Mij dunkt dat menigeen een heilzamen indruk mede genomen zal hebben. De leden der tweede kamer zijn tegen Woensdag den 10en dezer ter vergadering opgeroepen tot hervat ting der werkzaamheden. Dat de gemeenschap per post met VUssiiigen te wenschen overlaatzullen ook de ingezetenen van Middelburg dikwijls genoeg ondervonden hebben. Uit een ingezonden stuk in de Vlissingsche courant, geteekend v. d. B. blijkt dat een brief, des avonds om 9 uren te Yerseke op de post gedaan, den volgenden middag om 3 uren nog niet te Vlissingen bezorgd was, terwijl men in dat tijdsverloop driemaal gelegenheid had om persoonlijk dien afstand af te leggen. Een andere brief, om 2 uren te Yerseke bezorgdkwam te 9 uren aan den oesterput te Vlissingen aan. Wat onszelven betreft, wij ontvangen tegenwoordig onze berichten uit Vlissingen in den regel in den vorm van pakjes, per stoombarge. Per post schijnt er geen mogelijkheid te zijn om brievendie omstreeks 2 uren te Vlissingen in de bus gedaan worden, bij tijds voor het afdrukken der courant, dat te 7 uren des avonds geschiedt, te ontvangen. Wandelende kan men binnen het uur elkander mededeelen wat men te zeggen heeft. Maar, men heeft niet altijd gelegenheid voor eene wandeling van een uur en is dus wel gedwongen van de diensten der koninklijke brievenposterij gebruik te maken of zich op andere wijze te helpen. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om ook hier ter stede eene afdeeling der Nederlandsche vereeniging tot bevordering der lijkenvertoranding op te richtenen zal in den loop dezer week waarschijn lijk een bijeenkomst tot bespreking van dat onderwerp gehouden worden. Naar wij vernemen zal de Christelijke zangschool van den heer J. H. van Linschoten alhier bij gelegen heid van 's konings jaardag, op 19 dezer, in het Schuttershof de Edele Handboog eene uitvoering geven. Het hoofd-comité voor het Thorbecke-monument heeft aan de verschillende sub-comité's rondgezonden eene circulaire, onderteekend door den heer Dullert, president der 2e kamer als voorzitter en den luitenant- generaal Knoop als secretaris. Daarin worden de pun ten van behandeling opgegeven voor de algemeene vergadering die den 6®° Februari a. des middags te halt een uur in het lokaal „de Keizerskroon" te Amster dam gehouden zal worden en toegankelijk zal zijn voor allen die tot het bijeenbrengen der benoodigde gelden hebben medegewerkt, mits voorzien van een bewijs van toegang van het sub-comité hunner woonplaats. Die punten zijn de volgende 1 Te overwegen of er, naar aanleiding van gebeur tenissen van den laatsten tijd, termen zijn tot wijziging van het besluit, genomen op eene bijeenkomst van vrienden en vereerders van mr. Thorbecke, den 17tn Juli 1872 te Utrecht gehouden, welk besluit luidde: „op te richten een standbeeld voor Thorbecke te 's Gra- venhage", en, bij toestemmende beantwoording dier vraag, eene andere gemeente des lands als plaats van oprichting van het beeld aan te wijzen. 2 De bestemming te bepalen der geldendie blijken zullen later, na uitvoering van het programma, overig te zijn. Het hoofd-comité heeft voorloopig aan den gemeen teraad van Amsterdam zijn dank betuigd voor het gedaan aanbod ten opzichte der plaatsing van het monument. De vereeniging tot beoefening der krijgswetenschap heeft in hare vergadering van Vrijdag besloten aan den kolonel Pelciviel en militair bevelhebber in Atchin; een schrijven van hulde en dankbetuiging te richten in denzelfden geest als dat wat vroeger aan de heeren van Swieten, Verspijck en van Gogh gericht was. Het voorstel hiertoe werd, naar aanleiding der benoeming van den kolonel tot kommandeur der militaire Willems orde, gedaan door den gepensioneerden schout-bij-nacht de Casembroot en door den voorzitter overgenomen, onder opmerking dat hier geen sprake kon zijn van partij quaestiënmaar alleen van vaderlandsliefde en wapeneer. Bij den gemeenteraad van Katwijk aan Zee zal binnen kort een ontwerp in behandeling komen om die gemeente door middel van een waterweg te verbinden met het uitwateringskanaal van Rijnland. Het werk wordt geraamd op f 105 000. De voorloopige commissie, welke de plannen beraamd heeft, wenscht dat de ge meente, de provincie en het rijk ieder een derde van de kosten op zijne rekening zal nemen. De Staats-courant van Zondag en Maandag bevat de wet van 16 Januari jl., houdende vaststelling