenkraehtigen gelukzoekerdie in zijn patroontasch als „koloniaal", misschien de generaais- sterren al met zich meende te voeren. „Dadelijk na de inscheping, die in de beste orde plaats had, verhaalde de boot naar de sluis, zoodat gisteren (Zondag) op het bestemde uur alles gereed was om zee te kunnen kiezen. Toen dit oogenblik naderde, vertoonden de Vlissingsche muziekvereenigingen. „Ons genoegen" en „Eensgezindheid" benevens het muziekkorps van het bataljon zich nabij de ligplaats en gaven door de welluidende tonen hunner instrumenten aan de vertrek kende krijgers een laatst vaarwel van het vaderland mede. Omstreeks 12 uren stoomde de fraaie boot statig naar zee. „Hoewel de bewering eigenlijk te dwaas is om tegen gesproken te worden, zal vertrouw ik, door deze open lijke blijken van sympathienu toch wel het voldoende bewijs geleverd zijn dat Vlissingen's ingezetenen niet met onverschilligheid een zoo gewichtige gebeurtenis, als het vertrek van de Groningen aanschouwd hebben. „Het schip is geladen met stukgoederen en voert, behalve de 125 man militairen, waaronder 8 onder officieren onder geleide van den repatrieerenden kapitein der infanterie Thieme, de volgende passagiers le klasse naar hunne bestemming als „Mevrouw Thieme, de heeren Hartog, Nix, la Force, PrinsBekkingGaadealle vergezeld van hunne echt- genooten. De heer en mejuffrouw Bal, mevrouw v. d. Sloot en 3 kinderen, mevrouw Harting, mejuffrouw Heenens, de heeren Thesingh, Felis, van Heusden, Charton, Waleson, Kalsté, v. d. Wenden, van Duin, de Munck Mortiertwee jonge heeren en een jonge juffrouw de Munck Mortier benevens vier passagiers der 2e klasse." De heer J. L. Pinto alhier is benoemd tot tand meester in het katholieke weeshuis te Vlissingenalwaar hij onlangs, voor mondgebreken geraadpleegd, geheel belangloos zijne diensten aan de weezen verleend heeft. Flisscour.) De kamer van koophandel te Rotterdam heeft be sloten zich bij adres tot den minister van marine te wenden tot ondersteuning van het verzoekreeds door 90 Rotterdamsehe firma's gedaanom betere verlichting van den nieuwen waterweg naar Rotterdam. In de zelfde zitting werd een rapport uitgebracht van de commissie van reedersin wier handen gesteld was eene vraag der regeering naar het aankoopen, door Nederlandsche reeders, van buitenslands onzeewaardig gebouwde schepen en- casu quo daartegen te nemen maatregelen. De commissie verklaart, dat haar na onderzoek niet gebleken is, dat zulke feiten in ons land voorvallen. Daarenboven acht zij maatregelen ter voorziening overbodig, daar de inspectie vanwege de assurantiemaatschappijen voldoenden waarborg oplevert. De heer Luyckx, oudste wethouder van 's Herto genbosch en sedert 1847 lid van den gemeenteraad aldaar, die in den laatsten tijd vooral bekend is ge worden door zijn verbod om de operette „Pariser Leben" te doen opvoerenis Vrijdag avond jl. in 74jarigen ouderdom aldaar overleden. Benoemingen en besluiten. onderscheidingen. Benoemd, tot belooning der sche pelingen van de koninklijke Nederlandsche marine, die zich hebben onderscheiden in den oorlog met het rijk van Atchin tusschen 26 April 1874 en 22 Augustus daaraanvolgende, tot ridder der Militaire Willemsorde, 4e klassede adelborst le klasse M. Smitsep bij af zonderlijke dagorders, zoo in Indië als in NederlaHÖ, eervol vermeldde adelborst 1' klasse W. H. Hofstede de bootsman F. Luttenberg; de machinist-leerling le kl. A. C. Tönjes; de kwartiermeester T. A. Krijger; de matroos le klasse J. N. van Zwamen de vuurstoker 3C klasse H. E. M. Braakensiek. pensioenen. Pensioen verleendten bedrage van f 2699 'sjaars, aan dr. B. ter Haar, gewezen hoogleeraar bij de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Enkhuizen F. C. Kist, thans commies bij het departement van financiën; te Enschedé, J. A. Enuma, thans surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen voor de provinciën Noord-Holland en Utrecht. leger. Benoemd bij het wapeD der infanterie, bij het 2e regiment tot kommandant van het korps, de luitenant-kolonel P. J. de Vassy, van het 3* regiment; bij het 3e regiment, tot luitenant-kolonel, de majoor R. F. Jehu, van het 8e regiment; bij het 8e regiment, tot majoor, de kapitein M. L. Burgdorffervan het instructiebataljon. Op nonactiviteit gesteld, ter zake van tijdelijke on gesteldheid in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschiktde kolonel J. V. D. Dittlinger, kom mandant van het 2" regiment infanterie. Kerknieuws. De heer J. H. L. Roozemeijer, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier, heeft giste ren in de avondgodsdienstoefening aan zijne talrijk opgekomen hoorders medegedeeld, dat hij voor het op hem uitgebracht beroep naar Utrecht bedankt heeft. Op uitnoodiging van den predikant J. P. Nonhebei zong de gemeente den heer Roozemeijer het derde vers van Gezang 91 toe, waarvoor laatstgenoemde zijne erkentelijkheid betuigde. Het Handelsblad verbetert het onlangs ook door ons overgenomen bericht dat dr. A. Kuyper te Amsterdam verzocht zou hebben als ouderling aan den predikant dr. van Gorkom te worden toegevoegd. Wel heeft die toevoeging plaats gehad, doch zij is geschied door het presbyterie der hervormde gemeente, niet op verzoek van den heer Kuyper. Marine en leger. De plaatsing van den luitenant ter zee 2* klasse P. HoltzapfFel, aan boord van Zr. M". wachtschip te Willemsoord, met den 16™ dezer, wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied; terwijl met

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1