MIDDELBÜRGSCHE COURANT. laandag ^iK, 15 Februari. r 39. 1875' Middelburg 13 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattende: Gemengde berichten, en het vervolg der Advertentiën. Blijkens een bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin van den 8en dezer zijn vijf versterkingen en de kampong Lampret, beoos ten Langkrook door onze troepen genomen, waarbij 2 man licbt gewond werden. De ge zondheidstoestand blijft onveranderd. De cholera gevallen zijn meest alle doodelijk. Van wege het ministerie van binnenlandsche zaken zijndoor tussehenkomst der commissarissen des konings in de velschillende provinciën, aan d.e burgemeesters inteekeningslijsten gezondenom die in hunne gemeen ten te doen rondgaan tot het inzamelen van bijdragen voor de oprichting, van een AteMn-monument. Wij hebben reeds vroeger meer dan eens onze mee ning uitgesproken, dat het de plicht van Nederland is om door een zichtbaar teeken den moed en de vader landsliefde zijner dappere zonen te vereeuwigen, teneinde daardoor .aan tijdgenoot en nakomeling te verkondigen dat zij die voor de eer en het behoud van Nederland vallen, hier te lande niet vergetenmaar in hunne nagedachtenis vereerd en tot voorbeeld gesteld worden De koning heeft het besef ook van dien nationalen plicht het eerst van alle Nederlanders gehad en is met zijne gave allen voorgegaan. Wij hopen dat ook de stad onzer inwoning voor haar deel dat koninklijke voorbeeld op waardige wijze volgen zal. De Zierikzeesche Nieuwsbode meldt dat op de ge wone jaarlijksche vergadering der afdeeling Zierikzee van het „Schoolverbond", den 10en dezer aldaar ge houden, uit het jaarverslag bleek dat de resultaten- van de bemoeiingen der afdeeling tot dusverre gering waren geweest. De aard der werkzaamheid, tot welke het schoolverbond zich beperkt, zijnde alleen de bevor dering van het getrouw schoolbezoek, maakt dien onbe- vredigenden uitslag niet onverklaarbaar. Het voorstel van den voorzitter om de afdeeling op te heffen en daarentegen een afdeeling der vereeniging Volksonderwijs op te richten werd vervolgens met acclamatie aangenomen, en het bestuur deropgehevene afdeeling ook voor de nieuw geconstitueerde gekozen. Weldra zal eene meeting worden gehouden tot uitbreiding der afdeeling, terwijl de heeren Heyse, dr. Schuringa en Stellwagtn werden uitgenoodigd zich bij het bestuur aan te sluiten en dit door hunne medewerking te onder steunen. Het volgende wordt uit Nieuwediep aan het Utrechtsch Dagblad geschreven: Het stoomschip Prins van Oranje van de maat schappij Nederlanddat sedert tal van maanden wegens noodzakelijke reparatiën buiten dienst was, zal dezer dagen naar Glasgow vertrekken, om die reparatiën te ondergaan. Als de schutsluis te Purmerend groot ge noeg wasom het stoomschip te kunnen schutten zeer zeker zou het de noodige reparatiën te Amsterdam ondergaan. Ontegenzeggelijk kan het te Vlissingen binnenloopenmaar aangezien daar geen gelegenheid bestaat tot het repareeren, is de directie verplicht het vaartuig naar Engeland te laten stoomen, ten einde 'tdaar weder in zeewaardigen staat te laten brengen. Blijkens eene in de Staats-courant opgenomene lijst is tot den 27en December 1874 bij het departement van oorlog ip Nederlandsch-Indië opgave ontvangen van de navolgende gesneuvelden en overledenen in Atchin, sedert de laatste opgave: E. A. Robbers, korporaal; P. van den Brekel, fuse lier; A. W. Hansing, korp.