Advertentiën. Belgische brieven. mntebmehten. Prijzen van Effecten. n r> n V f V n n V f f f §ijf m twintigjarige ttitrereenijgiitg meeting van de Reform club, werd op voorstel van den i heer Villiers de markies van Harrington tot leider van de liberalen gekozen, nadat zijn medecandidaat de heer Forster zich had teruggetrokken om zoo min mo gelijk verdeeldheid in de liberale partij te verwekken* Om verschillende redenen wordt de keuze van den mar kies van Harrington als zeer gelukkig beschouwd. Hoewel een door en door liberaal man houdt hij niet van een al te snellen vooruitgang, maar is hij een man van het festina lentedie met bezadigdheid te werk gaatzonder evenwel voor een doortastenden maatregel terug te deinzen, wanneer de omstandigheden die nut tig of wenschelijk maken. Daarenboven kan hij op den invloedrijken steun van lord Granville rekenen, die hem zijn bijstand uitdrukkelijk heeft toegezegd. De mogelijkheid op een aanstaande aftreding van Disraëli heeft terstond aanleiding gegeven tot beschou wingen over de keus van zijn opvolger als minister en als leider van de conservatieve partij. Hoewel ver schillende namen worden genoemd schijnt over het algemeen toch de opinie te heerseken dat lord Richmond hem zal opvolgen als eerste minister en sir Stafford Nortlicote als leider van zijne partij in het lagerhuis. Lord Richmond is thans de leider der tory's in het hoogerhuis, aan wien zelfs lord Derby en lord Salis bury, die andersde eerste plaats voor het ministerschap in aanmerking zouden komen zich hebben onderworpen- Behalve sir Stafford Northcote is ook als leider der conservatieven in het lagerhuis genoemd de heer Gathorne Hardy doch hoewel deze een uitstekend redenaar en werkzaam man is, schijnen zijn gods dienstige begrippen eenig wantrouwen jegens hem op te wekken, terwijl hij op politiek gebied eenigszins reactionnair is. De heer Stafford Northcote daarentegen is een meer conciliant man, de ware personificatie van het gematigde en rationeele conservatisme, en daarbij een even uitstekend redenaar als bekwaam financier en administrateur op welk gebied hij een leerling van Gladstone is. Zijne verkiezing heeft daarom eventueel veel kans van slagen. De erkenning van Alfonsus XII als koning van Spanje heeft reeds door de meeste groote mogendheden plaats gehad. Duitschland en Zwitserland hebben thans het voorbeeld van Rusland Oostenrijk, Frankrijk en Italië gevolgd. Tusschen de Alfonsistische en Carlistische legers hebben op verschillende punten in de omgeving van Pampelona meer of minder ernstige ontmoetingen plaats gehad, maar welke van de strijdende partijen de overwinning heeft behaald is onmogelijk uit de be richten op te maken. De Alfonsisten beweren, dat zij de Carlisten op de vlucht gedreven of verslagen hebben, terwijl deze stellig verzekeren dat zij de Alfonsisten hebben teruggedrongen. Zij erkennen echter dat de regeeringstroepen zonder tegenstand de hoogten van San-Cristobal hebben bezetwat dan toch in geen geval een bewijs is voor de waarheid der Carlistische berich ten. Den 3ca Februari jl. heeft, blijkens een telegram aan koningin Isabella, te Oteira een gelijksoortige plechtigheid plaats gehad als den 2en Augustus 1870 te Saarbrücken werd voltrokken. Op laatstgenoemden dag telegrapheerde Napoleon III aan keizerin Eugenie, dat Lulu den vuurdoop had ontvangenen thans heeft Isabella uit Oteira een gelijk bericht omtrent Alfonsus gekregen. De beide prinsen hebben dus elkander in dat opzicht niets meer te verwijten. Brussel 4 Februaii. De toespraak heden morgen door den burgemeester van Brussel bij gelegenheid der voltrekking van het huwelijk van prinses Louise en prins Philip van Saksen, in het koninklijk paleis tot het jeugdige paar gericht, drukt zoo