MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 43. Donderdag 1875. 25 Februari. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, Middelburg, 24 Februari. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. bevattende: een opstel van den heer B. A. Fokker over gemeente-belastingen; Yerslag der beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het stroomge bied der Wester Scheldete Vlissingen; verslag dei- zitting van den gemeenteraad te Vlissingen; een Bel gischen brief. Blijkens een heden ontvangen regeerings- telegram hebben op Java zware overstroomin gen geheerscht in Demak, Solo, Rembang, Madioen, Soerabaija en Soetoebondo (Bezoeki). De minister van koloniën maakt in de Staats-courant van heden bekend dat het voor den dienst in Neder - landscb-Indië benoodigde aantal onderwijzeressen thans is verkregenen men zich mitsdien niet verder behoeft aan te melden om voor die betrekking in aan merking te komen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de l8 helft van Januari 1875. M. van KrinkelenAmsterdam A. Moens Feijen- oordJ. H. van NoppenWissekerke A. BuisWest dorp; R. S. Gruis, Zaandam; C. J. ten Hout, (niet vermeld). Door het hulppostkantoor Arnemuiden: A. van de Visse, Arnemuiden. Briefkaarten: J. de Koning, Feijenoord; J. van den Hoek, Middelburg; M. BrusenRotterdam. De beperkende bepalingen omtrent het losloopen van honden zijn te Axel in werking gesteld, dewijl aldaar vóór een paar dagen een hond heeft rondgeloopen, die vermoedelijk dol was en verscheidene andere honden heeft gebeten. Het dier, benevens al de door hem ge beten honden, zijn afgemaakt. De heer D. van Lennep, directeur der ceutraal-spoor- weg maatschappij spreektin het belang zijner onder neming, een bericht tegen, dat als wij ons niet vergissen het eerst door het Vaderland gegeven en door ons en andere bladen overgenomen isen volgens hetwelk voor eenige dagen twee treinen aan het nieuwe kruispunt op den Oosterspoorweg bij Utrecht in dreigend gevaar zouden hebben verkeerd om tegen elkander te komen. De daar geplaatste wachter zou van schrik over leden zijn. Volgens den heer van Lennep zijn de signalen op dat punt zoo voldoende dat geen gevaar hoegenaamd voor botsing bestaat. De wachter is werkelijk op den 31€n Januari door eene beroerte overvallen en gestorven; of zulks tengevolge van een schrik isweet men niet in ieder geval zou die schrik echter ongegrond ge weest zijn. De waarnemende burgemeester van Helmond, de heer Spoorenbergdie als lid van den gemeenteraad geschorst is wegens het deelnemen aan leveranciën ten behoeve der gemeente, heeft als aanleiding tot die schorsing opgegeven dat hij in 1869 voor 25 cent draad nagels tot het maken van kapstokken in het raadhuis geleverd heeft. Volgens andere opgaven hebben echter verschillende leveringen, waaronder een voor ƒ45,door het geschorste raadslid plaats gehad. Onze Haagsehe correspondent schrijft, onder dagteekening van Zondag, het volgende: „Ook in de tweede kamer heeft de berg gebaard, en in een zekeren zin is 't met de kraam afgeloopen als in de fabel: groote plannen en vervaarlijke toebereid selen zijn op niets uitgedraaid. Donderdag stonden er drie schotels met zwaar te verteeren kost op de tafel der gewoonlijk met lange tanden etende en uiterst kieskeurige kamer; het was te verwachten, en werkelijk getuigde ik in mijn laatsten brief dat die verwachting hier vrij algemeen bestond, dat men dagen lang over die schotels zou doen en ze ten slotte naar de keuken zou terug-jenden. Maar het tegendeel is gebeurdmet groote graagte heeft de tweede kamer de eerste schotelde Indische spoorwegwet, ver orberd; aan de tweede, de conclusie over dien berg stukken die men rapport over de