MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 42. Donderdag 1875, 18 Februari. Middelburg 17 Februari. Uit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eu Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. In de heden te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de koninklijke Neder landsche stoomboot-maatschappij is met algemeene (55) stemmen aangenomen het voorstel van het be stuur om voor f 320,000 deel te nemen in eene reederij tot uitoefening van een geregelden stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en de Theems, Tot dat einde zijn reeds twee snelvarende booten gereed, die de reis in 7 a 8 uren zullen kunnen doen. Omtrent het tijdstip waarop met den dienst een aan vang zal worden gemaakt is nog niets bepaald. Nog is besloten de onderneming van een geregelde stoomvaart op Amerika voorloopig tot betere tijden uit te stellen. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag a.des namiddags te 2 ureneene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenadres Alberts qq. aankoop van terreinen aan de loskade Nijverheidsvereeniginggrond oude havensteenbakkerij; adres A. Pijpeling, om ontslag als beurtschipper tus schen Zierikzee en Middelburg; rekening wisselbank 1874; af- en overschrijving begrooting schutterij 1874; voorstel burgemeester en wethouders vacature hulp onderwijzer, school C. 14 December jl. het kanaal zal hebben opgeleverd, tot de uitbetaling toemits „1° die oplevering door de Kanaalmaatschappij ge schiedt vóór 31 December 1878 „2° de regeling tusschen de gemeente en de K. M. tot stand komevolgens den brief van 30 November jl.; 3° De slotbepaling van art. 1 der overeenkomst van 14 December vervalle; 4° het Noordzeekanaal wordt verbreed tusschen den duinvoet en het Wijkermeer tot 35 M., gemeten op 7.50 M. A. P. „5° het kanaal bewesten de noordzeesluizen wordt verdiept tot 8.50 M. A. P. en de noordzeehaven tot dezelfde diepte over hare geheele lengte en over een breedte van 250 M., namelijk 125 M. aan weerszijden der as; „6° het kanaal wordt verdiept tusschen de sluizen en Amsterdam tot 7.70 M. onder den normalen water spiegel en geschikt gemaakt om schepen van 72 dM. diepgang Amsterdam te doen bereiken; „7° de sub 4°, 5° en 6° bedoelde verbeteringen zijn I tot stand gekomen voor'31 December 1883." Het besluit werd genomen met 33 stemmen tegen 1, die van den heer Corver Hooft. Met genoegen vernemen wijdat de pogingen van het bestuur der vereeniging Uit het volkVoor het volk alhier tot aanmoediging der liefhebberij voor het kwee- ken. van bloemen bij den arbeidenden stand, aanvanke lijk veel bijval ondervinden. In de gisteren gehouden zitting der commissie aan wie de liefhebbers moeten opgeven welke planten zij verlangen zijn niet minder dan 750 potten uitgezocht en in die van heden 800. Op verzoek van hendie door hun dagelij kschen arbeid verhinderd zijn voor de commissie te verschijnen, heeft deze besloten een derde en laatste zitting te hou den op Zondag den 21en dezer van 12 tot 2 uren des namiddags. Naar wij vernemen zal a. Vrijdag, bij gelegenheid van den jaardag van Z M. den koningde schutterij alhier te kwartier over elven op de Balans aantreden en vervolgens naar de Groote Markt marcheerenten einde aldaar geïnspecteerd te worden en voorts in vereeniging met het garnizoen te defileeren. Het muziek korps der schutterij zal daarbij tegenwoordig zijn en ook des namiddags van half 2 tot 3 uren in de Abdij eenige stukken uitvoeren. Met belangstelling vernemen wijen zeker zal dit met velen onzer lezers het geval wezen, dat bij het gemeentebestuur alhier van den heer W. Alberts qq., is ingekomen een verzoek tot aankoop ter bebouwing van een groot gedeelte der loskade. Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië zijn, blijkens de Staats-courant van hedenbenoodigd acht praktisch ervaren aspirant-ingenieurs. Nederlanders van ge boorte of door naturalisatiein het bezit van een diploma van civiel ingenieur, die genegen zijn zich als zoodanig te verbindenkunnen zichtot en met 20 Maart a., bij gezegeld request tot het departement van koloniën wenden, onder overlegging van: a het diploma van civiel ingenieur; b bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven na dagteekening dezer bekendmaking, door burgemeester en wethouders der gemeente van inwo ning van den verzoeker; c een door den commissaris des konings in de betrokken provincie afgegeven eer tificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie; d schriftelijke bewijzen dat de verzoeker mins tens gedurende den tijd van éen jaar hier te lande of elders in Europa met goed gevolg praktisch werkzaam is geweest. Indien het getal candidaten met gelijke aanspraken grooter is dan het getal beschikbare plaatsenworden de candidaten onderworpen aan een vergelijkend onderzoek. De gratificatie voor uitrusting, ad f 1500, blijkens art. 1 van het koninklijk besluit van 6 Februari jl. n° 32, wordt verhoogd tot f 3000. Het voorstel der commissie voor het Noordzee- kanaal, dat gisteren, gelijk wij reeds gemeld hebben, door den gemeenteraad van Amsterdam is aangenomen, luidt als volgt: „De gemeenteraadoverwegende dat omtrent de hierna volgende punten de gewenschte overeenstemming tus schen de regeering en de gemeente is tot stand gekomen. „Overwegende, dat