BUITENLAND. Algemeen Overzicht. te zamen éen goed opera-gezelschap te krijgen, daar het kunstlievend publiek te klein blijkt om er twee troepen op na te houden. Met wat goeden wil ware zoo iets waarschijnlijk wel tot stand te brengen. onder aanneming van zijn jeugdigen leeftijd en vol ledige bekentenis als verzachtende omstandigheden tot cellulaire gevangenisstraf gedurende 45 dagen, be nevens in twee geldboeten elk van /50 en in de kosten. Yerkooplngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het departement van marine, op den 12Fn Februari aanstaande zal worden aanbesteed de levering van gort, erwten, rijst, zout, suiker en jenever; en op den 16en daaraanvolgende de levering van grauw- en karldoek en wagenschot, voor de directiën der marine te Willemsoord en te Hellevoetsluisalsmede de levering van gietijzer en zinkplaat tot den aanmaak van materieel, ten behoeve van den dienst der marine over 1875. TheruiometerstaDd. 4 Feb. 's av. 11 u. 38 gr. 5 'smorg. 7u.36gr.'smidd. 1 u. 42 gr.'s av. 6 u. 38 gr. ^taten-gencraal. De minister van binnenlandsche zaken heeft een geheel gewijzigd ontwerp ingediend tot voorziening tegen hondsdolheid. Daarbij wordt nu als preventieve maatregel voorge steld dat honden buiten gebouwenvaartuigen of afgesloten erven moeten voorzien zijn van een behoor lijken muilkorf volgens model door den minister vast te stellen. Bij gebreke daarvan worden zij afgemaakt. Voor jacht- en herdershonden kan bij schriftelijke ver gunning van den burgemeester vrijstelling worden verleend. Ook kan bij plaatselijke verordeningen wor den bepaald dat niet gemvrlbande hondenalvorens te worden afgemaaktnog eenige dagen zullen geschut worden en aan belangstellenden tegen vergoeding van de kosten kunnen worden teruggegeven. De maatregelen bij aanwezigheid van hondsdolheid zijn nagenoeg onveranderd gebleven. Tegen het moedwillig kwellenpijnigen of mishan delen van een hond of eene kat wordt een boete van 5 tot 25 bedreigd, met of zonder 15 dagen gevangenisstraf. Provinciale en plaatselijke verorde ningen mogen nadere bepalingen over dit onderwerp makenmits niet in strijd met deze wet. Met de aanneming van artikel 5 was de tweede lezing van het wetsontwerp-Ventavon volbracht; bij de derde lezing waartoe de kamer met 521 tegen 181 stem men heeft besloten over te gaan zal het in zijn ge heel in stemming moeten komen en de vergadering over zijne aanneming of overweging definitief moeten beslis sen. Wanneer dit zal plaats hebben is nog niet be paald doch voor het oogenblik heerscht eenige politieke kalmte en kunnen zoowel de afgevaardigden als het publiek zich eenigszins herstellen van de spanning der laatste dagen. Van langen duur zal de kalmte echter niet wezen, want weldra zal door den heer Savary rapport worden uitgebracht namens de commissie van enquête naar de verkiezing teNievre, en de discussiën daarover zullen waarschijnlijk de gemoederen en de hartstochten opnieuw in beweging brengen. In afwachting van de dingen die komen zullen heeft de vergadering gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van een wetsontwerp van meer socialen aard, nl. dat betreffende het monopolie op het buskruit. De beraadslagingen daarover, die gisteren zeer kalm werden gevoerd, zullen heden worden voortgezet. In- tusschen zijn weder geruchten in omloop gekomen betreffende de optreding van een nieuw ministerie; de Presse noemt de namen van d'Audiffret Pasquier, BoclierLéon Say en Dufaureen denkt dat het nieuwe kabinet Maandag zal zijn geconstitueerd; de eerstge noemde naam echter geeft aan het bericht den schijn van ongegrondheid, daar de politieke houding van den hertog d'Audiffret Pasquier in den laatsten tijd zijne optreiting als minister hoogst onwaarschijnlijk maakt; hij toch zou bij de meeste partijen het vertrouwen missendat vooral- in de tegenwoordige omstandigheden dubbel noodzakelijk is. De voorstellen betreffende de internationale rechter lijke organisatie in Egypte schijnen door de nationale vergadering niet zeer gunstig te zijn ontvangen. Hare bureaux hebben althans eene commissie van 15 leden benoemd om die voorstellen te onderzoeken, en daar onder 9 leden die er tegen en slechts 6 die er voor zijn. Daarentegen bestaat de commissie tot onderzoek der plannen voor een onderzeeschen spoorweg van Frankrijk maar Engeland uitsluitend uit voorstanders van die onderneming. i Onwillekeurig leidt zij reeds de aandacht van Frank rijk naar Engeland, alwaar tegenwoordig op politiek gebied zoo groote levendigheid heerscht tengevolge