BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Koloniën. Volgens de Indische mailberichten, loopende tot den 19™ December jl., was de telegrafische gemeenschap met Atchin In den laatsten tijd herhaaldelijk gestoord, en het nieuws van daar dientengevolge schaarsch. Grooten last had men te Kotta-Radja ondervonden van eene overstroomingwier nawerkingnaar men hoopte, voor den gezondheidstoestand minder nadeelig zou zijn dan aanvankelijk gevreesd werd. Te Soerabaija is een Atchin-tonds opgericht tot on dersteuning der nagelaten betrekkingen van militairen, behoord hebbende tot het garnizoen aldaar, in den oor log tegen Atchin ot bij andere expeditiën gesneuveld. Te Batavia werden bijdragen verzameld ten behoeve van den fuselier J. P. C. Rogkair, die den 12™ Octo ber 1874door een schot in het hoofdhet gezichts vermogen op beide oogen verloor. Het gerucht liep opnieuw dat de leger-kommandant, de generaal Whittonzou aftreden en den 8™ April naar Nederland vertrekken. De redacteur van den Javabodede heer van Daalen, heeft verklaard niet voornemens te zijn van de hem opgelegde straf van een jaar gevangenis gratie te vra gen. De heer Busken Huet spreekt in het Algemeen Dagblad zijn gevoelen uit dat zijn collega, als door zijne jeugd en zijn gebrek aan ervaring ten slachtoffer geworden van lieden die hem verkeerd geraden hebben, zonder aan zijne eer en waardigheid iets te kort te doen, een beroep op de goedertierenheid van den gou verneur-generaal zou kunnen doen. Te Singapore is een fabriek van valsche Nederland- sche rijksdaalders ontdekt. In het paleis van den sul tan van Djokdjokarta is een ongehoord feit gepleegd, een diefstal namelijk van 10,000.. Men heeft de daders van dit misdrijf, zoo geheel in strijd met den traditio- neelen eerbied van den Javaan voor zijne vorsten, niet kunnen ontdekken. Gemengde berichten. Den 19™ dezer werd aan een echtpaardat te Oostburg zijn gouden bruiloft vierde, eene ware verras sing bereid. Des avonds werd hun door het muziek gezelschap eene serenade gebrachtterwijl hun als een blijvend aandenken twee flinke leuningstoelen en een fraaie porseleinen lamp werden aangeboden, waarbij nog een gift van f 10 in geld gevoegd was. Deze bevoor rechte echtelieden waren A. van Overbeekesedert ruim 40 jaren arbeider bij eenzelfden landbouwer, en zijne vrouw C. Bliek. Ook uit Rotterdam zal een gedeelte van de daar in garnizoen liggende mariniers in de volgende maand naar Atchin vertrekken. Te Amsterdam is, volgens het Utrechtsch Dag blad, voor liefhebbers van iets zeldzaams te koop een kuiken met vier goed gevormde pooten en negen maan den oud, Te Heeren (Limburg) is weder een nieuwe steen- kolenlaag ontdekt die 1 meter 40 centimeter dik is en de beste soort van kolenzoogenaamde vetkolen bevat. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat de uitge ver van de Rijsgids eene actie tot scbadeloostelling tegen de postadministratie 'had ingesteld wegens het niet tij dig verzenden van nieuwe maandnommers. Thans heeft zich een dergelijk geval te Bommel voorgedaan. In de vorige week ontving de directeur-uitgever der Bommel- sche courant uit Utrecht, in plaats van een pakket kran ten, een mandje vijgen, dat voor Maastricht bestemd was, terwijl de kranten naar Maastricht doorreisden. Naar men verneemt is van de Maatschappij tot exploi tatie van staatspoorwegen 500 schadeloosstelling geëischt. Den 25™ dezer zal te Groningen een coöperatieve vleeschhouwerij geopend worden. Nadat de onderne ming drie maanden gewerkt zal hebbenzal over hare al oi niet voortzetting beslist worden. Berlijnsche geruchten melden, dat de erfprins Frie- drich Wilhelm van Baden zich met prinses Beatrix, derde dochter van koningin Victoria, zal verloven. Blijkens eene opgaaf in de Kieler-Zeitung zal de Duitsche vloot in de Spaansche wateren 1072 man en 46 kanonnen tellen. Eenige dagen geleden werden in Weenen de nog openstaande inschulden van de Weensche wisselbank, te zamen een bedrag van een millioen gulden vertegen woordigende verkocht voor700 (zegge zeven honderd gulden), aan een Weensch koopman. In de nabijheid van Havre is een blok hout gevonden waarin zich een flesch bevond; in de flesch was een briefje met de woorden: „Noordpool-expeditie van prins Napoleononderzoek naar de stroomingen der zee den 25™ Juni 1860 onder 73 graden noorder breedte en 12 graden oosterlengte." De expeditie had dagelijks zulke blokken hout over boord geworpen om indien zij werden teruggevonden de richting der stroo mingen te kunnen nagaan. Na 15 jaren is dit het eerste blok dat gevonden is. In de nabij den Etna gelegen dorpen worden in den laatsten