BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De toestand in Frankrijk. f - f f f 1005 f f Goes. Gehuwd: A. Loois, jm. 27 j., met T. F. de Jonge, jd. 28 j. Bevallen: M. Kijk, geb. Driedijk, d. P. Okké, geb. Beuns, z. G. de Dreu, geb. Hamelink, d. Overleden: M. E. Plompen, gehuwd met A. Schrij ver, 36 j. J. J. Masson, wede. Snijders, 83 j. T. A. M. Loobeek, d. 9 m. Zierikzee. Gehuwd: T. Bos, jm. 23 j., met W. de Blok, jd. 36 j. BevallenA. H. den Toom, geb. Rademacher, d. R. de Does, geb. van Bloppoel, z. OverledenJ. Leeuwe, vrouw van J. van Akkeren, 25 j. R. Rensen, man van P. van der Weele, 50 j. C. J. Haringa, z. 9 m. P. J. I. Landman, d. 13 d. Theraiometcrsiand. 30 Jan. 's av. 11 u. 35 gr. 31 'smorg. 7 u.34gr. 'smidd. lu. 39gr.'sav. 11 u.37gr. 1 Feb. 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 n. 40 gr. Toen in de zitting der Fransche nationale vergade ring het amendement van den heer Laboulaye was ver worpen had een gesprek plaats tusschen den heer Batbie, voorzitter der constitutioneele commissie, en Thierswaarin eerstgenoemde betoogdedat indien dat amendement Donderdag avond in stemming ware geko men het toch zou zijn verworpenniettegenstaande verscheidene leden der uiterste linkerzijde zich dan zouden hebben onthouden er aan deel te nemen. De republiek zou, volgens hem, dan toch met 12 of 15 stemmen meerderheid zijn afgewezen. „Ja, antwoordde de grijze staatsman, maar er is onderscheid tusschen meerderheid en meerderheid. Op zekeren dag gaf een liberaal Belgisch ministerde heer Rogier, aan den koning te kennen, dat hij zijn ontslag wenschte, omdat hij in de kamer slechts over eene meer derheid van twee stemmen kon beschikken. Koning Leopold, die een helderen blik had, deed zijn minis ter opmerken, dat hij diens bezwaar in den mond van graaf Yilain XIV of van een katholiek minister zou kunnen begrijpenmen kan niet regeeren met een meer derheid van twee stemmen wanneer de parlemen taire meerderheid in oppositie is met de publieke opinie van het landmaar men kan wel met een kleine meer derheid regeeren wanneer men de publieke opinie ach ter zich heeft. Verheug u daarom niet al te zeer voegde Thiers er bij want gij zult de monarchie niet kunnen vestigenmaar men kan wel de republiek met de meerderheid van éene stem stichten." De voormalige president van het uitvoerend bewind schijnt een profetischen geest te hebben gehad. De republiek is met éene stem meerderheid feitelijk erkend. (De bijzonderheden daaromtrent zijn in het hier achter voorkomend artikel nader uiteengezet.) Opmerking ver dient nog dat de heer Wallon bij de verdediging van zijn amendement is uitgegaan van de stelling, dat het doel van de constitutioneele wetsontwerpen is den be- staanden regeeringsvorm te organiseeren en die regee- ringsvorm is geen andere dan de republikeinschezoo dat zijn amendement slechts strekt om het bestaande te bevestigen. Particuliere telegrammen meldden gisteren uit Parijs, dat de ministers van binnenlandsche zaken en onderwijs, Chabaud Latour en de Cumont zouden aftreden om te worden vervangen door de heeren Buffet en de Wallon, terwijl de overige ministers hunne portefeuilles zouden behouden. Tiet aldus gewijzigde kabinet zou dan met een ontbindingsprogramma optreden. Een bericht van Havas echter verzekertdat nog geen verandering in de positie van het ministerie is gekomenen dat Mac-Mahon geen ander kabinet zal vormen zoolang de kamer geen definitieve beslissing omtrent de constitutioneele wets ontwerpen heeft genomen. Ook is er sprake van ge weest dat de heer d'Audiffret-Pasquier den heer Buffet als president der nationale vergadering zou vervangen, doch in den laatsten tijd verkrijgt hij zoozeer het karakter van een politieken weerhaan, dat het onmogelijk wordt hem een invloedrijke positie op te dragen. Zaterdag morgen nog drong hij bij zijne vrienden aan om vóór het amendemcnt-Wallon te stemmen en des avonds stemde hij zelf tegen. Na in derde lezing het wetsontwerp op de banken met aanzienlijke meerderheid van stemmen te hebben aangenomen en nog eenige andere