Advertentiën. Eeü nieuwe crisis in Hongarije. f f f f f 10031 door Tisza liet verblindensedert heeft zij eene bijeen komst gehoudenwaarin de minister-president heeft medegedeeld, dat het ministerie, rekening houdende met den toestandhaar ontslag zal aanbieden als de algemeene beraadslagingen over het budget zullen zijn afgeloopen. Hij zal den keizer een rapport over den staat van zaken zenden. De vergadering heeft daarop besloten de begrooting aan te, nemen als grondslag voor de discussie over de speciale voorstellen en nota te nemen van de verklaring van den minister. In-de Maandag gehouden zitting van de kamer sprak de minister-president een uitvoerige rede uitwaarin hij verklaardedat vermeerdering van belastingen het eenige middel was, om het evenwicht in het budget te her stellen, terwijl het onmogelijk was om op de uitgaven voor het gemeenschappelijke rijksleger belangrijke be zuinigingen in te voeren. Het schijnt, dat aan deze rede een gunstige ontvangst is tc art gevallen, zoodat nog best mogelijk is, dat de poging van Tisza om aan het roer te komen mislukt. De groote quaestie der organisatie van de regeering in Frankrijk heeft wel eenigszins de aandacht afgeleid van den verkiezingsstrijd in de departementen Seine et Oise en Cötes du Nora. Toch was hij van groot ge wicht vooral in een zoo beslissend oogenblik, en het resultaat werd dan ook met spanning verbeid. Het is voldoende bekend om te kunnen beoordeelen aan welke zijde/de overwinning zal wezen, en al terstond verdient hét opmerking dat de Bonapartisten in beide departe menten geslagen zijn. Merkwaardig is dit feit onder het bestuur van het tegenwoordige ministerie en op het /oogenblikdat de versterking van iedere partij van het hoogste gewicht is. In Seine et Oise is de republikeinsche candidaat Valentin met groote meerderheid van stemmen gekozen gisteren was bekenddat hij 55,000 stemmen had tegen 41,000die op den Bonapartistischen candidaatde hertog van Paduawaren uitgebrachtterwijl de heel de Kératry slechts 4000 stemmen verkreeg. In Cötes du Nord was de verhouding gisteren aldusde legiti mist Kerjcgu 33,300 stemmen, de republikein Foucher de Careil 35,700 en de Bonapartist de Feltre 31,200; tusschen beide eerstgenoemden zal dus eene herstem ming moeten plaats hebbenwaarvan de uitslag nog onmogelijk met cenige zekerheid kan worden voorspeld, omdat de stemmen van beide candidaten zoo weinig uit elkander loopen. De Weensche Prcsse van Zaterdag jl. leverde een uitvoerige beschouwing over de houding der buitenland- sche mogendheden tot de aanstaande conferentie te St. Petersburg, waarvan zij geen gunstige verwachtin gen koestert. De deelneming van Frankrijk beschouwt zij slechts als eene founaliteitterwijl zij vreestdat het voorbeeld van Engeland door vele kleine staten als België, Nederland en Zwitserland zal worden ge volgd die zich met de argumenten van lord Derby zullen vereenigen, terwijl in Italië de publieke opinie niet gunstig voor de conferentie gestemd zou zijn. Een telegram uit Berlijn aan de Pal Mall Gazette, meldt dat Nederland België, Denemarken, Zwitserland en Zwe den voorloopig reeds hebben geweigerd aan de confe rentie deel te nemendoch de toezending van een defi nitief antwoord hebben verdaagd. Hoewel overtuigd, dat de conferentie geen praktisch nut kan opleveren, begrijpen wij echter niet, waarom landen die steeds in de beste verstandhouding tot Rusland hebben gestaan en ook aan de Brusselsche conferentie hebben deelgeno men zich thans terugtrekken. Engeland