BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Kunst-critiek. ntijriinjun. SmtMabmctóm. jaarwedde. Met het oog op het gebrek aan onder wijzerspersoneel, stelt hij voor de jaarwedden van hulponderwijzers, die de acte van hoofdonderwijzer bezittente bepalen op f 700. Burgemeester en wethouders zullen dit voorstel in overweging nemen en hierop het advies der plaatselijke schoolcommissie inwinnen. Een verzoekschrift van den havenmeester Ritmeester om verhooging zijner jaarwedde wordt gesteld in han den van burgemeester en wethouders. Een dito van A. van der Hucht om te worden be noemd tot beurtschipper in het veer tusschen Middel burg en Zierikzee in plaats van A. Pijpelingdie zijne bediening heeft nedergelegd, wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Tot lid der commissie voor het middelbaar onderwijs wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. H. C. Heyse. Met den benoemde was door de commissie aan bevolen de heer mr. J. P. N. Ermerins. Nadat nog tot eenige af- en overschrijving was be sloten, sluit de voorzitter de vergadering. De nationale vergadering van Frankrijk zal heden een aanvang maken met de behandeling van het wets ontwerp tot instelling van een senaat. De commissie van dertigen handhaaft het eenmaal met zooveel moeite door haar samengestelde wetsontwerp, zonder eenige wijziging in republikeinschen zin te hebben aangebracht, doch reeds is een groot aantal amendementen ingediend of worden nog andere verwacht. De verschillende stelsels waarover de discussie voornamelijk zal loopen zijn bekend. Volgens dat van de constitutioneele com missie, waarmede zich de rechterzijde en uiterste rechterzijde vereenigenzal de senaat bestaan uit 300 leden waarvan 150 zullen worden benoemd door den president der republiek uit aangewezen cate goriën; voorts zullen van rechtswege senatoren zijn: de maarschalken, admiraals en kardinalen, de presidenten van het hof van cassatie en der rekenkamer en 5 leden van de Academie, terwijl de dan nog resteerende zullen worden 'verkozen door speciale aangewezen kiezers. De drie groepen der linkerzijde hebben zich vereenigd met den grondslag van het voorstel-Dufauredat de sena toren zullen worden verkozen door het algemeen stem recht hun aantal zal in evenredigheid tot de bevolking der departementen worden bepaald, maar met vaststel ling van een maximum en minimum er zullen categoriën worden aangewezen van verkiesbare personen, waar onder ook de leden van de nationale vergaderingmaar er zullen geen senatoren van rechtswege zijn en ook geen die door den president der republiek worden benoemd. Het rechtercentrum eindelijk helt tot het voorstel der constitutioneele commissie over, evenwel met aanneming van een amendement van den heer Founder, volgens hetwelk de benoemde senatoren zullen worden aangewezen voor 1/3 door den president der republiek en voor 2/3 door de generale raden. Bij de verschillende gevoelens, die zelfs onder de meerderheid van 30 Januari heerschen, is het hoogst twijfelachtig of men terstond tot overeenstemming zal komenen de anti-republikeinen zullen alles doen om het vuur der verdeeldheid zooveel mogelijk te voeden door hun steun te verleenen aan die voorstellen welke zij in hun belang het meest wenschelijk achten, terwijl zij hopen de republiek bij de behandeling van dit wetsontwerp nog ten val te brengen. De republikeinen echter verwachten wel, dat door een of ander amen dement de linkerzijde en het rechtercentrum tot over eenstemming zullen komen. Alfonsus XII schijnt zich op zijn tocht in het noor den van Spanje voornamelijk bezig te houden met het bezoeken van kerken, eten en drinken. Ook te Pam- pelona bracht hij eerst een bezoek aan de kathedraal, alwaar een Te Deum werd gezongen en vervolgens nam hij deel aan een diner in het gebouw van het provin ciaal gouvernement. Na 24 uren in de stad te hebben vertoefd is hij Dinsdag naar Logrono vertrokken, al waar een allerliefst comedietje werd opgevoerd. Bij zijn bezoek aan Espartero nl. schonk de minister van oorlog, generaal Jovellar, namens het voorloopige gou vernement, aan den koning „voor diens gedrag in den oorlog" de insignes van het grootkruis der orde van den Heiligen Ferdinand. Alfonsus echter weigerde die aan te nemenomdat hij zich zoodanige onderschei ding nog niet had waardig gemaakt; hij wilde die eerst verdienen. Hierop deed Espartero, die groot meester vr.n genoemde orde is, zijn eigen ordeband af en bood dien den koning aan met de woorden: „ik verzoek u dezen band dien ik in al mijn veldtochten heb gedragen, wel te willen aannemen". Nu weigerde de koning niet langer maar tooide zich met het insigne Evenals te Logrono is Alfonsus ook te Miranda, te Burgos en op