van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1875. Benoemingen en besluiten. leger. Pensioen toegekend aan den majoor J. A. W. D. van Hasselt, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs; en aan den kapitein F. van der Esch, van de infanterie, beiden op nonactiviteit, voor den eerst genoemde 1300en voor laatstgemelden f 900 's jaars alsmede aan den kapitein W. P. G. Wieling, van den plaatselijken staf, op nonactiviteit, tot een bedrag van 469 's jaars. Tijdelijk pensioen toegekend voor den tijd van vijf jaren aan den kapitein der artillerie H. A. de Haan, tot een bedrag van f 450 's jaarsaan de lc luitenants der infanterie L. A. Riesz en E. A. Prager, aan den 1™ luitenant der cavalerie T. F. Slinkers en aan den len luitenant der artillerie E. Thesing, ieder tot een bedrag van f 300 's jaars. Onderwijs. Aan de hoogeschool te Leiden is na een acade misch proefschrift tot doctor in de wis-en natuurkunde bevorderd de heer F. A. Jentinck, geboren te Nieuwland. Kerknieuws. De heer D. P. M. Huet, predikant teDirksIand, heeft voor het beroep naar Arnemuiden bedankt. Rechtzaken. Heden heeft de hooge raad uitspraak gedaan in het beroep in cassatie van den voormaligen boekhouder bij de Zierikzeesche leenbank M. Rinkier tegen het be kende arrest van het provinciaal gerechtshof in Zee land van 31 October jl., en het ingesteld beroep ver- wor pen. Koloniën. De Indische mailberichten van den 24®" December ontleenen hun voornaamste belang daaraan dat daaruit de eerste indruk blijktdien het ontslag van den heer Loudon in Indië heeft teweeg gebracht. Algemeen betreurt men natuurlijk het binnenstijds aftreden van een gouverneur-generaal. Ook tegen de rechtstreeksche inmenging van den minister in de détails van bet In disch bestuur werd algemeen bezwaar gemaakt. Indië iszoo schrijft menniet van het Haagsche plein te regeeren. Evenmin kan de gouverneur-generaal verne derd worden tot den rang van hoofdcommies des minis ters of zelfs tot dien van vice-president van den raad van Indië. Bét komt er hiernaar onze meening slechts op aan wat men onder „inmenging in de détails" verstaat. Een minister kan. nu eenmaal de telegraaf bestaat, onmogelijk toelaten dat in Indië dingen gebeuren, die in strijd zijn met zijne beginselen. Die telegraaf maakt een deel uit zijner verantwoordelijkheid tegenover de vertegenwoordiging en indien hij er geen gebruik van maakte om waar het noodig is tusschenbeide te tredenzouden de kamers hem er spoedig aan herinne ren. Dubbele tact en voorzichtigheid zijn dan ook, in dien toestandzoowel bij den minister als bij den land voogd noodzakelijk. Het behoeft echter geen betoog dat de inmenging van een minister te moeilijker ver dragen zal worden, naarmate deze in zijn verleden en zijne talenten te minder waarborgen aanbiedt voor zijne bevoegdheid om in te grijpen. Het trok onze aandacht dat door het Algemeen Dag blad een blad, dat in den regel van hetgeen in de In dische regeeringskringen omgaatgoed onderricht is, de oorzaak van het ontslag gezocht wordt, niet in de Atchin-politiek en ook niet in het ontvangen verbod „om ten aanzien der agrarische conversie iets te doen tenzij na voorafgaand overleg met het departement van koloniën." De ware oorzaak (ook van het vroeger onder den minister van de Putte gevraagd ontslag) moet volgens dat blad liggen „in de gestadige inmen ging van het opperbestuur in den gang van zaken in Indië, door misbruik van de telegraaf. Een eenigszins zelfstandig gouverneur-generaal is daardoor onmogelijk geworden." Zijn deze woorden in overeenstemming met de ziens wijze van den heer Loudon, dan blijkt daaruit opnieuw dat deze zich bij het aanvaarden zijner hooge waardigheid geen rekenschap heeft gegeven van de omstandigheden (welke nu eenmaal niet te veranderen zijn) onder welke deze moet worden uitgeoefend. Uit Atchin waren geen bijzondere berichten ontvan gen. Men verzekerde dat de kolonel Pel opnieuw om versterking had gevraagd. De gevolgen van de over strooming waren, hoewel hinderlijk, niet zoo nadeelig als men gevreesd had. Onder de loopende geruchten behoorde voorts dat de gouverneur-generaal op grond van anonieme brieven uit Atchin eene commissie zou benoemen tot het houden eener inspectie over de genie, de militaire intendance en den geneeskundigen dienst te Kotta-Radja, welke geen van drieën tegen hunne taak