MIDDELBURGSCHE COURANT. F 30. U Donderdag 1875. 4 Februari. IM. i\ Middelburg 3 Februari. AT J EH-MONU M ENT, irouw >2sr. raan. br. Fas. rijg- Jon- »g iren, tot icta- pierge ielaar ierde loor 3, rwin- ge- IS. )u. 6.20 6.4,5 8.16 8.50 9.8 110.8 110.29 10.3S 10.45 7.25 8.32 18.51 9.20 7.— 7.50 8.10 8.30 Dit blad Terschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.f franco is f 3.50. Een zware slag trof heden onze vaderlandsche letter kunde. De heer E. J. Potgieter, die reeds sedert geraimen tijd lijdende was en wiens toestand in de laatste dagen weder ernstige bezorgdheid inboezemde, is heden morgen te 7 uren in 67jarigen leeftijd te Amster dam overleden. Toen bij de heden plaats gehad hebbende plechtige installatie van jonkheer mr. A. van Reigersberg Versluijs, als president van de arrondissements-recht- bank alhier, de nieuwe titularis den voorzitterszetel had ingenomen, sprak hij eenige, voor eene dergelijke plechtigheid zeer merkwaardige woorden. Hij verklaarde nl. bij den aanvang zijner betrekking gaarne een woord tot de aanwezigen te richten, niet uit aangenomen ge woonte, of omdat hij aan woorden hecht, hoevele zij ook mogen zijndaar hij een enkele goede daad hooger stelt, maar omdat hij een kort woord bij zoo danige gelegenheid niet ongepast achtte. Daardoor toch kan het zoowel voor de autoriteiten onderling als voor het publiek, welks belangen zij behartigen, blijken op welke wijze men zijn taak opvat, met welke gevoelens men bezield is. Dat de heer Reigersberg Versluijs de taak, hem in zijn nieuwe betrekking waarmede hij zich zeer in genomen betoonde opgelegd, ernstig opneemt, en daaraan ongetwijfeld zijn besten tijd en krachten wijden zal, kan veilig worden opgemaakt uit de stellige ver zekeringen die hij zoowel aan zijne ambtgenooten als aan het parketde griffie en de balie gaf. Vooral uit zijne woorden aan de laatstgenoemde toegesproken bleek het hoe hij zijne roeping opvat. „Niet het voe ren van rechtsgedingen zeide hij moet ons streven zijnmaar het zoo spoedig en goedkoop mogelijk ver schaffen van recht en dit zal steeds het doel zijn waarnaar ik jaag." Kort en zakelijk ware alle redevoeringen bij deze gelegenheid uitgesproken, en alle zonder onderscheid bevatten de meest ondubbelzinnige waardeering van de verdienstende kundeden ijver en de welwillendheid van den afgetreden president mr. J. H. de Stoppelaar, voor wiens welzijn en geluk in het verre land, waar hem een nieuwe werkkring is geopendde beste wenschen werden ontboezemd. Niet minder ingenomen toonden zoowel de officier van justitiemT. Swaters van Schaum- burgals de waarnemende voorzitter jonkheer Boddaert en de deken der orde van advocatenmr. Borsius zich met de benoeming van den heer van Reigersberg Versluijs, in wiens loopbaan bij de rechterlijke macht men een waarborg zag voor de wijze waarop hij zijn tegenwoordige betrekking zal vervullen. Ook hem werden de meest hartelijke gelukwenschen en verze keringen van wederzijdsche welwillendheid en toegene genheid aangeboden. Nadat de voorzitter voor de getoonde belangstelling had bedankt sloot hij deze openbare zitting der rechtbank, die door verscheidene rechterlijke autoriteiten uit andere colleges, advocaten, procureurs en andere belangstellenden werd bijgewoond. In verschillende gemeenten is men voornemens het driehonderdjarig bestaan der Leidsche hoogeschool op den 8en dezer als een nationale feestdag door het uitsteken der vlaggen aan vele particuliere huizen te vieren. Het komt ons voor dat tot het geven van een algemeen blijk van belangstelling in eene gebeur tenis van zoo uitnemend algemeen belang alleszins aan leiding bestaat. Naar wij vernemen zijn ook eenige ingezetenen hier ter stede voornemens met toestemming van het ge meentebestuur op dezelfde wijze van hunne sympathie voor het feest te doen blijken. