BUITENLAND. Algemeen Overzicht. waarover de strijd loopt, bedraagt vier en een halve cent op iederen gulden. Bij den aanleg van nieuwe straten te Rome is een belangrijke vondst van oud beeldhouwwerk gedaan, o. a. het marmeren beeld van een Venus in het karak ter als die van Medicis, dat wel beschadigd doch over het geheel vrij goed geconserveerd is. In het geheel zijn zes beelden en verscheidene brokstukken gevonden. Te Courbefières en Bardonne in Genève hebben bij gelegenheid van een oud-katholieke doopplechtigheid ongeregeldheden van de zijde der ultramontanen plaats gehad. De president van Genève heeft militaire maat regelen genomen en verscheidene personen doen arres teeren waaronder ook de maires van beide gemeenten. De heerPezoldt, redacteur van de sociaal-democra tische Dresdener Volksboten, bevindt zich reeds gedu rende vijf maanden in preventieve gevangenschap ten gevolge van aanklachten wegens persdelicten binnen twee maanden van zijn redacteurschap bedreven. Hij wordt zoo gestreng behandeld zegt genoemd blad dat zijne gezondheid er door wordt benadeeld. In het National theater te Berlijn is met buiten gewoon succes een nieuw historisch tooneelstuk van George Horn opgevoerd, getiteld „Een dochter uit het huis van Brandenburg." De hoofdfiguur is de Branden- burgsche marktgraaf Albrecht Achilles, wiens humo ristisch karakter uitstekend moet zijn geteekend. De schrijver werd vier malen door het publiek terugge roepen. Uit Gratz wordt gemelddat prinses Marianne der Nederlanden aanzienlijke middelen beschikbaar heeft gesteld voor de kunstmatige forellen-teelt. Daartoe wordt een bijzonder ingericht huis gebouwd met een deskundige tot directeur, en in het voorjaar hoopt men de eerste aldaar gekweekte jonge visschen in de wate ren van het gebergte te laten. Te Stokholm heerscht een zoo hevige koude dat de thermometer 36 graden onder nul teekent en de spoorwegdienst gisteren moest worden gestaakt. Thermometerstand. 25 Jan. 's av. 11 u. 43gr. 26 's morg. 7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Gmeentebestuur wan Middelburg. Door burgemeester en wethouders is bij verschillende publicatiën bekend gemaakt: a Dat op Maandag 8 Februari a.'s namiddags te 1 uur, op het raadhuis alhier in het openbaar bij enkele inschrijving zal worden aanbesteed: 1° het leveren van 20,000 stuks eerste soort Waal-straatklinkers; 2° het leveren van 37,000 of 46,000 stuks dubbel behakte Fauconval straatkeien. Tegen betaling der kosten zijn de voorwaarden bij den gemeentebouwmeester verkrijg baar. b Dat de loting der in het vorige jaar voor de militie in geschrevenen zal plaats hebben in de benedenzaal van het concertgebouw op de Groenmarkt, Maandag 8 Februari a.te beginnen 's voormiddags te 10 uren. Bezwaren tegen de wijze waarop de loting is geschied kunnen binnen vijf dagen na de loting door de lotelingenhunnen vader óf voogd bij gedeputeerde staten worden ingebracht op een ongezegeld verzoekschrift, onderteekend door hem die de bezwaren inbrengt, welk verzoekschrift bij den burgemeester moet worden overgebracht tegen bewijs van ontvang. Op Dinsdag 16 Februari van 1012 uren zal in de boven-achterzaal van het raadhuis zitting worden gehouden tot het opmaken van de getuigschrif ten ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon. Die op zoodanige vrijstel ling aanspraak hebben moeten op den gemelden tijd ten raadhuize verschijnenvergezeld van twee bij den burgemeester bekende ingezetenen. c. Dat allen die genegen mochten zijn als vrijwilli gers bij de nationale militie in dienst te treden worden opgeroepen om zich daartoe voor 1 Maart ter gemeente secretarie aan te melden. Om vrijwilliger bij de mili tie te zijn moet men ongehuwd of kinderloos weduw naar en ingezeten wezen, lichamelijk voor den dienst geschiktten minste 1.56 meter langop 1 Januari het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35'te jaar niet volbracht hebben, tot het tijdstip der optreding aan zijne ver plichtingen ten aanzien van de militievoor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk ge drag geleid hebben. Het bezit van die vereischten, met uitzondering der lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuig schrift van den burgemeester der woonplaats; tot het opmaken daarvan is dagelijks van 10 2 uren, de Zondag uitgezonderd, ter gemeente-secretarie de gele genheid opengesteld. d Dat alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die op 1 Januari jl. hun 36e jaar zijn ingetreden, zijnde de in het jaar 1839 geborenen, alsmede zij die, hun 50e jaar niet voleindigd hebbende, sedert de laatste inschrijving in deze gemeente zijn komen wonen, wor den uitgenoodigd om zich in Februari a. 