volkomen de gevoelens der Belgische natie uit ten aanzien van deze gelukkige gebeurtenis in de konink lijke familiedat ik niet beter weet te doen dan ze u in haar geheel mede te deelen. „MevrouwMonseigneur „De handeling die thans in naam der wet is vol trokken ontleent haar indrukwekkendheid geheel aan zich zelve: geen uitwendige luister leidt de aandacht af, en de eenvoudigheid der plechtigheid verhoogt de aandoening die zij verwekt. „Onwillekeurig denkt men na over het onverbreek bare en heilige karakter der gesloten overeenkomst; men zou de geheimen der toekomst willen doorgronden, terwijl men zich verdiept in de herinneringen van het verleden, en als beurtelings verschillende gevoelens het hart bestormen vloeien de tranenterwijl een zucht den boezem lucht geeft. In dergelijke oogenblikken schijnt men elkander nog meer te beminnen en de wenschen van hen die door dezelfde banden van bloed verwantschap verbonden zijn worden met des te meer warmte geuit. „Deze gedachten geven mij heden het recht om tot uwe koninklijke hoogheden uit naam van de groote Belgische familie te sprekenen aan u mevrouwzoo wel als aan den prins, met wien uw lot is verbonden, de geluk- en heilwenschen van een vrij en edel volk aan te bieden, welks innige toewijding en eerbiedige gehechtheid aan de nationale dynastie aan de gebeur tenissen en den tijd weerstand bieden zonder eenige verandering te ondergaan. „Indien de oprechtheid en eenstemmigheid der ge voelens die van alle zijden voor prinses Louise worden uitgesproken haar geluk konden bevorderen, dan zou haar toekomst niets te wenschen overlatenmaar zeker is, dat de genegenheid van allen haar zal volgen in haar nieuwe vaderland en dat België de prinses die het onder de meest liefderijke bescherming van de meest geëerbiedigde moeder en den meest populairen koning heeft zien opgroeien, nooit als eene vreemde linge zal beschouwen." Sta mij toe de preek van den aartsbisschop van Mechelen met stilzwijgen voorbij te gaan. Hij heeft met conventioneele waardigheid gesproken en een einde- looze reeks gemeenplaatsen gedebiteerd. Na de voltrekking van het huwelijkdie door den prins van Wales, den regeerenden hertog van Saksen- Coburg-Gotha, den hertog van Aumale, den graaf van Parijs enz., enz.het corps diplomatique, de ministers enz. werd bijgewoondverschenen de jeugdige echtgenooten op het balkon, alwaar zij met warm enthousiasme luide werden toegejuicht door de onafzienbare menschen- massa die zich voor het paleis had; geschaard. Te 2 uren vertrok het paar naar Parijshoewel anderen verzekeren dat zij naar Laecken zijn gegaan. Hoe dit ook moge wezenterwijl de koning en de koningin de 17jarige prinses, die bijna nooit de ouder lijke woning heeft verlaten, met haar echtgenoot naar een vreemd land zien vertrekken, behoeven zij naar alle waarschijnlijkheid voor haar geen zoo tragisch lot te vreezen als prinses Charlotte, de gemalin van wijlen aartshertog Max van Oostenrijk, heeft getroffen. Prinses Louise zal nimmer een kroon dragen, maar zij zal ge lukkig kunnen leven en van haar vaderland neemt zij aangename en liefelijke herinneringen mede. Het theatre de la Monnaie had gisteren avond den aanblik van feeënpaleis. Er was eene gala-voorstelling, die door geheel het hof, de voorname gasten, het corps diplomatique en andere hooggeplaatste ambtenaren be nevens de élite der Brusselsche burgerij werd bijge woond en bij welke gelegenheid de Hugenoten werd op gevoerd. Heden avond heeft een gratis-voorstelling van dezelfde opera plaats, en tengevolge van een inderdaad treffend denkbeeld, waarvoor men hem bij wien het is opgekomen dank verschuldigd iszal de groote koninklijke loge door een zeventigtal weezen van het weeshuis te Brussel worden opengesteld. De