tot nut van 't algemeen is een adres ingekomen betref fende de door het departement voorgenomen oprichting eener had- en zweminrichting. Het vraagt kosteloozen afstand van een stuk grond achter de voormalige Dam poort, vergunning tot afgraving van het bolwerk en tot afleiding van het bassin-water, alsmede een gelde lijke subsidie gelijk staande met het kapitaal dat het departement zelf vertrekken wil, doch de som van f 2000 voor ieder niet te boven gaande en onder voor waarde dat de burgerij aandeelen neme tot minstens de helft van het vereisckte kapitaal en door het nemen van abonnementen de noodige revenuen verzekere. Op voorstel van burgemeester en wethouders is be sloten de behandeling van dit adres aan te houden en hun opgedragen een voorstel te doen als hun de uit slag der pogingen van adressant bij de burgerij bekend zal zijn. Naar aanleiding van een vroeger ingekomen verzoek van de heeren de Jonge en Kochom jongelieden die het gymnasium bezoeken gelegenheid te geven om op de gymnastiekschool der gemeente onderwijs te genie ten en wel zonder dat daardoor lessen op het gymna sium behoeven te vervallen, is op voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, op de gymnastiekschool eene klasse te openen voor jongelieden van 12- of 13- tot lSjarigen leeftijd, tegen een schoolgeld van f 10 'sjaars, voor twee lessen per week, des morgens vóór of des namiddags na de schooltijden. Een nader adres van den heer Conrad om vrijstelling der betaling van hoofdelijken omslag over 9 maanden in plaats van over 8 maanden, is afgewezen. Tot hulponderwijzeres op de school Ahoofdonderwij zeres mejuffrouw Gerth van Wijk, is benoemd mejuffrouw W. Peltzer, te Roermond. Aan de Vereeniging tot bevordering van den tuin bouw in Zeeland zal bij de ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan te houden buitengewone tentoonstelling eene zilveren vergulde medaille en eene toelage van f30 uit de gemeentekas verstrekt worden. Van de erven van wijlen den heer A. H. G. Fokker zijn voor de oudheidskamer een twintigtal gildepen- ningen dezer stad voor de oudheidskamer ten geschenke ontvangen. Van deze en de overige behandelde punten geven wij morgen het gewone verslag. De burgemeester dezer gemeente, jhr. m*. J. W. M. Schorer, biedt heden namiddag aan de leden van den raad, don gemeente secretaris en don gemeente-ontvan ger een diner aan. Gisteren avond liad de derde volksvoorlezing te Vlissingen plaats. Als sprekers traden op de heeren Snellen, Montagne en Coenraads Pieterse, eerstgenoemde met eene voordracht over den arbeid, naar aanleiding van About's bekend werk l'A. B. C. du Travailleur; de heer Snellen met het gedicht van Jan van Beers „Bij 't kerkportaal", en de heer Pieterse met Laurillard's ,,'t Is erg met demeiden" en „De zoon van den Met- seldiender" van v. Beers. De stampvolle zaal bewees ook nu weder hoezeer deze voordrachten door het pu bliek op prijs worden gesteld. Het Handelsblad bevat een Zeeuwsehon brief over de ongeregelde communicatie, welke, ook na het tot stand komen van den Zeeuwschen spoorweggedurende den winter tusschen onze provincie en het overige Nederland bestaat. Niemand die met de toestanden alhier bekend is, zal de daarin voorkomende klachten overdreven noemen. „Ik denk zegt de briefschrijver aan de ge schiedenis der laatste weken. Daar ging iemand voor zaken of voor pleizier het doet er niet toe op reis, vol vertrouwen dat hij binnen weinige uren in het hart des lands zou zijn. Hij werd ginds met ongeduld ver beid, of hij was zelf ongeduldig om Rotterdam of Amsterdam met hunne opera'scomedies en wat niet al meer te bereiken. Hij was Goes met zijn vuil en eeuwig met kolendamp vervuld station gelukkig voorbij, bromde, te Roosendaal, over het onheimische verblijf, waar men zelden krijgen kan wat men vraagtmaar het ergste wachtte hem nog. Te Breda aangekomen, zegt men hemdoodbedaardde trein voor Holland is weg. Daar liggen de schoone plannen, misschien wel de beursspeculatiën, in duigen. Het is al wel, dat hij het niet treft als een zijner vrienden, die een week vroeger den nacht te Breda moest blijven doorbrengen. Na eenige uren wachtens kan hij verder, maar om alles te missenwaarop hij gehoopt had en niet zonder doodelijke ongerustheid der hem wachtenden. En wat is de reden? De treinen verbeiden elkander niet. Om dat men zoosnugger is geweest een eind wegs tus schen Vlissingen en Rotterdam aan den Grand central Beige te geven en altijd sammelt om daarin