BUITENLAND. Algemeeii Overzicht. Van dit kabinetdat meer'dan 150 stukken bevat die alle de graveerstift overwaardig, zijnheeit de heer Sixde tegenwoordige bezitterzelf fiët vijftigtal aan gewezen dat het publiek wordt aangeboden. Hij" ver bond. echter aan zijne toestemming de voorwaarde dat de zaak geheel nationaal moest blijven. Aan een Ne- derlandsch kunstenaar moest het werk worden toever trouwd en de bijgevoegde tekst behoorde in de Neder- landsche taal geschreven te zijn. De uitgevers hebben zich dan ook de moeite en de kosten getroost, voor de verspreiding in het buitenlandop welke zij bij de wereld-beroemdheid van het kabinet-Six met reden mogen vertrouweneen afzonderlijken Franschen tekst te doen drukken. In uitvoering, typographische zoowel als artis tieke, mag het kunstwerk inderdaad een prachtwerk genoemd worden. Wat de origineelen der prenten be treft, wie die zich Nederlander noemt, voor wien het Nederland der 16s en 17c eeuw geen gesloten boek is, heeft niet aan de schilderstukken onzer oude mees ters eenige der genotvolste oogenblikken van zijn leven te danken? Ook bij het aanschouwen van menignom- mer dezer prentverzameling, Rembrandt's portret der oude mevrouw Sixhet bewonderenswaardig oud- Hollandsch Binnenhuis van N. Maas (een geheele roman in verven); het Wachthuis van David Teniers, of de Huismoeder van Gerard Dou, was het alsof het oude Holland, ingt zijn kloeke, frissche firguren, zijn pitto reske meflgelingen van licht en bruin, voor onzen geest weder opleefde. De kostbare onderneming der uitgevers heeft aanvan kelijk een goede ontvangst genoten. Wie in Nederland een naam heeft als kunstliefhebber of ook als aanmoe- diger van Nederlandschenvoortrefifelijken arbeid, komt voor op de reeds vrij lange lijst van inteekenaars. Na tuurlijk gaan verscheidene leden van het vorstelijk huis vooraan. De prijs van het prachtwerkf 160 voor de weinige épreuves Carlislef 96 voor de afdrukken op Chineesch papier en f 72 voor die op gewoon papier, maakt dat deze aankoop voor kleine beurzen niet toe- gankelij k is. Maar wie de middelen bezit om het zich aan te schaffen, verkrijgt dan ook een moiceau de roi. Gemengde berichten. Naar wij vernemen heeft gisteren de machinist van de stoomboot de Arenddie voor het eerst Middelburg bezocht, het ongeluk gehad door een val zijn rechter arm te breken en is hijna van dr. S. Meemeling de eerste geneeskundige hulp ontvangen te hebben, naar het gasthuis alhier overgebracht. Onder de gemeente Zuilen (Utrecht) zijn twee runde ren tengevolge van dolheid gestorven. Een daarvan heeft den knecht van een landbouwer in de hand ge beten. Vermoedelijk zijn de dieren door een dollen hond gebeten. Door een oud-bewoner van Bataviadr. C. Swaving) is aan de Leidsche academie als feestgeschenk aange boden eene verzameling van 328 schedels, meest uit Oost-lndië afkomstig8 skeletten en 14 bekkensten einde die aan het anatomisch kabinet der hoogeschool toe te voegen. Te Capelle a/d Yssel zijn weder twee van dol heid verdachte honden afgemaakt. Een gewezen student in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht, 30 jarenoud, die, door het faillissement zijns vaders in Indië van geldelijke onder steuning beroofd, tot bedelbrieven zijne toevlucht ge nomen had om aan geld te komen, is door de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld. De bedelbrieven waren vergezeld van aanbevelingen, waar onder valsche handteekeningen geplaatst waren. Hij had op die manier verscheidene honderde guldens op gehaald. Te Amsterdam worden pogingen aangewend om