's Woensdags en Zaterdags, 'smorgens van 102 uren, voor den dienst bij de brandweer te doen inschrijven. Die de aangifte verzuimen zullen ambtshalve worden ingeschre ven en, onverminderd de boete, zonder loting in dienst worden gesteld. e Dat Donderdag 4 Februari a. van 84 uren te Middelburg veemarkt zal gehouden worden en de vol gende veemarkt zal plaats hebben op Donderdag 4 Maart a. Hamer van koophandel en fabrieken van Middelburg. Zitting van heden 26 Januari. Voorzitter de heer G. J. Sprenger. Afwezig de heeren Borsius, Luteijn, den Bouwmees ter en B. A. Fokker, de laatste met kennisgeving. De voorzitter opende deze eerste vergadering in den nieuwen tijdkring met een gelukwensch aan de leden. Hij herinnerde aan het ten vorigen jare door de kamer geleden, verlies van een door allen gewaardeerd lid, wijlen de heer A. H. G. Fokkeren sprak de hoop uit dat diens ponin de plaats van den overledene tot lid der kamer gekozende voetstappen zijns vaders druk ken en zijn steun in het belang der kamer verleenen zal. Overigens meende de voorzitter, dat de kamer met genoegen en welgevallen op het vorige jaar mag terugzien. Nadat éen schip uit Indi'é hier met volle lading was aangekomen is tlit later door meerdere ge volgd, die hier gedeeltelijk gelost hebben, terwijl ook geladen schepen van hier zijn uitgegaan. De voortref felijkheid onzer havens is door een en ander ten volle bevestigd. Ook is de houthandel hier in het vorige jaar zeer uitgebreid. De pogingen der kamer tot wij ziging der loodsgelden beloven mede met gunstigen uitslag te zullen bekroond worden. Er is dus reden om het nieuwe jaar met goeden moed in te gaan. Spre ker deed een beroep op de goede gezindheid der kamer, om met hem naar vermogen de belangen van handel en scheepvaart te helpen bevorderen. De herbenoemde leden en hét nieuw benoemde lid de heer J. P. Fokker werden vervolgens door den voorzitter als geïnstalleerd beschouwd. Tot voorzitter werd herkozen de heer Sprenger en tot vice-voorzitter de heer Borsiusbeiden met 7 stem men. De heer Sprenger dankte voor het vernieuwd bewijs van vertrouwen en verklaarde zich bereid de betrekking andermaal te aanvaarden, rekenende op de voortdurende medewerking der leden. Den heer Borsius zal van zijne benoeming worden kennis gegeven. Blijkens mededeeling van den voorzitter verkeert de secretaris, de heer Wagner, in droevige omstandighe den; tengevolge van een val op 2 Januari jl. is hij bedlegerig geworden en thans bevindt hij zich sinds een tiental dagen in het gasthuis. Tijdens zijne afwe zigheid zal de heer J. P. Fokker zich met het secre tariaat belasten. De bode der kamer A. Tapper wordt op dezelfde voorwaarden als vroeger in die betrekking gehand haafd. Tot leden der maand-commissiën worden bij loting aangewezen de heeren: Sprenger, Borsius en B. A. Fokker voor de maanden Januari, Mei en September; Boddaert, van Burg en de Bruijne voor de maanden Februari, Juni en October; Tak, Luteijn en de Stop pelaar voor de maanden Maart, Juli en November; den BouwmeesterJ. P. Fokker en Snijders voor de maanden April, Augustus en December. Nadat vervolgens' de notulen van het verhandelde in de zitting van 29 December jl. gelezen en goedge keurd zijn, geschiedt mededeeling van verschillende Ingekomen stukken, die deels in het archief gedepo neerd of aan de leden rondgezonden, deels ter in zage gelegd, en deels in handen der commissie voor de maand gesteld zullen worden, terwijl een 25tal circu laires van de hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia aan de voornaamste industrieelen alhier zullen worden toegezonden. Naar de maand-commissie zijn verzondeneen ingekomen verzoek om ondersteuning van een adres aan den minister van financiën, waarbij wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tot afschaffing van het uitvoerrecht op lompen, en een voorstel van den heer de Bruijne, om aan de tweede kamer een adres van adhaesie te zenden met betrek king tot de distantiegelden, waartoe de tegenwoordige regeering een wetsontwerp heeft ingediend en waarom trent ook de kamer van koophandel te Vlissingen een adres gezonden heeft. De voorsteller herinnerde hierbij dat de Middelburgsche kamer Van koophandel zich vroeger deze zaak het eerst aangetrokken en later haar verzoek herhaald heeft, zonder dat dit echter onder vroegere regeeringen tot eenig gevolg heeft geleid. Gemeenteraad van Zlerikzee. Zitting van Maandag 25 Januari. In deze zitting is afwezig de heer van der Vliet. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering komt o. a. ter tatel: een brief van de Waarborgvereeniging van arbeiders en werkliedenver zoekende eene toelage uit de gemeentekas. Op voor stel van burgemeester en wethouders wordt eene toelage ad 75 verstrekt. Aan den hulponderwijzer P. Lakeman wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag ver leend, in te gaan den len Februari a. Wordt medegedeeld het proces verbaal der opname van de kas en boeken van den gemeente ontvanger op 19 dezer, waaruit bleek dat deze in orde waren en zich in kas bevond f 21,669.03. Idem dat in 1874 aan de gemeente hebben opge bracht a de zelkaseh 9192.30b schorgronden f 108.75, c graszoden en korenaarde f 0.60d in gebruik gege ven gemeentegrond 53.47j en e wekelijksche markt- gelden f 199,15. Beide mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Op het adres van den heer J. Boersma, commissaris van politie, om rerhooging zijner jaarwedde, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders afwijzend beschikt met 10 tegen 1 stem (die van den heer Bolle). De burgemeester had verklaardmet opgaaf van rede nen, dat hij zich met het voorstel van burgemeester en wethouders niet kon vereenigen. Door de commissie van fabricage wordt rapport uit gebracht op het voorstel van burgemeester en wethou ders betreffende het adres van handelaars in petroleum, houdende dat zij zich met de voorgenomen inrichting van de bewaarplaats voor petroleum overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders kan ver eenigen. Het voorstel van burgemeester en wethouders, in omvraag gebrachtwordt op grond van verkregen inlichtingen verworpen met 8 tegen 3 stemmen (die van de heeren van der Grijp, Houwer en Koole). Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van 2 raadsleden op 2 Februari a. worden benoemd de heeren de Jonge en Schneiders van Greijffenswerth. Tot hulponderwijzer aan de openbare le school van gewoon lager onderwijs wordt benoemd de heer W. J. Krenzer, hoofdonderwijzer te Aal ten. Tot hulponderwijzeres aan de 2' school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs wordt benoemd mejuffrouw H. Krenzer geboren Brax, te Aalten. Hierna is de zitting gesloten. De wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk in geheel het Duitsche rijk is thans door den rijksdag in derde lezing aangenomen. Haar ontbreekt nog slechts de keizerlijke onderteekening om te worden afgekon digd en uitgevoerd. Eindelijk is dan de maatregel tot stand gekomen, die volgens de zienswijze van vele bekwame politici den grondslag had moeten vormen voor de geheele scheiding van staat en kerk en waardoor vele moeilijkheden met de geestelijkheid waren voor komen. Door een goede regeling van den burgerlijken stand en het burgerlijk huwelijk dadelijk bij de consti tueering van het Duitsche rijk waren wellicht de ker- kelijk-politieke wetten óf niet noodig geweest, óf had den zij veel minder gestreng kunnen zijn waardoor véél verbittering ware vermeden. Wij zeggen wellicht, omdat het zeer wel mogelijk is, dat von Bismarck met zijn scherpen politieken blik kan hebben ingezien, dat een wet, zooals nu is inge voerd geen kans van slagen had zoolang niet de oogen waren geopend voor de aanmatigingen van den clerus, en dat hijom tot het thans verkregen resultaat te komen, die eerst moest doen uitkomen. Bij den her haaldelijk en van verschillende zijden uitgesproken wensch om toch met een wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk spoed te maken is zijn dralen zonder een degelijk argument onverklaarbaar, en is hij er niet eerder mede voor den dag gekomen omdat hij de tijd en de geesten er nog niet rijp voor achtte, dan is het thans met betrekkelijk zoo geringe moeite behaalde succes een nieuwe lauwer te meer voor zijn politiek doorzicht, dat hem steeds den juisten tijd doet kiezen. Ternauwernood was het genoemde wetsontwerp in derde lezing met 232 tegen 121 stemmen aangenomen of de rijksdag nam met bewonderenswaardige werk zaamheid een ander niet minder belangrijk ontwerp in behandeling, nl. dat tot regeling van het bankwezen en de instelling van een rijksbank. De tweede lezing werd gisteren tot artikel 9 gebracht en de discussiën daarover tot heden verdaagd. Wat de invloed van een alles bezielend hoofd op den parlementairen arbeid vermag blijkt dezer dagen treffend wanneer men de werkzaamheden van den Duitschen rijksdag met die van de Franschc nationale vergade ring vèrgelijkt. In beide vertegenwoordigingen toch geldt het voornamelijk de inwendige organisatie van het rijk, en wanneer de zitting van den Duitschen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2