verande ring te brengenheeft de teleurgestelde reiziger niets te zeggen. Hij heeft te doen met twee verschillende maatschappijen, de een werpt de schuld op de andere en zelfs de omweg din hij zich getroost, baat hem niet. „Met de goederenverzading is het niet beter gesteld. Gij bedriegt u deerlijk als gij meent sneller iets te kunnen overmaken, dat toen wij alleen per scheeps gelegenheid konden verziiden. Bij onze voortreffelijke exploitatiemaatschapij sckjnt men tot regel te hebben, dat het publiek niet o^eduldig moet zijn en moet leeren wachten. Kleine jkkjes en groote koffers, alles is aan dezelfde wet oncerworpen. Als gij het geluk hebt, dat de reis geregeld voortgaatkomt uw per soon in vijf uren p. m. ui Vlissingen te Rotterdam, maar uwe goederen-bezendng blijft meestal een paar dagen onderweg. Gij moog1 gij moogt het tarief van baat u alles niets. Nooit er driemaal opzetten spoed, jlgoed willen betalen het zijn de goederen tusschen Zeeland en andere provincii langer onderweg geweest, nooit kan er minder op tijd gerekend worden, dan hebbendie ons dag voor andere en betere gelegenh classieke onderneming van niets beter. Het is of hr hunner spoorwegcollega 's als zij bijv. van Middelbur dan moogt g\ >u gelukkig- maal vier en twintig uren dat gij uwe brieven in de van een trein, die briev noodig bebben, om uit bereiken. Wie haast man vooraf te vergewissen dat aankomst op bepaalden sedert wij eenen spoorweg lag doet uitzien naar eene id tot verzending. Met de tan Gend en Loos gaat het beambten den sukkeldraf ibben overgenomen. Want naar Amsterdam verzendt, ichtenals het binnen drie ,ijne bestemming heeft be- Maar ook uwe brieven Minnen meer dan een etmaal reikt. „Maar de koninklijke Ne erlandselie brievenpost dan, die gaat zeker sneller wort en onze brieven deelen gewis in een beter lot. Sc nsals gij het geluk treft, us werpt tegen het vertrek :n naar die plaats vervoert. eeland bijv. Amsterdam te tdient zich ten minste bij zijne berichten geeft op een tijd die aan het vertrekuur van den bevoorrechten trein aansluit." Den 6™ Februari wordt (floor de hoofdcommissie voor het Thorbeeke-monument eene algemeene vergade ring der verschillende subsommissiën belegd te Amster dam tot het nemen eener beslissing omtrent de plaats waar het standbeeld gezet zal worden. Op de uitnoodiging doar curatoren en senaat der Leidsche hoogeschool aan 33 buitenlandsche universi teiten gedaanom bij 't feest van het 300jarig bestaan der academie zich te doen vertegenwoordigen, is groote deelneming ondervonden. Er komen uit België: Gent, pToïfcasur «x. ir. j. ncruaia-ika ou a war us, xjuik prure»- sor J. S. G. Nijpels en A. C. de CuyperBrussel, professor Arntz en Thiry. Uit Groot BritanniëCambridge, professor J. E. B. Mayor; Londen, professor J. Heywood; Dublin,profes sor J. Pentland Maliaffy eu R. Atkinson. Uit het Duitsche rijk: Berlijn, professor Dubois- Raymond; Erlangen, professor E. Selenka; Giessen, professor Vullers; Göttingen, professor ven Jhering en Henle; Halle, professor H. KeilKiel, professor C. Liide- mann en J. F. A. Esmarch; Marburg, professor E. A. HerrmannMiinchenprofessor Riehl en Cornelius Rostock, professor II. Böhlau en W. von Zehender; Tubingen, professor H. Seeger en L. Diestel; Würz- burg, professor K. L. Urlichs. Daarenboven zullen Bonn, Greifswald, Heidelberg, Koningsbergen, Leipzig en Straatsburg te zamen tien afgevaardigden zenden, doch hunne namen zijn nog niet opgegeven. Uit Oostenrijk-Hongarije: Buda-Pest, professor von Apathi en von Eötvos; Clausenburg, professor H. Finaly en Geza Entz; Praag, professor J. Kelle en E. Martin. Uit Zwitserland: Bern, professor Dor en Nippold; Bazel, professor M. Heyne; Zurichprofessor A. E. Biedermann. Uit DenemarkenKopenhagenprofessor J. Nellemann en J. N. Madvig. Uit Rusland: Petersburg, professor Méndeleief en Pomialofsky Helsingforsprofessor Lagus en Estrander. Uit PortugalCoïmbraprofessor da Souza en Simoês. Ook uit Frankrijk zullen afgevaardigden komendoch daarvan is nog geen bepaald berieht ontvangen. Het getal der tot dusverre bekende buitenlandsche gasten bedraagt 54. Eene jonge dienstmeid te Groningen is voor eenige dagen overleden ten gevolge eener ontsteking, veroor zaakt door dat in eene kleine opene wond aan een harer handen een weinig blauwsel is gekomenwaar mede zij bezig was de wasch te doen. De hand en la ter de arm zwollen spoedig oper kwam koorts bij en na weinige dagen is zijondanks de ingeroepene ge neeskundige