-schrijver; G. Tigchelaar, >üllagbu t uujsiwüuu li i JU /-; Oi i. .jjj'g;:j t. H. StegemanT. ClewitsA. LambertsJ. T; .van der Vliet, A. F. Dijkhöfï, P. A. Pozziy C. Gremminger, fuseliersH. Lagrouw, hoornblazerD. Wagemakèr, P. J. Krcufz, G. L, Lamaire, fuseliers; P. van Dijek, korporaal; H. van der Beek, P. J. Duchatel, C. Briër,' J. Rozing, A. G. W. Vos, G. S. van der Veen, fuse; tos; J. -Seë, adjudant-onder officier; F» X. Catteau, J. F. van den Berg, B. Jochims, fuseliers;C. Kwakman,' kanonn. le kk; H. J. van Oosten, ziekenoppasser. De Staats-courant bevat ;eeü:koninklijk besluit, rege lende de voorwaarden en de eischen voor de benoeming tot Ontvanger der registratiedër registratie en domeinen, der successierechten en van het zegèl. Door den minister van binnenlandsche zaken worijt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat in de tweede helft van Maart a. een vergelijkend' examen voor dé betrekking van rijksopzichters van 'den waterstaat der 4e klasse zal plaats hebben. Het programma van bet examen is in de Staats-courant van heden opge nomen. Aan eene correspondentie uit. Twente, aan het Volks blad „de Coöperatie", ontlëenen %ij de volgende bijzonderheden omtrent de' werkstaking' te Almelo Het was tengevolge eener quaestie tusschen een bankier en eene firma dat vóór ongeveer een jaar eene firma te Enschedé plotseling, in strijd met de tot dien tijd bestaan hebbende gewoonte, haar werkvolk in Hollandsch geld begon te betalen. De andere fabrieken moesten tóen wel volgen. Maar toen nu in November liet agio" tot a 4 pet. was gestegen, annonceerden zij dat voortaan het loon weder in Pruisisch geld zou worden uitbetaald „Men verwachtte toen wel strike te Almelomaar deze kwam toen niet. Toch geloof ik, dat er toen reeds door de arbeiders werd besloten laten wc voor 't oögènblik het geld aannemen en laat ons werken zoo hard we kunnenomwanneer we wat hebben overgespaard om een paar weken van te kun nen leven, een flinke strike te beginnen." Inde spinnerijen werd het werk niet gestaaktof schoon de betaling daar even goed in Pruisisch geld geschiedde. „Of de reden hiervan gezocht moet wor den in het feit dat daar over 't geheel 't loon beter is, dan welof de strike zoo goed georganiseerd isdat er met de spinners is afgesproken„werk jullie door om met uw verdiensten ons te kunnen helpenwant het resultaat zal toch even goed voor u als voor ons zijn", dit weet men niet." „De directe oorzaak van de stiikezoo besluit de correspondent, is de betaling in Pruisisch geld; maar de indirecte oorzaak isdat er tusschen de Alme- losche fabrikanten en hun volk geen de minste zede lijke band bestaat. De fabrikanten hebben nooit iets voor hun volk gedaan, 'tzijn voor hen de machines, waar ze zooveel mogelijk van trachten te halen, maar nimmer zijn ze door hen beschouwd als redelijke wezens en geen wonder, dat de arbeiders dus ook geen de minste sympathie voor hun werkgevers gevoelen; en het laat zich wel voorzien, dat de gevolgen van zulk een verhouding niet anders dan noodlottig kunnen zijn. Geheel anders is 't op sommige andere fabriekenzooals b. v. bij de heeren C. T. Stork en c°. te Hengeloo, waar voor de fabriekskinderen een eigen school is opge richt door die heerenwaar het volk een eigen spaar kas heeftdie door de patroons beheerd wordtin 'tkort, waar een band is ontstaan tusschen werkgevers en werkliedendie aldaar een strike zoo goed als onmo gelijk maakt." Wij ontvangen het eerste nommer van eene nieuwe courant, welke om de veertien dagen te Amsterdam verschijnen zal, „de Amstelbode" getiteld en hoofd zakelijk gewijd is aan de belangen der stad Amsterdam. De redactie is toevertrouwd aan mr. A. D. de Vries. De richting van het nieuwe blad schijnt de conserva tieve te zijn. Schijnt zeggen wij met opzet, want men kan zichbij den overmaat van conciliatie en zoet sappigheid die tegenwoordig in de lucht hangt, licht vergissen. Men weet soms niet wat men aan de con servatieve bladen heeft, vleesch of viscli. Soms lijkt het alsóf zij zelf niet op de hoogte zijn van hunne eigen partij. Zoo