MÏDDELBÜRGSCHE Zaterdag 1875. COURANT. 20 Februari. r 44. Middelburg 19 Februari. ^tateu-gencraai. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2m Paascii- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f Ï.SO. De 58e jaardag van Z. M. den koning werd heden alhier herdacht door het uitsteken van vlaggen, bespe ling van het carillon van den Abdijtorenparade van het garnizoen een militair assaut, muzikale uitvoering door het muziekkorps der schutterij op de G-roote Markt en onthaal van de verpleegden in de gestichten. Heden avond heeft een vriendschappelijke samenkomst plaats van de leden der sociëteit van onderofficieren en korporaals der schutterijonder de zinspreuk „Door de wapens vrienden", terwijl voorts in den schouwburg door tusschenkomst van de vereeniging „Uit het volk voor het volk" eene tooneelvoorstelling gegeven wordt door de rederijkerskamer „Vriendschap en vergenoeging", en in het Schuttershof eene zanguitvoering door de kinderen der zangschool van den heer J. H. van Lin- schoten. De voorgenomen inspectie der schutterij heelt geen voortgang gehad. Naar wij vernemen herdenkt de heer mp. M. Ver- brugge alhier heden zijne 25jarige loopbaan als procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. Onze stadgenoot de heer J. W. de Raadtot dus ver hoofdcommies ter gemeente-secretarie alhierhad gisteren het voorrecht gedachtenis te vieren van zijn vijf en twintigjarigen dienst als ambtenaar der gemeente Middelburg. Ter waardeering van zijne in die hoedanigheid be wezen diensten werd hem door (Jen burgemeester met een vleiende toespraak een besluit van burgemeester en wethouders overhandigd, waarbij hem de perso- neele titel van griffier ter gemeente-secretarie is toe gekend terwijl hem door de ambtenaren der secretarie een fraaie zwart marmeren inktkoker tot aandenken aan dezen dag werd aangeboden. Naar men verneemt is de nieuwe haven te Harlin- gen thans zoover gereed dat er schepen kunnen lossen en ladenmen verwachtdat binnen kort Engelsche stoombooten er baar ligplaats zullen nemen. Te Vlissingen werd de verjaardag van Z. M. den koning gevierd door het uitsteken der vlaggen en het houden eener parade door het garnizoen en in spectie der schutterij. Door het muziekgezelschap „Ons genoegen" te Vlis singen is gisteren avond eene serenade gebracht bij den heer F. Wibautnaar aanleiding van den tot stand gekomen maildienst. Het plan bestond om ook den burgemeester eene serenade te brengen doch men heeft daarvan afgezien uithoofde van de ongesteldheid van een der leden van het gezin. Naar wij vernemen zal a. Zondag avond te Vlissin gen de vierde volksvoordracht gehouden worden, die, met het oog op den heden gevierd wordenden jaardag van Z. M. den koningmeer uitsluitend een nationaal karakter hebben zal. Ook de zangvereeniging Euphonia heeft zich tot medewerking bereid verklaard. Den 13en dezer werd in eene der zalen van het Koninklijk zoölogisch genootschap Natura Artis Magis- tra te Amsterdam eene vergadering gehouden van het be stuurder Neder landsche dierkundige vereeniging, met afgevaardigden van bijna alle maatschappijen, genootschappen en vereenigingen in ons land, die zich bezig houden met de beoefening der natuur- en genees kundige wetenschappenom te beraadslagen over de wijze, waarop de belangrijke ontdekking der micros copische wezens door' onzen beroemden landgenoot Leeuwenhoek in midden September 1675, dus vóór tweehonderd jarenin de maand September van dit jaar zal herdacht worden. Het bestuur der Nederlandsche dierkundige vereeni gingen had nl. alle maatschappijenvereenigingen en genootschappen in ons landdie. zich bezighouden met de beoefening der natuur- -n, geneeskundige weten schappen, uitgenoodigd ziel:' bij haar aan te sluiten om op plechtige wijze den tweehonderdjarigen gedenk dag dier ontdekking te vieren. Bijna allen zijn