hulp, ten huize harer ouders gestorven. Hoe lang zal het nog duren eer men in Nederland tot de overtuiging komt datdoor het gemis eener vol doende medische politiehet leven der ingezetenen bijna aanhoudend in gevaar gebracht wordt Zoodanige po litie zou wel niet kunnen voorkomen dat bij verschil lende verrichtingen in het dagelijksche leven nog van vergiftigde zelfstandigheden gebruik zou worden ge maakt; maar indien bij eene stof welke zoo gevaarlijk blijkt te zijn als dit blauwselop den omslag van het poeder duidelijk vermeld werd dat men er zich voor te wachten had indien het blauwsel vermeld werd op eene oflicieele en publiek gemaakte lijst van gevaarlijke zelf standigheden, indien gezorgd werd dat er niet meer scha delijke stoffen onder het publiek gebracht werden dan bepaald noodig is (wij weten niet of er eene niet ver giftigde blauwsel-soort bestaat)dan zóu het gebruik dezer gevaarlijke stoffen waarschijnlijk aanmerkelijk beperkt, en dan zouden ongelukken als het nu te Groningen voorgevallene minder veelvuldig worden. 't Wordt vervelend in Nederland op de een of andere manier de aandacht tot zich te trekken. Alsof het een groote bijzonderheid was, meldt de Tijd dat generaal V erspyek een visite gemaakt heeft bij zijn vroegeren stadgenoot, mgr. Claessens, bisschop van Batavia, thans te Si.ttard woonachtig, en bij alle Indische „oudgasten" in hooggeacht aandenken. Ook wordt er bijgevoegd dat de generaal het incognito zoo goed bewaarde dat geen mensch te Sittard geweten heeft wie bij den heer Claes sens op visite was. Had men misschien gedacht dat de generaaldoor een heraut voorafgegaanzich naar den bisschop zou begeven hebben of welop de wijs van 't befaamde lied Je suis le general Boum-boum zich zelf in het station te Sittard zou aankondigen? USenoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan 'skonings ordonnance-officier den lcn luitenant S. M. S. de Ra- nitz, van den grooten staf, tot het aannemen en dra gen der versierselen als ridder 4e klasse der orde van den Rooden Adelaarhem door Z. M. den koning van Pruisen, keizer van Duitschland, geschonken. hooger onderwijs. Benoemd tot secretaris van cura toren der hoogeschool te Utrecht m'. J. F. B. Baert aldaar. beeldende kunsten. Benoemd tot lid der commissie van toezicht op de rijks-academie van beeldende kun sten mr. G. van Tienhoven, te Amsterdam. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 18cn Januari jl.is de hulponderwijzer P. C. W. Bopp, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden be- uuoinu. uil und&i w yzer tierde klasse voor den dienst daar te lande. Curatoren van liet athenaeum te Amsterdam hebben aan den gemeenteraad een concept ingediend van een aan de staten-generaal te richten adres, be treffende het aanhangig wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. Curatoren verlangen dat aan het athenaeum het recht worde gegeven om den doc torsgraad te verleenen onder de volgende voorwaarden dat het onderwijs aan het athenaeum overeenkomt met de eischenbij de wet voor het universiteits-onderwijs gesteld, dat een college van vijf curatoren, waaronder twee door den koning te benoemen, met den burge meester als voorzitter voor het athenaeum zitting hebbe dat de aanstelling van hoogleeraars onderworpen zij aan de koninklijke bekrachtiging; en dat de examina en promotiën publiek en overeenkomstig de eischen; bij de wet aan andere universiteiten gesteldgehouden zullen worden. Volgens de Leidsche courant heeft de minister Geertsema, buiten weten van curatoren der Leidsche hoogeschoolmachtiging verleend om de rectorale rede voering op het aanstaand academiefeest, met afwijking van het organiek besluit van 1815, niet in het Latijn, maar in het Nederlandsch te houden. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Vandevelde, den 18™ December jl. te Rio Janeiro aangekomen. Uit den Helder wordt gemeld dat aan een zestal 2e luitenants der infanterie gelegenheid zal worden aan geboden om in hun rang over te gaan bij het korps mariniers, ter voorziening van het bij dat korps be staand gebrek aan officieren. Gemengde berichten. Blijkens een telegram uit Venlo van gisteren voormiddag is de van daar vertrokken Rheinische goederentrein n° 331 in aanraking geweest met een ledigen wagen der staatsspoorwegen. Een twaalftal wagens van genoemden trein alsmede de ledige wagen der staatsspoorwegen zijn daardoor in meerdere of mindere mate beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2