van de aftreding van Gladstone als leider der liberale partij en het voornemen van zijn grooten tegenstander Disraëli om dat voorbeeld te volgen. In Gladstone's plaats is reeds voorzien. In eene eergisteren onder voorzitterschap van John Bright te Londen gehouden Landbouw. D'. L. Mulder vestigt in zijne Landbouw-courant de aandacht op den afval van woldie als hulp-meststof bij den fabrikant M. Muller te Utrecht te bekomen is. Deze stof, welke zeer gering in prijs is, beschouwt dr. M. als een uitmuntende mest voor boomen, pas aangelegd plantsoen en vooral bij vruchtboomendewijl langzaam rottende zelfstandigheden, die stikstof be vatten, voor die soort van boomen bijzonder geschikt zijn. In hetzelfde blad wordt met lof melding gemaakt van de Duitsche brieven over den Nederlandschen landbouw, die door dr. Otto Pitsch in de Deutsche Landw. Presse worden geschreven. „Het doet het vader- landsch harte goed daarin blijk te over te vinden van waardeering door den schrijver van de eigendommelijk- heden van dit „wonderland", het door zijne „Geschafte, Kunst, Handel und vor Allem durch seine ausgezeich- neten Wasserwerke .beriihmten Niederlande". „De schrijver zegt, dat hij, die in kort bestek eene duidelijke voorstelling van den eigenaardig Nederland schen landbouw verlangt, en tevens een blik wenscht te slaan in de intensiteit, die de praktijk in dit land bereikt heeft, een achtdaagsch reisje door Noord-Hol land doen moet. Hij gaat nu met den lezer uit Amster dam zulk een toertje doen, wijdt eenige woorden aan Holland op zijn smalst, en vestigt de aandacht op de geweldige kudden vee, de groote menigte schapen, en de troepen tamme ganzen. De talrijke molens langs de Zaan worden natuurlijk ook vermeld. De bootdie den schrijver vervoerde, brengt hem te Purmerende, waarmee zijn eerste brief eindigt." Rechtzaken. Heden had het provinciaal gerechtshof in Zee land andermaal te beslissen omtrent eene beschuldiging van valschheid in een onderhandsch geschrift door het namaken eener handteekening en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk. De zaak die het hier gold behoorde zeker niet tot de alledaagsche. Willem Meijer, boerenarbeider te Domburg, verhuurde zich in Augustus van het vorige jaar als knecht bij den landbouwer K. van Sluijs te Meliskerke, om den 3en October daaraanvolgende in dienst te treden. Eenigen tijd later komt een andere knecht, Jan Bal, bij den zelfden landbouwer zijn dienst presenteeren, doch ont ving tot antwoord dat de baas reeds Willem Meijer gehuurd had. Bal liet het daarop voorkomen dat Meijer toch niet komen zou, maar van Sluijs zeide dat dit praatjes waren waaraan hij zich niet stoorde. Bal moest dus ongetroost vertrekken. Weinige dagen vóór den 3en October ontving de landbouwer een ongefrankeerden brief, waarvoor hij „een dubbeltje" moest betalenvan den volgenden inhoud: „Domburg, 27 September. „Waarde vriend. Ik ben bij u verhuurt geweest Willem Meijer, maar nu ben ik bij Jan Lous uit mijn buuren nu ben ik bij een ander en daar moet ik van de winter ook blijven. Nu kunt gij zien dat gij een andere handknecht krijgt, want ik kom niet. Voorts wensch ik u gezont. Tot besluit Willem Meijer te Domburg." Deze brief zat in een enveloppe en op het adres stond de naam van Klaas van Sluijs. Het gevolg was dat de landbouwer zijn ouden knecht, die zijn dienst had opgezegd, weder inhuurde. Op Zaterdag morgen 3 October komt echter Willem Meijer aanstappen. Op de vraag van den baas wat hij kwam doen, antwoordde hij dat hij ingevolge de overeenkomst als knecht in dienst kwam. De baas gaf hem echter te kennen dat hij hem niet meer kon gebruikenwant dat hij na het ontvangen van het briefje waarin Meijer den dienst had opgezegd, den ouden knecht had inge huurd. Meijer verzekerde hem dat hij geen briefje geschreven had en het hem vertoondejniet van zijne hand was. De baas zeide evenwel dat aan de zaak niets te veranderen was, en Meijer, die voor den tijd van zeven maanden (tijd van den winterdienst) gehuurd was tegen 50 loonbenevens kost en inwoningkon weder heengaan en heeft sedert dien tijd geen anderen dienst gevonden. Bij onderzoek door de justitie is gebleken dat de bovengenoemde 19jarige Jan Bal (hoezeer hij Meijer niet kende evenmin als Meijer hem) het bewuste briefje geschreven en op de post gedaan heeft, zooals hij op gaf met het doel om zelf bij van Sluijs in dienst te komen. Voor dat feit stond hij heden voor het hof terecht. Zijne volledige .bekentenis werd door de verklaringen der gehoorde deskundigen en getuigen