BUITENLAND. Algemeen Overzicht. de Sutter, te Stekene (België); D. de Decker, teAsse- nede (België); M. Lanooy, te St. Annaland; J. de Feijter Pz., te Hoek; W. van Oosten, te Driewegen. Uit Amsterdam wordt ons per telegraaf gemeld, dat de gemeenteraad aldaar heden namiddag het voor stel der commissie voor het Noordzeekanaal, alsmede het voorstel tot oprichting van gemeentewege van eene kweekschool tot opleiding van onderwijzers heeft aan genomen, wat het laatste betreft in zoover het dage- lijksch bestuur de oprichting voorbereidtmits de helft der kosten door het rijk worde gedragen. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Ziehier eene bijdrage tot de geschiedenis der vrou wen-emancipatie, welke voor Nederland althans nieuw is en hier vrij algemeen de aandacht trekt, hoewel de zaak eigenlijk zooveel niet om het lijf heeft en ook zoo buitengewoon niet is. „Ons Leeskabinet heeft sedert eenige tijd het lidmaat schap ook opengesteld voor vrouwen, met dien ver stande evenwel, dat de dames-leden boeken aan huis ter lectuur konden krijgen doch geen toegang in de lokalen hadden. Maar dit is haar onvoldoende, en het moet ook gezegd wordendat op deze wijs het lidmaat schap haar niet geeft wat zij recht hebben te verlan gen. Wie van de nieuwste uitgaven wil kennis nemen, tijdschriftenbrochures en dagbladen wil lezenmoet de leeszaal zelve bezoeken. Niet alle boeken ook ko men buiten het gebouw in circulatie. „De dames-leden nu hebben zich tot het bestuur ge wend met verzoekdat haar toegang zal worden ver leend tot de lokalen van het Leeskabinet; liefst wen- schen zij eene aparte leeskamermaar kan dat niet, dan zijn zij met de gewone leeszaal en het gezelschap daar van de heeren tevreden. Eene aparte leeskamer nu is voor de dames niet in te richtendat laat de localiteit niet toe. Alzoo is nu het voorstel aanhangig, om aan de dames-leden op gelijken voet tot het Leeskabinet toegang te verleenen als aan de leden van het leelijker geslacht. Wordt dit voorstel aangenomen dan zal aan eenmijns inziens billijk en natuurlijk, verlangen wor den voldaandat echter menigeendie tegen dergelijke „stoutigheden" van den nieuweren tijd opzietach en wee zal doen roepen. „De overgang is zeker niet alt ever gezochtwanneer ik u nog mededeel dat de repetitiën voor de opvoering van de Vorstenschool,het stuk waarin de dames Krüse- man en Baart zullen optreden, niet alleen door Multa- tulimaar ook door den heer Vosmaer worden bijge woond. Aan buitengewone zorg bij de voorbereiding ontbreekt het dus niet." Door den geneeskundigen raad van Noord-Holland is eene circulaire gericht tot de gemeentebesturen in die provinciewaarin wordt aangedrongen op de op richting eener Noord-Hollandsche vereeniging tot afwe ring van epidemische ziekten en tot hulpbetoon tijdens epidemieën. Komt deze vereeniging tot standdan is men voornemens te trachten die over geheel Nederland uit te breiden. De middelen tot bereiking van het doel worden in de circulaire omschreven. Aan den commissaris des konings in Overijsel is door den koning machtiging verleend tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergade ring op 11 Maart a., teneinde daarin de keuze te doen van een lid van gedeputeerde staten dier provincie. Uenoemlngen en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan M. Rochussen, secretaris van legatie te Berlijntot het aannemen van de versierselen der orde van den Rooden Adelaar 4e klassehem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisengeschonkenen aan den kapitein luitenant ter zee jonkheer N. A. Holmberg de Beckfelt, adjudant van prins Hendrik der Nederlanden tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valkhem geschonken door Z. K. H. groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach. HtnzEN van arrest. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jh". rar. G. L. Schorer als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Zie- rikzee. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Apeldoorn jhr.W. H. Teding van Berkhout, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen en van den waarborg der gouden en zil veren werken te Schoonhoven c. a. Onderwijs. Door dr. A. W. Brons weid, predikant te Haarlem, werd in een Donderdag aldaar gehoudene vergadering medegedeeld dat door een onbekende aan de vereeniging voor Christelijk nationaal onderwijs een kapitaal van /"60,000 geschonken iswaarvoor men in de Ureulasteeg te Haarlem eene school zal oprichten. Kerknieuws. De heer J. D. Looijenpredikant bij de hervormde gemeente te Sluisheeft het beroep naar Doesburgh aangenomen. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht zijn geplaatst de heeren Renier, te Bergschenhoek Roozemeijer, te Middelburg, en Astro, te Rotterdam. Kunstnleows. Op een feest-concert, aanstaanden Vrijdag in de socië teitszaal te Goes te gevenzullen o. m. twee composi- tiën van den heer Edzard Grefe worden uitgevoerd. De eerste is getiteld: „de Zeeuwsche leeuw", pas redoubléopgedragen aan den heer Z. D. v. d Bilt La Motthe; de tweede is een declamatorium „Eduard III voor Calais" (het bekende gedicht van A. J. de Buil), waarbij het declamatorisch gedeelte door den heer v. d. Bilt La Motthe zal worden uitgevoerd. Goesche ct.). Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniëD van 20 Januari jl. is jhr. m'. T. J. van Beyma thoe Kingma gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal" van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Gemengde berichten. Gisteren avond omstreeks kwart voor acht uren is in een huis op de Hoogstraat alhier brand in den schoorsteen ontdekt. Ofschoon die brand in den beginne nog al een dreigend aanzien had, was dezelve te ongeveer kwart voor tien uren reeds gebluscht. Naar ons uit Vlissingen wordt medegedeeld is het door ons overgenomen bericht betreffende aangekochte gronden, tot het daarop bouwen van een groot badhotel aldaar, voorbarig. Wel zijn er onderhandelingen ge voerd over den aankoop, doch die zijn nog niet afge- loopen. Eenige dames te Leiden zijn voornemens bij ge legenheid der studentenfeesten in den aanstaanden zomer aan het studentenkorps een nieuw vaandel uit te reiken. Door J. Wolff, den veroordeelden ex-directeur der Overijselsche bank,'is cassatie aangeteekend tegen het vonnis, waarbij hij tot 5 jaren correctioneele ge vangenisstraf is veroordeeld. De Standaard deelt het volgende mede: In den loop der vorige week is te Amsterdam gearri veerd het tweede der stoomschepen welke door de Konink lijke Nederlandsche stoombootmaatschappij in Mei a. als mailbooten in de vaart tusschen Vlissingen en Harwich zullen worden gebracht. Dit vaartuig is gelijk aan het vorige en zal „Stad Vlissingen" heetenterwijl het eerst gearriveerde „Stad Middelburg" is genoemd. Het zijn groote en sterke stalen booten, ongeveer 300 voeten langwelker vaart 14 mijlen bedraagt. De machines hebben een vermogen van 400 p. k. nominaalde ra deren zijn van het „Morgan" systeem. Zij zijn zeer comfortable ingericht. Van het bovendek komt men langs eene sierlijke trap op het kuildekwaar achteruit de verblijven voor de passagiers le klasse zijnbestaande uit 13 hutten voor 3 en 7 hutten voor 4 personen, benevens een sierlijk salon. Ook vooruit, voor het verblijf der passagiers 2e klasse ingerichtbevinden zich hutten voor 3 en 4 personen, alsmede eene nette kajuit. Al zijn deze booten niet nieuwtoch beloven zij aan de eiscben te zullen voldoen, en men mag ver wachten dat de maatschappij ook met deze eer zal in- oogstenterwijl eene zeereis van slechts 6 uren menig passagier zal verlokken, van deze schepen gebruik te maken. Te Amsterdam is, behalve de twee reeds bestaande inrichtingen van dien aard, eene nieuwe bewaarplaats voor 215 kinderen geopend in de Warmoesstraatter wijl het voornemen bestaat er nog twee andere op te richten. Kinderen van 6 weken tot 3 jaren kunnen daar, tegen betaling van 7 cent per dag, alle werk dagen van 's morgens 7 tot 's avonds 8 uren in bewa ring gegeven worden en genieten er eene liefderijke behandeling. De kamer van koophandel te Zutfen heeft zich bij adres tot den minister van financiën gewendom een einde te maken aan het ergerlijk misbruik dat van wege de departementen van algemeen bestuur aan aan nemers of leveranciers brieven op zwaar, officieel papier geschreven worden, die met dubbel port bezwaard worden, niettegenstaande het belang des rijks bij der gelijke brieven gewoonlijk minstens evenzeer