Een Reuzenwerk. Belgische brieven. Brussel 24 Januaii. lui pin njeit. rijksdag zal zijn afgeloopen zal hij op menig belang rijken maatregel tot consolidatie van het rijk kunnen wijzen, terwijl de Fransche vertegenwoordiging den staat van ontbinding en onzekerheid slechts zal hebben verhoogd. Gisteren heeft zij het wetsontwerp' tot instelling van een senaat in eerste lezing behandeld met hetzelfde resultaat als het wetsontwerp-Ventavon. Na een vrij onbeduidend debat werd het nl; met 512 tegen 188 stemmen tot de tweede lezing toegelaten. Ook thans heeft de uiterste linkerzijde en een deel der linkerzijde met 88 legitimisten en Bonapartisten tegengestemd. De republikeinsche linkerzijde heeft wel voor de tweede lezing gestemd, overeenkomstig een eergisteren door haar genomen besluitomdat zij met het linkercentrum in overeenstemming wilde handelen, maar Jules Simon verklaarde gisteren op de tribune, dat, hoewel hij en zijne vrienden voor de tweede lezing stemden, zij echter bij de eindstemming zich niet met het wetsontwerp zouden vereenigen. In een gisteren bij Dufoure gehouden bijeenkomst van het linkercentrum waren de aanwe zigen het eens, dat zij in geen geval zouden medewerken tot de instelling van een senaat die, zij het dan slechts voor een gedeelte, door Mac-Mahon zou worden verko zen en hem het recht van ontbinding met medewerking van zulk een senaat niet zouden toestaan. Het linker centrum heeft den heer Laboulaye opgedragen bij de tweede lezing van het wetsontwerp Ventavon een amendement voor te stellen in den zin van het wets- voorstel-Casimir Périer strekkende tot vestiging der republiek of te besluiten tot ontbinding. De constitutioneele commissie behandelt de vraag of zij in art. 2 van het wetsontwerp-Ventavon den titel van „president der republiek', zal handhaven of Wel dien zal veranderen zooals de legitimisten eischen, in strijd met het verlangen van het rechtercentrum. Het is waar de titel van: president der republiek, zou als een argument kunnen worden aangevoerd dat de repu bliek feitelijk bestaat. In de Italiaansche kamer werd Zaterdag door den heer Cairoli van de oppositie eene interpellatie ge richt tot de regeering, betreffende hare houding bij gelegenheid van ongeregeldheden die eenigen tijd geleden te Vflla-Ruffi hebben plaats gehad en alwaar eenige personen werden gearresteerd en vereeni- gingen van werklieden ontbonden. Zoowel de minister van binnenlandsche zaken als die van justitie verde digden de handelwijze van de burgerlijke en rechterlijke ambtenaren; het zou van de regeering onverantwoor delijk zijn geweest indien zij bij de aldaar bestaande samenspanning tusschen de republikeinen en de inter nationalen geen maatregelen had genomen tot handha ving der orde. De heer Cairoli echter beweerde, dat de individueele vrijheid en de onschendbaarheid van het domicilie was aangerand en stelde eene motie voor waarbij de handelwijze der regeering werd afgekeurd. Gisteren had de stemming hierover plaatsen de motie werd met 232 tegen 121 stemmen verworpen, zoodat de regeering dezen eersten aanval zegevierend heeft doorstaan. Zoo het gerucht waar is geweestdat Gari baldi voornemens Was om bij zijn komst in de kamer de regeering over het gebeurde te Villa-Kuffi te inter- pelleeren dan zal hij thans dit voornemen wel hebben opgegeven. De verontwaardiging over de bedreiging der Carlisten om zieh op de Duitsche schepelingen te Zarauz te zullen wrekenindien deze plaats wordt beschotenheeft algemeene verontwaardiging opgewekt en de Times raadt nu de Engelsche natie aan om aan de Carlistisclie piraten een bewijs van verontwaardiging te geven door zoo spoedig mogelijk Alfonsus XII te erkennenzeker een zeer gemakkelijk en weinig kostbaar middel om een blijk van afkeuring te geven. De Spaansche regee ring heeft een speciaal commissaris naar Zarauz gezon den om inlichtingen in te winnen over den aanval van de Carlisten op de Gustav. Uit New-York wordt gemelddat in het congres een voorstel zal worden gedaan om den lieer Kellog te erkennen als gouverneur van Louissiana. Generaal Sheridan zal voor bepaalden tij don in dien staat ver blijf houden. Bij gelegenheid van het bezoek van den lord-mayor van Londen aan Parijs om de feestelijke opening van het nieuwe opera-gebouw aldaar bij te wonen, deelde de Fransche minister van openbare werken aan den eersten magistraat van Londen mededat concessie was verleend voor den bouw van een tunnel tusschen Frank rijk en Engeland. De tot dat einde opgerichte Fransche maatschappij heeft zich verbonden om in de eerstvolgende