bevestigd, zoo dat hij aan de hem ten laste gelegde hierboven om schreven feiten is schuldig verklaard en veroordeeld Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank alhier is naar den procureur generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland verwezen W. H. Achilles, oud 31 jaren, wonende te Botterdam, vroeger conducteur bij de staatsspoorwegen, thans sigarenmaker, ter zake van het op eene door hem van valsche naamteekening voorziene schuldbekentenis uit de hulpbank opvragen eener som van 200, die hem is uitbetaald, na aftrek der rente. Gemengde berichten. Dinsdag avond is in het gasthuis te Vlissingen een man binnengebracht, die door een jager in ellen- digen toestand aangetroffen was bij het fort „de Nolle" buiten de stad. Volgens zijn verhaal was hij reeds dertien dagen van huis, oorspronkelijk met de bedoeling om zich van het leven te berooven door ver drinking later om zich dood te hongeren. De man schijnt daar buiten al dien tijd nagenoeg zonder voed sel te hebben doorgebracht en zag er erbarmelijk ver armd en ontdaan uit toen hij door een jagend heer ge zien werd. Hij deed nog eene poging om zich krui pende te verbergen loopen kon hij niet meer doch de jager spoorde hem op en gaf daarna te Vlissingen kennis van dit gevalwaarna men hem van buiten heeft afgehaald. Te Voorschoten had gisteren middag een eigenaar dige wedstrijd plaats. De leerlingen der beide open bare scholen dier gemeentemet die van het nabijgelegen Veur, dongen namelijk naar den prijs in het lezen, schrijven en rekenen. Verscheidene prijzen waren uit geloofd, voor de jongens o. a. een horloge. De Leidsche studenten zullen Zondag avond aan de genoodigden bij het derde eeuwfeest der hooge- school eene groote serenade met fakkellicht brengen. De lieer Heinrich Lang, de bekende moderne theoloog uit Zttrich, heeft in zijne eergisteren te Am sterdam gehoudene rede de vraag, welke hij gesteld had: „Mag het liberaal protestantisme een godsdienst heeten?" in bevestigenden zin beantwoord. Hij be toogde dat de moderne leer drie grondslagen bezit, die voor iederen godsdienst noodzakelijk zijneene metapliysica, eene godsdienstige zedeleer en een eere- dienst. Aau den rederijkers-wedstrijd, door de vereeni- ging Aeschylus te Schiedam uitgeschreven werd door 24 bij loting aangewezene sprekers deelgenomen, waarvan de helft voor ernstige en de overige voor luimige voor drachten. Voor de eerstbedoelden werd de eerste prijs toegewezen aan den heer Hellemanvan Kinderdijk, die „de Brand" van Tollens voordroeg, en de tweede prijs aan den heer Boogaardt, van Krimpen a/d Lek, voor de voordracht van „Abd-el-Kader", van ter Haar. Den eersten prijs voor luimige voordrachten ontving de heer Mingelenvan 's Hagemet „De zelfmoorde naar" van Piet Paaltjens, den tweeden de achtenze- ventigjarige heer Boogaardvan Amsterdammet Lauriliard's „Een versdat als een nachtkaars uitgaat." Bovendien werden door de jury nog vier extra- prijzen twee eerste en twee tweedetoegekend. Het Haagscho Dagblad deelt mede dat de wel dadige bewoner van Java, die de armen van Leiden met eene gift van f 5300 bedacht heeft, is de heer m'. Bauddezelfde die vóór twee jaren aan de armen van Alkmaar zijne mildheid toonde en daarvoor door de Alkmaarders beloond werd door de toezending van eene reusachtige Alkmaarsehe kaas. De heer Baud had bij die gelegenheid zelf om een echt „roodbolletje" gevraagd. De heeren Chivot en Duru hebben voor het theater der Folies Dramatiques te Parijs eene operette, in den trant van Giroflé-Girofla enz. geschrevengetiteldLes blanchisseuses de Berg op-Zoom." Onder meer onmoge lijkheden wordt Bergen op Zoom daarin voorgesteld als een visschersstadje aan de Zuiderzee. In den Belgischen brief voorkomende in ons nom- mer van 22 Januari jl., werd melding gemaakt van het proces van den Echo du parlement tegen den Courrier de Bruxelles en door den Bien public, welke laatstgenoemde den heer Max Sulzbergercorrespondent van de Neue freie Presse, te Brussel tot vrijwaring had opgeroepen. De rechtbank heeft gisteren de exceptie tot vrijwaring verworpen, in aanmerking nemende, dat in de corres pondentie, waarvan de heer Sulzberger verklaart de schrijver te zijn, geen beleedigende aanvallen tegen de eischers zijn gericht. De rechtbank heeft den Courrier de Bruxelles en den Bien public te zamen veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 5000 franken aan den Echo du parlement en voorts in alle kosten enz. van het proces.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2