BUITENLAND. Algemeen Overzicht. JjUclHttUSi. Benoemingen en beslallen. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan mr. A. Looijen als officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Hoorn. leger. Op nonactiviteit gesteld, op verzoek, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de 2e luitenant A. A. van den Bosch, van het regiment veld-artillerie, met vergunning om zich gedurende zijne nonactiviteit buitenslands op te houden. Kerknieuws. Ter vervulling der vacature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Goes, ontstaan door het ver trek van den heer Vliegenthartis een drietal opge maakt, bestaande uit de heeren: E. B. Gunning, te Alkmaar; I. Brummelkamp, te Yeenendaal; I. J. Ippius Fockens, te Scharnegoutum (Friesland). DB VORSTENSCHOOL. De opvoering van Multatuli's drama mag als een gewichtig, feit in de geschiedenis van het Nederlandsch tooneeldat is van een belangrijk onderdeel der Nederlandsche beschaving, beschouwd worden. Wij hebben het daarom onzen plicht geacht van verschil lende zijden mededeelingen en beoordeelingen in te winnen. Twee dier berichtenhet eene van een critisch standpunt, het andere meer van dat van den gewonen toeschouwer, mogen hier nog eene plaats vinden. Uit Botterdam schrijft men ons: „Multatuli heeft gisteren avond een waren triomf behaald bij de eerste opvoering alhier van Vorstenschool. Zelden, zeer zelden heeft eene tooneelvoorstelling zoo veel belangstelling gevonden. De schouwburg van de tooneelvereeniging onder directie van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels kon nauwelijks de toeschouwers bevatten en de stemming van dit talrijk publiek bleek den auteur zoo gunstig als hij slechts verlangen kon. „Hoe groote gebreken Vorstenschool ook heeft voor het tooneeltoch slaagde de opvoering boven ver wachting hetgeen wel voornamelijk hieraan zal mogen worden toegeschrevendat de meeste toeschouwers het drama gelezen hadden. Zonder die voorbereidende lectuur is het bij eene opvoering op het tooneel niet te genieten; met uitzondering van het tweede en vierde bedrijf en een deel van het derde. Maar daar staat dan ook tegenover, dat men, na het drama gelezen, en liefst herlezen te hebben, het moet zien opvoeren, om het eerst recht te kunnen waardeeren. „Tot het welslagen bracht de wijze waarop het drama werd opgevoerd, wel het meeste bij. Alle vertooners zonder onderscheid wijdden hunne beste krachten aan de vertolking van deze geniale schepping. Zij smaak ten dan ook ruime voldoening; er was een ware geest drift onder het publiek. „De rol van Louisemen weet hetwas in handen van mejuffrouw Mina Kruseman. Er kan verschil zijn over de opvatting van die rol. Er zijn er die oordee- len, dat mejuffrouw Kruseman niet genoeg koningin ismaar is ook niet de Louise zooals Multatuli haar ons doet kennenveel minder koningin dan vrouw Bij het oordeel over het spel van Mina Kruseman moet in aanmerking genomen wordendat zij eene bijna onmogelijke rol te spelen had. Ook de volleerdste en geniaalste actrice zou hier voor moeielijkheden ge plaatst zijn die schier onoverkomelijk zijn. Dit in aanmerking nemende kunnen wij in gemoede niet anders dan mejuffrouw Kruseman prijzen. Zij had oogenblik- kendie voortreffelijk waren, en zij spreidde hoeda nigheden ten toondie voor het tooneel onschatbare waarde hebben. Enkele zwakke momentenwaar de bezieling ontbrak, kan men ter wille van het geheel gemakkelijk over het hoofd zien. Ons tooneel is niet zóo rijk aan actrices dat men deze begaafde vrouw, omdat zij niet volmaakt iszou mogen ontmoedigen. Wij hopendat mejuffrouw Kruseman zich aan het tooneel zal