BUITENLAND. Algemeen Overzicht. het stichten van een stoomgemaal, dat een voldoend - vermogen bezit om het water op eene zoodanige be stendige hoogte te houden, als voor het polderbelang noodig of meest nuttig wordt geoordeeld, een stoom gemaal dat het water, hetwelk valt gedurende eene maand, na aftrek der verdamping, ook in eene maand kan wegmalen. „De laagste gronden, welke slechts even boven het zomerpeil liggen t en zoo zijn er nog aanzienlijke oppervlakten zullen dan vruchtgevend worden. Landen, die thans niet kunnen worden drooggelegdzullen daarvoor de vereischte geschiktheid verkrijgen. De natuur zal niet ondankbaar zijn en een voedend gras tapijt weven op plaatsenwaar nu geen voetstap gezet kan worden. Alle wegen zullen boven water blijven en de landerijen, zelfs des winters, met voer- of werk tuigen kunnen bereden worden. Een tot heden in Schouwen ongekende toestand van vrijheid en veilig heid in de uitoefening van het landbouwbedrijf, gepaard met hoogere opbrengstenzal de vrucht zijn. „Om zulk een toestand in het leven te roepen, zit men noodwendig eerst neêr om de kosten te berekenen en de plaats der oprichting te bespreken. „Beide, en nog veel meer, zijn bekend. „De te bemalen oppervlakte bedraagt elfduizend bun ders. Een stoomwerktuig van honderd paardekrachten is in staat het polderwater in Schouwenzelfs onder zeer ongunstige omstandigheden, op eene onschadelijke en voor den landbouw meest gewenschte hoogte te houden. De bouwplaats en een boezem ter grootte van honderd bunders zijn reeds het eigendom van het waterschap. De oprichtingskosten worden berekend op f 155,000; die van exploitatie, daaronder begrepen de rente van het op te nemen kapitaal, op f 14,250 'sjaars. „Aanvankelijk zou, tot dekking der jaarlijksche uit gaven, van de 8100 bunders, die thans in het dijkge- geschot zijn aangeslagenslechts eene bijdrage gevorderd worden van f 1.75j per bunder, met het vooruitzicht van een niet onbeduidende vermindering in eene niet al te ver verwijderde toekomst. Hierbij is buiten be rekening gelaten een kapitaal van nagenoeg f 18,000, verkregen door den verkoop van eenige eigendommen, dat behoudens goedkeuring' van gedeputeerde staten, bestemd is tot gedeeltelijke bestrijding- der oprichtings kosten. „Daarentegen bestaan de voor het algemeen belang te verkrijgen resultaten in: 1° Eene verhoogde opbrengst van het grootste ge deelte van den polderdoor verversching van den grond en de duurzame verlaging van waterstand; 2° Volkomen vrijheid en veiligheid om geheel Schou wen, overeenkomstig de eischen van den eigenaar of pachter, ten zijnen meeste voordeele te bebouwen; 3° Uitbreiding van het stelsel van drooglegging voor zooveel dit het belang van den landbouw ineêbrengt; 4° Vermijding der lage waterstanden in den zomer, en voorkoming van het daaruit ontstaande ongerief en nadeel 5° Verbetering van alle laag liggende kleiwegen, waardoor mede in eene groote behoeftebetere gemeen schap, zal tegemoet gekomen worden; 6° Mindere kosten van onderhoud der bedelving van slooten, en 7° Verbetering van den gezondheidstoestandals een gevolg der voortdurende droogligging en besproeiing- van vele lage grondenslikken en moerassendie nu bij afwisseling ondervloeien en droogvallendoch niet kunnen begroeien. „Zeker verbeidt elk landbouwer of grondeigenaar, met ongeduldig verlangen, het oogenblik dat hij geroe pen zal worden te stemmen voor de verkrijging der voorgespiegelde toekomst, door de verwezenlijking van het ontworpen plan. „De bijzonderheden van dezen brief zijn ontleend aan eene brochure, getiteld: „Eenigebeschouwingen omtrent een stoombemaling' tot ontlasting van het polderwater van het waterschap Schouwen, door P. Labrijn Dz., waterbouwkundig ambtenaar van dat waterschap." „Het onvermoeid bestuur van Schouwen heeft dit degelijk en zaakrijk betoog bij den