'EK. COURANT. om N° 40. Dinsdag 1875. lü Februari. ERHUIS Middelburg 15 Februari. r W. VAN en doze ge- ïijnen reke- voortzetten, ooten daar- at ik alles vertrouwen 'dene steeds 1AGER. len Koning rdam. Stoom- handel in O •O CHTEN. Idelburg. 9v/; O J-v 1 Dit blad Terschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2» Paasch- en De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Pinksterdag en een der Kerstdagen. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: een brief van onzen Haagsche corres pondent, Burgerlijke stahd en Staten-generaal. Tot lid der eerste kamer voor de provincie Drenthe ter vervanging van het overleden lid, den heer mr. W. J. Tonckens, is door de staten dier provincie met 19 van de 29 stemmen gekozen de heer mr. H. J. Carsten, notaris te Hoogeveen. Volgens het Handelsblad zullen in de volgende maand twee rechtstreeksche stoomlijnen van Rotterdam op Java geopend wordennamelijk de Rotterdamsche Lloyd (vroeger Steam Navigation Company) en de Star Ball Line. De booten der eerstgenoemde maatschappij zullen van Vlissingen uitgaan, waarmede den 6" Maart a. reeds een aanvang gemaakt zal worden door het stoom schip Groningen, gezagvoerder J. Bakker. De heer Ch. de Groof is erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te Vlissingenonder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Woensdag avond zal te Rotterdam eene door de kiesvereeniging Burgerplicht uitgeschrevene en voor ieder toegankelijke vergadering plaats hebben, tot be spreking van het volksonderwijs. De heer A. Moens, lid der tweede kamer en inspecteur van het lager on derwijs, zal aldaar het woord voeren. Naar ons uit Utrecht gemeld wordt gaat het met de coöperatieve verbruiksvereeniging der ambtenaren van den staatsspoorweg aldaar wel langzaam, maar daarom niet minder goed vooruit. De belangstelling, die vooral de hoofdambtenaren in de vereeniging stellen, bevordert niet weinig haren bloei. Dat coöperatie veel vermag, kan wederom blijken uit het feit dat door de vereeniging aan hare leden wordt verkocht. Gerookteworst van zuiver varkens- vleesch a 36 cent de 5 ons, gerookt spek 1* qualiteit a 35 cent de 5 ons, ham a 38 cent de 5 ons, versche reuzel a 36 cent de 5 ons. De bakker der vereeniging levert thans best brood, dat nu en dan aan een scheikundig onderzoek wordt onderworpen3 cent per kilo minder dan de overige bakkers. Hoe langer hoe meer begint men de goede werking der coöperatie in te zien en nog dagelijks melden zich nieuwe leden aan. De heer van Zinnicq Bergmann, lid der 2' kamer heeft tegen den heer Verniers van der Loeff, wegens de door dezen in een ingezonden stuk in de Nieuwe Rotterdamsche courant tot hem gerichte beschuldiging, van namelijk te behooren tot'de ultramontaansche partij, een plainte ingediend bij den officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdamdoch deze ambtenaar heeft die aanklacht als niet gegrond beschouwd. De heer Bergmann heeft zich daarop gewend tot de rechtbank zelve, wier uitspraak nog niet bekend is. Uit de Indische bladen zien wij dat men in Indië in het onzekere verkeerde of mevrouw van Lansberge haren echtgenoot naar Java zou vergezellen. Het blijkt echter dat de gouverneur-generaal met zijne echtgenoote te Napels aan boord van het stoomschip Voorwaarts zullen embarqueeren. De waarnemende burgemeester van Helmond, tevens lid van den gemeenteraadC. H. Spoorenberg is in de raadsvergadering van den Ilen dezer met algemeene stemmen als raadslid geschorst wegens het betrokken zijn bij leveringen ten behoeve der gemeente, welk feit in eene vroegere raadsvergadering door hem ontkend De te Almelo tijdelijk in garnizoen gelegen hebbende huzaren zijn weder van daar vertrokken, daar hunne diensten niet langer als noodzakelijk wérden beschouwd. Het Handelsblad meldt als gerucht dat de heer Douwes Dekker (Multatuli) eene woning gehuurd heeft te Blaricum en voornemens zou zijn zich aldaar voorgoed te vestigen. In het Vaderland en in het Utrechtsch Dagblad van gisteren vonden wij het volgend Ingezonden stuk dat met nog enkele andere verschijnselen van denzelfden aard, in den laatsten tijd door ons- opgemerkt, ons doet vreezen dat de toon der Nederlandsche dagbladpers in fijnheid en gematigdheid niet vooruit zou gaan, wanneer het de gewoonte mocht worden dat dames zich, meer dan thans gebruikelijk is, daarin deden hooren. Antwoordje. Tot mijn groote verbazing 'las ik gisteren avond in de „Rott. Gids", overgenomen uit de „Midd. Ct." (Rott. correspondentie) de volgende nieuwtjes mij betreffende, en zeer nieuw juist voor mij Rotterdam11 Februari. Men meldt aan de „Midd. Cit.", dat het nog niet ge heel zeker is, dat Multatuji's Vorstenschool ten tooneele zou komen. „Mej. Kruseman", zoo schrijft de correspondent;, „verlangt dat* het stuk eerst ie Utrecht zal worden gespeeldwaar zij den steun heeft van den heer J. N. van Hall en waar het locale dagblad haar zeer gunstig gezind isterwijl zijnaar men verzekert, over de critiek der te Rotterdam verschijnende bladen niet tevreden is. Te Utrecht meent zij daarom zeker te zijn van een goede ontvangst." Ik verklaar openlijk den Rott. Meester Kritiek ex-D®. P. Haverkorn van Rijsewijk in geen enkel opzicht te