F 56. Zaterdag 1875. COURANT. 6 Maart. V Middelburg 5 Maart. hool- hnei- edde in de nder- 7600 reven van .king het hulp- jzers- lt. agen en te l van voor- rger- kend essen inden ming m de poor- :ende den orko- ngen, daar, tieus, door van l de •itiek >odat hoort en reven tot vele n'den >men, wij, ver- Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 'S/na., franco is f 3.50. De kiezersvereeniging Burgerplicht te Amsterdam hield eergisteren avond eene bijeenkomst fotla^preking van een adres aan de tweede kamer, b.ezwaren inbren gende tegen het wetsontwerp tot herziening der kies tabel, voor zoover de hoofdstad daarbij met de aan grenzende plattelandsgemeenten tot éen kiesdistrict wordt vereenigd. De bekende tegenwerpingende samenkoppeling van een aantal kiezers voor wie het census-cijfer f 112 bedraagt met anderen, die niet meer dan f 24 tot 32 behoeven te betalenwerden daarbij ter sprake gebracht. Men begreep te minder deze voor dracht van den tegenwoordigen minister van binnen- landsche zaken, daar deze juist bij de vorige herziening er op aandrong dat het. census-cijfer voor Amsterdam verlaagd zou worden. Hij was dus blijkbaar overtuigd dat vele bewoners der hoofdstad, die billijke aanspraak hebben op kiesbevoegdheiddaarvan ten onrechte verstoken zijn. Op dit oogenblik hebben die ver ongelijkten ten minste den schralen troost dat althans in hun eigen kiesdistrict éenzelfde regel geldt. Wordt echter het tegenwoordige ontwerp wet, dan zullen zij zich overvleugeld zien door personen, wier belangen van de hunne geheel verschillend zijn, en wier onderstelde geschiktheid bij hunne eigene bij de wet vastgestelde onbekwaamheid zonderling zou afsteken. Bij de discussiën werd nog aangetoond dat niet het belang der liberale partijmaar het belang van alle Amsterdamsehe kiezers vorderde dat geen samenkop peling plaats greep met een kiezerslichaam van minderen census en mindere ontwikkeling. Ten slotte werd eene commissie voor de redactie van het adres benoemd, bestaande uit de heeren d'. Hubrecht, Kelderman en H. de Veer. Mocht de tweede kamer het wetsontwerp aannemen, dan is de vereeniging voornemens zich tot de eerste kamer te wenden. Onder de ingezetenen van Oost-en "West-Souburg is, met toestemming van den burgemeestereene buiten gewone collecte ter voorziening in den tijdelijken nood der armen van die gemeente gehoudenwelke f 88 heeft opgebracht. Gisteren is daarvan reeds eene uit- deeling van eetwaren en brandstoffen gehoudendie spoedig herhaald zal worden. Uit Tbolen wordt het volgende aan Het Vaderland geschreven Men hoort onder de liberale kiezers van dit eiland weinig spreken over het voorstel van den minister Heemskerk tot herziening der kiestabel, volgens 't welk ons eiland zou ingedeeld worden bij het kiesdistrict Bergen op Zoom. Velen achten 't vrij onverschillig, of zij vertegenwoordigd worden door een ultra orthodox protestant, gelijk tegenwoordig, dan wel door een ultramontaangelijk het geval zou zijn, wanneer het voorstel-Heemskerk doorging; toch zijn er ook niet weinigen, die de aanneming van dat voorstel zouden betreuren. Terecht meenen zij, dat, zoolang Tholen tot Goes behoort, er voor de liberalen nog eenige moge lijkheid blijft om vroeger of later invloed uit te oefenen op de keuze van een vertegenwoordiger, welke moge lijkheid voorgoed zou verdwijnen, indien Tholen gaat behooren tot het ultramontaanschgezinde Bergen op Zoom Om die reden hopen hier velen, dat de minister Heemskerk met zijn voorstel een schitterend échte zal lijden. De Staats-courant van heden bevat eene lijst van tot 22 Januari jl. bij het