stad Brussel zal dezen avond bij gelegenheid van dit nationale feest aan die arme kinderen die geen familie hebben een bewijs van sympathie geven. Zij zal tot hen zeggen: daar het lot u alleen, verlaten, beroofd van het genot van het huiselijk leven, in de maatschappij heeft geplaatst, neemt deze u aan en bij deze schoone feestelijkheid toont zij u, dat zij u niet vergeet, maar wil, dat gij u met haar zult verheugen. Te Zierikzee zijn in 1874 langs de Roompot uit zee binnengekomen 78 schepen als: 35 onder Engelsehe, 10 onder Nederlandsehe17 onder Duitsche4 onder Noordsche5 onder Fransche3 onder Deensche, 3 onder Russische, 2 onder Belgische 2 onder Zweedsche en 1 onder Oostenrijksche vlag, terwijl langs dat vaar water naar zee zijn gezeild 22 schepen als: 18 onder Engelsehe, 3 onder Nederlandsehe en 1 onder Belgische vlag. Graanmarkten enz. Gem, 5 Februari. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo fr. 26.50; rogge op staal fr. 14.50; gerst fr. boekweit fr. 17.koolzaad fr. 34.lijn zaad fr. 35.50; lijnkoeken fr. 29.50; koolzaadkoekcn fr. 21.boter fr. 3.30; per kilogram; eieren fr. 3 per 26 stuks. Vlissihgen, 5 Februari. Boter /1.25 a 1.30 per kilogram. Amsterdam, 5 Februari. Raapolie op zes weken 33*. Lijnolie 29j. Amsterdam, 5 Februari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. 62 dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito 3 73* 4 97 4* 134| V 3 91* 3 86* 2* pet. 3 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5" serie Oblig. Hope C°. 1855 6e serie, dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope& C°.Leeningl860. Certific. dito Inscript.Stieglitz C°.2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Broinberg dito dito Weenen Oostenrijk. Oblig. inetal.in zilverJan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. dito 1868 dito 1873 Amerika. ObL Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St.Paul&Pac. Spw.lesee. dito dito dito 2" sec. Brazilië. Oblig. 1863 dito 1865 5 pet. 5 79* 5 88* 5 101 5 5 96A 5 107* 5 309 4* pet. 94* 4 4 4 82 6 5 249- 41 pet. 86* 4" pet. 5 pet, 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 1434 132 100* 238 99** 961 81 n pet, 6 pet. 5 5 149* 66* 66 61*4 62* 1004 583 146* 72* 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 44 5 95 pet. 24 tV 191 46 41 1324 pet. 80 75* l 96 99* 51* 74 27 16* 96* Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 Februari. Metall. ƒ21.874; dito zilver 23.17*; Div. Eng. per 11.55; Eng. Portugal per ƒ11.674; Amerikaansche dollars (in goud) ƒ2.36*. Amsterdam, 4 Februari. Metall. ƒ21.87*; dito zi' ver 23.17*; Div. Eng. per t f 11.55Eng. Bussen per f: 11.55Eng. Portugal per 11.67*Frans 46.30Belg. 46.40Pruis 56.90; Hamb. Russen f 31* Russen in Z. R. 32-,*,; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars 2.36*papier 2.08. van C. BROERSE en E. BROUWER. Nieuw- en St. Joosland, 6 Februari 1875. hunne dankbare kinderen. Neuzen, 4 Februari 1875. Getrouwd J. K. G. DHONT en M. A. KOOMAN, die tevens hunnen dank betuigen aan allen, welke blijken gaven van belangstelling in hun huwelijk. Heden overleed te Schiedam onze geliefde behuwd- vader en vader de heer P. GOETZEE, in den ouder dom van 86 jaren. Koudekerke, den 4en Februari 1875. P. LOEFF. P. A. LOEFF, Goetzee. Mevrouw de Weduwe VAN SONSBEECKvan Franckenberg en Proschlitz betuigt, ook namens hare kinderen en behuwdzoon, haren welmeenenden dank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, onder vonden bij het treffend verlies van haren zoon, op den 25en December 11. Voor de armen te Arnemnlden is heden bij den heer P. M. DE LIGNY ontvangen van S A 3 munt biljetten ieder a 10, dus te zamen f 30. Middelburg, 5 Februari 1875.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3