MARi.ME. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op ver zoek, de lc luitenant bij het korps mariniers H. J. Jolles. Onderwijs. Behalve de reeds vroeger genoemde vreemde geleer den, die aan de Leidsche feesten zullen deelnemen, heb ben zich nog aangemeld de hoogleeraren Kahnis en Bruhns uit LeipzigGrohe uit Greifswald, J. B. Stark en Kuno Fischer uit Heidelberg, waarmede het getal der gasten uit het Duitsche rijk tot 26 gestegen is. In het geheel komen er, met de twaalf hoogleeraren der Nederlandsche universiteiten, 77 vreemdelingen, wier behoorlijke huis vesting bp de gegoede ingezetenen van Leiden reeds verzekerd is. lïftrïne ea leger. Zr. M". stoomschepen Cornells Dirks, kommandant van Goens, en Prinses Marie, kommandant de Jos- selin de Jong, zijn den 22™ December van het vorige jaar te Paramaribo aangekomen. Kunstule nws. De navolgende jeugdige kunstenaars worden gedurende het jaar 1875 door Z. M. den koning uit zijne par ticuliere middelen gesubsidieerdde heeren E. van der Meer, P. P. Windt, M. Boks, Fred. J.Du Chastel, P. Haaxman en mej. Hermine van der Haaste'sHage P. A. Schipperuste BotterdamH. Boss, te Groningen N. Harder, W. J. Oppenoorth, N. Steffelaar, S. Kool, W. SteelinkH. B. KoekkoekJ.' H. Wijsmuller en mej. L. Charlotte van der Keilen, te Amsterdam. Landbouw. Aan het Duitsche ministerie van landbouw is men ijverig bezig met het beramen van maatregelen om de invoering van den Amerikaanschen aardappelkever te voorkomen. Aan de verschillende maatschappijen van landbouw zgn verscheidene exemplaren eener ver handeling over dit insect en zgn schadelijke uitwer king verzonden. Ook zal gezorgd worden dat aan de schependie uit Amerika naar Duitsche havens ver trekken, beschrg vingen en teekeningen van den kever zullen verstrekt worden teneinde de passagiers zooveel mogelijk tegen den gevaarlijken gast te waarschuwen en hen tot zijne uitroeiing aan te sporen. Gemengde berichten. Een Engelsche schooner, die te Velzen eement gelost had, is den 28™ dezer door het Noordzeekanaal rechtstreeks naar zee gegaanhetgeen, in strijd met vroeger daaromtrent gegevene berichtende eerste maal is dat zoo iets plaats vindt. Voor eenigen tijd liep het ongeloofelijk gerucht dat in sommige streken van Noord-Holland wolven ronddoolden. Een veehouder te Watergraafsmeer heeft thans de ongegrondheid van dit praatje bewezen door twee groote honden neer te schieten, die des nachts de schapen aanvielen en verscheurden. Een landbouwer te Molenaarsgraat (Zuid-Holland) schgnt bijzondere aantrekkelgkheid voor de dieven zijner buurt te bezitten. Voor een jaar of wat ontstal men hem f 700in Augustus van het vorige jaar tien zilveren en drie gouden medailles der Maatschappij van landbouwwaarbij van buitenbraak gebruik werd ge maakt, en nu weder zijn de dieven in zijn slaapvertrek doorgedrongen, hebben uit zijn broekzak den sleutel zijner secretaire genomen, en daaruit ontvreemd ruim f 1000 aan bankpapier en een zak met meer dan f 100 aan zilvergeld. Een detachement van 37 militairen onder bevel van een 1™ luitenant is in de streek van Westerwolde (Groningen) gedetacheerd, om de leidijken langs de Pruisische grenzen te bewaken en te voorkomen dat deze door de Duitsche grensbewoners doorgestoken worden om het overtollige water van hun landerijen te doen afioopen. De commissaris des konings in Friesland heeft de gemeentebesturen in die provincie aangeschreven dat niet dan in gevallen van volstrekte noodzakelijkheid de lotingen voor de nationale militie gehouden mogen worden in herbergen. Een minder geschikte plaats voor de loting, die toch al zooveel aanleiding tot dron kenschap geeft, schijnt dan ook nauwelijks denkbaar. Nabij Sittard zgn bij het uithalen van kiezel eenige Komeinsche graf-urnen te voorschijn gekomen, waaronder een van blauwachtig glasgevuld met been deren. Verschillende koperen voorwerpen werden daar bij gevonden, als een groote speld, twee fraaie hand vatsels een paar achtkantige ringen en een holle plaat, voorstellende een leeuwenkop met een ringetje in den muil. De beroemde Engelsche geschiedschrgver Carlyle is door de koningin benoemd tot kommandeur der Bath- orde en de dienter Tennyson in den adelstand verheven met den titel van baronet. Of de in alle werelddeelen bekende-naam der beide schrijvers door deze onder scheidingen iets winnen zal, schijnt twijfelachtig. Verkoopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het departement van binnenlandsche zaken (staatsspoorwegen) op den llen Februari a. zal worden aanbesteed het fundeeren en opbouwen van twee pijlers en het maken van eenige verdere werken binnen Botterdam. Thennoineterstand. 