Engeland en Rusland. Melsfartcfóett. l*r|jzen van Effecten. ende talen poor- zaak lonel Ische na- Idige iwen liikte een on- faar- ror- iimer ptie- der eene |- en elen j een |rge- boe- Irso- §ver- het be- na jeedt look aren Iten. fcnk- ver- |ring zal dan De president van het uitvoerend gezag staat letterlijk alleen; zijn ministerie kan hem niet meer steunen; het heeft alle prestige en lederen invloed verloren; de Broglie, die zijn best heeft gedaan, om de zaken in het riet te sturen, ziet geen kans om het schip van staat te redden; hij kan niet de noodige manschappen verkrijgen; Depeyre, Buffet en anderen hebben allen verklaard in de bestaande omstandigheden zich niet met de samenstelling van een ministerie te kunnen of willen belastenen de nationale vergadering is onmach tig om iets tot stand te brengen. Als de maarschalk zijn degen niet had zou hij misschien reeds zijn ge vallen. Men verwacht morgen reeds de beslissing over de senaats-quaestie. Hoe zij zal uitvallen is zeer twijfel achtig. De linkerzijde verwerpt het voorst sl van den heer Waddington, zooals te voorzien was, doch neemt dat van den heer Vautrain aanomdat het op het algemeen stemrecht is gebaseerd; het rechtercentrum daarentegen handelt juist omgekeerd en wil wel het voorstel-Waddingtonmaar niet dat van den heer Vau train aannemen. De rechterzijde eindelijk wil van geen van beide wetsvoorstellen iets weten, maar vereenigt zich met een ander planwaarop wij aanstonds terug komen. De eerste vraag is nu of het mogelijk zou zijn voor een van de beide aanhangige voorstellen eene meerderheid te verkrijgen, of wel eeu zoodanig voor stel samen te stellen dat kans had te worden aange nomen, en dat natuurlijk een kunststukje zou moeten wezen. Tusschen de gematigde groepen van het rech ter- en linkercentrum worden onderhandelingen gevoerd door de hecren Lavergne en Wallon ter eene en den heer Casimir Périer ter andere zijde, en daar het waar- sebijnlijk niet zal gelukken over de voorstellen-Wafl- dington of Vautrain tot overeenstemming te geraken, heeft de heer Wallou zich met het ontwerpen van een nieuw voorstel belast, volgens hetwelk dc senatoren zul len worden gekozen door de generale en arrondissements raden benevens een lid van iederen gemeenteraad; 75 leden van den senaat zouden door de kamer van afge vaardigden worden verkozen. Zij die nieuwe voorstel len hebben ingediend werden gisteren door de commissie van dertigen gehoord, die waarschijnlijk heden daar over rapport zou uitbrengen. De mogelijkheid, of liever de waarschijnlijkheid dat men het over geen enkel voorstel omtrent den senaat zal eens worden geeft wel hoop op het uitsproken der ontbindiDg, maar de rechterzijde is daar zeer tegen en de heer Depeyre, de evenknie van de Broglie als het intrigeeren betreft, heeft een middeltje bedacht om blijven mogelijk te makenhij zou nl. de meerderheid van 24 Mei willen trachten te herstellen op den grond slag van het volgende programma: vernieuwing der nationale vergadering bij derde gedeeltenzoodanig dat om de 2 jaren een derde gedeelte aftreedt en dus de geheele vernieuwing binnen de zes jaren die Mac-Mahon nog aan het bewind kan blijven zal zijn volbracht; toekenning van het recht van velo en ontbinding aan den maarschalk. Dit is het plan waarmede de rechter zijde en ook een gedeelte van de Bonapartisten zich vereenigen. De positie van laatstgenoemden is inder daad alles behalve benijdenswaardig; het eene oogen- blik schittert hen van de overzijde het algemeen stemrecht, het beroep op het volk toe, maar in het andere hooren zij weer de liefelijke vleierijen van de rechterzijde die hen een ministerlijstje met de Broglie en Fourtou voorhouden en eene ontbinding onder zoo danig ministerie! 'tls voor een Bonapartist om van te watertanden Het denkbeeld om een voorstel in den geest van het zooeven vermelde programma te doen is aan maarschalk Mac-Mahon medegedeeld teneinde diens gevoelen te vernemendoch hij heeft nog niet verklaard of hij er zich mede kan vereenigen en de prerogatieven zou willen aannemen die hem daardoor zonden worden aan geboden. Merkwaardig is het welke pogingen intusschen wor den aangewend om verdeeldheid te bevorderen en te voorkomen, dat eene of andere partij haar zin zou krij gen; de geheele nationale vergadering is een broeinest van intriges voor eigenbelang, en een forum van aller lei kuiperijen en knoeiergen ter voldoening aan eigen eerzucht en heerschzucht. Om de verdeeldheid tusschen rechter- en linker-centrum te verhoogen is de rechterzijde voornemens om de behandeling van het rapport der commissie