zaken te hebben afgedaan werd Zaterdag de zitting van den Duitschen rijksdag gesloten met een boodschap van den keizer, die door den staats-minister von Delbrück werd voor gelezen. Nu het Duitsche parlement is uiteengegaan zullen de zittingen van den Pruisischen landdag meel de aandacht en belangstelling opwekken en ook aldaar zullen gewichtige aangelegenheden worden behandeld. In antwoord op de circulaire vaD den 8<n dezer door de Duitsche regeering tot de buitenlandsche groote mogendheden gericht, betreffende de quaestie van de Duitsche brik Gustav, hebben allen verklaard den eisch van Duitschland om voldoeningschadevergoeding en tuchtiging van de Carlisten aan de Spaansche regee» ring gedaan te ondersteunenzoodat bij deze van verschillende zijde zal worden aangedrongen om aan het verlangen van Duitschland te voldoen. De Duitsche oorlogschepen zijn ook reeds te Zarauz aangekomen, doch het is onmogelijk om handelend op te treden, aangezien de gezagvoerder en eenige matro zen van de Gustav nog in handen van de Carlisten zijndie hen dreigen te zullen fusilleeren indien Zarauz wordt beschoten. De veldslag in het noorden tegen de Carlisten heeft nog geen aanvang genomen. Alfonsus bevindt zich te Tafalla en men vermoedt dat het nog eenige dagen zal duren eer de slag wordt geleverd. Oostenrijk en Rusland hebben intusschen de monarchie van Alfonsus erkend. Een hoogst merkwaardig feit in de geschiedenis der laatste dagen is dat Garibaldi Zaterdag een bezoek heeft gebracht aan Victor Emmanuel. De koning heeft hem met de meeste onderscheiding ontvangen en onge veer een half uur alleen met hem doorgebrachtwaarbij hij hem zijn steun heeft toegezegd tot uitvoering van voorstellen om een beteren gezondheidstoestand in de Campagna di Roma te verkrijgenaangezien de moe rassen aldaar een hoogstverderfelijken invloed op de gezondheid der bevolking uitoefenen. Garibaldi werd door den koning tot aan de deur der audientie-zaal uitgeleide gedaan en door de officieren van het militaire huis des konings naar zijn rijtuig begeleid. De Zaterdag gehouden zitting der Fransche nationale vergadering was bijzonder belangrijk door de beslissing over het amendement van den heer Wallon, dat eigenlijk een nieuw artikel 2 op het wetsontwerp-Ventavon is. Artikel I van dat wetsontwerp luidt in zijn geheel zooals het thans is aangenomen aldus „Het wetgevend gezag wordt uitgeoefend door twee vergaderingende kamer van afgevaardigden en den senaat. „De kamer van afgevaardigden wordt door het algemeen stemrecht verkozen overeenkomstig de bepa lingen der kieswet. „Een speciale wet zal de wijze van samenstelling van den senaat, en zijne bevoegdheden regelen." Op de eerste alinea was het bekende amendement van den heer Laboulaye voorgesteld: „Het gouverne ment der republiek bestaat uit twee kamers en een president." Hierin lag dus de definitieve vestiging der republiek opgeslotenen zooals men weet werd het verworpen met 359 tegen 335 stemmen. De republikeinenverre van door deze beslissing te zijn ontmoedigd zagen in de kleine meerderheid die de tegenpartij verkreeg een gunstig verschijnsel voor de eindelijke zegepraal van hunne zaak. De zeer gematigde Temps wees er terstond opdat zes maanden geleden de anti-republikeinsche coalitie nog eene meerderheid van 43 stemmen had bij de verwerping over het voorstel- Casimir Périerterwijl zij thans slechts 23 stemmen op de republikeinen vóór had. Dit gaf genoemd orgaan aanleiding om te voorspellen, dat zelfs indien geen enkel lid van de anti-republikeinsche fractiën tot de andere zijde mocht overgaan deze toch binnen een jaar door de partieele verkiezingen eene meerderheid zou hebben verkregen. Terstond werd dan ook nog eene poging gewaagd, om het land een stap nader tot den republikeinschen regeeringsvorm te brengen en wel door het additioneele artikel van den heer Wallon, dat aldus luidt„De presi dent der republiek wordt bij meerderheid van stemmen door den senaat en de kamer van afgevaardigden in een vereenigde zitting gekozen. Hij wordt benoemd voor zeven jaren. Hij is