BUITEN LAND. Algemeen Overzicht. De rurale senaatswet. bloemencultuur te bevorderen. Die poging zal daarin bestaan om de bloemen zooveel mogelijk onder den kleinen man te verspreiden. Tot dat einde zal er een loterij worden gehouden met 300 prijzen, die dan kos teloos onder hendie Zich daartoe mochten aanmelden, op een algemeene vergadering der afdeeling zullen worden verloot. Uit 'sHertogenbosch wordt gemeld: In de afge- loopen week passeerde hier op een der stoombooten van de Helenaveen-maatschappij een 20tal landverhui zers met have en vee, die het vruchtbare doch over bevolkte land van Maas en Waal hadden verlatenom zich als tabaksplanters in lialfbouw in het Helenaveen te gaan vestigen. Een vijftal gezinnen gingen hen verleden jaar voor. De uitzichtendie zij daar hebben, moeten inderdaad uitlokkend zijn, zelfs zoo, dat het te betwijfelen valt of de meeste emigranten, die den oceaan oversteken, om in Amerika of elders te be proeven fortuin te maken, wel zoo goed slagen, als in de nog jonge Noord-Brabantsche veenkolonie. In het afgeloopen jaar heeft de tabak, in weerwil dat de plant eenigszins door worm en hagel had geleden, voor het aandeel der planters p. m. f 600 a f 700 per hectare opgeleverd. Gewis een belangrijk resultaat, als men in aanmerking neemtdat een hink arbeiders gezin, 6 a 7 personen sterk, omtrent 2 hectaren kan bewerken, bijgevolg p. m. 1300 'sjaars door arbeid verdienen. Buitendien is in de Peel tusschentijds nog werk te vinden't zij in de veenderij't zij in de vlasschuurwelk werk ook ruim betaald wordtal naar gelang van den gedanen arbeidwijl alle loonen op tarief worden berekend. Geen wonder dan ookdat de bevolking van Helenaveen sterk aangroeit; geen tweede voorbeeld zal men in Nederland vindendat de bevolking jaarlijks met 25 pet. vermeerdert. Als eene zeldzaamheid wordt gemelddat Woens dag te Dordrecht door een geachte familie werd gevierd de 78e verjaardag der moeder, de 51" der dochter, de lle der kleindochter en de 2e der achterkleindochter, die allen op dien dag verjaarden en dezelfde voornamen dragen. Aan den familiedisch waren deze vier geslach ten in goede gezondheid aangezeten. Eergisteren nacht is te Amsterdam eene vrouw over leden die in het laatst van 1769 geboren en alzoo ruim 105 jaren oud geworden was. Te Zwolle is door de onverwacht ingevallen vorst zoodanige schaarschte van brandstoffen ontstaan, dat nagenoeg al de cokes van de gasfabriek opgeruimd werden en de turf tot dubbelen prijs van eenige nabij de stad ingevroren schuiten moest opgekocht worden. De werkzaamheden tot het vlotbrengen van het stoomschip König Wilhelmbij Huisduinenworden nog steeds voortgezet. Men maakt een nieuwen dam en een nieuwe geul langs de landzijde. Intussclien heeft het schip reeds veel geleden, net ligt nu 13 voet in den grond. Uit Groningen wordt opsporing van een 20jarig meisje, S. W. Stevens, gekleed met een zwarten hoed met veeren en regenmantel, gevraagd, dat den 7cn Fe bruari per spoortrein, vermoedelijk in de richting van Zwolle, de stad heelt verlaten. Men vermoedt dat zij door een heer, die Duitsch sprak, ofNederlandsch met Duitsclien tongval, door bedriegelijke beloften is over gehaald hare vaderstad te verlaten. Van mejuffrouw Betsy Perk zal weldra een nieuwe roman het licht zien, getiteld „Neef Joseph." Verkoojiingen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen in 'topenbaar verkocht: een huis en ervegelegen in de Scherminkelstraat wijk A n°. 