BUITENLAND. Algemeen Overzicht. i» gebracht. Door het aanbod van een ingezetene om aan de vereeniging de andere helft voor te schieten, tegen 3 pet. rente en zonder verplichte aflossingis nu het oorspronkelijk plan vervallen, dat daarin bestond om f 2500 te plaatsen in aandeelen van f 5, met 5 pet. rente. Deze zelfde vereeniging is reeds in het bezit van twee winkels, die met goed gevolg geëxploiteerd worden. De Staats-courant van heden bevat de wet van 16 dezerhoudende vaststelling van hoofdstuk V der staats begrooting voor het dienstjaar 1875. Met leedwezen vermelden wij dat door den minister van financiën eene circulaire is uitgevaardigd aan de directeurs en inspecteurs der posterijen, waarbij ver boden wordt vrouwen voor te dragen voor de mindere betrekkingen bij het postwezenals conducteurs der brievenmalenbrievengaardersbestellers, houders van bestellingen enz. Wanneer men ziet hoeveel juister in andere landen het sociale waagstuk van den arbeid der vrouwen wordt ingezienhoe bij postwezentelegraphieonderwijs en andere takken van bestuur de hulp van vrouwen door de regeeringen uitdrukkelijk wordt toegelaten en ge makkelijk gemaakt, en dan verneemt dat in Nederland een ministeriedat opgetreden is met het aangekondigde voornemen om sneller vooruit te gaan dan in de laatste jaren het geval was, een stap in juist tegen overgestelde richting doet, dan zou men geneigd zijn aan de toekomst van Nederland te gaan wan hopen In de Staats courant van heden is opgenomen het tweede aan den minister van binnenlandsche zaken uit gebracht verslag van de commissie tot 1 Augustus 1875 belast met het afnemen van het examen van apothe ker volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staats blad n° 59), en der praktische examens van hulpapothe ker volgens art. 8 dier wet, gewijzigd bij die van 8 Juli 1874 (Staatsblad n° 97). Het Handelsblad ontving gisteren van zijn eigen ver slaggever te Almelo het volgend telegram betreffende de werkstaking aldaar: „Alles is hier rustighoewel ongeveer 1500 werklie den het werk hebben gestaakt. De quaestie heeft de zen grondNadat in September 1874 alle fabrieken te Almelo, Enschedé, OldenzaalNij verdal enz., in Hol- landsch geld waren gaan betalen, zijn ettelijke weken later de twee weverijen van de Almelosche spinnerij en weverij, die der heeren Tencate, Tenbruggencate, Gebrs. Scholten en H. en B. Scholten plotseling tot be taling in Duitsch geld overgegaan. In September 1874 was het agio 90 centnu is het 4.90zoodat de werk lieden in deze fabrieken, die tegen Hollandsch courant per afgewerkt stuk worden aangenomen, feitelijk ver laging van loon hebben, daar de Thaler hun a ƒ1.80 in rekening wordt gebracht. In de andere plaatsen heb ben de fabrikanten de betaling in Hollandsch geld be houden. De drie hier gevestigde spinnerijen betalen ook in Duitsch geld; daar echter het loon veel hooger is dan in de weverijenmaken de spinners geen be zwaar. De werkstaking te Vriezen veen op de fabriek Janssen Tilanus, is een gevolg van verzoek om loons- verhooging en spruit niet uit de betaling in Duitsch geld voort. Nog bestaat hier ontevredenheidomdat de fabrikanten, die vroeger voor een tal van 36 stuk ken in de 14 dagen afgewerkt 1.50 premie betaalden, het aantal stukken hebben vergroot en de verkrijging der premie daardoor bijna onmogelijk is. De algemeene opinie is ten gunste van den werkmanmaar het valt te betwijfelen of hij het zal kunnen uithouden. Reeds nu doet gebrek zich gevoelen. Militaire macht is nog aanwezig, doch vrij zeker zal haar tusschenkomst niet noodig zijn." Benoemingen en beslatten. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Groningen mr. M. A. Eek hout thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Dordrecht. landmeters. Bevorderd tot landmeter eerste klasse bij het kadaster T. J. Biicker, thans landmeter 2" klasse. Kerknieuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente te 's Gra- venhage is beroepen de heer J. G. Knottnerus, thans te Dordrecht. Hunstnienws. Voor het Haagsche publiek trad Woensdag avond in het nieuwe gebouw van kunsten en wetenschappen mevrouw Roza de Vries, de beroemde zangeres, die in het buitenland zooveel eer en lof heeft ingeoogst, na jarenlange afwezigheid weder op. Ofschoon aan den avond van haar leven als kunstenares, wist me vrouw de Vries haar toehoorders de bewijzen te geven dat de oude gloed nog niet bij haar verdoofd en haar talent nog niet uitgeput is. Lauwerkransen en warme toejuichingen vielen haar ten deel. Ook haar zoon, een 22jarig baritonzanger, toonde zich oen kunstenaar van veel aanleg, evenals de heer Petri, een jong Ne- derlandsch violist, die tegelijk met de zangeres en haar zoon optrad. Een veertigtal zangvereenigingen zullen deelnemen aan het in den aanstaanden zomer te Rotterdam te vieren twaalfde Nederlandsch zangersfeest. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine is aan den matroos L« klasse D. Jansen toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen dienst. Landbouw. Het Utrechtsch Dagblad bevat omtrent den Ameri- kaanschen aardappel-kever de volgende bijzonder heden medegedeeld door iemanddie het insekt, gedurende een vijfjarig verblijf in de staten Jowa, Minnesota en Wisconsin zeer dikwijls gezien heeft: „Eene bijzondere eigenschap van den kever is dat hij eene klevige massa afscheidt, die vergiftig werkt. Toen ik voor de eerste maal den kever van de aard appelen verwijderdezwol na verloop van een uur mijne hand zoodanig dat ik vermoedde door een ver giftig insekt gestoken te zijn. Later zag ik dan ook dat zijdie met het verwijderen der kevers van de aardappelplanten belast werden, van handschoenen ge bruik maakten. „Wanneer het kevergift in eene open wond komt, heeft het dezelfde werking als wanneer men zich aan phos phor brandt. Het verwijderen der kevers moet 's mor gens geschieden: dan zitten zij nog zeer dicht bij elkander. Daar de kever zich zeer snel vermenigvul digt is een aardappelland eenmaal door hem aangetast, in spijt van alle moeite en zorgen voor drievierde verloren. „Het insekt heeft de grootte van eene erwt en eene bruinroode kleur. Met de waarschuwing om op dit punt zeer voorzichtig te zijn vereenig ik mij ten volle, daar de verwoestingen, welke hij aanricht, onzettend rijn." •Gemengde berichten. Eene 21jarige kindermeid bij eene familie te Vlissin- gen moest in het begin van het vorige jaar bij een winkelier in glas .en aardewerk voor hare meesters verschillende geleverde goederen betalendoch behield het daartoe ontvangen geld voor zich. Om die alzoo verduisterde gelden te dekken meende zij op 1 Juni 1874 niet beter te kunnen doen dan de haar door den winkelier, op haar verzoek persoonlijk ter hand gestelde rekening van de openstaande posten, te zamen 6.89 bedragendevalsehelijk met den naam van den winke lier voor voldaan te teekenen. Eerst op 20 October daaraanvolgende kwam het gebeurde uit. De echtheid der naamteekening op de den winkelier vertoonde ge kwiteerde rekening werd door dezen en zijne huisge- nooten ontkent, en het meisje bekende weldra hare schuld. Het gevolg was dat haar meester het bedrag van 6.89 ten tweede male betaaldemaar tevens dat de schuldige in handen der justitie kwam en vervolgens in het huis van verzekering alhier gedetineerd werd. Heden stond zij voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht, beschuldigd 1°. van valschheid in een onderhandsch geschrift, 2°. van het des bewust gebruik maken van dat valsche stuken 3". van misbruik van vertrouwen. Het hof heeft haar aan die feiten schul dig verklaard, doch in haren jeugdigen leeftijd, haar volledige bekentenis en berouw termen gevonden tot toepassing van verzachtende wetsbepalingenen haar mitsdien veroordeeld tot eene correctioneele gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, voorden tijd van drie maanden, alsmede in drie geldboeten en in de kosten. Een bakker te Utrecht heeft goedgevonden aan iemand, die een kleine woning van hem in huur had, te doen weten dat, indien hij niet ophield met zijn brood te nemen van den bakker V.die met de coöpe ratieve winkelvereeniging te Utrecht eene overeenkomst heeft gesloten, hij den huurprijs zijner woning met 25 cent per week zou opslaan. De huurder, die zelf lid van het bestuur der coöperatieve vereeniging isheeft de zaak aan zijne medebestuurders bekend gemaakt. Uit Utrecht wordt gemeld dat vele handelaars in steenkolen aldaarten gevolge van den zachten winter, met volle pakhuizen blijven zitten. Ook van de Ruhr verneemt men dat de prijzen der kolen sterk dalend zijn. Op eene volksvoordracht in de vorige week te Leksmond gehouden werd eerst door den heer van Loon eene lezing gehouden, waarna nog door 'verschillende liefhebbers niet minder dan elf bijdragen werden gele verd. De toehoorders kregen dus met recht „waar voor hun geld." Voor den rederijkers-wedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging „Aeschijlus" te Schiedam, hebben