geven moest worden in aanmerking behoorden te komen nadat zij reeds aan D of E of F en misschien nog aan vele andere letters van het alphabet, verleend was geweest. Die vraag wordt dan wel eens minder bevredigend beantwoord." Aan een brief van den Haagschen correspondent der Arnhemsche courant aangaande de exploitatie der gasverlichting in de residentie ontleenen wij het volgende dat wellicht ook alhier de aandacht verdient „De particuliere gasfabriekaan wie de raad in 1844 de toen bestaande en latere Hagenaars met gebonden handen overgeleverd heeft, had sedert geruimen tijd de door haar geleverde waar tot het allerlaagste peil van hoedanigheid laten dalen, hoewel hare prijzen tot het hoogste in Nederland bestaande peil waren opgevoerd. In de meeste nieuwe hulzen werd geen gasleiding ge maakt, omdat men beter en goedkooper gebaat was met de oude carcel- of petroleumlampenen vele nieuwer- wetsche menschen, of zij die in andere plaatsen het gemak en het voordeel van goed gaslicht hadden leeren kennen, schaften zoetjes aan de oude lampen weer aanen lieten meter en gasornementen ongebruikt. Nog dezer dagen was ik in de gelegenheid met eene soort van geïmproviseerden lichtmeter het lichtgevend vermo gen van het Haagsche gas en van eene petroleumvlam te vergelijken, en die proef gaf voor het Haagsche gas een zeer vernederend resultaat. „Het zoogenaamde, in 1844geslotengascontractliep af met 31 December 1874 van vernieuwing was geen sprakeen de concessionaris of die in zijne rechten getreden was, haalde, gelijk men het noemt, in den laatsten tijd uit die concessie wat er uit te halen was. Schoon de prijzen uiterst hoog waren, werd er niets dan wat het engst genomen onderhoud vorderde aan de buizenleiding verricht, en wat de hoedanigheid van het product betreft beroep ik mij op het eenparig ge tuigenis van alle Hagenaars en vreemdelingen, die in den avond onze donkere straten hebben doorgeloopen. Dat de financieele uitkomsten van dezen roofbouw bovenmatig groot waren blijkt uit het aanbod, nu vier jaren geleden door den concessionaris aan de gemeente gedaan, waarbij hij zich verbond de prijzen van het gas terstond met 20 pet. te verlagen, wanneer de stad hem vergunde het exploiteeren (in den ruimsten zin des woords) van de goede Hagenaars nog eenige jaren voort te zetten. Met een doorzicht, dat velen, weinig verwend als wij in dit opzicht zijnverbaasde, wees de gemeenteraad dit aanbod grif van de hand, en het bleef dus bepaald dat de hofstad op den 1" Januari 1875 uit de drukkende omhelzing van den gasconcessionaris zou worden gered. Hoe later de ver lichting ook mocht zijn, deze verlichting zou de ge meenteraad ons dan toch bezorgen. Maar hoe Zou de gemeente de zaak eenvoudig laten afloopen, zonder meerof de gasfabriek naasten Beide gevallen waren in de concessie voorzien. Wilde de gemeente naasten, dan gesehiedde dit tegen een door deskundigen vast te stellen prijs; naastte zij niet vóór 1 Januari 1875, dan moest de concessionaris nog gedurende hoogstens een jaar in de openbare verlichting blijven voorzienenliet de concessie daarop volgen„In alle gevallen behou den zij (de concessionarissen) het recht om de verlichting der gebouwen van particulierenmet welke zij mochten gecontracteerd hebben, te blijven voorzetten." „Anderhalf jaar geleden als ik mij niet vergis werd er nu eene commissie van onderzoek benoemd, die rapporteerde dat naasting minder in het geldelijk belang der gemeente was, maar aanried het oprichten van eene nieuwe fabriek voor rekening der gemeente. Er werd echter tot naasting besloten en twee deskun digen werden benoemd. De man van den concessio naris schatte de fabriek en alles wat er bij behoorde op 524,400de man der gemeente schatte op 343,500, en een derde op f 364,000zij gaven daarbij te kennen dat zij niet tot overeenstemming hadden hunnen ko men. Wat deed nu het gemeentebestuur? of liever, laat ik u maar niets vragen, want ge zoudt zeker raden dat het gemeentebestuur zou gehandeld hebben als ieder verstandig man, en dit deed het niet. Een verstandig man zou hebben gezegdeene schatting van deskundigen die het niet eens kunnen worden is een ondinger is dus geene schatting en er moeten nieuwe deskundigen benoemd worden. Weigerde de conces sionaris daartoe over te gaan, dan ware hij gestraft met niet-naasting. Het gemeentebestuur kwam echter op de gedachte het cijfer van 364,000 aan te merken als de geschatte waarde en die som aan den concessio naris aan te bieden, die daarop natuurlijk antwoordde: neemt gij de taxatie van éen deskundigen als de taxa tie van de drie deskundigen aan dan heb ik het volste recht als zoodanig die van een ander van de drie te nemennu vind ik de taxatie van 524,400 wel „uiterst laag" maar ik ben wel bereid mijn boeltje^ als het niet anders kan, daarvoor over te geven. „En de raad, eenmaal op den slechten weg, doet zonder bezwaar een tweeden stap en geeft grifweg dien buitensporigen eisch toe. Wie verwonderd zal geweest zijn, is stellig de concessionaris zelf!" Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot commies ter inspectie bij de administratie der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnsen te GroningenW. J. Versfeit, thans surnumerair bij die administratie in de inspectie Groningen. Onderwijs. Tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Helmond is benoemd de heer D. Hornvan Sittard. Aan de Nieuwe Botterdamsche courant wordt het volgende uit Oud-Beierland geschreven: Het gaat den tegenstanders van ons volksonderwijs hier in den laatsten tijd recht naar den vleesche. Met 1 Januari 1874 gingen van hier vier hulponderwijzers heendie zoowel bij hunne hoofdonderwijzers als bij de burgerij zeer goed stonden aangeschreven. Daarop werd gesukkeld tot Mei, om nieuw personeel te krijgen. Ver volgens had men met ziekte van de hulponderwijzers te doen en thans weder vertrekken twee hulponderwij zers, zoodat de hoofdonderwijzer der eerste openbare school daar met 250 leerlingen alleen staat. Wie nu meent, dat het gemeentebestuur alles doet of gedaan heeft om weer spoedig hulppersoneel te hebben, is de plank mis; een enkele advertentie werd geplaatst om hulponderwijzers op ƒ500 traktement, maar daar blijft het bij. Nog gisteren hield de gemeenteraad zitting, maar de zaak werd zelfs niet aangeroerd. Kerknleawg. Bedankt voor het beroep tot predikant te Niéuw- vliét door den heer J. H. Kruseman Aretz, predikant te Drimmelen. Kunstnleaws. De pogingen tot oprichting eener Duitsche opera te Amsterdam zullen waarschijnlijk met gunstigen uitslag bekroond worden. Het vereischte waarborgfonds is reeds volteekend, alleen moeten nog een zeker aantal abonnementen voor den eersten rang, a f 245 voor een speelseizoen per plaatsgenomen worden. Zaterdag a. zal beslist worden of de zaak voortgang kan hebben. Het vroeger medegedeelde bericht omtrent wijzi gingen welke vóór de opvoering in Multatuli's Vdr- stensehool aangebracht zouden worden, vindt bij het Nieuws van den Dag tegenspraak. Ook zou de schrij ver nog geen officieele uitnoodiging tot het bijwonen der voorstelling ontvangen hebben en zijne komst in dat geval geenszins zeker wezen. (■enengiie berichten. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. werd in een slachthuis alhier eenig schapenvleesch benevens een schapenhuid gestolen, en Maandag morgen ontdekte men aan boord van het in de loskade liggende schip Copernicus, dat eenig touwwerk was ontvreemd. De politie slaagde er in het touwwerk te vinden bij een opkooper, waardoor men op het spoor kwam van den dief bij wien daarop ook de ontvreemde schapenhuid werd gevonden. De man is gearresteerd en in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebracht. Een marinierdie te Utrecht met verlof was, heeft uit tegenzin in den dienst getracht door vergiftiging een einde aan zijn leven te maken. Hij is, in bewus- teloozen toestand, in het hospitaal aldaar opgenomen en verkeert niet buiten gevaar. Een landbouwer te Beekbergen is krankzinnig geworden wegens het verlies van een proces dat over eene waarde van ongeveer honderd gulden liep, terwijl hij na den afloop het vijfdubbel bedrag daarvan aan proceskosten te betalen had. Naar aan het Utrechtsch Dagblad wordt medege deeld bestaat er plan om het rijks hospitaal te Utrecht op geheel anderen voet in te richten en zou spoedig aan de uitvoering dier plannen de hand geslagen worden. Bij het naderen van het eeuwfeest der Leidsche hooge- school hebben zich reeds de stemmen van verschillende ongeluksprofeten doen hooren. Men beweert dat in de academiestad oneenigheid heerschtdat voor het genoegen der bezoekers uit den vreemde niets gedaan zal worden, dat de gastvrijheid te kort zal schietenenz. De Nieuwe Tielsche courant brengt bij deze gelegenheid in herinnering dat bij het vorige eeuwfeest, in 1775, dezelfde klachten reeds gehoord werden. In het be roemde Vita Ruhnkenii van Wijttenbach komt o. a. eene beschrijving voor, welke, indien de lessen der onder vinding althans iets vermogenals waarschuwing voor het aanstaande feest wel de aandacht verdient. De uit het Latijn vertaalde tekst luidt als volgt: „Nu volgde het 2e eeuwfeest der Leidsche hoogeschool- Er werden twee feestdagen gevierd, op den 5™ en 6e" Februari, 't Mag eenige bevreemding wekkendat Buhnkenius schoon hoogleeraar in de welsprekendheid, daaraan, noch als redenaar, noch met de pen deelnam; alleen had