in het Paleis voor volksvlijt aldaar een orgel te plaatsen, dat aan de hoogen eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet, voornamelijk ten dienste van muziekuitvoerin gen op groote schaal. Eene vereenigingmet'een kapi taal van /50,000, moet daartoe worden gevormd. De rijke verzameling van handschriften nagelaten door wijlen den heer P. A. Diederichs, is door diens zoon aan het stads-archief te Amsterdam ten geschenke gegeven. De werken aan het Belgisch gedeelte van den spoorweg Antwerpen—-YenloGladbach zijn deze week vanwege de spoorwegmaatschappij Grand Central Beige begonnen. Volgens de bepalingen van het con tract moet het werk in 2£ jaar zijn afgeloopen. In het Duitsche rijk hebben in de maand Decem ber 1874 op de spoorwegen plaats gehad 107 déraille menten en 112 botsingen, waarbij 39 personen, waar onder 2 reizigers, gedood en 189 personenwaarvan 10 reizigersgewond werden. Een ongeluk had plaats op de 2,345,508 askilometers. De meeste ongevallen kwa men voor op den Bergisch-Markischen spoorweg, nl. 16 déraillementen en 20 botsingenwaarbij 6 personen gedood en .27 gewond werden. Met zulke cijfers voor oogen mag Nederland, wat de veiligheid van den dienst op de spoorwegen betreft, zeker op gunstige resultaten bogen. De Amsterdamsche vereeniging van hoofden en geëmploieerden van handelsfirma's, genaamd „Vervroegd beursuur", heeft besloten eene afdeeling tot beoefening der stenographie op te richten. Uit Pillau wordt gemelddat do zee aldaar over een hal ven kilometer is dichtgevroren. De nieuwe constitutie is den len dezer aan de hoeken der straten te Parijs aangeplakt; talrijke groe pen verzamelden zich om van de nieuwe staatsinrich ting kennis te nemen, waarbij het natuurlijk niet aan opmerkingen van zeer uiteenloopend karakter ontbrak. Een bericht uit Bucharest van den 2en dezer meldt dat tengevolge van de geweldige massa's sneeuw alle post- en spoorwegcommunicatie is gestaakt. De correspondentie met het buitenland geschiedt sedert 9 dagen uitsluitend per telegraaf. De kamer van afge vaardigden houdt zich bezig met het beramen van maatregelen om de communicatie weder te herstellen en verdere nadeelige gevolgen van den sneeuwval te voorkomen. Verknopingen en aanbestedingen. Het bestuur van het waterschap Schouwen heeft gisteren, namens de commissie voor de grintwegen, in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed het leveren van 700 kubieke meters grint voor het onder houd der steigers vrij op den wal. Aannemer is ge worden C. Bakker Wz., te Sliedrechtvoor f 2,68 per kub. meter. 'l'hermouieterstand. 4 Mrt. 's av. 11 u. 32 gr. 5 Mrt. 's morg. 7 u. 27 gr. 's midd. 1 u. 41 gr. 's av. 6 u. 40 gr. StaAen-geiieraal. TWEEDE KAMEB. Zitting van Vrijdag 5 Maart. {Per telegraaf Met verwerping van alle voorgestelde amendementen werden de artikelen 6 tot en met 28 van het wetsont werp tot regeling van dpn dienst en het gebruik der spoorwegen goedgekeurd. De voortdurende ongeregeldheden en de talrijke mis daden, die in Ierland giootendeels het gevolg waren van de agitatie door de 'ijveraars voor de zelfstandig heid van het land in het leven geroepen en kunstmatig gaande gehouden, gaf viei; jaren geleden aan de regee ring van Groot-Britannië aanleiding om voor Ierland een speciale wet uit te vaardigen tot bescherming der veiligheid niet alleen van personen en goederen, maar ook van de onschendbaarheid van den staat. In vele opzichten waren die wetten drukkend, en zooals de natuurlijke loop der zaken het medebrengt, moesten ook in dit geval de goeden het met de kwaden ver