28 Jan. 's av. 11 u. 45 gr. 29 'smorg. 7u.47gr.'smidd. 1 u.48gr.'sav.6u.47gr. Polderbestuur van Walcheren. Buitengewone algemeene vergadering van Zaterdag 30 Januari. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Afwezig de heeren Verhage en Vis, de laatste met kennisgeving. In de eerste plaats geschiedt voorlezing van het koninklijk besluit van 19 September 1874waarbg de heer D. A. Dronkers tot voorzitter van het polderbe stuur van Walcheren benoemd is. Vervolgens neemt de voorzitter het woord en zegt in hoofdzaak het volgende Mijne heeren! Het zij mij vergund bij mijn eerste optreden als voorzitter in deze vergadering een kort woord vooraf te doen gaan, een woord van dank en een woord van aanbeveling; een woord van dank voor het vertrouwen in mij gesteld, een wcord van aanbe veling in uwe verdere welwillendheid. Ik heb niet geaarzeld de betrekking van voorzitter aan te nemen. Ik deed dit omdat mij daardoor een zeer aangename werkkring geopend werd; ik deed het in de hoop daardoor in de gelegenheid te zullen gesteld worden iets tot nut van den polder Walcheren toe te brengen en alzoo eenigermate te kunnen aanvullen het verlies dat de polder door den dood van mijn voorganger ge leden heeft. Ik ontveins mij niet de zwaarte mijner taak en de groote verantwoording die op mij rust, doch ik zal al het mogelijke aanwenden om alle mijne verplichtingen met de uiterste nauwgezetheid na te komen. Daartoe heb ik echter twee zaken noodig: uwe medewerking en uw vertrouwen. Verleen mij de eerstevereer mij met het andere. Ik geef de verze kering mijnerzijds al het mogelgke te zullen doen om mij uw vertrouwen ten volle waardig te maken. De heer van Berlekom beantwoordt als voorzitter van het college van commissarissen van het polderbestuur de toespraak van den voorzitter. De voordracht, zeide hijheeft den heer Dronkers het bewijs geleverddat commissarissen er op gesteld zijn hem tot hun hoofd te hebben. Wij danken hem voor zijne toespraak en geven hem de verzekering dat wij onzerzijds alles zul len aanwenden om zijne zware taak zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- ling van den voorzitterdat de heer Vis bericht heeft ingezonden verhinderd te zijn tot het bijwonen dezer vergadering. Daarna is aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van de opnieuw gekozen commissarissen J. de Visser, C. Volkers, P. Boone, D. Eooze en m'. A. M. Becius, alsmede van den voor de eerste maal gekozen commissaris J. Mesu. De heeren Loeff, Liebert. en de Nood werden met dat onderzoek belast. Bg haar te rugkeer bracht de commissie bij monde van den heer Loeff rapport uit, waaruit bleek dat de stukken in orde zijn bevonden, zoodat tot toelating der genoemde heeren besloten wordt. De voorzitter wenschte de her benoemde commissarissen geluk met het vernieuwde blijk van het vertrouwen der ingelanden en beval hun de belangen van den polder bij voortduring aan. De heer Mesu werd vervolgens ter vergadering binnenge leid, legde de voorgeschreven eeden af en nam, na gelukwensch van den voorzitterzitting. Daar de duinen aan het strand der Noordwatering voor Domburg in den laatsten tijd en voornamelijk door den stormvloed van 9 December 1874 weder aan zienlijk hebben geleden en het daarom wenschelijk is tot voorkoming van verderen achteruitgang dier duinen en tot verzekering van den polder de noodige voorzie ning te nemenstelt het dagelijksch bestuur, bij schrif telijk gemotiveerd voorstel, het volgende voor: 1° de bestaande, doch beschadigde steenglooiing tus- schen de strandpalen 32 en 35 der Noordwatering te doen herstellenen voorts het duin tusschen de strand palen 29 en 33 over eene lengte van ongeveer 300 M. te verdedigen door middel van drie paalreien met rijspakwerk, bezwaard door gesorteerden Doornikschen steen 2° tot bestrijding der onkosten dezer werken: a te heffen over den dienst 1875 een buitengewoon d ij lc g e s c b o t van f 1 per hectare, gevende over de aan- slagbare oppervlakte des polders de som van 16,914, met bepaling tevens dat dit dijkgeschot zal worden ingevorderd in vier termijnenvervallende 1 Mei, 1 Juli, 1 October en 20 December 1875en b het dagelijksch bestuur te machtigen om tegen den minst te bedingen intrest en zoodra daaraan zal blijken behoefte te bestaan, tijdelijk de noodige gelden op te nemen, teneinde te voorzien in