MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 51. laandag 1875. 1 Kaart BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, Middelburg 27 Februari. Ik een in- personen Scheelt te ;ezel, dan ierhouden an f 2500 sschien de zich zelve neêbrengt. aan cou- ze verdien al moeten 2500 veel Als ik arbeid der an- wel andere gelijk met et varieert un crediet keurig be- aarbij niet maar even stand, het ndigheden belasting dienen bo- ;end wordt nvoudiger, stenbelas- gemaakt de vraag: ideburgers, geacht te verschil - allicht de als maar afwisseld. m schatters X niet te weet, dat geroepen zijn. Het billijkheid, ivallen van jelasting is op dit ge - ,cht ik zoo enschte het ;epast niet ingen. werd uit- ir noodig;" regels over dat vervol- ene speciale ;1 door elk bijgedragen te komen ksbelasting mslag? Er iondén zijn, voordeelen ■kelijkheid ige vrijheid scliien zelfs :on dan ook sid zou der De smid eeren onder meer was. trouwer ze gen zoo als liteitendie en in hunne wat behoef weet hoe in vereischten er aan zulk ij werkelijk orden. Laat uitoefenen ;e gemeente- se omslagen eene eigen- sit! P. R. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ïn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per i3/m., franco is f 3.50. bevattende: Gemengde berichten en het vervolg der Advertentiën. Het volksblad De coöperatie behelstover de jongste werkstaking te Almeloo, een antwoord op den ook in ons nommer van den 15 dezer bij uittreksel medegedeelden brief van den 7en Februari. De zaak wordt daarin van den tegenovergestelden kant, en wel in het gunstigste licht voor de fabrikantenvoorge steld. Dezenwordt er gezegdexploiteeren hun werklieden volstrekt niet, maar doen integendeel veel voor hen, gelijk door een aantal oppassende arbeidersgezinnen getuigd zou kunnen worden.. De werkstaking is, volgens den briefschrijveralleen het werk geweest van hoogstens 25 opstokersvoor het meerendeel mannen van ongeregelde levenswijzedie gaarne in troebel water wilden visschen. Die 25 moeten op de goedgezinden onder de 1500 ledig Ioopende arbeiders zulk eene pressie uitgeoefend hebben, dat zij hoofd voor hoofd bevreesd waren voor mishandelingen, en daarom, tegen hunne overtuiging, tot werkstaking overgingen. De briefschrijver zelf verklaart zich geen voorstan der van betaling in Pruisisch geld, maar zou liever lager loon in Nederlandsch geld willen betalen. De fabrikanten zijnvolgens hemdoor de omstandigheden tot verlaging van loon gedwongen en kunnen anders de concurrentie niet volhouden. De redactie van het Weekblad verklaart, nu de zaak van twee kanten besproken is, daarover geen brieven meer te zullen opnemen. Ook wij gelooven dat door zulke eenzijdige beschouwingen de zaak nimmer in klaarheid zal kunnen winnen. Waar twee kijven, trachten beide elkander zwart te makenzou men, met eene kleine wijziging van een bekend spreekwoord, kunnen zeggen. De eenige manier om ten opzichte van werkstakingen een onpartijdig onderzoekdat waarlijk licht geeft te verkrijgenis dan ooknaar onze mee ning het bij de wet in 't leven roepen van commissiën van arbitersuit de kapitalisten en de werklieden tusschen wie de strijd gevoerd wordt, te benoemen, teneinde de wederzijdsche grieven te bespreken en mid delen van schikking te beramen. Zoodanige commissiën zijn in Engeland reeds sedert eenige jaren werkzaam en bewijzen daar uitstekende diensten. In ieder geval wordt daardoor aan een voornaam vereischte voldaan, dat bij ons te lande ontbreekt: er wordt licht gewor pen op de quaestiën. Op dit oogenblik strijden de twee partijen met onzichtbare wapenen; het publiek, dat buiten den strijd staat, moet oordeelen naar op gaven van ongenoemde berichtgevers en op die manier leveren de toch reeds zoo treurige worstelingen tus schen kapitaal en arbeid zelfs niet het eenige nut op, dat zij voor het algemeen kunnen aanbiedenzij leve ren geen gegevens, geen lessen voor de toekomst. Gisteren avond trad in de Middelburgsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerbsnijverheid andermaal als spreker op de