MIDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 1875. 3 Maart. r 53. Middelburg 2 Maart. onzen lezen, l, die saken, tecnen IE. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.5O. De minister van financiën maakt in de S taats-courant van heden bekenddat de hij akte van 16 Maart 1870, bekrachtigd bij de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n° 126), met D. Dronkers te Middelburg gesloten erf pacht van duinen en vroonen enz. in het Noorden van Walcherenontbonden is en dat de in die uitgifte begrepen aan den staat toebehoorende perceelen der halve weder voor uitgifte in erfpacht beschikbaar zijn. Omtrent de opvoering van het drama de Vorsten school te Utrecht, wordt ons per telegraaf medege deeld dat het stuk in de eerste plaats gebleken is voor het toóneel geheel ongeschikt te zijn, waardoor eene bekorting van de langere gedeelten noodzakelijk was geworden. Vele gebreken kwamen bij de opvoering aan het lichtde comische nocb de tragische momenten voldeden; het drama mist samenhangterwijl de intrige onduidelijk is. Misschien zou het stuk beter voldaan hebben indien de hoofdrol door eene waarlijk drama tische kunstenareseene vorstelijke figuurvervuld ware. Mejuffrouw Kriiseman bleef ver beneden deze eischen; haar spel was eentonig, niet vorstelijk, en miste alle bezieling of dramatisch vuur. Hare stem bezit geen voldoende afwisseling van toon. Ofschoon zij somtijds werd toegejuichtheeft zij eehter een onloo chenbaar échec geleden. Beter voldeed mejuffrouw Baart. Wel blijft voor deze nog veel te leerendoch zij dringt beter in hare rol door; haar spel is natuurlijker en vuriger. Nadat het gordijn gevallen wasviel haar de eer eener afzon derlijke terugroeping ten deel. Van de overige vertooners deed niemand zich kennen als een meester in spel of opvatting. Toch waren dezen over het algemeen voldoende. Multatuli woonde in eene loge de voorstelling bij, doch verwijderde zich telkens na den afloop van een bedrijf. Hij volgde in blijkbaar zenuwachtigen toestand den loop van het stuk en 3cheen overtuigd dat óf het drama ongeschikt is voor het tooneel, óf de hoofdrol mishandeld werd. De verhouding tusschen hem en mejuffrouw Kriiseman moet trouwens vrij ge spannen wezen. Na den afloop werd de schrijver ten tooneele geroepen, doch hij liet zich wegens ongesteldheid verontschuldigen. De schouwburg was stampvol. In de pauzen werd geen muziek gemaaktdoch het lö vivat werd niettemin door de studenten aangeheven. De geneeskundige raad voor Zeeland, uitvoering gevende aan een besluitgenomen in zijne vergadering van den 26en November jl., heeft tot de gemeentebesturen in Zeeland eene circulaire gerichthoudende kennisgave dat met den lcn Maart a. in werking treedt een door den raad opgericht en te Middelburg gevestigd bureau voor scheikundige en microscopische onderzoekingen. „De raad, zoo wordt in de circulaire verder ge zegd, twijfelt niet, of deze poging zal bij u krach tige ondersteuning en medewerking vindenvooral met het oog op de voeding in gestichten, gevangenissen enz.hij heeft u slechts te wijzen op een paar voedings middelen, die door meer- en mingegoeden dagelijks ge bruikt worden en op wier zuiverheid ook ten onzent zooveel af te dingen valtop drinkwater en op melk. Bevat toch eerstgenoemde stof hetzij door hare herkomst, hetzij door de wijze van verzameling dikwerf vele voor de gezondheid nadeelige bestanddeelenaan laatstge noemde wordt door vervalsching niet zelden veel voe dingswaarde ontnomen, en niets zal ongetwijfeld de toepassing van dergelijke kwade praktijken meer in den weg staan dan de wetenschap, dat zij ieder oogenblik op eene wijze, die geen tegenspraak toelaat, kunnen worden aan den dag gebracht. „Behalve met het onderzoek van water op zijne zui verheid, van levensmiddelen, als meel, brood, gist, suiker, suikergoed, koffie, thee, chocolade, specerijen, boter, melk, wijn, bier, azijn, limonade, ingelegde