samengesteld uit alle standen der maatschappij een le- ger, waarmede wij den ouden Hollandschen naam met eere kunnen handhaven. Met een woord: algemeene dienst- of oefenplichtin elk geval afschaffing der plaats vervanging. Men wane toch niet, dat men met een half georga niseerd leger en allerlei tijdelijke hulpmiddeltjes straf feloos het gevaar onder de oogen zal kunnen zien. Dit geloovende handelt men als de Chineesdie den vijand meent te kunnen veijagen, door in het vaandel een draak met vurige oogen te schilderen. Waar eenmaal de algemeene dienst- of oefenplicht is ingevoerd, beschouwt men ze als een zegen en volko men terecht. Dan toch is de dienst eene oefenschool, die voor het geheele leven rijke vruchten afwerpt en den gunstigsten invloed heeft op de maatschappij. In die school wordt niet alleen de physiekemaar ook de intellectueele kracht vermeerderd en geoefend. Zij ge went aan orde en tucht; behoedt tegen hot verslappen van de banden der zedelijkheid; verhoogt en loutert de liefde, voor het vaderland kweekt broederlijken zin en kameraadschappelijke verstandhouding tusschen per sonen uit allerlei standenterwijl een aldus samengesteld leger ontoegankelijk is voor alle kuiperij van partijen en in tijden van beroering dikwijls verzoenend en bemid delend zal kunnen optreden. De soldaatdie uit die school weder in de maatschappij terugkeertkomt er, gewend aan het betrachten van ordeplicht en zelfver loochening." Het artikel eindigt met eene waarschuwing' dat wij niet, als wij eenmaal hulp bij anderen moeten zoeken, tot antwoord mogen ontvangendat wij door ons ver zuim om te doen wat tot onze zelfverdediging noodig wasons recht op een zelfstandig volksbestaan verloren hebben. Men schrijft ons uit Zierikzee „Toen ik in een mijner vorige brieven de behoefte aan een spoorweg in het arrondissement Zierikzee uit voerig bespraken aantoonde dat alleen de staat er ons aan helpen kondurfde ik niet verwachten mijne meening zoo spoedig bevestigd te zien in het wetsvoor stel, dat dezer dagen door eenige volksvertegenwoordi gers aan de regeering is aangeboden, om o. a. voor rekening van den staat een spoorweg te leggen van Zevenbergen naar Brouwershaven. „Terecht is die voordracht allerwege met ingenomen heid begroet. „Om te toonen dat zc ook hier door alle vrienden van vooruitgang en ontwikkeling en die hebben we vele met groote belangstelling ontvangen is, word door eenige hunner het volgend adres ontworpen: „„Geven met gepaste gevoelens te kennen de onderge- teekenden, allen inwoners der eilenden Schouwen en Duiveland provincie Zeeland „„dat zij met groote belangstelling hebben kennis genomen van het bij do tweede kamer der statcn-gene- raal ingediende voorstel van wet van de H.II. Kappeyne van de Coppello e. s. tot aanleg van spoorwegen dooi den staat; „„dat onder de lijnen daarbij is opgenomen: een spoorweglijn van Steenbergen (na verbinding van Zeven bergen over Steenbergen naar Bergen op Zoom) naar Zijpe, en van Zijpe over Zierikzee naar Brouwershaven; „„dat zij wenschen te betuigen dat deze voorgestelde lijn ten zeerste hunne goedkeuring wegdraagt en aan eene wezenlijke behoefte van onze eilanden met hunne twee uitmuntende zeehavens en reeden, en den handel der steden Zierikzee en Brouwershaven zal voldoen „,dat ook ten behoeve van den zich meer en meer ontwikkelenden landbouw deze spoorwegverbinding van onberekenbaar nut en voordeel zal zijn; „„dat zonder in eene beschouwing over de verbin ding aan „de Zijpe" te willen treden, zij kunnen ver klaren dat op de eilanden Schouwen en Duiveland, den Anna Jacoba-Polderdon Kramers-Polder en don Dam over het Slaak enz. geen kunstwerken van eenig be lang voorkomen en de kosten van raming door de heeren voorstellers gesteld, wat hun district betreft althans, niet zullen worden overschreden; „„dat de eilanden Schouwen en Duiveland zeer zijn geïsoleerd en dit meer en meer zijn geworden nu een ander bevoorrecht gedeelte van Zeeland bereids liet voorrecht van spoorweg-verbinding verkreeg en geniet, en alléén door een krachtig optreden van den staat dat isolement kan worden opgeheven en worden ver holpen; „„dat zij derhalve aan de tweede kamer der staten- generaal wenschen te betuigen hunne volkomene adhaesie aan het ingediende voorstel van wet der H.H. Kap peyne c. s.met dringend en beleefd verzoek dit voor stel tot wet te helpen verheffen. „,,'t Welk doende enz."" „Deze betuiging van goedkeuring ligt voorloopig ter teekening aan het bureau der Zierikzeesche courant en afdrukken er van worden vandaar naar alle gemeente besturen van Schouwen-Duiveland verzonden. „Als ik in herinnering breng, dat de bewoners van dit schoone eiland in 1872binnen acht dagenf 4500 bijeen brachtentot dekking der kosten van de con cessie-aanvraag des heeren Versterdan zal het zeker overbodig zijn ze op te wekken om door het plaatsen hunner handteekening van hun onverflauwd verlangen naar een spoorweg te doen blijken." Ucuoemlngen en besluiten. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleendop ver zoek met ingang van 1 April 1875 aan in'. T. J. van Outeren, als rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam. koloniën. Eervol ontslag verleend op verzoekaan J. G. Groenewald, thans met verlof in Europa als no taris te Bandong (Preanger regentschappen.) Onderwijs. Tot leeraar in de Iloogduitsche taal en letterkunde aan de gemeentelijke instellingen voor middelbaar on derwijs te Leiden is benoemd de heer R. Dijkstra te Sneek. Uit het door ons reeds ter loops besproken trae- taatje, dat bij de opening der bijzondere Christelijk- nationale school te 's Gravezande ook aan de kinde ren in handen werd gegeven, deelt het Vaderland eenige nadere bijzonderheden mede. Wij hebben reeds vermeld dat ouders, die bun kinderen naar een openbare school zendendaarin meineedigen genoemd worden. Onderwijzers, die een staatstraktement genie ten wordt er verder gezegdkunnen onmogelijk gods dienstig zijn. Ook vindt men er dezen verbazenden volzin: „Staat stil, gij die een duren eed voor God zwoert, en bedenkt, dat er eenmaal een dag van ver gelding zal komen, wanneer dat gedoopte kind met de lessen van een ongeloovig onderwij zer op uwe ziel zullen branden." „Wat dunkt den lezer, laat het Vaderland hierop volgen, van zulke staaltjes van christelijke liefde en verdraagzaamheid Is het geen schoone proeve van christelijke paedagogiek, zulke lectuur in handen van zes- en zevenjarige dreumesen te geven? En kunneu wij niet met vertrouwen de toekomst van ons volk tegengaan, waar zulk een uitstekend zaad gestrooid wordt, waar de richting, die dat zaad uitstrooit, op zoo verblijdende wijze veld wint?" In het gehucht Exlaar-veen, behoorende onder de gemeente Odoorn (Drenthe) bedraagt het traktement van den hoofdonderwijzer de som van 300. Daar men voor die som niemand kan vindenwordt daar sedert acht maanden geen onderwijs gegeven. Geen wonder dat onder de lotelingen later zoovelen gevonden worden die lezen noch schrijven kunnen Kerknieuws. Het vijfde beroep te Koudekerko is uitgebracht op den heer J. W. Unger, predikant te Dedemsvaart. De heer G-. C. Boomer, predikant te Ritthem, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Krab- bendijke. De heer S. Muller, oud-hoogleeraar aan de kweekschool voor predikanten der doopsgezinde ge meente te Amsterdam, is eergisteren avond aldaar plot seling in 90jarigen ouderdom overleden. Hij werd in 1804 proponent, daarna leeraar te Zutfen. In 1827 werd hij, als opvolger van prefessor Knoopmans, tot hoogleeraar benoemd en in 1861 emeritus verklaard. Behalve andere onderscheidingen die hem ten deel vie len, was hij ook door de Leidsche academie tot doctor honoris causa in de theologie benoemd. Den 16En Juni a. en volgende dagen zal de synode der Christelijke gereformeerde kerk te 's Hertogenbosch gehouden en door eene rede van den heer J. II. Donner, predikant te Leiden, geopend worden. De heer O. A. Kempff, predikant te Spijkenisse heeft voor het beroep naar de Christelijk gereformeerde gemeente te Axel, bedankt. Marine en ieger. Den 6'" Maart e. k. moet te Vlissingen overgaan aan boord vau het via Suez naar Java bestemde stoomschip Groningen een detachement sterk 125 militairenonder welke 8 onderofficieren. Het bevel over dat detache ment is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indiê J. H. Thiemo, terwijl tot medegeleiders zijn aangewezen de le luitenant der infanterie van dat leger F. N. Laforce, en de 2e luite nants van dat wapen A. A. C. HartingF. L. Nix (beiden vergezeld van hunne echtgenooten), E. H. Waleson en W. G. A. C. Christon. Huns! nieuws. De gala-voorstelling in den Amsterdamschen schouw burg, bij gelegenheid van den 243'" verjaardag van het Athenaeüm Illustre aldaar, is uitstekend geslaagd. De mise en scène van het historische stuk van van Lennep voldeed algemeen, terwijl het slotstukje „Het Zangersfeest" het publiek in eene allervroolijkste stem ming bracht. Vooral de