blijft zich zeiven volkomen gelijk en had slechts beleefdheidshalve vertegenwoordigers naar Brussel gezonden, doch zij, die zich thans terugtrekken, na aan de eerste confe rentie tc hebben deelgenomen, wekken wellicht de ge voeligheid van de Russische regeering opdie zoozeer met de conferentie is ingenomen cn alle pogingen aan wend om haar te doen slagen. Bij gelegenheid der discussiën over het adres van antwoord op de Engelsclie troonrede heeft Di'sraëli de regcering gisteren op verschillende punten verdedigd. Hij ontkende, dat het leger in een slechten staat was, handhaafde de verzekeringdat de betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden gunstig zijn, sprak de hoop uit, dat de vrede in Europa bewaard zal blij ven, en gaf opnieuw de verzekeringdat de regeering van Engeland daartoe alle mogelijke pogingen zal aan wenden. Het adres werd vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Nadat Oostenrijk en België wettelijke maatregelen hadden vastgesteld om zooveel mogelijk het gevaar te voorkomen, waarmede de overplanting van den aard appelkever uit Amerika de aardappelcultuur in Europa bedreigt, heeft ook in het Engelsclie lagerhuis de heer Beach gevraagd of het voorbeeld van genoemde landen niet moest worden gevolgd De onder-secretaris van staat, de heer Herbert, verklaarde dat hij een onderzoek had doen instellen, doch hij gelooft niet dat het gevaar zoo groot is, omdat genoemd insect reeds meer dan honderd jaren in Amerika bekend is. Omtrent de krijgsbewegingen in Spanje zijn de laatste berichten zeer tegenstrijdig. Zondag was de koning te Painpelona, alwaar hij den nacht "had doorgebracht, doch hij zou weer naar Logrono terugkeeren en Zater dag a. naar Madrid vertrekken. Generaal Lovellar, zou in hoedanigheid van minister van oorlog, het opperbevel over het leger in het noorden voeren. Een telegram uit Bayonnc meldde gisteren, dat Estella door het leger van Alfonsus was ingenomen en dat don Carlos tot Vergara was geretourneerddoch vol gens een tweede telegram hadden juist de Carlisten het verloren terrein bij Guipuzcoa hernomen en de Alfonsisten van de hoogte van Andoain verdrevenzoo dat zij Zarauz en Guetariadie zij reeds hadden bezet, weder moesten prijs geven. Latere berichten zullen dus moeten ophelderen aan welke partij de zege is geweest- Reeds eenige dagen werden in den Hongaarschen rijksdag de algemeene beraadslagingen gevoerd over de begrooting voor 1875, waarbij tevens de financieele wetsvoorstellen van den minister Ghyczy in behande ling zouden komen, daar zij met de begrooting een geheel vormden. De verhouding der partijen was van dien aarddat de aanneming van het budget en van de genoemde voorstellen wel niet zeker was, maar men toch hoop koesterde, dat zij met behulp der Deak-partij zou worden verkregen. De linkerzijde echter wilde het budget niet aannemen als basis voor de speciale finan cieele voorstellen. Dit was reeds bij den aanvang van het debat bekend, doch allengs werd de toestand meer ingewikkeld, daar de verschillende leiders van fractiën zeer uiteenloopende beginselen en regeeringsprogramma's verdedigden. Zoo werden zoowel door den oud con servatief Senyeydie heftige oppositie tegen het rninis- terio-Bitto voert, en door graaf Lonyay geheel uiteen loopende stelsels ontwikkeld. De groote kracht van het ministerie schuilde dus in de Deak-partij, doeli de verdeeldheid die onder de verschillende politieke richtingen heerschte schijnt aan Koloman Tisza, het hoofd van het linkercentrum, een geschikte