vruchten,spuitwater enz. op hunne vervalsching, zal het bureau zich ook onledig houden met het onderzoek van huishoudelijke voor werper.kleedingstoffen of andere -van schadelijkheid verdachte zakengordijnenbehang selpapieren, kunstbloemen, vaatwerk enz., op kleur stoffen of andere nadeelige b jstanddeelen. „Voor ieder onderzoek zal eene billijke schadever goeding in rekening gebracht worden. De prijs van dit onderzoek kan bezwaarlijk te voren onder juiste cijfers gebracht wordendaar hij zich bij iedere analyse geheel zal moeten regelen naar het verbruik van tijd, van reageermiddelenverschotten enz. Qualitatieve, zoo scheikundige als' microscopische, bepalingen zullen echter zelden den prijs van f 1 per monster te boven gaan en hoogstens tot 5 kunnen klimmen. Iedere quantitatieve bepaling zal in den regel f 2.50 kosten." De monsters moetén franco worden toegezonden aan dr. J. P. Berdénis van Berlekom, secretaris van den raad. Gisteren avond werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van de Werkmans-Vereeniging gehou den, die door vele leden en eenige belangstellenden werd bijgewoond. Na een inleidend woord van den president, den heer A. J. Adriaansen, werd door den directeur, den heer P. Krijger, het negende jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat het bestuur zoo getrouw mogelijk het doel der vereeniging behartigd heeft. Dat doel isden werkman in zijne vrije uren gelegenheid te geven tot nuttige oefening en uitspanningbevordering zijner stoffelijke en zedelijke welvaart, en bij ziekte of overlijden elkander hulp en bijstand te verleenen. Ook in het afgeloopen jaar is de vereeniging trapsgewijze vooruitgegaan. Toch zijn ei;, blijkens het verslag, personen in en buiten haar, dié aan "de'Werkzaamheden van het tegenwoordig bestuur weinig waarde hechten, omdat het vooralsnog geen gehoor heeft willen geven aan de stem van enkele leden, om aan de vereeniging eene coöperatieve verbruiksvereeniging toe te voegen, terwijl anderen eene openbare aanbesteding van de eerste levens behoeften zouden wenschen. Het bestuur is overtuigd, dat coöperatieve winkelvereenigingen wel met vrucht kun nen werken in plaatsen waar veel fabriek-nij verheid wordt aangetroffen, doch in eene gemeente als Middelburg niet veel vruchten zouden afwerpen; ook kwam dit minder gewenscht en geheel in afwijking van het pro gramma voor. Meer wenschelijk acht het de oprichting van eene coöperatieve voorschot-vereeniging en spaar bank volgens het stelsel van Schulze-Delitz, zooals die te Goes bestaat. Er zijn dan ook ontwerp-statuten gemaakt, om zoodra mogelijk tot de oprichting over te gaanen in het afgeloopen jaar is door het bestuur bij een adres aan den minister van justitie er op aan gedrongen dat aan dergelijke vereenigingen rechtsper soonlijkheid worde toegekend. Met hetzelfde doel heeft in het lokaal een adres van adhaesie aan het gedaan verzoek voor belanghebbenden ter teekening gelegen, dat, van 93 handteekeningen voorzien aan den minister verzonden is. Met belangstelling wordt de vervulling van den wensch tegemoet gezien, terwijl de oprichting eener coöperatieve voorschot-vereeniging en spaarbank, die voor den werkman eene behoefte is, alsdan zal plaats hebben. Het aantal begunstigers dat zijn zij die de ver eeniging ondersteunen door eene jaarlijksche bijdrage van f 2, of met boekwerken of voorwerpen die tot gebruik kunnen dienen neemt toe. Ook in het ledental is vooruitgang te bespeuren. Vele jongelieden zijn in den laatsten tijd als lid toegetreden. Het be stuur verheugt zich daaroverin de overtuiging dat de nuttige ontspanningdie hun in de Werkmansvereeni- ging wordt aangeboden, hen kan terughouden van de zoo verderfelijke kroegen; en ofschoon tot heden nog de leering van het bestuur is: dat de werkman goed doet ontspanning te zoeken in zijn huiselijken kring, en dus geen uithuizigheid wil bevorderentoch