blijven wijden. „En dat wenschen wij ook van mejuffrouw Elise Baart, eene allerliefste verschijning op het tooneel. Nog wat zwak van stem en ietwat schuchter, maar vol aanleg en als geboren voor de scène. Zij was een Hanna, zoo natuurlijk als men maar verlangen kan. Het zegt wat voor een meisje van twintig zomers, voor het eerst een tooneel te betreden en het er dan zoo goed af te brengen als deze blonde dochter van Zee land „Koning George vond een uitstekenden vertolker in den heer D. Haspels, en voortreffelijk werden ook van HuisdeSchukenscheuer en Spiridio weergegeven. „Na het vierde bedrijf werd Multatuli ten tooneele geroepen. Hij verscheen met de drie directeuren. Een aantal lauwerkransen werden hem toegeworpen, en eene daarvan werd hem op het hoofd gedrukt. De directeur le Gras bracht hem in eenige welsprekende dichtregelen hulde, en bood hem vervolgens uit naam van het tooneelgezelschap en anderen eenige geschen- ken aano. a. een schrijfbureau. Het trof juist dezen dag, dat de geniale auteur zijn 55® v.erjaardag vierde. Aan het gejuich in den schouwburg scheen geen einde te kunnen komen. Multatuli was zeer aangedaan, en moest den heer le Gras verzoeken uit zijn naam het publiek dank te betuigen. Toen het scherm gezakt wasweerklonk andermaal een daverend applaus door de zaal, en nog eens moest Multatuli voor het voetlicht verschijnen. Eene ovatie als deze is maar zeer zeldzaam een auteur te beurt gevallen. „Ook de hoofdvertooners werden herhaardelijk terug geroepen, en in die eer deelden rijkelijk de dames Mina Kruseman en Elize Baart. Het publiek heeft aan de opvoering van Vorstenschool een volkomen succes bezorgd." Gisteren ontvingen wij nog den volgenden brief uit Utrecht: „Dat de schouwburg gisteren avond vol was, dat de élite van de staddat ieder die eenig belang stelt in ons nationaal tooneeltegenwoordig wasdat reeds lang vóór dat de schouwburg geopend werd een menigte zich had opgedrongen om de nog open staanplaatsen in het parterre te veroverendat alles behoef ik u haast niet mede te deelen. „Er lieerschte, men kon het ieder aanzien, zekere spanning, men kon als het ware op ieders gelaat de vragen lezen zal het stuk bevallen zal het voldoen en zullen de dames die zoo veel doen om ons nationaal tooneel te verheffen succes hebben? Bij de opvoering was geen muziek. Of dit gelaten is om de zuinigheid of wel om andere oorzakenweet ik niet. Men verze kerde mijdat het oorspronkelijk plan wel geweest was muziek bij de opvoering te hebbendoch dat dit ach terwege gebleven was om meer plaatsen te hebben; maar al ontbrak de muziek ook, de studenten lieten daarom toch hun Ió vivat hooren. Er warenzooals u wellicht bekend is eenige banken bepaald voor hen aan-, gewezen. Zij stonden en corps op en het traditioneele studentenlied weergalmde door de zaal. „Eindelijk gaat het scherm op en mejuffrouw Kriiseman staat, of liever zit voor onze oogen; geen bouquetten, geen applaus begroeten haar, maar stilte, spanning en afwachting. Het eerste bedrijf loopt af en vallen haar reeds gedurende dat bedrijf eenige toejuichingen ten deel, luide werden die herhaald na het einde der acte. Zij werd teruggeroepen. Ook in de overige bedrijven herhaalden zich nu en dan de toejuichingen. „In het 4e bedrijf (vóór de pauze) trad uwe stadge- noote mejuffrouw Baart op. Beeds bij het omhoog gaan van het scherm eenig, doch zeer weinig applaudis- sementdit neemt langzamerhand toewordt levendiger en na afloop van het bedrijf daverde de zaal van hand geklap en voetgetrappel. „Mejuffrouw Baart iieeft veel aanleg, goede opvatting en belooft veel; zij had oogenblikkenvooral in het