heer P. D. Koning, die zijne de vorige maal gehou- dene voordracht over gasfabricatie voortzette, en die door het vertoonen van teelceningen en het doen van proeven ophelderde. Hij eindigde met te kennen te geven dat het gas hier ter stede, naar zijn inzien, tot minderen prijs geleverd kon worden. Even onge rijmd als hij het achtte, van den leverancier te verwachten dat hij gas zal leveren tot zijne schade of zonder redelijke winst, even onredelijk oordeelde hij het indien de gasverbruiker veel meer betalen moet dan de waarde van het gas is. Hij uitte daarom den wensch dat de gasverbruikers zich zouden vereeni gen om zich te adresseeren waar het behoort, ten einde vermindering in den prijs van het gas te ver krijgen. Deze voordracht werd door de aanwezigen met zicht bare belangstelling aangehoord, hetgeen bleek, toen de heer J. W. de Raadvoorzitter der afdeelingden spreker den dank der vergadering toebracht en den wensch uitsprak dat de heer Koning zich nog meer op de bijeenkomsten der afdeeling zou laten hooren. Een warm applaudissement van het publiek bezegelde deze woorden. Ook over het bouwen van arbeiderswoningen hadden nog eenige besprekingen plaats. De gepensioneerde kapitein-luitenant ter zee C. A. W. Halverhoutbekend door zijne brochure over de haven van Ylissingenis benoemd tot directeur der reederij tot uitoefening eener geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en een der havens op de Theemsvan welke reederij het boekhouderschap door de directie der koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij wordt uitgeoefend. Te Vlissingen is de gelegenheid geopend tot deelne ming in eene naamlooze vennootschap, de „Vlissing- selie Broodbakkerij" genaamd. Het kapitaal zal nader vastgesteld en genomen worden in aandeelen van 5. De commissie van uitvoering bestaat uit de heeren W. J. van CampenJ. Joossevan AkenTrouillart Hansen en Michaëlis. Het doel is de verschaffing van goed, zuiver brood, tegen matigen prijs. Tengevolge der grootere mededinging, is ook het vleesch aldaar afgeslagenzoodat thans vleesch van de beste hoedanigheid verkocht wordt tegen 80 cent en dat van de tweede qualiteit tegen 70 cent het kilo. Aan Het Vaderland wordt uit Zeeland het volgende geschreven Het wetsvoorstel tot wijziging der kiesdistricten is, voor zooveel betreft de oprichting van een nieuw kies district Bergen op Zoom, zeer ingrijpend. Men moet zeer weinig met de localiteit van de daarbij betrokken gemeenten bekend zijn, om niet te weten hoe zonder ling een vereeniging is van eenige Noord-Brabantsche gemeenten met het Zeeuwsche eiland Tholen en een gedeelte van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderenniet alleen dat de politieke sympathieën van die drie verschillende deelen een sterke verscheidenheid opleveren, ook wat betreft zedengewoontentraditiën, gewestelijke belan gen zijn de meest heterogene bestanddeelen samenge voegd. Komt dit kiesdistrict tot stand, de tweede kamer zal zeer waarschijnlijk een ultramontaansch lid meer tellen als vertegenwoordiger o. a. van het anti- ultramontaansch-gezinde eiland Tholenwelks kiezertal de minderheid in het nieuw district zal vormen. Kondigden wij vóór eenige dagen een platte-grond der gemeente Vlissingen aanuitgegeven bij den boekhandelaar C. van der Weijde aldaar en geteekend door den len luitenant der infanterie M. J. van Hoog straten wij ontvangen thans van dezelfde hand en denzelfden uitgever eene kaart der havenwerken te Vlissingen, op grootere schaal. Ook van deze kaart is de uitvoering zeer net en duidelijk. Te bejammeren is het dat men bij de correctie, voor de weinige Engel- sclie woorden die op de kaart voorkomen, niet iemand geraadpleegd lieeft die Engelsch verstond. Verscheidene taal- of drukfouten zouden dan waarschijnlijk verme den zijn. De heer G-. A. Vorsterman van Oijen te Sluis heeft een vleiend schrijven van H. M. de koningin ont vangen tot dankbetuiging voor de toezending van het levensbericht van den vice-admiraal de Smit van den Broecke, dat onlangs in het Sluisch Weekblad