tijd weder aardbevingen waargenomen die als zekere voorteekenen van een aanstaande uitbarsting van den vulkaan worden beschouwd, Volgens het Engelsche blad the Athenaeum is een fragment ontdekt van een vroegere uitgave van Hendrik IV van Shakespeare dan die van 1598, welke tot nog- toe als de oudste uitgave bekend was. In den ouden tekst komt een woord voor, dat in alle latere uitgaven is weggebleven. Uit Hessen wordt gemeld, dat de onlangs over leden keurvorst een som van 50,000 Thaler heeft gele gateerd voor de te Fulda op te richten katholieke uni versiteit, onder voorwaarde echter dat er ook een leer stoel voor oud-Neder-Hessische (Vilmarsche) theologie aan zal worden toegevoegd. Yerkooplngen en aanbestedingen. Heden namiddag heeft ten raadhuize te Vlissingen de aanbesteding plaats gehad van het ontmantelen en opnieuw bekleeden van de gasstolp voor de gasfabriek waarvoor tweeledig is ingeschreven, als: a de afko mende materialen, aan de gemeente; h de afkomende materialen,'aan den aannemer verblijvende. Ingeschreven is door de heeren: Enthoven c°., 'sHage, a f 2879; Gebr». Tromp, Vlissingen, a f1560, b f 1460; A. Koppejan, Vlissingen, a f 1974.50, b f 1899.50; van der KuijlSlikkerveer, af 2736, i f 2653. Aan de minste inschrijvers, de Gebr". Tromp te Vlisr singenis het werk toegewezen. Therniometerstand. 22 Jan. 's av. 11 u. 38 gr. 23 'smorg. 7u,38gr.'smidd.lu.36gr.'sav.6u.43gr. De belangstelling in de zitting der Fransche nationale vergadering was gisteren niet minder groot dan eergis teren; ook de heer Thiers was aanwezig. Hettelegra- phisch overzicht der zitting hoe kort ook is toch vol doende om te doen zien welke eigenlijk de belangrijke momenten van het over het geheel onvruchtbare debat zijn geweest. Dit werd geopend door een vrij over tollige verdediging van het wetsont werp-Ventavon door den heer Meauxvan de rechterzijde, die terwijl hij verklaarde, dat hij de gevoelens van den heer Ca- rayon-Latour deeldeongeveer dezelfde argumenten voor de aanneming van K?t ontwerp aanvoerde als de heer Ventavon had gedaan, nl. dat daardoor het gevaar voor de vestiging van het keizerrijk zoowel als voor die der republiek zou worden uit den weg geruimd. Het is, volgens hem, noodzakelijk om het gezag van Mac-Mahon te organiseer en. Karakteristiek was de verklaring van dien heer Lucien Brun, dat hij en zijne vrienden de wet van 20 November 1873 hebben aangenomen omdat deze een deur voor de monarchie openliet. Daarom wilden zij het gezag van den maarschalk regelenmaar door het wetsontwerp-Ventavon werd het karakter der wet van 20 November geheel gewijzigd en op grond daarvan bestreed hij de cons itutioneele wetsontwerpen en zou hij tegen stemmen. Alleen de monarchie kon het wel zijn van Frankrijk bevorderen en zij was niet onmoge lijk; haar ontbrak niets dan de steun der afgevaar digden. Dit is echter ook met alle andere regeeringsvormen het geval en juist daarom worden wanhopige pogingen aan gewend om er een te vinden die wel op den steun van de vertegenwoordigers zal kunnen rekenen. De conciliatie van alle partijen op den grondslag van orga nisatie der bevoegdheden van Mac-Mahon is daarom, zooals de hertog de Broglie betoogde, het doel der thans aanhangige wetsontwerpen die uitvoering moeten geven aan de wet van 20 November, waai bij de kamer zich heeft verbonden om het zevenjarig gezag van den maarschalk te organiseeren. Merkwaardig was de bestrijding van het wetsontwerp door den heer Bérenger, een der meest gematigde en conciliante leden van het linkercentrumwaarvan men nog de meeste hoop koesterdedat het tot een persoon lijk of onpersoonlijk septennaat zou medewerken. Hij verklaarde tegen het wetsontwerp te zijn hoewel hij het in eerste lezing zou aannemen. Hierin willen som migen het bewijs zien, dat het linkercentrum beslo ten heeft om zich bij de beslissing over de eonstitutio- neele wetsontwerpen met de geheele republikeinsche linkerzijde te vereenigen. Zooals men weet waren reeds verscheidene dagen geruchten in omloop omtrent eene interpellatie tot de regeering over het aanblijven van het tegenwoordige ministerie. Of die interpellatie [midden in het con- stitutioneele debat is gedaan dan wel of er eenige andere aanleiding toe bestond blijkt uit het telegram niet, maar zooveel is zeker, dat de minister van bin- nenlandsche zaken, generaal Chabaud Latour, heeft medegedeeld, dat tengevolge der beslissing van de kamer op 6 Januari jl. het ministerie zijn ontslag aan den maarschalk had aangeboden. Deze had echter aan het kabinet verzocht te willen aanblijven tot hij een ander zou hebbdn samengesteld, waarin de ministers