departement van koloniën ontvangen opgaven van gesneuvelden en overledenen in Atchin sedert de laatste opgave J. C. Trachsler, mineur 2' kl.C. de Langhekanon nier 2' kl.; B. G. Croes, sergeant; J. B. Delannoy, fuselier; J. F. C. Schmidt," hoornblazer; A. T. H. Schlaedt, korporaal; A. Kindie, L.' Hofman, A. C. J. KinskiF. Staen J. van HekkefuseliersJ. Bensik, korporaalG. NolmansL. van NifterikC. D. Hen sterman K. Aarts 1 L. KoeplerG. SchoenmakerE. C. Venneman, J. F. Türpeyh, C. A. Poschelle, fuseliers, en A. C. Petter, sergeant. Bij ministerieele beschikking van 2 dezer is aan J. Smitte Slikkerveergemeente Ridderkerktot wederopzegging vergunning Verleend voor een stoom- sleepdienst langs de rivieren in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht. In eene zitting van den gemeeenteraad van 's Gra- venbage kwam deze week weder de quaestie der rijks-traversen ter sprake. Het gold thans de vraag of de gemeente vrij was om over de straten te beschik ken voor den aanleg van een paardenspoorweg, ook daar waar de rijksweg door de straten loopt. De raad was echter van gevoelen, dat het niet noodig was, van de concessionarissen een bewijs van toestemming des ministers van binnenlandsche zaken te vorderen en verwierp met 18 tegen 12 stemmen een Voorstel in dien zin van den heer du Tour de Bellinchave. De weg zal nu, van het station van den Hollandschen spoor weg, dwars door de stad, naar den Kneuterdijk loo- petr, waar hij zich aan den reeds bestaaüden tram way naar Scheveningen zal aansluiten. De rails worden vóór den len November 1876 gelegd. Ook de eiseh van den heer J. Melvil tegen de ge meente 's Gravenhage tot terugbetaling van hoofde- lijken omslag over de vijf' maanden welke hij in het jaar 1873 op een buitenverblijf te Driebergen heeft doorgebracht, is door de arrondissementsrechtbank afgewezen. Het Haagsche Dagblad meldt, dat het hoofd comité der vereeniging het Roode kruis van de zuster- vereeniging te Berlijn eene aanzienlijke bijdrage heeft ontvangen voor de verpleging der zieken en gewonden in Atchin. In zijne zitting van den 20tn Februari jl. heeft de Duitsehe bondsraad besloten zijne toestemming te verleenen tot het sluiten van een verdrag tusschenhet Duitsehe rijk en de Nederlanden betreffende de weder- zijdsche bescherming van het eigendomsrecht van ge schriften afbeeldingenmuzikale compositiëndrama tische werken en voortbrengselen der beeldende kunsten. Benoemingen en besluiten. landmeteb" Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. M. Schothuit zijne betrekking van landmeter eerste klasse bij het kadaster hier te lande. pensioenen. Pensioen verleend aan J. Blaauboer Az., ontvanger der directe belastingen en accijnsenten bedrage van 1391 'sjaars; A. J. Tengbergen, ont vanger der directe belastingenten bedrage van 2766 'sjaars; mr. A. F. baron Sloet tot Hagensdorpzich noemende en schrijvende mr. A. F. baron Sloet van Zwanenburgontvanger der directe belastingen en accijnsenten bedrage van 1440 's jaarsA Berteling of Bertling, directeur van het postkantoor te Dordrecht, ten bedrage van 1900 'sjaars. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Waalwijk c. a. H. F. J. Otsthans ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Baarle-Nassau. legeb. Benoemd tot ltn luitenant kwartiermeester bij het 6e regiment infanterie, naar ouderdom van rang, de 2' luitenant-kwartiermeester E. G. Ie Rutte, van het korps. Onderwijs. Aan dr. A. Rutgers, hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leiden, is wegens zeventigjarigen leeftijd emeritaat verleend. Kerknieuws. De heer S. G. Geertsema Beekering, predikant bij de hervormde gemeente te Kleverskerkeheeft gis teren de toezegging van beroep naar Retranchement, classis IJzendijke, ontvangen. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine van 3 dezer wordt de adjunct-commies bij' de directie der marine te HeUevoetsluis C. Admiraal mét 1 Mei a. overgeplaatstnaar die te Amsterdam en bij eerstge noemde directie met 1 April a. benoemd tot klerk de schrijver F. J. Kloprogge. Kunstnleuws. Een zeldzaam kunstgenot zal aan de liefhebbers van muziek alhier aanstaanden Dinsdag worden aangeboden, door het buitengewoon concertwaarop Zich dién avond de beroemde pianistemevrouw Poppergeb. Menten en haar echtgenoot, de cellist Popper, zullen doen hooren. Reeds een zestal jaren geleden deed mevrouw Popper, toen nog ongehuwd, zich hier'te lande als eene pianiste van den eersten'rang kenneü. Omtrent haar optreden, Zaterdag -jk-in de Amsterdam sehe afdeeling der maatschappij tot bevordering van Toonkunstzegt het Handelsblad „De beroemde vrouw, die op het klavier misschien mededingersmaar geen meesters kentwas evenals altijd in de techniek, die zij ten toon spreidde, bewon derenswaardig. Haar schoone sonore aanslag, die in kracht die des mans niets toegeeft, haar duidelijk spel, ook in de vlugste en afmattende passageshare zekerheid bij de moeilijkste intervallen, maakten die pen indruk op de aanwezenden, en zoo luide was ul, bijval, dat zij in de eerbewijzingen haar toebedeeld, aanleiding vond zich nogmaals voor het werktuig harer vreedzame overwinningen te plaatsenten einde hare hoorders te vergasten op eene Mazurka van Chopin." Het Nieuws van den Dag noemt haar „deniettegen staande hare jeugd, oude pianiste, met een schier volmaakte techniek, keurigen aanslag en schitterende voordracht." Uit den Haag, waar zij Woensdag in Diligentia optrad schrijft het Dagblad „Bij mevrouw Popper ont aarden de krachstigste passages nooit in slaan; alles blijft, ook bij de hoogste krachtsontwikkeling, klank vol en welluidend." i Ook de heer Popper is een kunstenaar van het beste gehalte, wiens spel nooit door ruwheid ontsierd wordt, en door keurigheid en fraaiheid van toon steeds de toejuichingen zijner hoorders uitlokt en waardig is. 'tls daarom, in het belang der kunst zoowel als in dat van hare bewonderaars, te verwachten dat niet velen, door Dinsdag avond uit de concertzaal te blij ven, de zeldzame gelegenheid om deze twee groote kunstenaars te hooren ongebruikt zullen laten voorbij gaan. Men verzoekt ons een nationaal kunstwerk aan te kondigen, waarvan ons eenige proeven ter bezichtiging werden aangeboden. Het is een album van vijftig koper gravures naar de voornaamste schilderijen uit het be roemde kabinet der heeren Six te Haarlemuitgegeven door de firma's Blomhert en Timmerman te Nijmegen en Rijsoort van Meurs te Amsterdam. Tekst en gra veerwerk zijn van de bekwame hand van den heer J. W. Kaiser te Amsterdam. Echt nationaal en daarom de ondersteuning van alle Nederlandsche kunstvrienden waardmag deze onder neming genoemd worden. Het geslacht Six, eene Fransche emigranten-familie die in het jaar 1585 zich te Amsterdam vestigde, onderscheidde zich ten allen tijde door zijne liefde tot de kunst. Rembrandt en Vondel waren de vrienden van den burgemeester Six, en vereeuwigden hem en zijne huisgenooten door pen en penseel. De eigenlijke stichter der tegenwoor dige kunstverzameling Hendrik Six, in 1790 geboren en in 1847 overledenvermeerderde door zijn huwelijk met de dochter van den dichter en kunstverzamelaar P. van Winter zijne eigene kunstschatten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1