vinden wij in bet nieuwe blad weder dé bewering dat „volgens de praatjes door de oppositie in omloop gebracht, Pruisen ons land'zou bedreigen wegens de liltramontaansche neigingen van het tegen woordigminis'tcriè." Ons 'dacht, indien ér sprake is van zoodanig praatjedat het dan in den laatsten tijd voornamelijk is opgewarmd door graaf van Ziiylen den getrouwen vriend van den 'heer Heemskerk. Ook méénden wij dat in den régel dé achterdocht en de beschuldigingen tegen Duitschland hier té lande steun voncfen hij "de conservatieve partij, doch dat die, naar ons inzien nuttelooze én nadeeligé, verdachtmakingen in den i-egel bestreden werden door de liberale pers. Tót lóón daarvoor wórden dan ook* onze groote liberale bladen reeds door de ultramóntanén beschuldigd „ver kocht te zijn aan Pruisen en bezoldigd te worden uit Bismarck's reptiliënfonds De Amstelbode ziet echter een geruststellend ver schijnsel in liet feit dat de keizer v.an Duitschland onzen eenigen katholieken minister, dien van buitenlandsche zaken, mét eene ridderorde begiftigd heeft! Wat daar van is' weet 'men reeds lang. De Staats courant van heden bevat juist de namen van andere deelgenooten in het geluk dat den minister ten deel gevallen is. Hun geluk' was echter meer verdiend (zoo dat woord ge bruikt mag worden) dan het zijnewant zij hadden althans aan liet aansluitingstraetaat van den spoovweg- Ihrhove medegewerkt,, terwijl de minister zijn Roodcn Adelaar aan het werk van zijn voorganger te danken had. Wij gelooven echter dat wanneer de goede gezind heid van onzen machtigen nabuur op geen vaster grond slagen rustte dan op de toekenning van ridderorden; welke in de diplomatie gewisseld worden als de visite kaartjes in het dagelijk'sehe leven, dat hét er dan voor ons land treurig zoudé uitzien. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan m'. H. A. van Dijk, hoofdcommies bij het ministerie van buitenland sche zakentot het aannemen van de versierselen dei- orde van den rooden adelaar, 35 klasse, hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Prui sen geschonken, en aan jonkheer G. J. G. Klerck, adviseur voor den aanleg van staatsspoorwegen, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 2e klasse der orde van de kroon van Pruisen met de ster en van eere-groot-commandeur der huisorde van Oldenburg, hem respectievelijk ge schonken door Z. M. den Duitschen keizerkoning van Pruisen, en Z. K. H. den Groothertog van Oldenburg. rechtbanken. Benoemd tot rechter in de arrondisse- ments-reehtbauk te Zierikzee mr. B. M. do Jonge van Ellemeet, kantonrechter te Sluis. pensioenen. Verleend aan den heer mr. C. Le Clercq, laatst secretaris-generaal van het ministerie van buiten landsche zaken, een pensioen van f3414 'sjaars. kantonrechters. Benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Lemmer F. IJarting, ontvanger der regi stratie en domeinen aldaar. Onderwijs. De Staats-courant bevat het koninklijk besluit rege lende de vroeger reeds door ons opgegeven voorwaarden der aanstelling van Hulponderwijzer essen in Ned. Indië. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen hebben zich bij gezegeld verzoekschrift te wenden tot den inspecteur van het lager onderwijs dr. M. P. Lindo te 's Gravenhage, onder overlegging van een bewijs van zedelijk gedrag, af te geven door het gemeente bestuur een bewijs dat de requestrante van een gezond lichaamsgestel isde geboorte- en onderwijs-akten der belanghebbende benevens eene verklaring van den provincialen inspecteur of den schoolopziener, ten bewijze dat de requestrante zich onderscheidt door geschiktheid voor het vak van onderwijs en door beschaafden omgang in het maatschappelijke leven.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1