alle stations die hij passeerde met enthousiasme ontvangen; bij Haro liep hij gevaar ken nis te maken met een Carlistischen kogel, want de Carlisten schoten op den trein, doch zonder iemand te treffen. Zaterdag wordt hij weder te Madrid verwacht. Het mislukken der poging om de Carlisten uit Estella te vrdrijven en de nederlaag door de Alfonsisten in de nabijheid van die stad te Lacar en Lorca geleden, wordt thans aan generaal Laserna geweten, die reeds zijn ontslag heeft aangeboden. Of hij door Moriones of door Jovellar als opperbevelhebber van het noorder- leger zal worden vervangen is nog niet zekerdaar velen Moriones te liberaal vinden om hem een zoo gewichtig kommandement op te dragen. De strijd schijnt intusschen op een ander punt weder te zijn hervat, want uit Bourg Madame Werd gisteren getele grafeerd dat men eene kanonade hoorde in de richting van Ripolls, alwaar de CaTlistische troepen onder Sa- balls, Tristany en Miret waren geconcentreerd. Een belangrijke discussie is in den Pruisischen landdag geopend, over het wetsontwerp tot invoe ring van een nieuwe provinciale organisatie in de pro vinciën PruisenPommeren, Silezië en Saksen, in ver band met een wetsontwerp tot regeling van de admi nistratieve rechtsspraak. Aanvankelijk moet de minis ter van binnenlandsche zakengraaf Eulenburg, voor nemens zijn geweest dit wetsontwerp ook uit te strek ken tot Rijnland en Westfa'len doch later moet vrees voor ultramontaanschen invloed hem daarvan hebben doen terugkomen. Daar beide provinciën echter reeds geruimen tijd vurig verlangen van den lastdie hun in het tijdvak der reactie in de landraadkamers is Opgelegdte worden ontslagen is hiertoe door de Fortschrittspartij eene poging aangewend. Namens haar heeft dr. Virchow een amendement voorgesteld, om de reorganisatie der gemeenten, kreitsen en provinciën ook tot Rijnland en Westfalen uit te strekken en dus geen kunstmatige scheiding te bewerken tusschen de beide helften der monarchie. Een aantal sprekers was zoowel vóór als tegen het regeeringsvoorstel ingeschre ven waarover de beraadslagingen nog wel eenige dagen zullen duren, hoewel reeds bij den landdag tot spoed wordt aangedrongendaar nog veel op afdoening wacht en zelfs wetsontwerpen, die nog niet eens zijn ingediend( aanhangig behoorden te worden gemaakt. De quaestie der troonsopvolging in China is geregeld. Het machtigste rijk van Azië bezit thans een driejarig souverein in prins Tsaetinzoon van prins Chung, oom van den overleden keizer. De verwachting dat prins Kung als minister president zou Optreden is niet ver vuld daar als zoodanig is benoemd <de gouverneur der provincie Tschi-li tengevolge van qen conflict tusschen de moeder van den overleden keizer en prins Kung, dien men echter op den duur niet zal kunnen missen, daar zijn aanhang te groot èu zijn invloed te overwe gend is. De jeugdige keizerin-weduwe heèft door vergiftiging een einde aau haar leven gemaakt uit droefheid over het verlies van haar gemaal. Haaf voornemen om zich op die wijze van het leven te berooven was bekend, doch men heeft niet de minste póging aangewend om het te verhinderen; de eigenaardige gewoonten en ge bruiken van het Chineesche hof schijnen een zoodanige daad volkomen goed te keuren. Brussel 7 Februari. Sedert twee dagen is in de Cercle artistique et litte raire alhier de tentoonstelling geopend der schilderijen van den jeugdigen Ferdinand Kerkhovedie in den ouderdom van 11 jaren te Brugge is overleden. Ja wel, gij hebt goed gelezen in den ouderdom van elf jaren! Dit neemt echter niet weg dat deze Pico di Mirandola onder de landschapschilders een aantal schilderijtjes heeft vervaardigd waarvan vele den naam van eenig groot liedendaagsch kunstenaar zouden kunnen dragen zonder hem tot oneer te strekken. Al wat de meest gekuischte geoefendheid van hand en palet vermogen, zoowel ten aanzien van gemakke lijkheid van uitvoering als om het publiek te bekoren, heeft dit vroegrijpe kind zich reeds sedert zijn zesde jaar eigen gemaakt. Men staat verbaasd over zooveel kunstvaardigheid zóo zelfsdat zij u ten laatste begint te ergeren. In het begin blijft dit gevoel achterwege omdat deze gezichten en landschappen alle de ken merken van de meesterhand dragen. De tint is over het algemeen prachtig en varieert tot in het on eindige. Dit kind schilderde met de stoutmoedigheid aan zijn leeftijd eigen. Al spelende tast hij de grootste moeilijkheden aan en overwint haar. Beurtelings schil dert hij met de hand van een Decamps, een Troyon een Rousseauhij varieert op de wijze van een Ruysdael, en verbaast u door de zachte en liefelijke toon van een Corot. Lente en herfstlachende dorpen en woeste natuurtafereelenstraten van steden en gezichten aan het strand der zeewatervallenstormachtige zeeën en effen waterspiegels, alle mogelijke indrukken en gewaarwordingen zijn teruggegeven en dikwijls als 't ware neergeworpen op die doekjes, die slechts twintig bij dertig centimeters groot zijn. 