hij mede toezicht over het vuurwerk. Doch hij zelf erkende, dat bij 'tbepalen van tijdens personen en handelingen veel verkeerds had plaats gehad, waartegen de nakomelingschap op hare hoede moest zijn. Wat de redevoeringen betreft, men stond in twijfel, waarover men zich meer verwonderen moest, over 't geduld der sprekers of over dat der hoorders. „De professordie 't eerst het spreekgestoelte beklom, redeneerde drie uren achtereen, zonder dat een leven dige ziel naar hem luisterde; en evenzoo de anderen na hem. Een overgroot aantal vreemdelingen, en ge leerden en ongeleerden, was van overal uit de Neder landen te zamen gevloeid maar voor de gasten werd niet de allerminste zorg gedragen. Aan de professoren van andere academiën was niet eenmaal een zitplaats aangewezen. Als zij wat hooren wilden, moesten zij zich tusschen de staande menigte indringenmet zeer twijfelachtigen uitslag. Met het oog op deze en andere verkeerdheden was Ituhnkenius gewoon te zeggen„Men behoort de nakomelingschap (dat zijn onze feestvierenden) opmerkzaam te maken, dat zulke dingen niet weder gebeurenwant feesten kunnen de hun eigenaardige opgewektheid niet hebbentenzij men in alles met mate en op een geschikte wijze te werk ga, en ver scheidenheid met sierlijkheid en bovenal met gastvrij heid pare." Tusschen de arbeiders en de fabrikanten te Almelo is nog geen schikking getroffen. De commissaris des konings in Overijsel is ter plaatse geweest, doch daar zijne tegenwoordigheid niet langer vereischt werd, weder vertrokken. Behalve een enkelen steen, die hier of daar naar het hoofd van een fabrikant geworpen wordt, vallen geen ongeregeldheden voor. Een detachement huzaren is te Almelo geposteerd. De firma L. ten Cate en zoon te Enschedé, die tot dusverre haar werkvolk ten halve in Pruisisch geld uitbetaalde, heeft die uit betaling den 25en dezer voor het eerst geheel in Neder- landsch geld doen geschieden. De spoorwegdijk tusschen Amsterdam en Zaandam, dia voor rekening van den staat werd aangelegd, is bij de jongste stormen grootendeel vernield. De dijk, die aan de kruin eene breedte had van 8 meter, is op sommige plaatsen thans niet meer dan éen meter breed. De machinist bij de staatsspoorwegen C. de Wijs heeft, als bewijs van waardeering voor zijne tegen woordigheid van geest en zijn beleidvol gedrag bij het jongste spoorweg-ongeval te Dedemsvaart, van eenige belangstellenden een zilveren horloge met gouden ran den en ketting ten geschenke ontvangen. Aan 's rijks munt zal binnen kort een aanvang gemaakt worden met het slaan der medaille voor de Atchin-expeditiënuit het metaal der in Atchin ver overde kanonnen. Een elftal Leidsche studenten hebben, voor het geval dat te Leiden bij de aanstaande feesten geen voldoend logies voor de vreemde gasten te vinden mocht zijn, hun eigen kamers voor het doel beschikbaar ge steld en aangeboden hun logés op alle mogelijke wijze het verblijf aangenaam te maken. Garibaldi heeft in het Italiaansche parlement plaats genomen bij de uiterste linkerzijde. Door de Belgische regeering is een wetsontwerp aangeboden om den aanvoer van aardappelen uit Ame rika te verbieden, teneinde zooveel mogelijk te waken dat de aardappelkever, die aldaar zooveel verwoestingen heeft aangerieht, naar België zou worden overgebracht. De gezagvoerder van de brik Gustav, de heer Zepplinheeft zich weder van Pasages naar Zarauz be geven in de macht der Carlisten, hetzij omdat hij zijn stuurman, die als gijzelaar werd gehouden, niet aan diens lot wilde overlaten of wel om den loop van de onderhandelingen over de schadevergoeding af te wachten. Een zeldzaam voorval is te New-Castle under Lyne voorgekomen. De aartsdiaken Mathias is nl. door zijn kerkelijken superieur, den predikant der gemeente, uit zijne woning verdreven. De predikant had den diaken een huis verhuurddoch verscheen eenige dagen geleden met 6 man om hem daaruit te verdrijven. De diaken wilde het niet verlaten en werd eindelijk in de laatste kamer gedreven waarin hij werd gebarri- kadeerd, doch waarin hij roorloopig het terrein behield. Zijn voedsel haalde hij met een touw aan een mandje van buiten op. De mayor belegde een raadsvergade ring doch men kwam tot geen besluit. De diaken heeft zijn superieur aangeklaagd en de justitie heeft thans de zaak in handenintusschen heeft het publiek zoozeer partij getrokken tegen den predikant, dat deze door de politie moet worden beschermd. Volgens de Berlijnsche Post zal het proces-Arnim in April voor de rechtbank van hooger beroep te Berlijn in behandeling komen. Te Petersburg heeft zich eene vereeniging gevormd tot stichting eener universiteit voor vrouwen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2