het kanaal alzoo geschikt zal worden gemaakt voor schepen van 72 dM. diepgang en de regeering in hare missive van 11 Februari er kent dat op dit kanaal deze schepenelkander tegen komende „ook elkander moeten kunnen passeeren „Besluit „Binnen 6 maandenwaarop het kanaal volgens de achterstaande bepalingen zal zijn voltooidzal de ge meente Amsterdam aan den staat uitbetalen: „Eene som van drie millioen guldenmet 4 pet. rente yan den dag, waarop de kanaalmaatschappij over eenkomstig art. 2 der concessie in het contract van De Staats-courant van heden bevat het koninklijk be sluit van 11 dezer, houdende nadere bepaling van het maximum van het getal notarissen in ieder arrondisse ment Dat maximum bedraagt in de provinciën Noord- Brabant 102 (vroeger 100), Gelderland 104 (vroeger 99) Zuid-Holland 160 (vroeger 153), Noord-Holland 131 (vroeger 130), Zeeland 42 (vroeger 40), Utrecht 41 (vroeger 39), Friesland 68 (vroeger 66), Overijsel 58 (vroeger 57), Groningen 50, Drenthe 23, hertogdom Limburg 53; de drie laatstgenoemde getallen zijn onveranderd gebleven. Benoemingen en beslatten. huizen van arrest. Benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Zierikzee mr. B. C. Caupresident van het waterschap Schouwen, wonende te Zierikzee. Onderwijs. Naar men verneemt is in eene vergadering van de beoefenaars der werktuigbouwkunde aan de polytech nische school te Delft besloten een adres tot Z. M. den koning te richtenmet verzoek om bij eventueels benoeming van een hoogleeraar in de werktuigbouw kunde den heer Huetthans leeraar in dat vak, daar toe aan te stellen. De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft een uitvoerig adres aan de tweede kamer der staten- generaal gericht betreffende het wetsontwerp op het hooger onderwijs en een afdruk daarvan aan de leden toegezonden. Den 16en Maart a. zal dr. N. Beets zijne inaugu- reele rede als hoogleeraar te Utrecht houden. Kerknieuws. Den 16"" dezer werd te Goes een grósfal van predikan ten gemaakt ter voorziening in de aanstaande vacature, ontstaande door het vertrek van den heer W.'Vliegent- hartberoepen te Enschedédie Zondag middag den 28ïn dezer zijne afscheidsrede hoopt te houden. De heer F. A. Bergsma, predikant bij de Chris telijk gereformeerde gemeente te Zaamslag, heeft voor het beroep naar Yerseke bedankt. KEarine en leger. De volgende onderofficieren van den hoofdcursus bij het 5e regiment infanterie te 's Hertogenbosch hebben bij het voorloopig gehouden examen voldaan en zullen alzoo eerlang naar 's Gravenhage gaan om aan het examen voor 2"" luitenant der infanterie deel te nemen alsvan het regiment grenadiers en jagers de sergean ten De Wolff, Spaan en Van Overvelcltle regiment infanterie de sergeanten Van der Burg, Everts, Tul leken en Luijtjes3e regiment de sergeanten Groeneveld en Kamerman5e regiment de sergeanten Libosan, Aubié BosschartVan Voorthuijsen en Van Heurn; 6e regiment de sergeanten Willems (J)EbelingMees, Willems (E), Collard, Vogelvanger, Van der Meersch, Paehlig en Van Thiel; 7e regiment de sergeant Lode- wijks. De volgende onderofficieren van den 2en klasse cursus bij het 5' regiment infanterie hebben almede met gunstig gevolg examen afgelegd om naar 's Gra venhage voor den rang van 2en luitenant der infanterie van het leger in Oost-Indië op te gaantot het afleggen van het gewoon examen de sergeanten Langen, Van Loenen, Kuijk en Van Epe; lichter examen de beide sergeanten Van Grotenhuis tot Onstijn, de sergeant majoor Christen en de sergeanten Sehretsmijer en Carabain. Gemengde berichten. De met het clipper-fregatschip Philips van Marnix uit Indië medegebrachte koningstijger en panther zijn heden van hier per stoomboot naar de diergaarde te Rotterdam overgebracht. Als eene zeldzaamheid meldt men aan de Dord- rechtsche courantdat jl. Zaterdag in de Kil te 's Gra vendeel een bruinvisch is geschoten, ongeveer 35 kilo gram zwaar. Een beschonken vrouw te Rotterdam kwam dezer dagen op haar kamer met vuur in aanraking en ver brandde. Eergisteren, den naamdag van wijlen H. M. de koningin moederheeft op de domeinen van de groot hertogin van Saksen te 's Gravenhage als naar gewoonte eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen aan de arbeiders en geëmploieerden plaats gehad. Te Eindhoven heeft weder een spoorwegongeluk plaats gehadgelukkig zonder opoffering van menschen- levens. De eerste treindie 's morgens 5.5 naar Luik vertrekt, is Zondag te Achel, op eonen aldaar staan- den goederentrein geloopenwaarbij 3 wagens van den goederentrein geheel zijn verbrijzeld. De locomotief was zoodanig in die wagons terechtgekomendat zij voor het oog als verloren was. Wederom is de ver keerde plaatsing van het excentriek hiervan de oor zaak. Blijkens aankondiging van het bureau Veritas, zijn in de maand December jl. vergaan 316 zeil- en 29 stoomschepen; hiervan waren 8 zeilschepen onder Nederlandsche vlag. De prijsvraaguitgeschreven door het bestuur der Antwerpsche muziekschool„een Nederlandsche opera in éen bedrijf, met 3 of 4 personen, zonder koren" is niet te vergeefs geschiedalthans er zijn tot dusver op de oproeping van den heer Benoit niet minder dan acht Nederlandsche opera-partituren ingekomen, waarbij drie van Noord-Ne derlandsche componisten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1