gelden. Vandaar dat tegen die wet in Ierland steeds werd geopponeerd, dat geklaagd werd over de druk kende overheersching van Engeland en dat de Iersche afgevaardigden in het parlement er meermalen tegen zijn opgekomen. Zoolang echter de regeering geen waarborgen had voor een beteren staat van zaken kon zij onmogelijk tot geheele of gedeeltelijke intrekking van die wet overgaandoch het is een bewijs van groote staatmans- wijsheid, om wanneer de omstandigheden zulks maar eenigszins veroorloven, dergelijke drukkende wetten zooveel mogelijk af te schaffen. Dit heeft dan ook de Engelsche prémier begrepenen dezer dagen kwam in het Engelsche parlement een wetsontwerp in behande ling, waarbij verschillende bepalingen van die speciale wet buiten werking worden gesteld. Zoo wordt daarin o. a. voorgesteld, om met het oog op haar gematigde houding in den laatsten tijd aan de Iersehe pers weder volkomen vrijheid te verkenen en dus het recht aan den vice-koning toegekend, af te schaffen, om tij delijk naar eigen goedvinden bladen op te heffen, en in de bij de speciale wet aangewezen graafschappen her bergen te sluiten en verdachte personen, zonder daar voor bepaalde bewijzen aan te voerente doen arres teeren. De bevoegdheid aan de rechters geschonken om buiten tegenwoordigheid van den beschuldigde getuigen te verhooren zal worden beperkt en de strafbepalingen op het ongeoorloofde bezit van schietwapenen zullen worden verminderd. De volgende bepalingen van de speciale wet zal nog vijf jaren van kracht blijven: de bevoegdheid der politie tot het doen van huiszoe- keningen teneinde voor den staat gevaarlijke geheime genootschappen op het spoor te komen de verplichting der gemeenten tot betaling der kosten voor een ver sterkte politiemacht en hare verplichting om schade vergoeding te betalen aan de achtergebleven betrek kingen van een binnen den kring der gemeente vermoord persoon. Het graafschap Westmeath zal nog twee jaren aan alle bepalingen van de speciale wet onderworpen blijven. Bij de aanbieding van dit wetsvoorstel deelde de secretaris van staat voor de aangelegenheden van Ier land, de heer Beach, mede, dat hoewel het aantal misdaden in Ierland verminderd wasdit toch altijd nog zeer aanzienlijk is, terwijl de heer Mitchell zelf had verklaarddat de kiezers van Tipperary hem had den verkozen omdat hij er nooit in zou toestemmen vrede met Engeland te maken, terwijl ongetwijfeld in verschillende graafschappen nog een geest van verzet heerscht tegen wat men het Engelsche juk noemt. Met het oog op dien staat van zaken wilde de regee ring de bepalingen op het bezit van schietwapenen ook niet geheel afschaffenmaar alleen matigen. Mocht het overigens blijkendat de liberale voorstellen der regee ring vooral ten aanzien van de pers ongunstige gevol gen hebben, dan zou men nieuwe middelen moeten beramen om daarin te voorzien. Hoewel de leider der oppositie, de markies vanHar- tingtonden toestand in Ierland op lange na niet uit een gunstig oogpunt beschouwde, maar integendeel beweerde, dat men steeds vrees kon koesteren voor eene revolutie, verklaarde hij toch het wetsontwerp te- zullen steunen, daar hij overtuigd was, dat de gege vens der regeering, waarop deze haar voorstel kon baseeren, veel vollediger kunnen zijn, dan die waarover de kamer beschikt, en dan geloofde hij dat de regee ring de zaken in Ierland nog te donker voorstelt. Door de Iersche afgevaardigde en vooral door den vertegenwoordiger van Westmeathlord Robert Mon tagu, werd de voorstelling der regeering heftig bestre den, doch daar hij