laatste tooneel, toen zij zich voor den koning op de knieën wierp en vergiffenis smeekte voor van Huisde, dat zij aandoenlijk, ja verrukkelijk speelde. „Over 't algemeen was men zeer over haar tevreden en, toen men bij het ejnde van het stuk Multatuli op riep maar deze zich liet verontschuldigen wegens onge steldheid toen daverdeneen toen donderde het door de zaal: Mejuffrouw Baart, Mejuffrouw Baart, entoen ze verscheen, was er geen einde aan de toejuichingen. Het deed mij goed dat uwe stad-, mijne landgenoote een zoo groot succes had behaald. „Ik geloof dat Mina Kruseman veel goed heeft gemaakt wat zij met „de Echtscheiding" heeft bedorven. „Het stuk heeft over 't algemeen voldaan. De heer van Zuilen in zijne beide rollen, de heeren Haspels en Le Gras werden dikwijls toegejuicht. „Het geheel heeft goed gewerkt. „Vrijdag wordt de Vorstenschool hier weêr opgevoerd. Men heeft het plan ook te Brussel, Antwerpen, Leu. ven en Gent het stuk ten tooneele te voeren." x Gemengde berichten. Gisteren middag heeft een trein der Bijnspoor- wegraaatschappijvan Botterdam naar Amsterdam, een uur oponthoud gehad, tengevolge van een defect aan een der wielen van de locomotief. De loodingen op den nieuwen Kotterdamschen waterweg hebben in de vorige week aangegeven bij gewoon laagwater: 34 decimeter diepte langs het Noor- derhoofd en 35 decimeter op de lijn der geleideliehten. Het gemeentebestuur van Kampen heeft een sier lijk album met een allegorisch titelblad, door den kunst schilder Hein geteekend, doen vervaardigen met het doel om daarin door vorstelijke personen, die het schoone stadhuis komen bezichtigenhun naam te doen teekenen. Ook is besloten tot de restauratie van de autieke kussens en gobelin-tapijten op gemeld stadhuis aanwezig. Een man te Bien; (Friesland) is zoodanig met het hoofd op het ijs gevallen dat hij op de plaats dood bleef. Thermometerstand. 2M rt. 's av. 11 u. 33 gr. 3 Mrt. 's morg. 7 u. 31 gr. 's midd1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 38 gr. Staten -G eneraal. Zitting van Woensdag 3 Maart. (Per telegraaf.) Na verwerping van de voorgestelde amendementen werd met 41 tegen 30 stemmen aangenomen artikel 3 van het wetsontwerp op den dienst en het gebruik der spoorwegen, in dien zin gewijzigd dat de vrijheid der vrijwillige overeenkomsten tusschen het publiek en de ondernemers gehandhaafd blijft. De artikelen 4 en 5 werden daarna onveranderd aangenomen. Omtrent de samenstelling van het nieuwe ministerie in Frankrijk is nog weinig met zekerheid bekend. Eergisteren avond is de heer Buffet te Parijs terugge keerd, alwaar hij, alvorens naar Versailles te vertrek ken eene conferentie heeft gehad met de heeren Eicard Bethmont en Léon Say van het linkercentrum. Giste ren middag is hij door Mac-Mahon ontvangen, met wien hij voornamelijk moet hebben overlegd in hoeverre het al of niet wenschelijk zou wezendat hij het voorzit terschap van de kamer liet varen. De heer Buffet herinnerde den maarschalk, dat de kamer alvorens te scheiden nog verscheidene belangrijke wetsontwerpen moest behandelen, en dat hij, bij de verdeeldheid der partijen, op den loop der debatten over die ontwerpen een gunstigen invloed zou kunnen uitoefenen, wat mis schien met een nieuwen president niet het geval zou wezen. Hoewel de heer Buffet meende dit aan het oordeel van Mac-Mahon te moeten onderwerpen, ver klaarde hij zich eehter bereid om de vorming van een nieuw ministerie op zich te nemen, indien de maarschalk in dien wensch mocht volharden. De definitieve beslissing van den president der repu bliek is nog niet bekend, doch men verzekert dat in dien de heer Buffet de