koffie-cultuur noemt, heeft ze de noodige eer bewezen, en ook door de derde schotel de Strijp-quaestie heeft ze zich spoedig heen gegeten. En het kostelijkste van de zaak is dat' hier van geen ridiculus mus te spreken valtdaar dê^genq- men beslissingen werkelijk zeer in 's lands vóotdeel' zijn uitgevallen. Met den spoorweg-aanleg op Java zal thanswanneer de eerste kamer haar stellig te ver wanten bewilliging geeft, flinke voortgang worden gemaakt; wanneer deze wet ware verworpen geweest daarentegen zou er weer heel wat kostbare tijd onge bruikt zijn voorbijgegaan. Tijdsbesparing is ook het allereerste gevolg van de vlugge afhandeling der beide andere quaesties. Het rapport over hét rapport over de koffie-cultuur (vergeef me deze onvermijdelijke construc tie) en de kerkhof-quaestie van Strijp waren even uit nemend geschikt om dagen lang te worden besproken en beredevoerd. En toch liep de behandeling van deze beide zaken in twee halve dagen af! Zou deze vóor- beeldelooze zelfbeperking soms mot de Junimaand in verband staan? De kamer is er blijkbaar zelf door ver rast geweestwant toen de Strijp-quaestie was afgedaan was er geen werk meer voor de openbare zittingen. „De minister van Goltstein heeft zijn spoorwegnet goed verdedigd en heeft dé a ook waarlijk een' sucöes behaald, dat zijne beste vrienden hem zelfs niet durf den te voorspellendaar hij ons niet aan succes gewend had en geen succes te verwachten gaf. Minder geluk kig is het lot van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken in de spoorwegaangelegenhedeneven welgemutst als van Goltstein zich in de laatste dagen toonde, gaf Heemskerk blijken van ergernis. Is, de zaak der aanleg van staats-spoorwegen hier te lande door het voorstel der vier Juni-aftredenden zoo veel verder ge komen, als de zaak der spoorwegen in Indië door de wet op den aanleg van staatswege waartegen (vreemd genoeg) drie van de vier voorstellers hunne stem uit brachten? Is de spoorwegzaak in het algemeen door. dat voorstel wel iets verder gebracht? Ziedaar vragen die ik niet beantwoorden kan. De toelichting van het voorstel is vrij schraal vooral wat de financieele bere keningen betreftalle lijnen worden door elkander op éen ton aanlegkosten per kilometer geschat. Maar die schatting isnaar ik zeggen zouwel wat los weg ge schiedvooral indien onder de werken van de lijn Ze venbergenBrouwershaven een brug over het Zijpe begrepen isdie alleen heel wat millioenen aan zal kun nen, kan aan die raming niet veel waarde worden ge hecht. Maar in elk gevalhet voorstel formuleert zekere wensehen en eischen en het zal derhalve een vasten grondslag geven voor het te verwachten spoorwegdebat. In dien zin is het nuttig te achtenook al is de grootste waarde daarvan te zoeken op het gebied der politieke taktiek. „Langzamerhand begint bekend te worden hoe aan de verschillende departementen van algemeen bestuur de vcrdeeling van de algemeene verhooging van 10 percent voor de tractementen heeft plaats gehad. Het is daarmede precies gegaan zooals ik u reeds eenige maanden geleden waagde te voorspellen: de grootst mogelijke willekeur heeft er bij voorgezetenniettegen- staande de regeering met zekeren ophef de allures van billijkheid aangenomen had. De verhooging strekte als correctief voor de verminderde waarde van het geld, en zou dus aan alle ambtenaren ponds-pondsgewijze naar j hunne tegenwoordige jaarwedde moeten tengoede komen. Daar nu het verschil in de waarde van het geld van het oogenblik waarop de nog vigeerende tractements- regeling plaats vond tot het huidige moment veel meer dan 10 pet. bedraagtwas het echter billijk in de eer ste plaats de lager bezoldigde ambtenaren, dus met meer dan 10 pet. te gemoet te