voorkomendheid der studenten, van wie de voorstelling uitging maakte een aangena- men indruk. Zij hielpen zooveel mogelijk ieder aan eene plaats, wat in den stampvollen schouwburg niet gemakkelijk was. Menigeen was dan ook bij deze ge legenheid naar de galerij verdwaalddie anders gewoon is op de „hoogere" rangen der onderste verdiepingen te zitten. Het ló vivat werd door het publiek staande aangehoord en met daverende toejuiching bekrachtigd. De vereeniging Artibus Sacrum, te Arnhem, heeft besloten van den lln tot den 6™ Augustus een tentoon stelling van kunstwerken van levende Nederlandsche meesters te houden. Alle bijdragen moeten van 13 tot 20 Juli vrachtvrij worden ingezonden. Er zal een ver loting van kunstwerken aan worden verbonden. Des- verkiczende zal de commissie zorg dragen voor de verzending van ingezonden stukken naar de tentoon stelling der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Ams terdam. Gisteren avond trad te Gouda mevrouw Kleine voor het eerst na haar herstel in de Maria Stuart op, bij welke gelegenheid haar verscheidene bouquetten en o. a. een zilveren lauwerkrans werden vereerd. Gemengde berichten. Eene 72jarige vrouw, mejuffrouw S. J. v. d. M. zich gisteren avond van den Kinderdijk naar hare wo ning begevende, 3chijnt, door de duisternis en hare bijziendheid misleidin het water geraakt en verdron ken te zijn. Haar lijk werd heden morgentusschen de Spijker en de Dokbrug in de Rouaansche kade alhier gevonden en, met éen touw om het lichaam der drenkeling geslagen door eené roeiboot door het water een eind voortgesleept tot waar men het op den wal kon halen. De ruwe wijze waarop bij het vinden en vervoeren van het lijk gehandeld werd, heeft, naar wij vernemende verontwaardiging van velen opgewekt. Indien zulks weder het gevolg mocht zijn van het reeds zoo dikwijls, als ongegrond, bestreden vooroordeel dat men niet bevoegd zou zijn een lijk, zonder medeweten der politie, uit het water te halen, dan verdient dit voortdurend doof blijven voor alle waarschuwingen en inlichtingen zooveel te meer afkeuring. Dinsdag voormiddag omstreeks 9) uren ontstond te Hulst brand in de gasfabriek. In allerijl was de brandweerals naar gewoonteop de plaats des onheils tegenwoordig, en beperkte spoedig den voortgang des vuurs, zoodat het belendend gedeelte van het gebouw, met een tamelijk aanzienlijken voorraad oliesteenkolen, enz. gespaard bleef. Het dak der fabriek is geheel ver nield; ook do machinerie heeft dermate geleden, dat men vooreerst van gas verstoken is. De brandweer komt weer grooten lof toe voor betoonde voortvarend heid, en onvermoeide waakzaamheid gepaard aan verstandig beleid. Persoonlijke ongelukken heeft men niet te betreuren. Wat de betrokken assurantie-maat schappij verliest, moet later blijken. {Hulsterblad.) Hot Nieuws van den Dag beveelt bijzondere voor zichtigheid aan bij het ontvangen van guldens en rijks daalders daar er weder veel valsch geld in omloop is. Gisteren is de reddingsboot van Texel, door 40 varensgezellen bemanduitgevaren om eenige drenke lingen op te sporendie men in zee op ijsschollen drij vende had gezien. De Zwolsche commissaris van politie waarschuwt in de Prov. Over. Ct. het publiek zich niet op het ijs te begeven wanneer zich daarop aangestelde baanve gers en plankleggers bevinden. Zulk eene waarschuwing is nuttig en noodig en mocht wel overal gegeven worden. Het ijs is zelden zoo ge vaarlijk als tegenwoordig, daar de krystallisatie door hevigen wind op de eene plaats langer dan op de andere werd tegenhouden. Bovendien is de weersgesteldheid zoo ongestadig mogelijk; den eenen dag is het dooi- wederzoodat de zwakke plaatsen open vakken wor den, den volgenden wordt al het open water weder niet een vliesje overdekt, waardoor degeen die er zich op waagt het grootste gevaar loopt. Trouwens, reeds onderscheidene personen hebben het ondervonden en enkelen het met hun leven moeten bckoopen. {Nieuws van den Dag.) Nabij de gemeente Staphorst (Overijssel) is onder de beschonken schaatsenrijders op het ijs eene hevigo vechtpartij ontstaanwaarin zich ook boerinnen meng den zoodat eindelijk de politie aan den strijd een einde maakte door een paar vechtersbazen in arrest te nemen. Een der vechters is ernstig aan het hoofd gewond. De Haagsche afdeéling der maatschappij van land bouw heeft besloten dit jaar geen bloemententoonstel- i ling te houdenmaar toch een poging te doen om de

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2