MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 52. Dinsdag 1875. 2 Maart. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, Middelburg 1 Maart. HERZIENINGJ3KR KIESTABEL. en/. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. bevattende: vervolg Binnenland, Gemengde berichten, Burgerlijke stand en Ingezonden stukken. Onae Haagsche correspondent schrijft ons het volgende: „Het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel heeft reeds tot vele aanmerkingen in de pers aanleiding, gegeven, waaraan ik mij tot eene zekere hoogte aan sluit. In de eerste plaats acht ik het, alle motieven van politieke taktiek in het midden latende, zeer ver keerd een nieuw lid der tweede kamer te Amsterdam te laten verkiezenwanneer de noodige bevolking daartoe moet worden bijeengebracht door de toevoeging van een aantal plattelandsgemeenten. Niet omdat ik eenheid van belang als een noodwendig vereischte voor nuttige samenwerking tusschen de kiezers van hetzelfde district beschouw, ieder kiezer heeft hetzelfde belang waar het de keuze van een vertegenwoordiger van „het geheele Nederlandsche volk" geldt, maar men moet geen volkomen ongelijksoortige elementen in eenige vereenigingwaarvan nuttige werkzaamheid verwacht wordt, samenkoppelen. En dat dit geschiedt, waar men kiezers van het hoogste censuscijfer met kiezers van 24 bijeenvoegten wel in zulk eene ver houding dat de laatston van grooten invloed op de verkiezingen zullen zijnzal zeker de minister Heems kerk zelf wel erkennen, die tot wegneming der onge lijkheid in de regeling van den census zelf vroeger, bij de behandeling van een soortgelijk wetsontwerp als hij thans ter tafel brengt, een voorstel aan de kamer heeft gedaan. - Tegen de oprichting van een nieuw enkelvoudig district Bergen op Zoom heb ik echter nog meer be zwaar. Het kan niet ontkend worden dat het verknippen van het land in zooveel enkelvoudige kiesdistricten als er leden te benoemen zijndat ideaal van den oud- conservatief omdat bij die indeeling veelal de plaatse lijke, in den regel conservatieve, invloeden zullen zege vieren, niet de goede weg is om eene, gelijk de grondwet wilvertegenwoordiging van de gansche natie te vormen. Verbieden doet de grondwet het niet, maar haar geest brengt het niet meê omdat eene verzameling van plaat selijke celehriteiten uit alle oorden des landseene zooge naamde vertegenwoordiging van belangen en categoriën, niet gezegd kan worden de wenschen en behoeften der gansche natie te vertegenwoordigen. Hoe grooter kies district, hoe ruimer, en dikwijls ook hoe heter keuzen. Ook uit een theoretisch oogpunt beschouwd verdienen de enkelvoudige kiesdistricten afkeuring. Zoo men eene vertegenwoordiging van het geheele volk wenscht, zal men het geheele volk, althans voor zoover het kiesbevoegd istegelijk moeten laten kiezen in éen enkel kiesdistrict. Behalve enkele practische bezwaren, die misschien hier te lande minder gewichtig zijn en althans gemakkelijker uit den weg geruimd kunnen worden dan elders, ontmoet dit stelsel in Nederland echter het reeds aangegeven bezwaar: de ongelijkma tigheid van de census-cijfers. Om alle kiezers gelijk op te laten kiezen is het in de allereerste plaats noodig, dat alle kiezers gelijk staan, dat er niet langer een zoo groot onderscheid in den graad van ontwikkeling der kiezers in de verschillende districten gevonden wordt als er tegenwoordig bestaat. Zoolang de census in de steden niet aanzienlijk zal verlaagd zijn, zóo lang mag men de stedelijke kiezers niet met de lande lijke kiezers op gelijken voet naar de stembus brengen. „Kunnen we dus in de gegeven omstandigheden ons doel nog niet bereiken, we behooren waar het aange duide bezwaar niet of in geringere mate bestaat stappen naar dat doel henen te doen. In 1869, hij de laatste vijfjaarsche herziening van de kiestabeldeden regeering en kamer dit. In het Noorden moest een nieuw kamer lid verkozen wordén en men gaf daartoe aan Sneek, waar tot nogtoe twee leden werden verkozen, éen derde lid te verkiezen. Maar de heer Heemskerk keert het aangeduide doel den rug tóeen wil een stap terug dóen En toch kon hij den goeden weg blijven bewandelen zonder het bezwaar te ontmoeten dat tegen het voor stel van Fock bestond hij velen, die wel voorstanders waren van dubbele, maar niet van driedubbele districten. Dit bezwaar nu is in 1875 uitstekend te ondervangen. Toevallig komen voor de twee plaatsen in de kamer wegens de toeneming der bevolking het meest in aanmerking de omstreek van Amsterdam en Zeeland-Noord-Brabant, juist streken, waar men de enkelvoudige districten Haarlemmermeer en Goes aan treft. Ligt het nu niet veel meer op den goeden weg deze twee districten tot dubbele te maken, dan weder een nieuw enkelvoudig district te scheppen en Amsterdam op eene zeer bedenkelijke wijze van een zesvoudig tot een zevenvoudig district te verkneden? „Een punt mag ik niet stilzwijgend voorbijgaan, nu ik dit onderwerp heb aangeroerd. Zoodra er meer gelijkmatigheid in de censusbedeeling is gebracht, houd ik het vervallen der kiesdistricten, zooals die thans bestaan, voor noodzakelijk. Men moge de dis tricten laten bestaan ter vereenvoudiging van het ver- kiezingswerkmaar wanneer er éene vacature ontstaat in het lichaam dat de geheele natie vertegenwoordigt, ligt het in den aard der zaak dat de geheele natie (ik spreek hier van de kieshevoegde natie) opgeroepen wordt om diè vacature te vervullen. Nu voert men hiertegen altijd aan dat de