de dan nog ontbrekende som van f 21,138.01, makende samen het voor de voorziening vereischte be drag van 38,052.01; 3° te bepalen dat de bedoelde werken zoo spoedig mogelijk zullen worden uitgevoerd en zulks bij antici patie op de in April a. vast te stellen polderbegrooting voor 1875, en 4° aan het dagelijksch bestuur op te dragen afschrift van het besluit, met bijvoeging van situatieteekening en begrootingtoe te zenden aan gedeputeerde staten dezer provincie, met verzoek de noodige machtiging voor de uitvoering der sub 1° vermelde werken bij de regeering aan te vragen, en die, voor zooveel het dijkgeschot en de tijdelijke geldopneming sub 2' aangaat, aan dat bestuur te verleenen. De heer van Berlekom vroeg, of het niet wensche- lijker zou zijn geweest de gelden voor dit buitenge woon werk ook in eens door een buitengewoon dijkgeschot te vinden. Het komt hem voor dat ieder jaar zijn eigen lasten moet dragen. Hij deed hierom trent echter geen voorstel, tenware blijken mocht dat zijn gevoelen ook door andere leden gedeeld wordt. De voorzitter antwoordde, dat het dagelijksch be stuur met den voorgestelden maatregel ten aanzien der 21,000 beoogt te beproeven of die som het volgende jaar zal kunnen gevonden worden. Mislukt dit, dan zal het gemakkelijker zijn die kosten in twee jaren dan in éen jaar te dekken. Daar niemand blijk geelt van instemming met de zienswijze van den heer van Berlekomverklaart ge noemde heer geen voorstel te zullen doen. Het voorstel van het dagelijksch bestuur wordt alsnu in stemming gebracht en met algemeene stemmen aan genomen, en het opgemaaktf concept-besluit zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Op voorstel van het dagelijksch bestuur wordt be sloten den eersten termijn van invordering van het gewoon en buitengewoon dijkgeschot te stellen op 1 Mei in plaats van op 1 April a. Aan het dagelijksch bestuur wordt voorts machtiging verleend, om een uitgaat van 7039.02 voor storm schade af te schrijven op den post voor onvoorziene uit gaven nadat dit artikel bij wijze van af- en overschrij ving met de bestaande overschotten op de artt. 1, 34 en 49 zal zijn verhoogd. De voorzitter legt over het afgekondigde door de provinciale staten ;n Zeeland gewijzigde reglement van den polder Walcheren. Ten slotte deelt hij mode dat twee brieven zijn in gekomen van den heer Charles G. J. Pioterse te 's Gra- venhage, betreffende dan aanleg van een tramway over de wegen van den polder van Middelburg naar Domburg. Het dagelijksch bestuur kon hieromtrent thans nog geene mededeelingen doenals zgnde die afhankelijk van nadere onderhandelingen met den heer Pieterse. Verder niets meer aan de orde zgnde, wordt de ver gadering gesloten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Donderdag 28 Januari. Voorzitter mr. Blaaubeen. Afwezig, de heeren Cal- lenfels, van Beuterghem, den Boer en Quist. De notulen der zitting van den 30tn December 1874 worden goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeelt, dat de Ganzenpoortsingel voor het verkeer met rij- en voertuigen zal worden afgesloten tijdens de werkzaam heden voor de bestratingdat de plannen tot reorgani satie der burger avondschool en tot oprichting eener meisjesschool voor middelbaar onderwijs, met al de ingekomen rapporten thans berustende zijn bij den heer inspecteur van het middelbaar onderwijs, en dat tot lijkdrager en adsietent-lij kdrager zijn benoemd A. de Lange en H. van Boven. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht, goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrij ving op de begrooting voor 1874 tot voldoening van het aandeel in de kwade posten der rijksbelastingen; aanmerking op art. 10 der bestendigde verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag (waarom deze verordening is herzien en aan de financieele com missie gezonden tot onderzoek en rapport); jaarverslag der gezondheidscommissie en bericht der herbenoeming van haren president en secretarisgelijk bericht van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; en de rekening met rapport der nieuwjaarscommissie, welke laatste stukken onder dankbetuiging aan de commissie, voor kennisgeving worden aangenomen. Op het vroeger aangehouden adres van C. J. van Sluys en E. L. van Mervennee, wordtovereenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten: a afwijzend te beschikken op het verzoek om den weg voor hunne woningen te verbeteren, als zgnde deze

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2