van enquête naar het gouvernement van 4 September te bevorderen, terwijl om de tweedracht tusschen de Bonapartisten en het rechter-centrum aan te wakkeren de linkerzijde plan heeft om de discussie over de verkiezing te Nièvre te bespoedigen en op die wijze de reconstructie der meerderheid van 24 Mei te voorkomen. Gisteren heeft de kamer eenige finan- cieele aangelegenheden geregeld. Gisteren had in het Engelsehe lagerhuis eene door den heer O'Cleary aangekondigde interpellatie plaats, waarin hij vroeg of de regeering, met het oog op den val van het gouvernement van Serrano, dat ook door Engeland was erkend geworden, en in aanmerking nemende de nederlaag door de Carlistische troepen aan de Alfonsistische toegebracht, de erkenning van het tegenwoordige Spaansche gouvernement wel aan de koningin zou aanbevelen? De onder-secretaris van staat, de heer Burke, antwoordde hierop, dat de regeering aan H. M. had geadviseerd om het gouver nement van Alfonsus te erkennen en wel op dezelfde gronden die tot de erkenning van Serrano hebben ge leid nl. dat het tegenwoordige Spaansche gouvernement werkelijk gevestigd is en met uitzondering van een klein gedeelte in geheel Spanje is erkend. De nieuwe geloofsbrieven van den Engelschen gezant te Madrid zullen hem daarom weldra worden toegezonden. In het hoogerhuis werd tegelijkertijd de laatste Oos- tersche quaestie ter sprake gebrachtdaar lord Strat- heden aan de regeering overlegging vroeg der stukken tusschen Groot-Britannië, Oostenrijk, Eusland en Duitsch- land gewisseld ten aanzien van de quaestie der handels- tractaten met Servië en Rumenië. Lord Derby ver klaarde echter, dat dit onmogelijk wasomdat de onderhandelingen nog niet zijn afgeloopen, terwijl hij tevens mededeelde, dat het geschil met Turkije slechts de uitlegging van het bestaande tractaat betreft, en hij geen reden had om te vreezen dat door deze zaak de vrede in Europa of in Azië zou worden verstoord. Alle mogendheden toch waren het hierover eens, dat de vorstendommen recht hebben om handelsverbinte nissen aan te gaan maar sommigen verschillen hierin met Engeland van opinie, dat zij meenen, dat de vor stendommen uit kracht van het bestaande tractaat het bovenbedoelde recht kunnen uitoefenen zonder het ge voelen van de Porte in te winnen. Omtrent de minisiercrisis in Hongarije wordt niet anders gemeld dan dat, op verzoek van een minister-presi dent Bitto, de heer Koloman Tisza naar Weenen is vertrokken om met den heer Bitto eene conferentie te hebben. -=s"•v* De nieuwe gezant van Duitschland bij het hot van St. Petersburg, de heer von Radowitz heeft zijne ge loofsbrieven aan den czaar overhandigd. Zooals wij onlangs mededeelden waren er geruchten in omloop, dat het eigenlijke doel van zijne missie was een betere verstandhouding tusschen Engeland en Rusland te be werken. Dit wordt door de Kölinische Zeitung tegen gesproken, hoewel zij erkent, dat de verstandhouding tusschen de beiden rijken wel iets te wensohen overlaat. Toen verleden jaar de czaar Engeland bezochtna de voltrekking van het huwelijk zijner eenige dochter met den hertog van Edimburg, koesterde men wel hoop, dat daardoor de goede betrekkingen tusschen beide monarchieën zouden worden bevorderdmaar sprak-toch ook het wantrouwen der publieke opinie in Engeland jegens de politiek van het Noordsche rijk zich meermalen onverholen uit en bleek hetdat John Buil nog geen bijzondere sympathie voor den machtigen Noorman koesterde. Sedert dien tijd is dit niet heter geworden. Met wantrouwen slaan de Engelschen de uitbreiding van het gezag van Rusland in Azië en zijn toenemenden invloed in het Oosten gadeterwijl zij er zeer ontevre den over zijn, dat Rusland zijne beloften jegens Khiwa niet nakomt. Daarbij komt nog, dat daar Engeland zich in den laatsten tijd heeft onthouden van feitelijke deelneming aan de Europeesche politiek, zijn invloed overal, maar voornamelijk in Konstantinopel zeer is verminderden als de drie keizerrijken Rusland, Duitsch land en Oostenrijk eensgezind zijn dan moet hun invloed in Konstantinopel overwegend wezen. Daarbij komt nog hot vermoeden, dat de Russische gezant bij het hof van Turkije, Ignatiewdubbel spel speelt. Hoe wel alle diplomatieke agenten van Rusland en Turkije openlijk getrouw blijven aan de afspraken der keizer- bijeenkomst van 1872 en alle begeerten naar het bezit van Turkije onderdrukkenheerscht toch in Duitsch land en Oostenrijk zoowel als in Engeland de overtui ging, dat zij in het geheim een geheel andere politiek zijn toegedaan en voorstaanen het schijntdat geen van de laatstgenoemde