werd opgenomen. Men leest in het Sluisch weekblad: „Van zeer geachte zijde werd ons inzage verleend van het voorstel van wet der heeren Kappeijne, Tak van Poortvlietde Roo en Mackay betreffende den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. Zooals reeds in ons vorig nommer gemeld werd komt in art. 1 van dit voorstel onder letter k vooreen spoor weg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Gent en van Brugge terwijl in art. 2 deze lijn genoemd wordt onder die, waarmede zoo spoedig mogelijk en zooveel mogelijk een aanvang gemaakt wordt. „In de begeleidende memorie van toelichting wordt daarvan gezegd: „„Het afgelegen deel des rijks ten zuiden van de Westerschelde vordert even dringend als andere streken, tot behoorlijke ontwikkeling zijner welvaart, den spoor weg-aanleg. In het oostelijk deel riep het belang van den Belgischen handel de lijnen op Neuzen in het leven. Datzelfde belang is voor het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen niet aanwezig. De Belgische spoorwegen eindigen daar op verschillende punten nabij de Neder landsche grens. Eene lijn, van Breskens uitgaande en zich in de richting naar Gent en Brugge splitsende, kan in de behoefte aan ontwikkeling van verkeer in deze streek te gemoet komen en tevens dat verkeer, hetwelk nu steeds naar België gedrongen wordt, weder over de haven van Breskens naar Nederlandsche markten en uitvoerplaatsen richten."" „Tot zoover de memorie. „Districtgenootennu is de taak aan ons om de handen aan 'twerk te slaan. Adressen van sympathie, zoowel van de gemeentebesturen als van particulieren, moeten worden ingediend, ten einde zooveel mogelijk mede te werken tot verwezenlijking van den door velen zoo vurig gewenschten aanleg van een spoorweglijn door onze streken. Dan alleen, wanneervanallezijdenbewijzen van belangstelling inkomenzal het mogelijk zijn tot de uitvoering te gerakendan alleen zal onze afge vaardigde, wiens ijverige bemoeiingen in dezen niet te miskennen zijn, voldoening van zijn werk hebben." De inschrijving voor de geldleening der Noord-Brabaut- Duitsche spoorweg-maatschappij, lijn BoxtelWezel, is naar men verneemt voldoende; doch het juist inge schreven bedrag kan nog niet worden medegedeeld. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft besloten een adres van adhaesie aan de tweede kamer te richten wegens het door de regeering aangeboden wetsontwerp om het distantiegeld van de loodsen af te schaffen. In dit adres worden tevens eenige ingrij pende verbeteringen in den Nederlandschen loodsdienst aan de hand gedaan, met verzoek om behalve de voor gestelde wijzigingen ook deze hunne voorstellen aan te nemen. Zij zijn o. a.opheffing der verplichting om het loodsgeld toch te betalen, al heett men geen loods gebezigd; het doen ontstaan van eenige mededinging tusschen de loodsen onderlingdoor van hen de kennis te verlangen die noodig is om al de Nederlandsche vaarwaters te bevaren verbetering der opleiding van loodsen, door b. v. voor hen verplichtend te stellen het verkrijgen van den rang van tweeden stuurman. De gemeenteraad van Tiel heeft besloten een adres aan de tweede kamer te zenden tot ondersteuning van het wetsvoorstel der heeren Kappeyne c. t. wat betreft de lijn DordrechtEist. In Bolsward vindt het onderwerp tegenstand om dat die gemeente op do lijn HarlingenHeerenveen niet genoemd wordt. Dr. F. J. Stambart is door ongesteldheid verhinderd naar Parijs te vertrekken en kan dientengevolge al leen dr. J. Bosscha--als technisch gedelegeerde bij de diplomatieke conferentie voor den meter optreden. Het Handelsblad bevat een hoofdartikel tot aanbeve ling van den algemeenen dienstplicht. Het blad acht de vrees voor annexatie van ons land door Dnitschland ongegrond, maar niet ongegrond de vrees voor bezet ting door een der oorlogvoerende partijenhetzij om elkanders rug en flanken te dekkenhetzij wanneer onze staatkunde aanleiding tot wantrouwen geeft. „Wij moetenzegt het blad een leger hebben, IDDELBÜRf..

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1