vijfjaren op Fransch grondgebied minstens 2 millioen franken voor voorloopige onderzoekingen en opmetingen te laten verwerken; na verloop vau dien tijd zal zij het recht hebben om te beslissen of zij de concessie wil opgeven of behouden. Zij is verplicht zich met een Engelsche maatschappij te verstaan die bevoegd zal zijn oin den aanleg en de exploitatie van den tunnel te bewerken. De termijn voor den aanleg van het werk is op 20 jaren bepaald" en de duur der concessie op 99 jaren gesteld te rekenen van het oogenblik der opening van dén tunnel. De Fransche regeering heett zich verbon den om gedurende de eerste 30 jaren na de opening geen concessie voor den bouw van andere tunnels door het kanaal te verleenen. Wat de Fransche maatschappij betreftdeze is reeds geheel tót stand gekomen; haar kapitaal van 2 millioen franken is in 400 aandeelen van 5000 franken voltee- kend. Als hoofdingenieurs treden van Engelsche zijde op de beer Hawkshaw en van Fransche zijde de heer Lavally, die de werkzaamheden van het kanaal van Suez heeft geleid. Bij het tegenwoordige standpunt der technische weten schappen en de bewonderenswaardige hulpmiddelen waarover zij kunnen beschikken, behoeft men aan het tot stand komen van dit reuzenwerk bijna niet meer te twijfelende grootsche werkendie in de laatste jaren zijn tot stand gebracht leveren een bewijs van hetgeen menschelijke kennis en volharding vermogen.-De spoor treinen rollen door den Mont-Cenis en zullen over eenigen tijd ook den St. Gothard doorsnijden; de tunnel door de Teems is het proefstuk geweest van tunnelbouw on der water op eenigszins groote schaal. De zee is tus schen Dover en Galais., bij een breedte van ongeveer vijf Duitsche mijlenbijna nergens bijzonder diepzoo dat de toegangen tot den eigenlijken tunnel betrekkelijk kort kunnen zijn, hetgeen alles strekt om de hoop op het welslagen der onderneming te versterken. De enorme drukking van het water op den tunnel zal waarschijn lijk het grootste bezwaar wezendoch de ingenieurs zullen er ongetwijfeld wel in slagen eene constructie te vinden die daartegen bestand is. Engeland zal dan ophouden een eiland te zijn; het zal niet meer door de zee afgeslotenmaar met het vasteland van Europa verbonden zijn. Het denkbeeld van een onderzeesche verbinding met Frankrijk zou vroeger niet alleen als een dwaasheid zijn beschouwd, maar ook in Engeland uit politiek wantrouwen en jaloezie hartstochtelijk bestreden zijn. John Buil zou hebben gevreesd dat op een goeden dag de Franschen als kikkers uit den tunnel zouden te voor schijn komenom de schatten van Old Engeland te vermeesteren en zijn kinderen katholiek te maken. Thans denkt men er anders over, en hoewel de Engelschen ook niet bijzonder Franschgezind zijnheb ben de algemeene handelsbelangen een overwegenden invloed uitgeoefend om alle bezwaren tegen het plan op te heffen. Zekere en snelle communicatie toch is een eerste vereischte voor den tegenwoordigen handel, maar zij is ook voor de vredelievende betrekkingen der verschillende natiën meer waard dan alle verzeke ringen van vorsten en alle besluiten van parlementen. En als ook eenmaal de eerste locomotief op Franschen bodem in de duisternis zal afdalen om op Engelsch grondgebied weder het daglicht te aanschouwen, dan zal weder een machtige schakel zijn aangevuld in den reu zenketen die ajle volken verbindten die het bewust zijn bij hen opwekt, dat zij in weerwil van het ver schil in afstamming, taal en zeden toch tot een enkele familie behooren; dat er gemeenschappelijke belangen zijn, die door geen oorlog, geen nationalen haat kunnen worden vernietigd of veranderd; dat het eene volk van het andere leeren moet. Welke gelukkige gevolgen zou het niet voor de j beide natiën kunnen hebben die zoo dicht bij elkander I liggen en toch zoo weinig met elkander gemeen heb- benindien zij bij elkander in de leer gingenDe fris- sche levenslust, het snel en krachtig handelen, en de aangename conversatievormen der Franschen zouden in Engeland meer waardeering vinden, terwijl de Fran schen, die steeds in politieken strijd verkeeren, uit de rustige, gelijkmatige en gezonde ontwikkeling van En geland zouden kunnen leeren, dat de ware vrijheid en welvaart van een volk slechts verkregen kunnen wor den niet door het gehoor geven aan plotseling opwel lende hartstochten, maar door strengen volhardenden arbeid. Ongetwijfeld, eer de laatste steen in het gewelf van den grooten tunnel zal zijn ingevoegd zal de oor logsfakkel misschien meermalen in Europa hebben ge woed maar het werkwaarvan wij het begin aanschou