109voor f 1200. Gisteren werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het bouwen van een kaai muur langs het kanaal van Neuzen en van een beklee- dingsmuur langs de linkerwaterleiding te Sas van Gent, voor welke werken het minst was ingeschreven door den heer D. Tholens te Neuzen, voor een bedrag van f 20,600. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen tor lezing de voorwaarden, waarop door den directeur der artil lerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Delftop den 16en Maart a. zal worden aanbesteed de levering van twee honderd riem gewoon kardoespapier, 600 grooto en 600 kleine blauwe dekens; 450,000 kilogram gietijzer. Tlierasoffietersland. 26 Feb. 's av. 11 u. 31 gr. 27 'smorg. 7 u. 28gr. 'smidd. 1 u. 36 gr. 'sav.6u. 36 gr. Voor t oogenblik heerscht in Frankrijk volmaakte kalmte. De eerste zorg van den president der repu bliek moet nu wezen een ministerie te verkrijgen uit de meerderheid die de constitutie heelt aangenomen, en dan licht het voor de hand, dat de nieuwe ministers behooren te worden gezocht in de gelederen van het rechter- en linkercentrum. Mac-Mahon schijnt echter nog al rechts te willen aanhouden. ;Hij heeft de samen stelling van een nieuw ministerie opgedragen aan den voorzitter der nationale vergadering, den heer Buffet, en daar diens moeder is overleden onderstelt men dat nog wel enkele dagen zullen verloopen alvorens de namen van de nieuwe ministers bekend kunnen worden gemaakt. De keuze van den heer Buffet als samen steller van een ministerie is niet ongelukkigmaar er zijn andere verschijnselen die doen vreezendat Mac- Mahon geen rekenschap genoeg zal houden met de krachten van hen, aan wier hulp Frankrijk zijn consti tutie te danken heeft. Toen nl. eergisteren do beslissing omtrent het wets ontwerp betreffende de regeling van het openbaar gezag was gevallen, hebben ongeveer 70 leden van de gematigde rechterzijde en het rechtercentrumdie tegen de constitutioneele wetten hadden gestemd, zich naar maarschalk Mac-Mahon begeven om hem te verzekeren, dat zij zijn gouvernement in het vervolg evenzeer wilden steunen als vroeger. Zij verklaarden de constitutioneele wetten niet te hebben kunnen aanne men, maar dat zij voor het vervolg in hem evenzeer vertrouwen stellen als zij steeds hadden gedaan, en dat hij op hun steun kon rekenen. Mac Mahon, die hen zeer bedankte voor hunne wel willendheid verzekerdedat het hem speetdat de conservatieven ten aanzien van de constitutioneele wet ten zoo verdeeld waren geweest, terwijl het hem ge noegen deed dat hij op hunne hulp kon rekenen. Wanneer hieruit moet worden opgemaakt, dat Mac- Mahon zijn kracht voornamelijk in de rechterzijde zal zoeken dan is de vrees niet ongegrond, dat de regee ring op den weg der reactie zal voortgaandien zij tot nogtoe met zoo treurig succes heeft bewandeld. Mac- Mahon beschouwt zich zeiven als het palladium der conservatieve beginselen, en de meerderheid der leden van de nationale vergadering zal zich daarmede ook volkomen kunnen vereenigen, wel te verstaan in repu- blikeinschen zinmaar de conservatieve republikeinsehe beginselen kunnen niet worden verdedigd of vertegen woordigd door monarchalen of legitimisten. Er moet dus een conservatief republikeinsch ministerie komen, en dit zal moeten worden samengesteld uit leden van het rechter- en linker-centrumdie vóór de constitutio neele wetsontwerpen hebben gestemd. Aan dit vereischte voldoet vrij goed een minister-lijstje reeds eergisteren door de France medegedeelddoch daar het nietzooals werd verwachtgisteren door het Journal officiel is bevestigd en daarentegen aan den heer Buffet de samenstelling van een