opgewassen zouden zijn. Gezondheidstoestand en weersgesteldheid bleven ongunstig. Door redacteurs van verschillende dagbladen waren adressen aan den gouverneur-generaal ingezonden om gratie te verzoeken voor de redacteurs van de „Java- Bode" en de „Vorstenlanden", die beide wegens druk pers-delicten veroordeeld waren. Als vervanger van den heer van Assen, afgetreden redacteur van het Bataviaasch Handelsblad, zou met 1 Februari optreden de gepensioneerde majoor Hennequin. Teneinde te voorzien in het bestaande groote gebrek aan officieren van administratie voor het leger zou de regeering de onderofficieren der verschillende korpsen welke bij dat korps mochten willen overgaan, in de gelegenheid stellen om aan een verlicht examen voor den rang van 2™ luitenant-kwartiermeester deel te nemen. Een driehonderdtal zieken uit Atchin, welke in de hospitalen te Batavia verpleegd werden, zouden naar Samarang gezonden en over de verschillende hospitalen in midden-Java verdeeld worden. Gemengde berichten. Tengevolge van het houden eener bijeenkomst van belangstellenden te Deventer tot het bespreken van de oprichting eener gemeenschappelijke broodbak kerij is door alle bakkers aldaar de prijs van het brood verlaagd. De schade, welke de neringdoenden te Almelo van de aldaar uitgebrokene werkstaking ondervinden wordt op 10,000 a/115.000 per week geraamd, daar de werk lieden ongeveer die som wekelijks aan werkloon ont vingen en grootendeels in de stad in omloop brachten. Te Amsterdam is eene vereeniging opgericht, welke door alle wettige middelen wil trachten te voorkomen dat de voorgenomen opheffing der kermis aldaar in het volgende jaar volvoerd zal worden. Vrijdag avond is de hoofdconducteur van Mus- scher, van den trein die te 6 u. 18m. van den Haag naar Rotterdam vertrok, even voorbij Delft, terwijl hij langs de wagons ging om de plaatsbiljetten op te halen, van de treêplank gevallen en overreden. De overledene was een oppassend beambte en huisvader. In de fabriek van den heer Stout te Tiel is men bezig het duizendste dorschwerktuig te vervaardigen. Een bedelaar te Enkhuizendie jaren lang op krukken springende zijn kost had opgehaald, is plotse ling gebleken zeer goed te kunnen loopen. De geheele stad is hierover verontwaardigd. In Augustus a. zullen de werkzaamheden aanvan gen tot droogmaking van het zoogenaamde Haskerwijd, zijnde een plas in Friesland, benoorden den kunstweg van Joure naar Heerenveen. Door dit werk, dat van wege den grooten Haskerveerpolder geschieden zal, zullen 450 hectaren land worden gewonnen. Het benoo digde kapitaal, bedragende 70,000, is reeds beschikbaar. Volgens een bericht is het Nieuws van den Dag is de directie der staatsloterij voornemans den minister van financiën voor te stellen om opnieuw uitbreiding aan die inrichting te geven door het getal loten met een duizendtal te vermeerderen. Carlyle en Tennyson hebben volgens Daily Telegraph de hun aangeboden onderscheidingen van kommandeur der Bath-orde en baronnet geweigerd. Genoemd blad is echter niet altijd even vertrouwbaar. Burgerlijke stand. (Van 2431 Januari.) Middelburg. Ondertrouwd: J. Knuist, jm. 30 j., met K. Jobse, wede. 40 j. N. Duburg, jm. 28 j., met A. M. Braat, jd. 22 j. Bevallen: J. Kokké, geb. van Egmond, z. E. C. Huvers, geb. Kraaijnest, z. T. Davidse, geb. Kodde, d. M. J. Dierikx, geb. van Mechel, z. S. Osté, geb. Meeuse, z. (levenl.) J. M. Sinke, geb. Wondergem, z. (levenl.) Overleden: H. M. van de Woestijne, d. 4 m. A. M. van Velthoven, z. 6 j. S. A. Coppelaar Noske, vrouw van W. C. Borsius, 50 j. G. de Meijer, wed®, van J. van der Weel, 63 j. C. J. Verwijs, z. 1 m. R. Braasem, d. 3 j. E. A. Gilde, vrouw van P. Coppoolse, 68 j. M .C. Worrell, vrouw van A. van Bochove, 45 j. C. Schotte, 64 j. (te Pyrmont). C. L. Wagner, 69 j. (Van 2330 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: H. J. Rondel, jm. 23 j., met K. Werman, jd. 19 j. Bevallen: C. Brielsman, geb. Sanderse, d. M. Naere- bout, geb. Visser, d. A. de Kam, geb. Roose, d. M. L. Krug, geb. Hoskens, z. M. Fep, geb. Aggenbach, z. D. J. Debra, geb. Aspeslagh, d. OverledenN. Lansberg, vrouw van S. Olman, 54 j. D. Theune, z. 7 m. A. Weyberg, z. 15 d. M. J. Rozen berg, d. 5 j. J. Mabecus, d. 14 d. W. van der Os, man van M. W. J. E. Vader, 38 j. E. M. Schonenberg, d. 7 m.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2