betrokken is als dat der ontvangers van de missives, terwijl het rijk zelf voor al zijne stukken vrijdom van port geniet. In Gelderland zijn indertijd achtereenvolgens 24 door den koning goedgekeurde vereenigingen ter bevordering van 's lands weerbaarheid opgericht, waar van thans slechts zes meer bestaan, en wel te Apel doorn, Arnhem, Doesburgh, Laren met Lochem en Gorssel, Wageningen en Wisch. Op de Zaterdag te Buren gehouden paardenmarkt waren meer kooplieden dan paarden, wegens het zeer ongunstige weder; vandaar dat er hooge prijzen be steed werden. Een zesjarig paard werd voor f 925 verkocht. In de Vereenigde staten van Noord-Amerika heerscht een zoo strenge koude, dat de communicatie in ver schillende streken is gestremd. In het jaar 1874 werden op de Russische spoor wegen gedood 297, zwaar gewond 279 en licht gewond 72, te zamen 648 personen. Hieronder waren slechts 24 reizigerswaarvan er 9 gedood werden. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg bijna 25 millioen. In de treinen stierven gedurende den rit niet minder dan 14 personen een natuurlijken dood, terwijl 5 zelfmoor den geconstateerd werden. Het aantal ontsporingen bedroeg 261, het aantal botsingen 81. In 39 wagons en 54 gebouwen ontstond brand. Op den Belgischen staatsspoorweg zijn gedurende de laatste vorst vele breuken voorgekomen aan stalen rails. De minister van openbare werken heeft het voor nemen een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van dit verschijnsel te doen instellen. Het hoofd der Londensche politie, de kolonel Henderson, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een rapport doen toekomen, waarin hij met na druk wijst op het toenemnnd aantal der gewelddadige mishandelingen voornamelijk ten opzichte van vrouwen en kinderen. Ook hij acht gecselstraf een geschikte straf, maar aan het kwaad zalmeent hijeerst een einde komen, wanneer de mindere klassen beter on derwijs genieten en betere woningen verkrijgen, waar door lust tot orde en zuinigheid bij haar zullen wor den bevorderd. Thermometerstand. 15 Feb. 'sav.llu.37 gr. 16 'smorg. 7u.40gr. 'smidd. 1 n. 47 gr.'s av. 6 u. 43 gr. TWEEDE KAMEB. De minister van marine heeft aan de tweede kamer ingezonden een memorie van antwoord op het sectie- verslag over het wetsontwerp tot verdere wijziging der wetten op de militaire pensioenen bij de zeemacht. Daargelatenzegt de ministerof een meer algemeene herziening der wetten op de pensioenen bij de zee- en landmacht raadzaam ware, zou de minister niet deelen in het gevoelen dat daarbij wat de marine betrefteen pensioneering op lateren leeftijd dan thans wordt voorge schreven, op den voorgrond zou moeten staan. De minister zal gaarne in overweging nemen in hoe ver een verhooging van pensioenen van het loodsperso- neel raadzaam is, doch hij merkt op, dat er geen ver band bestaat tusschen deze pensioenen en die van het personeel der actieve zeemacht. De memorie gaat vergezeld van een in den vorm ge wijzigd ontwerp. Omtrent alle puntendie met de wet betreffende de burgerlijke pensioenen verband houden, heeft thans overleg met den minister van financiën plaats gehad. Ook dientengevolge heeft het ontwerp eenige wijziging ondergaan. Bij het gewijzigd slotartikel wordt nu voorgesteld de nieuwe bepalingen te doen toepassen op allen, die na de invoering der wijzigingswet gepensioneerd worden, doch die bepalingen buiten invloed op het bedrag der reeds verleende pensioenen te doen blijven. Dit is in overeenstemming met den regeldie steeds bij dergelijke wetten gevolgd werd. In bet vorenstaande ligt tevens de bevestigende be antwoording der vraag, of een gepensioneerde, die na het in werking treden dezer wet weder in dienst treedt en daarna op nieuw wordt gepensioneerd, alsdan ook voor zijn vroegere in Indië doorgebrachte dienstjaren de bij deze wet vastgestelde verhooging zal genieten. De samenstelling van een nieuw ministerie in Frank rijk behoort nog tot de vrome wenschen, die niet ver vuld zullen worden vóórdat de nationale vergadering over de constitutioneele wetsontwerpen uitspraak zal hebben gedaan. Mac-Mahon zoekt nu rechts en dan links hulp, maar allen laten hem in den steek. De

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2