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad van Vlissingen is mededeeling gedaan van de afwijzende beschikking van den minister van financiën op het verzoek van den raaddat art. 2 van het tarief van haven- en schutgeld op het kanaal van Walcheren, waarbij aan de rechtstreeks naar Middel burg varende schepen verïnincM^ing van havengeld wordt toegekend, ook op Vlissingen van toepassing worde verklaard. De raad heeft echter besloten, bij den minister nader op deze zaak terug te komen. Van de heeren A. Loois en dertien andere metse laars en timmerlieden is een adres ingekomen, hou dende bezwaren tegen de uitvoering van het werk aan de onderwijzers woning op de Rommelkaai. Op dit adres is afwijzend beschikt. Een adres van den heer Ch. G. J. Pietersen, te 's Gravenhagehoudende verzoek om toestemming tot den aanleg en de exploitatie van een tramway van Mid delburg naar Vlissingen, waarvoor door hem concessie is aangevraagd, is aangehouden tot de volgende ver gadering. Aan de heeren M. Walraven van de Garde en J. P. Villée is op verzoek eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van hulponderwijzer. Van deze en de verder behandelde punten geven wij in een volgend nommer het gewoon verslag. Men schrijft ons uit Vlissingen: „Tot mijn genoegen heb ik gezien dat de klacht over den postdienst van Yerseke naar Middelburg u aanleiding gegeven heeft om ook de postgemeenschap tusschen Vlissingen en Middelburg vice versa te be spreken. Deze gemeenschap wfóh is slecht geregeld en in plaats dat wij door het versnelde middel van ver voer, den spoorweg, ook eene versnelde briefwisseling verkregen hebben, zijn wij bij het vroeger vervoer per omnibus achteruit gegaan. Destijds was er vijfmalen per dag gelegenheid tot verzending naar Middelburg en werden de brieven ook bezorgd; thans heeft ook vijfmalen daags de verzending per spoor plaats, maar de ondervinding leert dat de brieven te Middelburg niet bezorgd worden. Men neemt dus tegenover het publiek de houding aan alsof de postgemeenschap zoo veel mogelijk bespoedigd wordt, doch in waarheid is dit zoo niet. Dit den aard van veler briefwisseling volgt dat de verzender niet altijd weet dat de brieven niet bezorgd wordendikwijls blijft dat zelfs lang ver borgen, en het is nog slechts korten tijd dat ik, op merkzaam geworden op het nimmer opnemen van be richten, die ten 3 u. 10 m. per spoor verzonden wer den, bij onderzoek tot de wetenschap gekomen ben dat die te Middelburg blijven liggen tot de avondpost. De verzending van brieven per spoor van 9 u. 25 m. des avonds is ook reeds lang gestaakt, zoodat men na 4 u. 30 m. des middags geen brief meer op de post bezorgen kan die Middelburg nog bereikt. Het mooiste van al is dat dergelijke wijziging zoo min mogelijk aan het publiek bekend gemaakt wordt, zoodat velen in de meening blijven verkeeren dat er met eiken trein brieven verzonden kunnen worden, die dadelijk aan hun adres besteld worden. Een brief onlangs te 3 uren na den middag te Middelburg op de post be zorgd ontving ik des anderen daags te een uur na den middag!" De Amsterdamsche afdeeling der vereeniging Volks onderwijs is voornemens eerlang weder eene bijeen komst te houden tot opzettelijke bespreking van den leerplicht. Met het oog op deze vergadering werd de leerplicht niet vermeld in de motiewelke op de mee ting van Zaturdag jl. is aangenomen. Het Handelsblad bevatte gisteren over de werksta king te Almelo een ingezonden stukwaarin de stand van zaken aldaar, naar ons voorkomt van het stand punt der fabrikanten, uiteengezet wordt. De inzender deelt mede dat tot in den voorzomer van 1873 de eenige ter plaatse in circulatie zijnde