vreezen. Mijn formeele weigering om Multatuli's Vorstenschool het eerst te Rotterdam te spelen, is noch op de protectie van een Blad, noch op die van een naam gebaseerd. Ik heb om te debu- teeren de voorkeur aan Utrecht gegeven nu, evenals in 1873 (Zie Moderne Judith pag. 35): „enkel en alleen omdat er in de studentensteden hoofden en (wijl er veel jongelui zijn) ook nog harten wonen; voila le public qu'il nous faut." Rott., 12 Febr. '75. Mina Kruseman. De Haagsche correspondent der Arnhemsche courant wijdt een woord van lof aan Z. K. H. prins Alexander. Deze begrijpt, schrijft hij, dat hij in zijne positie van prins van den bloede gewichtige diensten aan het land kan bewijzen. Hij legt zich met de borst op staatszaken toewoont de zittingen van den raad van state dikwijls bijontvangt gaarne ernstige mannen van allerlei richting, en geeft op die wijze reden tot de verwachting dat een kring van ontwikkeldeernstige en intelligente mannen zich om hem zal vormen, waarvan het vaderland in de toekomst de voordeelen zal ondervinden. Ook de keuze van 'sprinsen adju danten bewijst, volgens den correspondent, daarvoor. Een daarvan (de heer Beijerman onder den pseudoniem Glanor bekend als schrijver van het tooneelstuk „Uitgaan") hehoort onder onze beste schrijvers en letter kundigen; een ander, de kapitein luitenant ter zee van Goens, heeft zich als leeraar aan het instituut voor de marine en als militair schrijver een goeden naam ge maakt. Ofschoon wij deze eervolle vermelding van den tweeden zoon des konings gaarne overnemen, voegen wij er echter den wensch bij dat men niet, door voor barig rondbazuinen van zijn lof, den jongen prins de overtuiging schenke dat het bereiken van een hoog standpunt in de publieke opinie van zijn land een uiterst gemakkelijk werk, en dus een weinig te waar- deeren prijs voor hem wezen zal. Koningszonen hebben tóch in dit opzicht reeds veel voor. Prinsen vergoding behoort echter in een landdat gewoon is geraakt aan vorstelijke figuren als Willem dé Zwijger en heel zijn glorierijk nageslacht, naar wij meenen, minder te huis dan ergens elders. Ook prins Hendrikde broeder des koningsstaat hoog in de schatting van het Neder landsche volk. Maar hij heeft een geheel leven van toewijding aan alle belangen des lands, van nimmer uitblijvende onbekrompenheid, waar het de ondersteuning van handel, scheepvaart en nijverheid geldt, achter zich om de algemeene hoogachting, hem gewijd, te rechtvaardigen. 1 - Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan C. J. Schiet baan notaris te 's Gravenhagetot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar mV C. P. E. Hane- graaff, thans kantonrechter te Brielle. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. C. D. W. Pape als rechter in de arrondissements-rechtbank te Sneek. meteorologie. Opnieuw opgedragen aan den hoofd directeur van het koninklijk Nederlandsch meteorolo gisch instituut te Utrecht, dr. C. H. D. Buys Ballot, de waarneming voor het jaar 1875 der betrekking van directeur van het instituut, afdeeling waarnemingen te land, en van directeur van het observatorium te Utrecht. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaan dam, W. J. Boele, candidaat-notaris te Haarlem. Kunstnleaws. In de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt de aan dacht gevesrigd op eene benefice-voorstellingaan staanden Dinsdag in den schouwburg te Rotterdam te geven ten voordeele eener jeugdige actricemejuffrouw E. Kapper. Het blad wenscht daardoor aan jonge kunstenaa.s, die zich even volhardend oefenen als be scheiden optreden, een blijk van aanmoediging te geven. Hetzelfde mommtr van Het Vaderland, dat het door ons opgenomen ingezonden stuk van mejuffrouw M. Kruseman inhoudtbevat eene welsprekende huldevaD de hand des heeren J. H. Rössingaan mevrouw Kleine-Gartmanbij gelegenheid van haar wederoptreden als Maria Stuart. „Nederland, zoo eindigt dat artikel, heeft, óen, slechts éen kunste nares in het tr urspel aan te wijzen; het waardeert die sinds laDghet blijve die waardeeren door het mogelijk te makendat zij slechts enkele malen haar kunst te genieten geeft en zich niet avond aan avond afmatte. Dat zou haar dood tengevolge kunnen hebben, en die dood zou aan het Nederlandsche volk te wijten zijn." itlarlne en leger. De luitenants ter zee 2® klasse J. H. Beucker An- dreae, behoorende tot de rol van Zr. M®. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij den torpedodienst, J. C. van Wessem, dienende aan boord van genoemd wachtschipen P. H. Pragerdienende aan boord van Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluisworden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den lEn Maart a. vervangen respectivelijk door de luitenants ter zee 2e klasse L. J. K. A. Jeekel, G. Pels Rij eken en J. B. Dukkers. Koloniën. Aan de Indische mailberichten, loopende tot den 7[n Januari jl. wordt het volgende ontleend: Dé kolonel Pel schreef in zijn journaal omtrent de in Atchin geheerscht hebbende overstrooming het volgende 2 December. Sedert de laatste dagen regende het zoo aanhoudenden nu en dan zoo zwaardat het om liggend terrein bijna overal onder water stond; binnen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1