hadden toegestemd en deze bleven in de volle betee- kenis van het wpord verantwoordelijk tot zij hunne portefeuilles aan hunne opvolgers zouden kunnen over handigen. De minister herinnerde de kamer voorts aan hare verplichtingen om de constitutioneele wetten vast te stellen en verzocht haar dat zij tot de tweede lezing van het wetsont werp-Ventavon zou besluiten. De ministerieele crisis schijnt verder geen onderwerp van beraadslaging te hebben uitgemaakt, want na den minister besteeg Jules Favre de tribune om een uitvoe rige redevoering uit te sprekenwaarin hij de noodza kelijkheid betoogde, dat een definitieve regeeringsvorm in het leven wordt geroepen, terwijl hij de monarchie heftig bestreed. De definitieve regeeringsvorm door hem be doeld was natuurlijk geen andere als de republiek, wier vestiging hij op historische gronden verdedigde. Blijkbaar is zijne rede het glanspunt der geheele zitting geweest en heeft zij een storm van verontwaardiging bij de rechterzijde opgewekt. De heer Baragnon prO' testeerde althans tegen de historische motieven van Jules Favre en verklaarde dat de vergadering geen verbintenissen jegens de republiek had aangegaanmaar zich alleen had verbonden om de constitutioneele wets- werpen vast te stellen. Ook de heer Bocher protesteerde tegen de aanvallen op de monarchie en bestreed de republiek op grond dat zij reeds driemalen door geweld en oproer gevestigd is. Bij stemming besloot de vergadering met 557 tegen 146 stemmen tot de tweede lezing over te gaan. Op merking verdient het groot aantal aanwezige leden, 703 van de ongeveer 750 waaruit de voltallige kamer bestaat. De rede van den heer Jules Favre had echter zoo zeer de hartstochten opgewektdat na afloop der stem ming de heer Lestourgie het woord nam, om voor te stellen, dat naar aanleiding van die rede de rapporten der commissie van enquête naar het gouvernement van 4 September, waarvan ook Jules Favre deel heeft uit gemaakt, aan de orde zouden worden gesteld en de verga dering besloot dat zij na afdoening der constitutioneele wetsontwerpen in behandeling zullen worden genomen. Maandag zal de eerste lezing plaats hebben van het wetsontwerp tot instelling van een tweede kamer. 't Ziet er in Spanje allertreurigst uit. De Carlisten houden zoo geweldig huis, dat zelfs Alfonsus wel zeer voorzichtig mag wezen ot hij wordt door zijn neef don Carlos ingerekend. De koning bevindt zich te Sara- gossa, en de Carlistische overste Lizarraga bedreigt den weg naar die stad. De Carlisten hebben het spoorweg station van Mores bij Calatayud niet ver van Sara- gossa bezet en de lijn van Aragon afgesneden, zoodat de gemeenschap tusschen Madrid en Saragossa is ver broken. De ambtenaren op de andere stations van die lijn verklaren niet langer dienst te willen doen indien zij niet tegen de Carlisten worden beschermd, die reeds een stationschef hebben gefusilleerd. Géneraal Quesada heeft bevel ontvangen om met het leger van het centrum tegen Lizarraga op te rukken, maar daar de Carlisten zich in verschillende benden hebben verdeeld kon intusschen een andere plaats wor den bedreigd. Barcelona verkeert althans in groot gevaar. Reeds eenige dagen geleden heerschte daar onrust over de nadering van de Carlisten onder Tris- tany, en deze heeft zich thans, na een kort gevecht meester gemaakt van Granollers, een stadje met ruim 3060 inwonersdat slechts 4j uur van Barcelona ligt; de leden van den gemeenteraad heeft hij allen weggevoerd. Generaal Martinez Campos, die zoo gelükkig in het proclameeren van een pronunciamiento wasen om zijne verdiensten jegens de monarchie tot markies van Saguntum is benoemd, is tegen Tristany opgerukt, maar werd bij Ollo door dezen genoodzaakt om den aftocht te blazen, en de Carlisten hopen thans met hulp der republikeinen Barcelona meester te worden. Eergisteren werd reeds uit Santander gemeld, dat Zarauz zou worden gebombardeerd, doch thans blijkt dat het Spaansche gouvernement nog geen krachtige maatregelen durft te nemenomdat de Carlisten dreigen wraak te zullen nemen op den heer Zeppelin, gezag voerder van de Gustav en eenige matrozen die zich nog in Zarauz bevinden. De toestand is dus in Spanje hoogst kritiek. Het wetsontwerp op den landstorm is zonder eenige wijziging in derde lezing door den Duitschen rijksdag aangenomen. Weldra komt dat op de banken in behan deling, doch de commissie heeft er eenige wijzigingen in gebrachtwaarmede de regeering verklaart zich niet te kunnen vereenigenzoodat van den rijksdag zal afhan gen of dit ontwerp al of n et nog aanleiding zal geven tot moeilijkheden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2