wenscht het hen die zoodanige ontspanning daar buiten zoeken, in het lokaal der vereeniging te zien, waar hun de vernietiging niet wacht die de kroeg hun verzekert. In de sociëteit zijn weder verbeteringen aange bracht, o. a. door aankoop van een biljart, waartoe een der begunstigers het bestuur in staat heeft gesteld; Daarvan wordt veel gebruik gemaakt. Ook het schaakspel wordt meer en meer beoefend. De nieuws bladen bepalen zich tot de beide Middelburgsche couranten en de Coöperatie of het Goessche volksblad. Een der begunstigers gaf tot dusver ook het Nieuws van den dag ter lezing, doch met het einde des jaars heeft die toezending opgehouden. De bibliotheek heeft geen uitbreiding gekregen, daar de fondsen ontbreken tot aankoop van nieuwe boekwerken, en boekgeschenken in het afgeloopen jaar niet zijn voorgekomen. De zangvereeniging, onder geheel belangelooze leiding van den secretaris, de'h heer G. van Velthoven, mag zich in toenemenden bloei verheugen; zij telt 24 ledenen in den loop van het jaar werd een tweede cursus daaraan toegevoegd. Ook de in November jl. tot stand gekomen teeken oefeningen, onder leiding van den heer J. A. Ovaa, vinden veel sympathie. De geneeskundige hulp en de geldelijke ondersteuning bij ziektealsmede de ondersteuning bij overlijden, wer den als naar gewoonte verleend. Na het uitbrengen van het verslag werd eene pauze gehouden tot het bezichtigen van eenige tentoongestelde proeven van bekwaamheid der deelnemers aan de teeken-oefeningen. De proeven geven over het alge meen goede verwachting voor de toekomst. Vervolgens werd den heer K. J. Kuiler, die zijne be trekking als penningmeester nederlëgde en om voor hem overwegende redenen als bestuurslid aftrad, het eere lidmaatschap der vereeniging aangebodenals blijk van waardeering zijner Kaar bewezen' 'diénsten. De heer Ovaa trad in zijne plaats als penningmeester op. Zoo wel de aftredende als de nieuwe penningmeester hielden welgemeende toespraken, waarbij zij de verzekering gaven hunner voortdurende belangstelling in de ver eeniging. De leerlingen dep teeken inrichting bodenbij monde van een hunner,' hun leermeester den heer J. A. Ovaa een met zilver gemonteerde bril-etui en den heer M. Ovaa, die zijn broeder bij de lessen behulpzaam is, een gouden potloodhouder ten geschenke, ten bewijze hunner erkentelijkheid. Deze geschenken werden met een korte toespraak door genoemde heeren onder dankbetuiging aanvaard. Ter openbare terechtzitting van het provinciaal gerechtshof in Zeeland zijn heden de gevorderde eeden afgelegd door de heeren mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, als rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzeeen mr. C. W. J. J. Papeals substituut officier van justitie bij genoemde rechtbank. Naar wij vernemen bestaat bij de rederijkers-vereeni ging Ons Genoegen alhier het voornemen om over eenige weken in den schouwburg eene tooneelvoorstelling te geven, waarvan de geldelijke opbrengst voor de helft zal strekken ten behoeve van de ongelukkige Arnemuidsche visschersweduwe met hare vier jeugdige kinderendie dezer dagen door een noodlottig toeval haar man heeft verloren. Tot dat doel wordt thans eene inteekenlijst bij de ingezetenen rondgezonden. Niet als blijk van instemmingdoch alleen om er de aandacht op te vestigenmelden wij dat in de Gazette van Eeeloo het volgende geschreven wordt. „De Gazette heeft in haar jongste nummer over het bestaan geklaagd over de hatelijke verbodsbepalingen op den invoer in Nederland van veehooistroo en mest. „Zonder bijzondere machtiging van den heer commis saris in Zeeland is het niemand toegelaten mest in te voeren of zijne grasbeesten uit België ter weide te drijven over de grens. Menigeen onzer landbouwers gebruikt ook landerijen op Hollandschen bodem gelegen of heeft daar graslanden in pacht ten behoeve zijner staldieren.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1