samenstelling van een kabinet op zich neemt, bij den heer Dufaure en andere leden van het linkercentrum aan het bewind zal brengen. Geschied dit werkelijk dan kan men hopen, dat de meerderheid van 25 Februari jl. vereenigd zal blijven. Na eenige discussiën over de regeling der pensioenen, die later zullen worden hervat, nam de kamer een paar beslissingen waaruit weder blijkt, hoe weinig zij het démissionaire kabinet genegen is. Een voorstel om 6,827 tabaksbureaux gerechtelijk uit te besteden werd met 338 tegen 286 stemmen verworpen. De minister van justitie, de heer Tailhand, verzocht vervolgens dat tegen heden aan de orde zou worden gesteld het rapport van den heer Savary, namens de commissie van enquête over de verkiezing te Nièvre uitgebracht, doch de heer Savary stelde voor om de discussie daarover te verdagen totdat het nieuwe kabinet zou zijn opgetreden. Hier tegen protesteerde de minister, die in zijn verzoek volhardde en verklaarde dat hij niet voor het debat terugdeinsde. De kamer scheen het echter beter te vinden om hem er niet aan te wagen, en be sloot de discussie uit te stellen totdat het nieuwe kabinet zou zijn opgetreden. Het wordt daarenboven zeker geacht, dat de nieuwe grootzegelbewaarder aan de commissie van enquête de door haar verlangde documenten zal verstrekken. Tot zesden secretaris heeft de vergadering met 303 stemmen den heer Blin de Bourdon herkozen; op den heer Scheurer-Kestner werden 264 stemmen uitgebracht, zoodat hierbij de linkerzijde een nederlaag heeft geleden. Omtrent de partijverhouding in Hongarije wordt uit Pesth medegedeeld, dat in eene conferentie der Dèak- partij de nieuwbenoemde minister-president von Wenk- heim het programma van het door hem samengestelde kabinet heeft ontwikkeld. Dit is geheel gebaseerd op eene fusie der partijen, en de Deak-partij heeft daarop besloten zich met hel linker-centrum te vereenigen tot ondersteuning van het kabinet en van het door den heer von Wenkheim ontwikkelde programma, hoewel zij zich uitdrukkelijk voorbehield ten aanzien van ver scheidene quaesties een zelfstandige beslissing te nemen. Het linker-centrum is nog verder gegaan; het heeft nl. niet alleen besloten om het ministerie te steunen maar tevens om zich geheel te vereenigen, en als het ware geheel op te gaan in de nieuwe regeeringspartij, die tengevolge van de fusie zal worden geboren. Het voorbehoud van de Deak-partij levert dus nog het grootste bezwaar voor de regeering, want als de fusie niet volledig is kunnen ieder oogenblik opnieuw moei- lij kheden ontstaan. Waarschij nlij k zal heden het nieuwe ministerie in do kamer verschijnen. Als een van de "middelen tot bestrijding der aanma tiging van de katholieke kerk, schijnt de Pruisische regeering voornemens te zijn het recht van placet weder in te voeren ten aanzien van alle kerkelijke bevelen of maatregelen die betrekking hebben op burgerlijke aangelegenheden. In dien zin is in de parlementaire kringen te Berlijn een gerucht in omloop en blijkt dit waarheid te zijn dan zal het toezicht van den staat op de kerk weder zeer streng en scherp worden. Bij 'koninklijk decreet is de Spaansclie generaal Moriones ontslagen en in zijne plaats benoemd generaal Bassols. Generaal Loma is tot Andoain doorgedrongen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel). Verkoudheid, Hoest, Griep, Ontsteking der JLuehtpijpstakken, Tering. Eationeele en weinig kostbare behandeling door middel der TEKlt- CAPSl'LEI VAST GUYOT. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. N Be Fr Pol Oos Ho Ital Spa Por Tur Egy Am Braz A 25 per

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2