drie mogendheden den Pruisi- schen gezant te Konstantinopel bijzonder vertrouwt. Neemt men nu daarbij in aanmerking wat met betrek king tot de internationale conferentie is voorgevallen, die door Rusland wordt doorgedreven en door Engeland tegengehouden, dan is het geen wonder dat de betrek kingen tusschen deze beide mogendhedenwier handels belangen elkander op een punt ontmoeten, niet bijzonder vriendschappelijk zijn wat voor Engeland bedenkelijker is dan voor Rusland, daar dit zich in Azië gemakke lijker kan doen gelden dan Groot Britannië. De polemiek tusschen de dagbladen is ook niet ge schikt om een betere verstandhouding te bevorderen, maar werpt integendeel olie in het vuur. De Nord, een uit Petersburg geïnspireerd orgaandat te Brussel ver schijnt, heeft op heftige wijze de weigering van Enge land om aan de Petersburger conferentie deel te-nemen bestreden, waarop de Pall Mall Gazette niet minder scherp antwoordt, door aan te toonen, dat verscheidene bepalingen die in het Russische voorstel warpn opgenomen en te Brussel werden behandeld, uitsluitend in het voor deel waren van de groote mogendheden met aanzienlijke staande legers en algemeenen dienstplicht, maar zeer tegen het belang van andere natiën die óf een ander militair stelsel hebben óf kleiner zijn. De Pall Mall drijft daarom eenigszins den spot met de philanthropie van keizer Alexander, en verzekert, dat de ergernis in Petersburg volgens Russische zeden nog lang zal duren en vruchten zal dragen. De Russische Invalide meldt reeds dat door Engeland aan de Oostelijke stammen der Turkomannen 6000 geweren zijn geleverd in de be handeling waarvan zij door lord Napier worden geoe fend, wat, volgens de Pall Mali, een groote leugen is en een staaltje van de „menschlievende gezindheden" van Rusland. In denzelfden toon spreekt ook de Daily Telegraph. Ter aanvulling van ons bericht van gisteren vermel den wij nader, dat de lading van het alhier uit Indië aangekomen clipper-fregatschip Philips van Marnix be staat uit 2668 buffelhuiden400 kisten gom4418 kranjangs suiker, 1053 kisten thee, terwijl behalve de reeds genoemde 7863 balen koffie 7500 balen voor Middelburg bestemd zijn. Het Nederlandsch stoomschip Tromp, gezagvoer der Harms, is, na gelost te hebben, gisteren morgen van Ylissingen naar Antwerpen vertrokken. Het stoom schip is bevracht voor eene reis van Antwerpen naar Buenos Ayres. Graanmarkten enz. Goes 16 Februari. Matigen aanvoer van alle artikelen met goede vraag, prijzen bleven flaauw in een doen. Rotterdam, 16 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd306runderen 132 vette, 138 nuchtere kal veren, 51 schapen, 331 varkens en 52 biggen. Run deren le qual. 85, 2' qual. 62; kalveren 1" qual. 110, 2 qual. 90; schapen 75 cent. Vmssingen, 16 Februari. Boter ƒ1.45 a ƒ1.55 per kilogram. Amsterdam, 16 Februari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 62-^ dito dito dito 3 73} dito dito dito .4 96}} Aand. Handelmaatschappij 4} 134} dito exploitatie Ned. Staatssp. 109} Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 87} België. Certificaten bij Rothschild 2} pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102 Certific. Inscr. 5e serie 5 79} Oblig. Hope C°. 1855 6e serie. 5 88} dito 1000 1864 5 101} dito L. 100 1872 5 96}} dito L. 100 1873 5 96} Loten 18645 Loten 18665 Oblig.Hope&C°.Leeningl860. 4} pet. 94} Certific. dito4 78} Inscript.Stieglitz C°.2e a 4 L. 4 78} Obligatiën 1867—69 4 82} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 253} Oblig. dito4} pet. dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 140} dito Baltische spoorweg 3 132 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 99}} dito dito Jelez-Griasi. 5 241 dito dito Jelez Orel 5 pet. 100 dito dito Charlcow Azow 5 96} Polen. Schatkistobligatiën 4 81} Aand. Warschau-Bromberg .4 63 dito dito Weenen 5 149} Oostenrijk. Oblig. metal.in zilver Jan./Juli. 5 pet. 65}} dito dito April/Oct. 5 65}} dito in papier Mei/Nov. 5 61} dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 1004 Loten 1860 5 593 dito 1864 147} Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 71} Italië. Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 96} Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 22} dito Binnenlandsche 3 18} Portugal. Obligatiën3 47 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 41-^ Obligatiën 1869 6 136} Egypte. dito 1868 7 pet. dito 1873 7 75 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 96} dito dito dito 1885 6 n 99} Illin. Cert. Amsterdam

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3