komen. Als zag ze dit inprovoceerde de regeering eene nieuwe tracte- mentsregelingwaarbij de minima werden verhoogd. Nu' zou hèt- gezond verstand vorderen dat men, aan het vcrdeëlen van den buit gaande, in de eerste plaats aan alle ambtenarenen vooral aan de lagere dat niéuwe minimum schonk. Maar dat is niet althans niet overal gebeurdna deze nieuwe regeling blijven ■er nog hè'el wat lagere ambtenaren, die nog niet eens minimum-lijders zijn bestaan. Er is nooit eene alge meene regeling van de tractementen bij de verschillende ministeriën vastgestelden daar de lfif pet. eenvoudig gegeven zijn aan elk departement voor de door zijne ambtenaren genoten jaarweddenblijft die ongelijkheid tusschen de departementen ook bestaan. Daarenboven bestaat aan hetzelfde departement soms nog groote ongelijkheid in de wijze waarop de 10 pet. zijn ver deeld de eene referendaris heeft alle tractementen, althans de lageren, op het minimum gebracht, de andere is van Dovenaf gaan deelenzoodat de lagere ambte naren slechts kregen wat overbleef, enz. Ge ziet dus dat inderdaad de verdeeling zeer willekeurig is geschied. „Van éen departement mag ik dit niet zeggenvan dat waaraan de heer Heemskerk aan het hoofd staat namelijk, en wel om de eenvoudige reden dat de ver deeling, die aan binnenlandsche zaken ook reeds afge loopen en door den minister zelf geheel alleen geregeld is, „een geheim" moet blijven! Ieder ambtenaar die met een schijfje van den nieuwjaarskoek „begunstigd" is heeft d: arvan kennis gekregen in een gesloten brief met verzoek van geheimhoudingook moeten er- buitengewone maatregelen verordend zijn om te voor komen dat de tegenwoordige regeling der jaarwed den bij de eerstdaags te houden uitbetaling van het eerste kwartaal uitlekt. Of die geheimhouding grond geeft tot het vermoeden dat de verdeeling buitenge woon billijk is geschied, laat ik te uwer beoordee ling over." ESenoemingen en beslatten. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Oostlndië bestemden kanonnier 28 klasse E. H. R. Cramer, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medailleingesteld tot herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. waarborg der gouden en zilveren werken. Benoemd tot essayeur te Maastricht R. van Calcarthans te Middelburg, met intrekking zijner vroegere benoeming te Zwolle. consulaten. Benoemd tot Z'. Ms. consul-generaal in Brazilië en de Plata-StatenM. L. van Deventerthans lioofd-commies bij het departement van buitenlandsche zaken; tot Nederlandsch consul in Siam, W. H. Senn van Basel, thans controleur in Nederlandsch-Indischen diensten tot Nederlandsch consul te Aden J. Salmon, officier van administratie bij de Nederlandsche marine. Kerknieuws. Gisteren heeft te Oost- en West-Souburg eene stemming plaats gehad door meerdeijarige mannelijke en vrouwelijke leden der hervormde gemeente, of zij voortaan onder toezicht van het algemeen collegie te 'sGravenhago zullen blijven wat de kerkelijke goede ren en fondsen betreftdan of deze onder eigen vrij beheer zullen gebracht worden. Van de 510 stemgerechtigden hebben 322 hunne stem uitgebrachten wel 238 vóór het toezicht en 80 voor eigen vrij beheer, terwijl 4 biljetten van onwaarde waren. Deze gemeente zal alzoo voortaan hare goederen en fondsen onder genoemd toezicht beheeren. De heer A. H. de Hartogpredikant te Rot terdam heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. De nieuw gekozene oud-katholieke aarts-bisschop van Utrecht, de heer J. Heijkamp, zal den len April a. zijne waardigheid eerst aanvaarden. Landbouw. De beide vergaderingen der geërfden van den polder Hellouw(Gelderland) waarin behandeld werd het voor-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1