nieuw kabinet is opgedragen verdient het geen vertrouwen. Daarenboven was het reeds verdacht, dat de heer d'Audiffret Pasquier als minister van binnenlandsche zaken werd genoemd, aan gezien zijn onstandvastigheid in den laatsten tijd hem niet zeer geschikt maakt om thans als minister op te treden, zoodat dan ook het linker-centrum heeft be sloten, indien de heer Buffet minister mocht worden, in diens plaats tot president der nationale vergadering niet den heer d'Audiffret Pasquier maar Dufaure voor te dragen. Genoemde fractie heeft gedelegeerden be noemd om met den heer Buffet over de vorming van een nieuw kabinet te onderhandelen. Spanje vervalt van de eene moeilijkheid in de andere, grootendeels tengevolge van de onhandigheid van Alfon- sus of zijne raadgeversdie hem in de armen der curie hebben geworpen. De onberaden wijze waarop Alfonsus te werk ging om de katholieke geestelijkheid in alles genoegen te geven moest noodzakelijk elders antipathie en ongenoegen opwekken. Dit is een nood zakelijk gevolg van den tegenwoordigen toestand in de meeste Europeesche rijken, waar de strijd over supre matie van staat en kerk wordt gevoerd en de laatste zich aan den eersten moet onderwerpen. Alfonsus heeft blijkbaar met dien toestand geen rekenschap gehouden, doch heeft gemeend geen beteren steun te zullen hebben dan de geestelijkheid. Het duurde niet lang of uit Berlijn kwamen de noodige vertoogen en de jeugdige koning moest aan het verlangen van Bismarck toegevende inbeslagneming van protestantsche bladen opheffen en reeds gesloten protestantsche kerken weder openen. Thans zullen, blijkens eene depêche uit Berlijn in de Hour, Duitschland en de overige protes tantsche mogendheden tegen de afschaffing van het burgerlijk huwelijk in Spanje protesteerenomdat door dien maatregel de protestanten in Spanje geen wettige huwelijken kunnen sluiten. Daarenboven zal de Spaan- sche gezant in Frankrijkde heer Cadornatengevolge van de reclamatiën van Duitschland, worden terugge roepen wegens beleedigende uitdrukkingentegen Duitschland, bij gelegenheid van een diner, in het Fransche hospitaal te Londen. De quaestie omtrent de kennisgeving der troonsbe klimming van Alfonsus aan den vorst van Rumenië is thans opgehelderd. Zij was door tussclienkomst van den Spaanschen gezant te Weenen langs den koristen weg naar Bucharest geëxpedieerd en was slechts eene per soonlijke beleefdheid, doch volstrekt geen poging om de onafhankelijkheid van Rumenië te erkennen. De Belgische kamer behandelt sedert eenige dagen een wetsontwerp betreffende schadeloosstellingen voor militaire diensten, waarvan de beide eerste artikelen gisteren zijn aangenomen. Bij de stemming over artikel 1 van het wetsvoorstel- Wallon tot instelling van een senaat in Frankrijk heeft zich een verschijnsel voorgedaan naar welks oplos sing reeds van verschillende zijde is gezocht. Thiers hield zich nl. bij die gelegenheid buiten stemming en in Parijs was men van opinie, dat 3e oppositie die door Grévy tegen het ontwerp werd gevoerd eigenlijk van Thiers uitging, niettegenstaande het in vele opzich ten liberaler wasdan dat hetwelk hij indertijd met Dufaure had ontworpen en in Mei 1873 aan de nationale vergadering aangeboden. Er zijn altijd menscliendie in de eerste plaats aan slechte bedoelingen denken en terstond met verdacht making gereed zijnen zoo werd ook nu deze handel wijze van Thiers toegeschreven aan jaloezie jegens Mac-Mahon, omdat onder diens bestuur de republiek werd gevestigd. Al dadelijk echter zag men daarbij over het hoofd dat dit voor den