't Is om er wanhopig van te wordenziedaar de kreet die op de tentoonstel ling aan den mond van bijna alle kunstenaars ontsnapte. „Ik heb zeide een hunner mijn leven doorge bracht met het palet op den arm en het penseel in de handen dat kind heeft spelende gedaanwat mij bijna onmogelijk zou wezen. Zie eens hoe bewonderenswaardig licht die ternauwernood zichtbare boomen, die door den wind worden heen en weêr bewogen, op den nevelachtigen achtergrond zijn neergeworpen! Is de grijze en fijne tint van die duinen niet volkomen waar? En die stormachtige lucht, met die grijze en wilde wolken gelijkt zij niet het werk van een meester? Het is in derdaad om u op een storm belust te maken!" „Gij hebt tot zekere hoogte gelijkviel ik hem in de rede, maar laat ons niet te ver gaan. Dat zelfde roep ik toe aan allen die, door hetgeen zij hier te zien krijgengeneigd zouden worden om den moed op te geven. Ik begrijp wat n kwelt. Indien kunstvaardig heid en geoefendheid in den strikten zin van het woord de ware attributen van de knnst zijn, dan zullen dit' wonderkind en deze tentoonstelling u kunnen veront rusten en ontmoedigen. Maar dit is niet het geval. Gij staat voor een van die wonderlijke spelingen der natuur, waaraan deze zich dikwijls overgeeft, opdat men de wetten die haar beheerschen niet te gemakkelijk zal ontcijferen. „Ferdinand Kerkhove is geboren met een buitenge wonen aanleg om na te bootsen en daarenboven was hij een uitstekend colorist. Zou zich op den duur uit dit kind, dat voor den tijd rijp was, ooit een artistieke persoonlijkheid hebben ontwikkeld? Ik zou hierop niet toestemmend durven antwoorden. „Het natuurlijk gezond verstanddat dikwijls beter over de zaken oordeelt dan de geleerdenheeft reeds sedert onheuchelijke tijden zulke wonderkinderen spreekwoordelijk als karikaturen aangeduid: dat kind heeft te veel geesthet kan niet leven. „De jonge Kerkhove, die ook zoo vroegtijdig ontwik kelde, moest eveneens jong sterven, daar de krachten hem begaven en hij wegkwijnde. „Deze hoofdeigenschap der nabootsing in de schilder kunst, welke alle anderen vere overtreft en te boven gaatweegt bij lange niet op tegen andere eigenschap pen van den ontwikkelden leeftijd. Hijwien het aan harmonie en evenwicht ontbreekt, wordt verward en mis lukt zeker. Tusschen dit kind en een krankzinnige ligt slechts eene schrede. Gij hebt zijn werk met recht bewonderden toch blijft het een misgeboorte. Voor aanvangende kunstenaarsvooral voor de nieuwere school bevat deze tentoonstelling evenwel harde en bittere lessendie zij wel mogen ter harte nemen. „Uit de studie van deze schetsen kunnen zij leeren hoe groot de dwaling is van hendie zich met den schijn van natuurlijkheid vergenoegen, met het effect door eenige stoutmoedige en gelukkige streken te weegge- bracht, met de juistheid van den eersten indruk en de kunstvaardigheid van de hand. Dit zijn echter slechts hoe danigheden van den tweeden rangdie men door oefening verkrijgt of er mede geboren wordt, zooals dit wonderkind, dattoen het ternauwernood begon te ontwikkeleneen geoefende hand bezat. Ik schat die kostbare eigenschap pen niet gering, maar laat ons voor overdrijving on3 wachten. „Zij zijn slechts middelenmaar geen doel. Zoowel in het landschap als in alle andere takken der schil derkunst moet de kunstenaar zich een ander doel stellen. Hij moet doordringen in de natuur; hij moet haar begrijpen, verstaan, hartstochtelijk beminnen, haar zelfs geheel kunnen verklaren, en eerst na deze machtvolle studie, na veelvuldigen arbeid kan de schil der aan anderen doen gevoelen wat zijn oogzijn hoofd, zijn ziel vervulde in de oogenblikken van stille bewon dering." Door den gezagvoerder R. J. Harmsvan het stoom schip Trompvan Batavia te Ylissingen binnenis gepraaid den le* Februari jl. op 37° 20' NB. en 9° 3' WL. de Nederlandsche schooner „Vertrouwen", koer sende om de Noord; den 3™ dito op 43° 3' NB. en 9" 27' WL. het Engelsche jacht Sylph koersende om de Zuid, en den 7en dito in de Hoofden een Duitsche barkvertoonende de signaal-letters M. C. W. T. koer sende om de West. Graanmarkten enz. Oostburg 10 Februari. De aanvoer van granen was heden minder ruim dan de laatst verloopen weken, terwijl de vraag zeer beperkt was en alleen de beste qualiteiten van de verschillende artikelen in aanmer king kwamen tegen verlaagde prijzen. Eenige mon sters zijn verkocht als volgt: tarwe 8,50, f 8.25,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3