toegetreden en daaronder ook het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg. Door de vergadering werd het plan der herdenking ontworpen en eene commissie benoemd, die de zaak verder zal regelenbestaande uit de heeren A. A. van Bemmelenvoorzitterprofessor H. J. van Ankum, secretaris; professor Th. W. EngelmannP. J. Haax- man, professor P. Harting, professor C. K. Hoffmann, professor C. A. J. A. Oudemansprofessor B. J. Stok vis dr. Soutendamarchivaris der gemeente Delften dr. G. F. Westerman. Als :'ag der herdenking werd vastgesteld 18 September, als plaats de gemeente DelftLeeuwenhoek 's geboorte- en woonplaats. Naar men verneemt, omvat het wetsontwerp van de heeren Kappeyne c. s. tot aanleg van spoorwegen van staatswege de navolgende lijnenHarlingen SneekHeerenveen; GrouwSneekStavoren; Zwolle Almelo; NijmegenVenlo; Zwaluwe'sBosch Zeven bergen—SteenbergenBergen op ZoomDordrecht GorcumTielEist; Steenbergen-Brouwershaven Bres- kens-Gent en BruggeBotterdamHoek van Holland EnkhuizenHoornZaandam! en VelzenZaandam. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan ,T.Veldmante Amsterdam, als blijk van Zr. M\ goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van drenkelingen aldaar, in Juni 1861 en in December 1874. Qemengde berichten. Heden heeft in een perceel in de Heerenstraat alhier een schoorsteenbrand plaats gehad, die echter zonder hulp van spuiten gebluscht werd. De hoogleeraar Hoffmann, te Leiden, is door de Berlijnsche academie van wetenschappen, benoemd tot correspondeerend lid voor hare philosophisch-historische klasse. Thans kan met zekerheid worden bericht, dat het noordelijk zendingsfeest zal worden gehouden te Winschoten op 14 Juli e. k. Ten behoeve daarvan is afgestaan het geheele boschterrein met tusschenliggenden publieken weg. Walter Hambordeen Engelsch officierbroeder van lord Suffield en naar men zegt zeer bevriend met den Engelschen kroonprinsis te Monaco bij het spel baccarat op valsch spelen betrapt. De valsche speler heeft reeds zijn ontslag als officier ingezondenmet verzoek om teruggaaf van de som die hij voor den koop van zijn rang heeft betaald. Deze teruggave schijnt geweigerd te wordenzoodat in plaats van een gevraagd ontslagwaarschijnlijk een eerloos wegjagen zal geschieden. Jl. Dinsdag is het militaire hospitaal te Bergen in Henegouwen tot den grond toe afgebrand. Te half zes vertoonde dit groote schoone gebouwgesticht volgens de plannen van Vauban na het beleg door Lodewijk XIVéen uitgestrekte vuurmassadie over de geheele stad weerkaatste. Gelukkig waren de zieken ten getale van veertig, nog intijds verwijderd. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: 1° het bouwen van een bazaltmuur te Neuzen, aan de westzijde van den westelijken arm van het kanaal naar Gent; hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer D. Bolierte Scherpenissevoor 13319, en 2° het maken en inliangen van een paar sluisdeuren in het kanaal van Neuzen, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer A. van Bezooijen, te St. Maartensdijk, voor f4869. Thermometers tand. 18 Feb. 's av. 11 u.31 gr. 19 'smorg. 7u. 32gr. 'smidd. 1 u. 34 gr. 'sav. 6 u. 32 gr. TWEEDE KA MEE. Sitting; van Donderdag 18 Februari, Nader verslag Behalve de twee reeds vermelde wetsvoorstellen is nog ingekomen een voorstel van dé huishoudelijke commissie der kamer om op een nader te bepalen dag over te gaan tot benoeming van een tweeden commies griffier. Aan de orde was de beraadslaging over het wets ontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor 1875 ten behoeve van den aanleg van spoorwegen op Java. De heer 's Jacob erkende in beginsel de noodzake lijkheid van den spoorwegbouw en trachtte uit de ge schiedenis van de Nederlandsche Samarang maatschappij voor de lijn SamarangVorstenlanden aan te toonen, dat de moeilijkheden waarmede men