herkiesbaar." Hoewel in dit amendement niet met zoo ronde woorden de vestiging der republiek wordt uitgesproken als in het amendement-Laboulaye heeft het echter volkomen dezelfde strekking en het heeft daarenboven een belangrijk voordeel op het laatstge noemde, nl. dit, dat in het amendement-Wallon tevens wordt voorzien hoe in ieder geval van vacature de presidents-benoeming moet plaats hebben. Vandaar dat zelfs verklaarde voorstanders van de definitieve vesti ging der republiek de voorkeur gaven aan het amen dement van den heer Wallon boven dat van den heer Laboulaye, en vandaar dan ook waarschijnlijk dat eenige leden van het rechtercentrum er zich mede heb ben vereenigdzoodat het werd aangenomen, hoewel dan ook met de meerderheid van slechts éene stem, nl. met 353 tegen 352 stemmen. Bij de discussiën over dat amendement wilde de heer Lambert de Sainte Croix nog verder gaan. Hij stelde nl. een sub-amendement op het amendement-Wallon voor, waardoor de eerste alinea daarvan zou luiden: „Indien vóór het verstrijken van den tijd voor welke aan maarschalk Mac-Mahon het gezag is opgedragen, de constitutioneele wetten niet zullen zijn herzienwordt de president der republiek bij meerderheid van stemmen door den senaat en de kamer van afgevaardigden in vereenigde zitting gekozen." Bij de discussiën over dit sub-amendement bleek ter stond de scheuring die in het rechter-centrum was ontstaan, want nadat de heer Chesnelong namens de rechterzijde het sub-amendement had bestreden, omdat het de organisatie der republiek vaststelde, werd het door den heer Clapier, eveneens lid van de meerderheid van 24 Mei, verdedigd op grond dat de monarchie onver- eenigbaar is met den tegenwoordigen socialen toestand van Frankrijk. Maar ook de linkerzijde kan zich niet geheel met het sub-amendement vereenigen, zoodat het met 542 tegen 132 stemmen werd verworpen. Intusschen had de heer Ventavon die door de scheu ring in de groepen der rechterzijde voor eene aanne ming van het amendement-Wallon begon te vreezen, nog eene poging aangewend om de beslissing te ver schuiven tot bij de behandeling van artikel 4, doch tevergeefs, de vergadering besloot tot stemming over te gaanen nam het amendement aan. Feitelijk heeft zij dus de republiek erkend, en met gespannen ver wachting ziet men de dingen die komen zullen tege moet. Tengevolge van plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt eenige ingezonden stukken te laten liggen. Red. iHïïdelslmicta. België. Frankrijk. Rusland. 102 1001 96} 96} 313 781 82} Ciraaniiiarkten enz. Rotterdam, 1 Februari. Tarwe met redelijken aan voer 25 cent lager; rogge met goeden aanvoer 20 cent lager; puike winter en zomergerst prijshoudend; min dere dito 20 cent lager; haver 10 cent lager; erwten met ruimen aanvoer 25 cent lagerpaardenboonen met redelijken aanvoer 25 cent lager; overigens onveranderd. Amsterdam, 1 Februari. Raapolie op zes weken f 33}. Lijnolie f 29 J. Prijzen van üffectcn. Amsterdam, 1 Februari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 61} dito dito dito 3 73 dito dito dito 4 96^ Aand. Handelmaatschappij 4} 134} dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie Oblig. Hope C°. 1855 6e serie. .dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leeningl860. Certific. dito Inscript.Stieglitz C°.2c a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito4 f Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen 5 Oostenrijk. Oblig. metal.in zilverJan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 1860 5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 Spanje. Obligatiën Buitenl3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 Egypte. dito 1868 7 dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 3 91} 3 86} 2} pet. 57 3 i) 5 - 5 5 5 5 5 5 5 5 4} pet. 4 4 4 6 025 5 f 243 4} pet. 71 147 7) 130 pet. 100} 238} pet. 99} 7) 7) 81 63A V 148} pet. 65} •n 65} V 61} n 61} n n 146 pet. 72} n 61 94 pet. 23} V 19 n 46} V 39}} pet. 80} V 75} pet. 7) 96} 7) 99} V n 88} 7) 81f 7 50fV

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3