geen andere argumenten aanvoerde dan de reeds lang versleten phrasen omtrent de onder drukking van Ierland en de tyrannie van Engeland maakte zijn rede wéinig indruk. Ten slotte werd dan ook het regeeringsvoorstel in eerste lezing aangenomen. Het status quo in Frankrijk duurt nog voort, voor namelijk tengevolge van het verlangen van Mac Mahon dat althans éen lid van het nieuwe ministerie uit de rechterzijde zal worden genomen. Oude liefde roest niet, zegt het spreekwoord en de maarschalk kan, naar het schijntnog maar niet geheel breken met de partij die hem vroeger heeft gesteund en hem zoo gaarne zou bewegen om zich niet te vereenigen met hendie onge twijfeld zoo spoedig mogelijk alles zullen aanwenden om de levenskracht der republiek te verhoogen en de kansen voor monarchie en keizerrijk te vernietigen. De linkerzijde weigert bepaald om hare medewerking tot de samenstelling van een ministerie te verleenen, in dien eene portefeuille wordt aangeboden aan een lid der minderheid van 25 Februari jl. Buffet wil ook geheele vrijheid van handelen en zoodra de maarschalk wil toegeven aan het verlangen van hem en den heer Dufaure zal de vorming van een ministerie geen bezwaar meer ontmoeten, want tusschen deze beide heeren bestaat volkomen overeenstemming omtrent de gedragslijn die moet worden gevolgd indien Mac Mahon zich naar den nieuwen staat van zaken wil schikken. Naar men verzekert wil de heer Dufauredat de regeering zich in de richting der constitutie van 25 Fe bruari zal bewegen doorbinnen een bepaalden tijd de staat van beleg op te heffen; binnen 8 maanden de nationale vergadering te ontbindentrapsgewijze de gelederen der administratieve ambtenaren te zuiveren, en eindelijk de grondslagen vast te stellen van de toe komstige kieswet. Op deze wijze zouden de republikein- sche staatsinstellingen voorzeker spoedig aan krachten winnen en de vooruitzichten van andere partijen om langs vredelievenden weg het gezag in handen te krijgen even zeer verliezen. En dat het daartoe zal moeten komen is bijna boven allen twijfel verheven, want Mac-Mahon zal wel genoodzaakt worden aan het verlangen der linkerzijde toe te geven. Hoe toch zou hij zonder hare medewerking een kabinet kunnen verkrijgen De hertog de Broglie zal nu toch wel geen lust meer hebben zich met de samenstelling van een ministerie te belasten? Na de behandeling van eenige belastingvoorstellen heeft in de nationale vergadering de eerste lezing plaats gehad van een wetsontwerp op de spaarkassenen vervolgens is een begin gemaakt met de derde lezing van het wetsontwerp betreffende de dynamiet. Voor de vervaardiging daarvan vroeg de heer Brame het monopolie ten behoeve van den staat. De discussiën over dit onderwerp zouden heden worden voortgezet. De geruchten omtrent de plannen der Pruisische regeering ten aanzien van de katholieke kerk nemen steeds een grooter omvang aan. Reeds een paar dagen geleden werd te Berlijn verzekerd, dat de regeering voornemens was tot opheffing van de pauselijke bul salute animarum. Bij deze bul is de inrichting der katho lieke kerk in Pruisen geregeld, en zij werd door de regeering aangenomen en goedgekeurd onder uitdruk kelijke reserve van alle rechten van den staat. Een telel afgel deze opge door verle word het De geled ment 3 van op dl eenigj het doch Aan van over singed gelege) zijn critiek geantrj Gist^ naar met st| gen. Gent op sta: fr. - koolzaa fr. 29.51 kilograr Amstb Lijnolie Vlissi kilogran Nederlar België. Frankrijl Rusland. Polen. Oostenrijk. Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2