aanvankelijk te kampen had, niet meer bestaan. Ook dat men wil be ginnen met een beperkt terrein, droeg sprekers goed keuring weg. Niettemin had hij ernstige bezwaren tegen dit ontwerp. Vooreerst om het stelsel van staats- aanleg dat tegenwoordig boven onze kr'aëfaten in Indië gaat en dat vooral zijne ernstige bezwaren zou aan den dag brengen bij het in 's ministers stelsel passende beginsel van staats exploitatiewaartoe de noodige practische handelskennis, de groote commereieele ver antwoordelijkheid niet aanwezig waren. Zijn tweede bezwaar lag in de keuze der lijn, die door het staats belang volstrekt niet wordt geboden. Er zijn in de streek, waarlangs de lijn naar Malaug zou loopen, ge noegzame middelen van vervoer en men vindt er een uitmuntenden waterweg. Wil de staat in het publiek belang spoorwegen aanleggen, dan moet dat zijn daar waar de bevolking op andere wijze niet tot welvaart en ontwikkeling kan komen. Daarom is de lijn Pasoe- roean—Malang in de laatste plaats noodig. Noodig is 't de spoorwegen in verbinding te brengen met de waterwegen. Verlenging van de lijn Batavia door de Preanger landen is van het grootste gewicht. Zoo ergensis daar het beste terrein voor spoorwegaanleg. Die rijke gewesten zouden niet weinig gebaat zijn doof spoorwegaanlegzij zouden zich een product voor hunne markt zien opengesteld, waarvan de staat indirect groote voordeelen zou genieten. Mocht men 't doel be reiken om de drie groote voorhavens van Indië door een kring van spoorwegen te verbinden, men zou uit nemende resultaten verkrijgen. Het onzalig gekrakeel over eene stamlijn hoopte hij dat voor goed uit zou zijn. Maar dit ontwerp was eene onrijpe vrucht. Hij ver zocht derhalve den minister 't in nadere overweging te nemen. De heer Gevers Deynoot begroette daarom deze voordracht met genoegenomdat hij er een bewijs van voortvarendheid in zag met den zoo gewenschten spoorwegaanleg op Java. Hij was in principe ook niet voor staatsaanleg. Maar hij wilde gaarne de proef nemen om althans een begin te maken. Onmisbaar achtte hij echter niet dat staats exploitatie aan staats aanleg verbonden bleef. Dit ware te minder gewcnscht, omdat men zoodoende tweeërlei stelsel van exploitatie in Indië zou hebben. De heer Bredius bestreed in 't breede het beginsel van staatsaanleg, die vooral in Indië zeer kostbaar, en onvolledig zal zijn. Wanneer men maar ernstig wilde - maar daarvan is niet geblekenevenmin in Indië als hier te lande dan zou wel een formule voor particuliere eoncessiën kunnen gevonden worden. Maar het plan om behoorlijk te subsidieeren heeft nooit ernstig bestaan. Laatstelijk is nog geblekendat er meer schijn was dat de regeering de particuliere aan vragen wilde doen mislukken dan ze bevorderen. Evenmin kon ook hij zich vereenigen met de keuze dei- lijn. Het doel moet zijn verbinding met eene haven van uitvoer of wel verhooging der welvaart in streken, die op ontginning wachten. De heer Mirandolle betoogde, dat de minister geener lei afdoenden bewijsgrond had geleverd voor de voorkeurdie het beginsel van staatsaanleg boven dat van particulieren aanleg verdiende. De minister grondt zich o. a. op de gedane concessie-aanvragenmaar deze hadden betrekking op een geheel net voor Java, terwijl de minister bij de kamer komt met een zedig lijntje in den uithoek van Java. Hij wraakte het voor beeld van Britsch-Indië omdat de punten van verge lijking uiteenloopen. Hij vreesde, dat men hier zou gaan bouwen spoorwegen op het papieren voor die stelling voerde hij als bewijs aan, dat sedert Daen- dels den grooten postweg maakte, geen enkel groot werk in Indië van staatswege kon worden tot stand gebrachthavens verzanden dan ookwegen zijn onbe gaanbaar, honderden bruggen liggen ingestort of staan op invallen. Zal men nu nog meer lasten leggen op

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1