zich ruim 60 deelnemers uit verschillende plaatsen aange meld. Daar deze vloed van welbespraaktheid voor éen avond te groot geacht wordtis het bestuur voornemens het aantal medestrijders bij loting te doen bepalennaar gelang van de grootte en het gehalte hunner voor te dragen dichtstukken. Woensdag avond zal de heer Heinrich Lang uit Zurich, een van de meest bekende woordvoerders der moderne protestantsche richting te Amsterdam eene voordracht in het Duitsch houden, ter beantwoording der vraagMag het liberaal protestantisme op den naam van godsdienst aanspraak maken Eergisteren en gisteren heeft het provinciaal ge rechtshof in Overijscl de behandeling der zaak van den gewezen directeur der Overijselsche bank S. Wolff voort gezet. Gisteren is het getuigenverhoor geëindigd en heeft de advocaat-generaal zijn requisitoir voorgedragen, dat strekt tot schuldigverklaring van den beschuldigde aan medeplichtigheid door het desbewust helpen en bijstaan van den dader om het misdrijf voor te berei. den en gemakkelijk te maken aan valschheid in bankgeschrift, door verzinning van verbintenis, althans van beschikking, en aan het desbewust gebruik maken van dit valsche geschrift; en hem deswege te veroor- deelen tot een tuchthuisstraf voor den tijd van 15 ach tereenvolgende jareneene geldboete van 100 en subsi diair 14 dagen gevangenisstraf, betaling der kosten enz. De verdediger m'. J. van S. Mulder heeft daarna een aanvang gemaakt met zijn pleidooi, dat hij in de zit ting van heden zou voortzetten. De oud-katholieke doopplechtigheid te Compesières, die eerst door de ultramontanen gewelddadig werd verhinderdheeft thans onder bescherming van de militaire macht plaats gehad en de regeering is stellig voornemens de uitvoering der wet te handhaven en de oud-katholieken krachtig te beschermen. De Yolks-Zeitung meldt, dat de onderhandelingen van de Duitsche regeering met die van Japan over de toelating van vreemdelingen in het binnenland van dat rijk tot een gewenscht resultaat hebben geleid. De Japansche regeering heeft zich verbonden om vreemde lingen op verzoek van den vertegenwoordiger der natie waartoe zij behooren passen voor het binnenland te geven. Dat in den militairen staat Pruisen niet alleen aan den bouw van kazernes en vestingen wordt gedacht, maar de regeering ook de bevordering van kunsten en wetenschappen ter harte neemt, blijkt weder uit de be grooting voor het ministerie van eerediensten, kunsten en wetenschappen voor 1875. Daarop toch is een som van 600,000 mark uitgetrokken tot aankoop van de kazerne in de Charlottenstrasse en de uitbreiding van de gebouwen van het kunstkabinet, de academie van wetenschappen en de koninklijke bibliotheek te Berlijn. Voorts zijn nog 600,000 mark aangevraagd ten behoeve van de verzamelingen der musea in de hoofdstad, 600,000 mark voor den aanbouw van lokalen ten behoeve der hoogeschool voor muziek, 620,000 mark om in Italië afgietsels te laten maken voor het museum van gipsmo dellen 300,000 Mark om de omgeving van de nationale galerij te Berlijn te kunnen verbeteren en verfraaien, enz. De Russische Golos, de Duitsche wet op den landstorm besprekende, betoogt de noodzakelijkheid om de beginselen van humaniteitdie in de Brusselsche conferentie werden ontwikkeld, algemeen aan te nemen en in geval van oorlog in toepassing te brengen. Een jeugdig astronoom, Paul Henry, heeft op de sterrenwacht te Parijs een kleine planeet ontdekt, die met het teleskoop ternauwernood kan worden waarge nomen, en nu als de 141e planeet bekend is. Vhermometerstand. 28 Jan. 's av. 11 u. 45 gr. 29 'smorg. 7u.47gr.'smidd. 1 u. 48 gr.'s av. 6 u. 47 gr. De nationale vergadering van Frankrijk schijnt te hebben begrepen, dat het oogenblik der beslissing is aangebroken, dat de tijd om te slapen voorbij is, dat eenvoudig bij stemming moet worden uitgemaakt wat men wil. Dit althans is de indruk dien men door het bericht der zitting van gisteren verkrijgt. Slechts enkele sprekers hebben het woord gevoerd en de ver gadering besloot tot stemming over te gaan. Wij be- twijfel gevolg bereik! in twi grondij niet or voerigs Met den a: wetson laatste te ver behani stellen stitutic bet de veroor: beslote waarop dertige ontwer dat de kamers welke leden vast „presid bewinc schied niet k der rei hoofd aangez is opgs Een welk door ei overeer de kan kiezen stond het lin vernem en een De verklaf om te ringsvij* te korl wet vil t| maar

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2