boekhandelaar van Dishoeck alhier, voor 15 cent, verkrijgbaar gesteld. „Ofschoon ikeven als velengeen ingeland van Schouwen ben, stel ik er echter, gelijk het elk recht geaard Zierikzeeënaar betaamteen levendig belang in. „Scheepvaart en industrie zijn hier van luttel betee- kenis. Laten we dus al onze krachten wijden aan de verbetering van den grondaan de ontwikkeling van den landbouw; dwingen we eiken voet eigendom om vrucht te geven. Met recht vertrouw ik dan ook dat elk eigenaarieder belangstellende in Schouwen zich zal haasten met het belangrijk pleidooi van den heer Labrijn kennis te makenen na eene aandachtige lezing het is geen lichte lectuur met den schrijver zal instemmen, als hij op bl. 33 zegt: „Het welbegrepen belang van Schouwen vordert dringend en gebiedend de oprichting van een stoomgemaal." Benoemingen en beslatten. museum van schilderijen. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan J. W. Kaiser als lid van den raad van bestuur over 's rijks museum van schilderijen te Amster dam, en hij benoemd tot directeur van dat museum, met vergunning deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van hoogleeraar aan de rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te 'sHertogenbosch mr. W. D. Bosch Hz., thans rechter in de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch. Onderwijs. Tengevolge der' benoeming van den heer P. Kesteloo tot hulponderwijzer te Vlaardingen, komt aan de openbare school voor minvermogenden te Zierikzee eene tweede hulponderwijzersplaats vacant. Kunstnleuws. De Nederlandsche Spectator bericht met zekerheid dat de heer Douwes Dekker (Multatuli) op een beleefd schrijven van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels heeft geantwoord dat hij voornemens is de repetitiën van zijn drama „de Vorstenschool" te komen bij wonen. Naar men verneemt zal mevrouw Kleine-Gart- man in de volgende week voor het eerst weder op treden als Maria Stuart. Men verwacht bij dezo gelegenheid eene schitterende ovatie aan de gevierde kunstenares. Koloniën. Volgens de tot 31 December jl. loopende Indische maUberichten was de gezondheidstoestand in Atchin, blijkens een telegram van den kolonel Pel van den 25en December, in zooverre iets gunstiger dat de koort sen en dyssenterieën een minder kwaadaardig karakter vertoonden. Zr. M". stoomschip Watergeus was van eene reis naar de staatjes op de Westkust teruggekeerd en had hun een ultimatum gesteld. Het eskader zou spoedig daarheen vertrekken. De vijand maakte zich gereed tot de uiterste verdediging van Longbattah, dat blijkens de latere telegrafische berichten thans reeds veroverd is. De moord van den heer mr. F. W. A. Pietermaat te Samarang (mede hier te lande reeds bekend en in ons blad besproken) is geschied door een zijner be dienden, die van zijn meester eene berisping wegens het niet behoorlijk schoonmaken der lampen ontvangen had en daarbij door den heer P. tegen den muur ge duwd was. Dat bij het wraakzuchtig en oploopend karakter der inlanders het toedienen van zulke hand tastelijke berispingen steeds gevaarlijk is, was reeds, zoolang Nederland in het bezit van koloniën is, bekend. De moordenaar was in handen der justitie. Voor de nagelaten betrekkingen van wijlen den assis tent-resident van Amstel was bijeengebracht een kapitaal van ruim 40,000, waaronder eene som van 5000 uit de boete, welke door de regeering aan de bevolking van Lai's is opgelegd, tot straf voor het niet tijdig uit leveren der moordenaars van de heeren van Amstel eu Castens, benevens 1125 aan giften van de koninklijke familie. Gemengde berichte». Heden morgen heeft een alhier wonende sleeper, S. genaamd, weduwnaar en circa 53 jaren oud, zich door ophanging van het leven beroofd. In de laatste veertien dagen werden bij ver schillende ingezetenen alhier des avonds kleedingstukken enz. ontvreemd