munt de Pruisische was. Sedert meer dan eene halve eeuw werden alle betalin gen in die geldspecie gedaan en berekend. In 1873 gingen echter de fabrikanten uit eigen beweging over tot betaling in Nederlandsch geld, doch ofschoon dit in het begin voor de werklieden een voordeel op leverde en zij voor ƒ1.50 Nederlandsch geld in de winkels meer kregen dan voor vijf schellingen, veran derde dit spoedig, zoodat alleen de winkeliers van de verandering voordeel trokken. Daarom besloten dè fabrikanten de feitelijke loonsverhoogingdie zij uit eigen beweging geschonken hadden, weder terug te nemen. De werklieden hebben in den aanvang daarin berust doch na eenige weken op eens den arbeid gestaakt. De schrijver acht dit ongeoorloofd daar de fabrikanten nimmer verandering in loonen of werkuren brengen zon der het veertien dagen vooruit aan te kondigen. Door de plotselinge werkstaking wórden zijvolgens hem, ver hinderd om op hun genomen besluit terug te komen zonder hun prestige tegenover hun werkvolk voorgoed in de waagschaal te stellen. De schrijver meent dan ook dat van den kant der werklieden reeds neiging is te bespeuren om op de oude voorwaarden den arbeid te hervatten. Wat dan later de verstandigste handelwijze der fabrikanten wezen zal, laat hij in het midden. Yolgens latere berichten heeft eene oproeping tot de werklieden, welke Maandag morgen aan de fabrieken was aangeplakt, om tegen betaling in Pruisisch geld den arbeid te hervatten, geen gevolg gehad. De opge wondenheid in de stad neemt toe. Troepen van meer dan duizend personen, mannen, vrouwen en kinderen, trekken zingend rond. De huzaren doorkruisen de stad. Yolgens het maandblad der maatschappij Tot nut van den Javaan zijn voor het fonds tot oprichting eener kweekschool op Java tot dusverre ingekomen: aan giften in eens 2570,08iaan inschrijvingen voor vijf jaren 396,50 per jaar, alzoo in 't geheel een bedrag van 74553,48^. Ofschoon de oogst nog schraal is, hoopt het bestuur, daar de opgaaf slechts over enkele plaatsen looptspoedig meer verblijdende mededeelingen te kunnen doen. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek tot opneming der beide volgende circulaires: HOOFD-COMMISSIE VOOR EER Toen de generaal-majoor Kohier ten vorigen jare te Atjèh den heldendood stierf, deed zijne majesteit onze geëerbiedigde koning op ondubbelzinnige wijze van hoogstdeszelfs deelnemende belangstelling blijken. Zijne majesteit opperde toen, onder anderen, ook het denkbeeld, gelden te doen inzamelen, met het doel een monument te stichten ter vereering van den gene raal Kohier en van de braven, die met hem te Atjèh gevallen waren. De koning ging allen voor, en stelde eene vorstelijke gift ter beschikking van hoogstdeszelfs adjudant-gene raal zijne excellentie den luitenant-generaal jonkheer F. V. A. Ridder de Stuers, oud-kommandant van het Indisch leger, aan wien zijne majesteit tevens opdroeg de verwezenlijking van dit denkbeeld te beproeven. Voorloopig werd in overleg met zijne excellentie den kommandant van het leger en chef van het departe ment van oorlog in Nederlandsch-Indië bepaald, dat zou worden gewacht tot na afloop van de tweede expe ditie tegen Atjèhteneinde het op te richten monument te doen strekken tot vereering van de nagedachtenis van allen, die bij een der twee expeditiën het leven lieten. Thans zijn wij ondergeteekenden door den leger kommandant uitgenoodigdons te vereenigen tot eene hoofd-commissie in Nederlandsch-Indië voor de uitvoe ring van 'skonings denkbeeld. Wij hebben die vereerende opdracht aanvaard. Wij hebben dat gedaan in de volle overtuiging, te zullen bijdragen tot de uitvoering van een schoon werk, den vorstelijken ontwerper waardig.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1