aanleiding te hebben gegeven, om zijn eer zucht voldoening te verschaffen, het ministerie ten val te brengen en zich eene portefeuille te bemachtigen. De wijze echter waarop hij zijn doel heeft bereikt is even karakteristiek als zij pleit voor zijne handigheid. In eene in den aanvang van het jaar door hem gehou den rede had hij een zeer scherp geformuleerd prö- gramma gegevendat algemeen sensatie verwekte en de positie van het ministerie eer versterkte dan bena deelde, doch wat heeft hij nu gedaan? Toen hij Woensdag jl. het woord zou voeren heerschte algemeene spanning; het ministerie was voltallig aan wezig; de tribunes waren dicht bezet. In plaats van de heftige taal die hij een maand geleden had gevoerd sprak hij thans kalm en gematigddoch zijne inleiding deed onderstellen, dat hij het zelfstandige standpunt door hem ingenomen zou blijven handhaven en dat er voor geen der andere fractiën uitzicht zou bestaan op den steun van hem en zijne partij. Weldra echter ver anderde hij van toon, en diepe stilte en aandacht heerschte in het geheele huis to.en hij met een voorstel tot eene partij-coalitie voor den dag kwam. De drin gende en toch zoo hoogst welwillende vorm, waarin hij zijn voorstel uitsprakde kalme en waardige taal die hij voerde, waren blijkbaar bestemd om den onguusti- gen indruk uit te wisschen, die zijn nieuwjaarsrede had gemaakt. Hij betoogdedat de natie naar politieke eenstemmigheid verlangdedat zij den strijd over mee ningen moede wasdat men het eens moest worden over de te volgen gedragslijn. Dat gedeelte van zijn be toog ondervond algemeenen bijval en zelfs op de minis- tersbank werden teekenen van instemming gegeven. Hij zocht zooveel mogelijk de punten van overeenstem ming in de stelsels door politieke tegenstanders ontwik keld in het licht te stellengrondde daarop de moge lijkheid om tot overeenstemming te geraken en besloot met een warme oproeping om een partij-coalitie te vor men, waardoor men tot een bepaald stelsel en een be teren staat van zaken zou kunnen geraken. De verrassing door deze rede teweeggebracht was algemeen en de levendige toejuichingen die van alle zijden den redenaar te beurt vielen bewezen voldoende dat zijn voorstel in vruchtbaren bodem was gevallen. Leden van de meest uiteenloopende richting snelden naar hem toe om hem geluk te wenschenSenyey van de conservatieve oppositie, Somssich, een der invloed rijkste leden der Deakpartijen hoofden van andere fractiën. Algemeen is daarom de overtuiging geves tigd dat Tisza heeft gezegevierd en dat het ministerie- Bitto gevallen is. Zie hier toch den woordelijken inhoud van de motie door Koloman Tisza en 14 van zijn aan hangers voorgesteld „In aanmerking nemende, dat de regeering zelve erkent, dat zonder gevaar voor den publieken dienst en het bestuur van den staat nog grooter posten van het budget kunnen worden geschrapten hierdoor feite lijk wordt bewezen, dat zij haar hoogste plicht, het doel waarvoor zij is opgetredennl. om in de huis houding van den staat spaarzaamheid in te voeren, niet vervult; in aanmerking nemendedat slechts eene r e g e e r i n g, die haar doel wil bereikenin staat is om met de be sparingen tot de grenzen der mogelijkheid te gaan, omdat slechts haar de gegevens daartoe volkomen ter beschikking staanen dit met een op onjuiste grond slagen door de regeering opgemaakte begrooting, noch door eene commissie noch door de kamer op voldoende wijze kan geschieden; in aanmerking nemende, dat men van eene regeering die het budget zoodanig heeft