zonder dat het tot dusver gelukken mocht den dader te ontdekken. Gisteren morgen is echter eene vrouw in hechtenis genomen, die verdacht werd en naar wij vernemen ook bekend heeftdat zij er haar werk van maakte om des avonds rond te loopen en openstaande huizen en winkels binnen te sluipenom hier en daar weg te nemen wat van hare gading was. Behalve deze vrouw die voor dergelijke feiten reeds herhaaldelijk veroordeeld is, worden nog twee vrouwelijke personen, die voor de justitie ook geen vreemdelingen zijnvan medeplichtigheid verdacht. De gestolen voorwerpen werden in den regel aan par ticulieren verkocht. Donderdag avond 11. hield de heer Vorsterman van Oijen uit Aardenburg eene voordracht te Sluis over de behandeling van perzikboomengevolgd door eene volksvoordracht. De belangstelling van het publiek wasbij de behandeling der zeer uiteenloopende onder werpen door den gunstig bekenden spreker, algemeen en onverflauwd. Volgens de „Nederlandsche Spectator" is door den dood. van den heer Potgieter de uitgave der ge schriften van Bakhuizen van den Brinkin verband gebracht tot zijn levenaan welke de overledene werkzaam was, onafgewerkt blijven liggen. Potgieter had zich daarbij niet bepaald tot de taak van uitgever, maar al zijn eigene kennis van de letterkundige ge schiedenis onzer eeuw in het boek nedergelegd. Zoover als het door hem voltooid is zal het mede een monument blijven tot zijne eer. Zaterdag morgen is in de Maasnabij Maassluis, een schipper van eene Westlandsche schuit over boord, geslagen en verdronken. Hij laat eene weduwe met drie kinderen na. Een ontvanger die op reis was naar Maastricht om daar zijne maandelijksche storting te volbrengen, is onderweg aangerand en van 2000 beroofd van de /5000, die hij bij zich had. Men vond hem bewuste loos op den weg liggen. De bestolene heeft het geld uit eigen middelen weder aangevuld. Men heeft de daders nog niet kunnen vinden. In Januari jl. hebben in de Boheemsche stad Pil- seir zes personen zich van het leven beroofd. Als eene poging om het aantal zelfmoorden te verminderen heeft het stedelijk bestuur openlijk bij trommelslag in de straten doen bekend maken dat zelfmoordenaars voortaan niet meer op de openbare begraafplaats zullen worden begraven maar dat zulke zondaars voortaan als honden zullen worden behandeld. Den 27cn Januari jl., werd in de kathedraal te Livorno een plechtige hoogmis gevierd ter gedachtenis van de in het vorige jaar plaats gehad hebbende aard beving. Juist toen het koor het Salve Itegina aanhief sprong in de nabijheid van het altaar een Orsini-bom, die gelukkigerwijs slechts éen persoon, een jong geeste lijke, kwetste en geringe schade veroorzaakte. Natuur lijk volgde een geweldige agitatie, doch de bisschop vervolgde weldra de feestelijkheid. Verkooplngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het ministerie van bin- nenlandsche zaken op den 17en Februari a. zal worden aanbesteed het leveren en aanbrengen van duinwater leidingen in de landsgebouwen te 's Gravenhage. Burgemeester en wethouders hebben heden namid dag op het raadhuis alhier in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed 1° De levering van 20,000 stuks eerste soort Waal klinkers. Hiervoor is ingeschreven door de heeren L. J. van Pagé alhier voor f 16.90 per 1000; A, Monje, te Breslcens, voor f 16,74 per 1000; Gebr8. Boude- wijnse alhier voor f 16.30; C. L. van Sorge alhier voor f 15.70 en J. Holm alhier voor f 15.45 per 1000 stuks. Aan laatstgenoemden is de levering gegund. 