maarschalk volstrekt geen reden van blijdschap is, want dat hij integendeel onder de republiek gebukt gaat, die hem tegen wil en dank is opgedrongen. Thiers had dus volstrekt geen reden tot jalouzie, terwijl hij daarenboven nooit bewij zen van zoo weinig vaderlandslievendheid en van zoo groote kleingeestigheid heeft gegeven, om hem met eenigen grond van zoo iets te kunnen verdenken. NeenThiers had wel andere argumenten voor zijne handelwijze, en het is volstrekt geen geheim, maar algemeen bekend, dat hij volstrekt niet ingenomen was met het denkbeelddat door deze kamer de repu bliek zou worden gevestigd. Met het oog op den stand der partijen in de kamer, had hij verreweg de voorkeur gegeven aan eene ontbinding en vandaar waarschijnlijk de oppositie, die hij tegen de republikeinsehe partij voerde. Hij heeft zich echter met de wet tot regeling van het uitvoerend gezag vereenigd en dus de repu bliek, toen geen andere uitweg mogelijk was, zoo goed en zoo kwaad het kon helpen stichtenmaar zijn bezwaren tegen de wet op den senaat zijn gericht tegen de gebrekendie haar bepalingen aankleven en werkelijk voor de republikeinen niet gering zijn te achten. Wat toch is liet geval? Volgens artikel 4 der wet zal o. a. tot verkiezing van senatoren medewerken 1 afgevaardigde uit iedere gemeente. Nu telt Frankrijk slechts 1320 gemeenten met 3000 inwoners en daar tegenover staan 36,000 gemeenten die minder dan 3000 inwoners hebbensteden van meer dan 20,000 inwoners zijn er slechts 73 en nu kan men hieruit opmaken welk een aanmerkelijk overwicht in het kiezerskorps voor leden van den senaat het boeren- of plattelands element zal hebben. Dat overwicht komt het best uit als men de 738 afgevaardigden2920 leden van generale en 3450 leden van arrendissements raden met de 1320 afgevaardigden van plaatsen boven de 3000 inwo ners bij elkander optelt. Tegenover deze totale verte genwoordiging van het meer ontwikkelde en beschaafde deel der natie van 8428 kiezers, staan 34,630 kiezers van plaatsen beneden de 3000 inwoners. Met deze cijfers voor oogen is het duidelijk waarom de Orleanisten zoozeer op deze samenstelling van het kiezerskorps aandrongen; immers zij rekenen er op het boeren-element te kunnen beheerschen en daarmede de geheele verkiezing naar hun zin te leidenterwijl daarenboven de sympathieën, die voor den zoon van den „boerenkeizer" nog onder de landelijke bevolking heer- schen, voor de republikeinen een argument te meer waren om deze bepaling van art. 4 heftig te bestrijden. De vreesdat het Bonapartisme hoewel het door de nationale vergadering is dood verklaard door de instelling van den senaat weder zou kunnen herleven, zal wel de grootste zoo niet de eenigste reden der oppositie tegen de „rurale" senaatswet zijn geweest, van vaderlandslievende mannen als Thiers en Grévy. Dat andere republikeinen en zelfs van veel heftiger en meer voortvarend karakter, zooals Gambetta, het gevaar niet zouden hebben ingezien is eene onmogelijke onderstelling. Alleen ter wille der dringende behoefte en van den algemeenen wensch der natie om het land einde lijk eene constitutie te verschaffen hebben zijmet niet minder te waardeeren, vaderlandsliefde, hunne beginselen prijs gegevenhun vrees voor de toekomst ter zijde gesteld. Slechts deze zal kunnen uitmaken wie gelijk heeft gehad: de standvastigheid van Thiers of de toe gevendheid van Gambettadie bij hun verschil van inzichten toch evenzeer de oud-Romeinsclie leus in hunne vanen voeren: Salus reipublicae tuprema lex.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3