wen, zal stellig bijdragen tot verzoening van alle ge schillen, tot bevestiging van den Europeeschen vrede. Gelijksoortige zaken hebben ook gelijksoortige ge volgen. De positie van graaf d'Aspremont Lijnden, minister van buitenlandsche zaken in België, heeft veel overeenkomst met die van zijn Franschen collega de hertog Decazes. Beide zijn in openlijken strijd met hun eigen partij of althans met eene fractie van hun partij^ omdat zij een buitenlandsche politiek steunen en ver dedigen die rechtstreeks staat tegenover die welke de ultramontanen voorstaan. De Univers treft heden den graaf d'Aspremont Lijn den met dezelfde banvloeken, die hij meer dan eens naar het hoofd van den hertog Decazes heeft geslingerd hij noemt hem een verrader van de katholieke zaak. De Belgische ultramontaansche organen zijn nooit zeer welwillend jegens dén graaf d'Aspremont Lijnden ge weest, maar na hetgeen in de vorige week in de kamer is voorgevallen zijn zij zeer verbitterd. Zijne verklaring dat de meerderheid der natie het niet met de ultra montaansche bedevaartgangers eens is heeft hun toorn opgewekt. Den volgenden dag zeide de Courrier de Bruxelles omtrent die verklaring van den minister: „Dat is het saillante punt in de rede van den ministeren dat tot zijne schande heden in de parlementaire jaarboeken is opgenomen. Wij behoeven niét te zeggen, dat terwijl wij die verklaring mededeelen, wij haar als een van de laaghartigste laagheden en tevens als een van de grootste onwaarheden verwerpendie het diplomatiek eergevoel en de Pruisisohe weerwolf ooit aan een katho liek gouvernement konden ingeven." De Bien public gevoelde zich verplicht te zeggen, dat de minister het behoud van den Belgischen gezant op het Vatieaan had verdedigd met een motief dat niet alleen erbarmelijk wasmaar daarenboven beleedi- gend voor dé katholieken. In zijn nommer van heden gaat dit blad nog verder door spottenderwijs aan de radicalen te verzoeken om den gezant bij het Vatieaan terug te roepen en den post voor het gezantschap aldaar in te trekken indien het waar en bewezen is, dat de regeering in den paus niets anders ziet dan het hoofd der katholieke kerk. Laat ons in dit opzicht Zwitser land navolgen, laat onze regeering slechts zorgen voor den verkoop van ons ijzer en andere produkten en onze gezanten terug roepen. De legitimisten voeren in Frankrijk geheel dezelfde taal. Zij vergeten, dat de politiek is de wetenschap van hetgeen mogelijk is. Zij verzetten zich tegen de feitenen willen hun vervolgingszucht en hun vervloe kingen aan hunne regeeringen opdringen op het gevaar af hun land bloot te stellen aan verdeeldheid en aan de gevaarlijkste conflicten met het buitenland. Het kan hun niet onbekend zijndat de politiek die zij voorstaan niet kan worden toegepast; dat maar schalk Mac-Mahon evenmin als koning Leopold ooit zal duldendat eenig ministerie een zoodanig pro gramma zou ontwerpen en uitvoeren. Toch volharden zij in hunne houding en vervolgen zij hen, die niet denken zooals zijtot het uiterste. Zij beklagen zich over de vijanden der kerkde blinden en doovenZij zelf zijn haar ergste vijanden V Heden is van hier vertrokken naar Vlissingen om te dokken het barkschip Walcheren, gezagvoerder Larsen. Het Nederlandsch stoomschip W. A. Scholten, gezagvoerder Hussis heden morgen andermaal naar zee gestoomd. De in het Brouwershavensche zeegat gestrande Deensche bark, waarvan wij gisteren melding maakten, is de Sophia, gezagvoerder Block, van Aux Cayes bestemd naar Rotterdam. Sleepbooten hebben te ver geefs beproefd het schip af te brengen. Het is vol water en vermoedelijk totaal wrak. De loodskotter heeft de geheele equipage, eenige vaartuigen een ge deelte der lading (verfhout) en van den inventaris te Brouwershaven aangebracht. iandeMmcto. Graanmarkten enz. ROTTERDAM, 26 Januari. Ter markt van heden waren aangevoerd 811 runderen122 vette13 nuchtere kal veren, 50 schapen, 302 varkens en 41 biggen. Run deren le qual. 85, 2e qual. 62; kalveren le qual. 110, 2 qual. 90; schapen 75 cent. Goes, 26 Januari. Tarwe 25 cent, rogge 25, gerst 10, erwten 25 lagerrest eender. Vlissingen 26 Januari. Boter 1.20 a f 1.16 per kilogram. PrQzen van Elffecten. Amsterdam, 26 Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 Certificaten bij Rothschild 2# pet. 2* 3 4 4* België. Frankrijk. Rusland. Inschrijvingen. 3 dito5 Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Oblig. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 «IH 73 96* 133# 89# 86# 57# 102 100# 96* 95#

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3