2° De levering van 37,000 of 46,000 stuks dubbel behakte Fauconval straatkeien. Hiervoor is ingeschre ven door de heeren Kloos van Limburg, te Botter dam voor 116 per 1000en T. J. Smitste Dordrecht, voor f 108.80 per 1000 stuks. Omtrent de toewijzing zal nader door burgemeester en wethouders beslist worden. Burgerlijke stand. (Van 31 Januari tot 7 Februari.) Middelburg. Ondertrouwd: J. C. Hazelof, jm. 27 j., met E. A. Tamson, jd. 26 j. P. J. Heijliger, jm. 31 j., met J. F. de Krijger, jd. 30 j. H. Willemse, jm. 26 j., met C. Spruijt, jd. 24 j. Bevallen: L. Wijnne, geb. van Sorge, d. M. E. Bos- schaart, geb. de Bruijn, z. M. Blokpoel, geb. Blaas, z. A. M. Pundke, geb. Stevens, d. J. M. van Linschoten, geb. Riegen, d. P. van Dijk, geb. van den Ende, z. M. Dobbelaar, geb. Jongepier, d. K. Lauër, geb. Boel, z. M. Verniel, geb. Jasperse, d. M. S. W. Stevense, geb. Helm, z. M. P. J. Hubrechse, geb. Diermanse, d. P. W. Govaard, geb. Agaart, z. F. Tavenier, geb. Simonse, z. J. J. Esink, geb. Dronkers, z. F. M. van Rotten, geb. Hendrikse, d. (levenl.) Overleden: K. F. de Bruijn, z. 3 j. I. Koster, wed', van A. van der Jagt, 76 j. H. A. Boudewijnse, z. 36 j. J. Bostelaar, vrouw van J. M. Adriaanse, 39 j. C. C. de Baare, d. 6 w. L. J. Bosdijk, z. 1 m. J. Kulderij, wedr. van T. Hoek, 81 j. M. van Schijndel, z. 2 j. C. P. A. Wenstedt, man van S. J. Schriers 64 j. M. J. Bouwense, vrouw van J. I. van der Kuip, 43 j. H. S. Willemse, wede. van W. G. den Hollander, 78 j. F. G. Oudens, man van H. van der Boon, 56 j. (Van 30 Januari tot 6 Februari.) Vlissingen. Bevallen: J. Eggel, geb. Scheijbeler, d'. (tweel.) J. T. Timmerman, geb. Limonard, z. A. K. van Hemert, geb. Le Tever, d. J. Matthijssen, geb. Bosselaar, d. J. de Nijs, geb. van der Knil, d. P. J. Maquelin, geb. Mariek, d. M. Gijselman, geb. Jonasse, z. N. C. Vintioen, geb. van de Casteele, d. S. M. van Damme, geb. Timmerman, z. en d. (tweel.) S. M. van Bel, geb. Canbier, z. (levenl.) OverledenL. Delzenne, d. 3 j. V. Lank, vrouw van L. Zwaan, 59 j. C. A. Philipse, z. 9 w. J. van der Weijde, z. 15 m. M. Leijnse, d. 12 j. K. Uijterschout, z. 23 m. J. A. P. Wels, d. 11 m. C. Willemse, d. 53 j. L. Leijnse, z. 5 j. Goes. Gehuwd: C. Prins, jm. 26 j., met J. C. Ahrens- mann, jd. 27 j. BevallenJ. van Wessel, geb- Wissekerke, z. P. van Buijssel, geb. van de Rafelaar, z. II. J. Dodmond, geb. Le Roij, z. P. Hoogesteger, geb. Bonze, z. G. Boomsma, geb. Sevensma, d. Overleden: P. J. Clement, d. 5 j. J. F. Baarends, z. 17 j. A. M. Verdonk, d. 66 j. Zierikzee. Gehuwd: W. Husonjm. 31 j., met A. Holm, jd. 24 j. J. Opperman, jm. 29 j., met C. Lochmans, jd. 24 j. II. Olderiks, jm. 23 j., met S. Prommel, jd. 24 j. W. Reusche, wed'. 58 j., met J. M. Luijcx, wed". 49 j. A. Ilillebrand, wed'. 53 j., met P. Jong mans, jd. 52 j, C. P. Kuik, jm. 24 j., met L. J. Vermeulen, jd. 21 j. BevallenK. 't Hart, geb. Brandenburg, d. J. Taber nee, geb. Tug tel, d. C. Simmers, geb. Meertens, z. L. Geldhof, geb. Reijnoudt, d. J. P. Verflage, geb. van Loo, z. P. van Lier, geb. van Schendel, z. J. M. de Waard, geb. Phernanbuck, z. A. C. van der Vliet, geb. Oats, d. (levenl.) Overleden: J. van Akkeren, wede. van J. Letzer, 69 j. E. J. van den Ende, d. 29 j. A. Jasperse, wed'. 62 j. J. Weeda, z. 6 w. Thermonaeterstanil. 6 Feb. 's av. 11 u. 34 gr. 7 'smorg.7u.30gr.'smidd.lu.34gr.'sav.llu.27gr. 8 'smorg. 7u. 25gr.'smidd. 1 u. 30 gr.'s av. 6 u. 31 gr. De verdaging der zittingen van de Fransche natio nale vergadering tot Donderdag a. om dan de dis- cussiën over de constitutioneele wetsontwerpen voort te zetten, geeft gereedelijk aanleiding tot verschillende beschouwingen over den tegenwoordigen staat van zaken en de te nemen maatregelen. De commissie van derti gen lieeft terstond het wetsontwerp op den senaat in behandeling genomen, en in de eerste plaats het gevoe len van den heer Dufaure ingewonnen. Hoewel hij nog met de drie groepen der linkerzijde wilde overleggen om tot overeenstemming te gerakenen dus nog geen be paald antwoord heeft gegeven, moet hij echter ook voor de samenstelling van den senaat het algemeen kiesrecht

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2