ontworpen niet eens kan hopendat zij bij de uitvoering daarvan voor zoover de wetten haar vrijheid laten de spaarzaamheid zal in acht nemennoch ook dat zij de begrooting voor het volgende jaar op beter grondslagen zal ontwerpen en de noodzakelijke hoogst gewichtige maatregelen tot regeling van de huishouding van den staat zal nemen; in aanmerking nemende dat het onrechtvaardig zou zijn om op grond van zulk een budget, dat niet in overeenstemming is met den financieelen toestand van het landde lasten van de burgers te verhoogen utel ik voor, dat de kamer dit budget, overeen komstig het voorstel der financieele commissieniet tot grondslag zal nemen voor de beraadslaging over de speciale voorstellen." Naar aanleiding van hetgeen Tisza over partij-coalitie heeft gesproken was het aanvankelijk hoogst waar schijnlijk dat de partijen in den val zouden loopen, dat deze motie zou worden aangenomenen dan zou een ministerie uit de gecoaliseerde fractiën moeten optreden, natuurlijk met Tisza aan het hoofd. Men sprak dan ook reeds van een kabinet Senycy-Tisza-Lonyak. Dit zou dan het einde wezen van het ministerie-Bitto en van de voorstellen van den heer Ghyczy, waarvan zooveel goede verwachtingen zijn gekoesterd. intijdinptt. Het stoomschip Scholtengezagvoerder Hussisna ter reede van Vlissingen eene lading steenkolen over genomen te hebben, heden avond naar zee gestoomd. België. Frankrijk, Rusland. 21 pet. 62 3 r, 741 4 77 9614 41 n 134| 77 109 3 3 r> e<S»l> CS GO 21 pet. 3 7) 5 77 7 -r 5 77 1011 5 Y> 5 77 89 5 77 101 5 77 97 5 77 96| 5 313 5 77 314 41 pet. 941 4 77 78 4 Y) 821 6 77 53| fivarnmarktcj enz. Goes 9 Februari. Redelijken aanvoer van alle arti kelen prijzen bleven in een doen. Rotterdam, 9 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd 1073runderen 130 vette, 84 nuchtere kal veren 51 schapen322 varkens en 49 biggen. Run deren le qual. 85, 2e qual. 62; kalveren ie qual. 110, 2 qual. 90; schapen 75 cent. Vlissingen, 9 Februari. Boter 1.30 a 1.35 per kilogram. Prgzen van Ëffecten. Amsterdam, 9 Februari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5° serie Oblig. Hope C°. 1855 6e serie, dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leeningl860. Inscript.Stieglitz C°.2e a 4 L. Obligatiën 1867—-69 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau Bromberg dito dito Weenen Oostenrijk. Oblig. metal.in zilverJan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. dito 1868 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St.Paul Pac. Spw.le sec. Brazilië. Oblig. 1863 dito 1865 5 255 41 pet. 871 4" 300 5 n 144 3 Y) 132 5 pet. 100 5 242 5 pet. 5 77 4 77 811 4 5 77 150 5 pet. 661 5 77 651 5 7) 611 5 77 631 3 5 77 588 77 1471 6 pet. 5 77 5 77 3 951 3 pet. 23^ 3 77 18T% 3 7? 471 5 77 411 6 134 7 pet. 791 7 77 741 5 77 6 77 96-[V 6 77 99A. 6 77 6 77 814 7 77 501 7 77 7 77 73| 7 77 731 6 77 78| 7 77 261 41 77 5 77 964 Prijzen van coupons. Amsterdam 9 Februari. Metall. f 21.821 dito zilver f 23.15; Div. Eng. per f 11.55; Eng. Portugal per f 11.671; Amerikaansche dollars (in goud) 2.361. Amsterdam, 8 Februari. Metall. 21.871dito zilver 23.15Div. Eng. per f 11.55Éng. R ussen per 11.55; Eng. Portugal per f 11.671Frans ƒ46.30; Belg. f 46.40; Pruis 56.90; Hamb. Russen 311; Russen in Z. R. 32; Poolsehe per tl. Ameri kaansche dollars f 2.361papier 2.08. Bevallen van een welgeschapen doch dooden Zoon CATARINA POLM, geliefde echtgenoote van J. KASTELIJN. Amsterdam, 6 Februari 1875.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3