minderheden niet vertegen woordigd zouden worden in een naar dit stelsel gekozen parlement. In theorie heelt men volkomen gelijk; wanneer eene natie voor */a liberaal is zal een aldus gekozen parlement niet slechts voor Vijf, maar voor acht achtsten uit liberalen bestaan. Maar let nu eens op de practijk, die wel meer onaantastbaar logische redeneeringen te schande maakt. Amsterdam is een zesvoudig district, het grootste dat we hebben; wat daar gebeurt zal dus kunnen dienen als voorbeeld hoe het met een twee en- tachtigvoudig district zou gaan. En worden nu te Amsterdam alleen liberalen of con servatieven verkozen? Oordeel zelf: van Reenen-Stiel- tjes, 's Jacob-Godefroi, de Lange-Fabius. Naar dezen uitslag oordeelendekunnen we gerust aannemen dat wanneer aJle kiesbevoegde Nederlanders over alle leden der tweede kamer te stemmen haddenvoorzeker alle gekozenen niet van dezelfde politieke kleur zouden zijn als de helft plus éen der kiezers." Blijkens een heden bij de regeering ontvan gen telegram uit Atchin, gedagteekend 15 Fe bruari, waren in Lamara drie versterkingen genomen. Onze troepen verloren een doode, terwijl 17 gewond werden, waaronder de luite nant Popelier. De vijand leed gevoelige ver liezen. Twee dagen later, den 17en Februari, werd zonder tegenstand eene versterking in Tibang gevestigd. De gezondheidstoestand blijft treurig. Wij kunnen alle kunstliefhebbers alhier, die tevens het talent van een stadgenoot wenschen te waardeeren, aanraden een bezoek te brengen aan de teeken-aea- demiealwaar tot Donderdag een schilderstukvan den heer J. F. Schutzis tentoongesteld. De schilderij, een stuk van 105 centimeter breedte bij 71 centimeter hoogte,stelt voor een woelend water, deWester-Schelde, met een tweetal zeilvaartuigenen het land van Wal cheren de torens van Middelburg en Ylissingenop den achtergrondbenevens eenige andere vaartuigen in het nevelachtig verschiet. De grauwe, doorschij nende tint onzer „blonde baren" en de wilde grijze lucht, met helder blauwe plekken, zijn wedergegeven met de hand eens kunstenaars, die de zee bestudeerd en liefgekregen heeft. Ook het lichtdat spelend op de witte en bruine zeilen der twee vaartuigen valt, is van de natuur atgezien. Maakt men, om de oogen te hulp te komen, gebruik van de kartonnen kokers, die bij het stuk geplaatst zijn, dan ziet men als het ware leven komen in water, wolken en schepen. Voor de som van 10 cent aan den concierge kan men dit kunst werk bezichtigen. In verband met de nieuwe stoomvaartlijn Vlissin- genEngeland bestaat, naar wij vernemen, bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen het voornemen, om met de aanstaande regeling van den zomerdienst eén sneltrein van Vlissingen naar Rotter dam en omgekeerd te doen loopen. De eerste trein die uit Vlissingen vertrekt en de laatste die daar aankomt, zouden dan sneltreinen worden. Hierdoor zal het traject VlissingenBreda in 45 minuten minder afgelegd worden. Blijkens de Staats-courant bestaat er gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indië, door middel van het stoomschip Groningen, waarvan het vertrek uit Vlissingen op den 7'" Maart a. 'is bepaald. De met dat stoomschip te verzenden gedrukte stuk ken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den morgen van den 6'" Maart en de brieven in den namiddag van dienzelfden dag te Vlissingen aangeko men te zijn. Aan het Handelsblad wordt medegedeeld dat het spoorwegvoorstel der heeren Kappeyne c. s. in de afdeelingen der tweede kamer gunstig ontvangen is, doclï dat dè minister van binnenlandsche zaken een tegen-voorstel zal indienen. Volgens nadere telegrammen lijden door de jongste overstrooming op Java duizende inlanders zwaar gebrek en zijn velen verdronken. De schade door Eu ropeanen geleden is betrekkelijk gering. Ook de Neder- landsch-Indische Handelsbank te Amsterdam heeft zich bereid verklaard giften te ontvangen en over te maken, 't Is te hopen dat Nederland, dat aan den arbeid der Javanen zooveel koffieboonen en daarmede samenhan gende millioenen te danken heeft, zich nu zal beijveren om een gedeelte zijner schuld af te doen. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats-courant van Zondag 28 Februari en 1 Maart hekend, dat aan de kamers van koophandel en fabrieken te AmsterdamRotterdam's Gravenhage, DordrechtSchiedam, Middelburg, Vlissingen, Leeuwar den HarlingenZwolle en Groningen verzonden zijn Britsche „trade navigation accounts" over Januari jl. Volgens kennisgeving van den minister van financiën zal in de maand April a. te 's Gravenhage een verge lijkend onderzoek plaats hebben van personendie wen schen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. Het bedrag der inschrijvingen voor de leening der Noord- Brabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappijlijn Boxtel-Wezelwordt thans opgegeven te zijn 915,900 of 2/3 van de aangevraagde som. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam mr. L. U. de Sitter, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Sneek. kadaster. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. Sonnevelt, uit zijne betrekking van ingenieur-veri ficateur van het kadasterbehoudens aanspraak op pensioenen benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster, J. G. R. van Haersoltethans landmeter eerste klasse. Onderwijs. De Vereeniging volksonderwijs heeft ter bespre king aan hare afdeelingen een ontwerp van wijziging

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1