MIDDELBURGSCHE O R A N T. 1 1° 15. laandag 18 Januari. 1875, Middelburg 16 Januari, Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Het Vaderland meldt uit goede bron dat de onder handelingen der regeering met den heer J. Smit te Slikkerveerover het in gebruik nemen van de gebou wen en verdere inrichtingen der voormalige marinewerf te Vlissingen zóo ver gevorderd zijn, dat de daarop betrekking hebbende stukken reeds aan dien scheeps bouwmeester ter teekening zijn voorgelegd. Te Zierikzee is een adres aan het comité voor bét Thorbecke-monument ter teekening gelegd, strek kende om het standbeeld te Zwolle, de geboorteplaats van den staatsman, te doen oprichten Naar aanleiding der mededeeling in de jongste ver gadering van het Middelburgsch departement der maat schappij tot Nut van 't algemeen, door den heer mr. C. J. Pické gedaan betreffende de vertaling dei- werken van den Engelsehen schrijver Smiles, bevat het Handelsblad de volgende opmerking: „Indien wij ons niet bedriegen, dan werden de heer Pickéen door hem het departement Middelburgver keerd ingelicht. De werken toch van Smiles zijn wel door de Maatschappij in wijder kring verspreidmaar worden niet door haar oorspronkelijk uitgegeven. Des niettemin zal het natuurlijk ieder genoegen doen indien de Maatschappij een vorm weet te vinden, om ook harerzijds een zoo verdienstelijk schrijver blijk van waardeering te geven." In de gisteren avond alhier gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, is ter vervanging van wijlen jhr. W. H. de Jonge van Campens Nieuwland tot voorzitter benoemdde heer J. W. de Raad, die sedert de oprichting dezer afdee ling in 1869 de betrekking van secretaris heeft bekleed. Tot secretaris is gekozen de heer K. Baartdie deze betrekking aannam. Het nieuw benoemd lid van het bestuur de heer F. Nagtglas heeft zitting genomen. Verschillende ingekomen stukken van het hoofdbe stuur werden behandeld, o. a. een waarbij opgaaf wordt verzocht van de alhier wonende industrieelen, met het oog op de in 1876 te Philadelphia te houden wereld tentoonstelling. Vervolgens werd eene belangrijke discussie gevoerd over den bouw van arbeiderswoningeningeleid dooi den heer K. Baart. Daarna werd opgemaakt eene voordracht van werk lieden, die minstens 25 achtereenvolgende jaren bij den zelfden patroon of dezelfde firma (lid der afdeeling zijnde) zijn werkzaam geweest, aan welke daarvoor getuigschriften kunnen worden toegekend. Volgens mededeeling van den voorzitter bestaat voor de leden die niet tegenwoordig waren en die zoodanige personen in dienst hebben, nog de gelegenheid tot opgaaf. Aan het bestuur is een krediet verleend tot ontvangst der algemeene vergaderingdie in de maand Augustus a. alhier zal worden gehouden. Door het lid den heer J? J. Bal waren ter vergade ring ingezonden eenige flesschen aalbessenwijn, waar voor hij te Weenen en te Amsterdam is bekroond geworden, ter proeving door de leden, waarvan door al de aanwezigen werd gebruik gemaakt. Door den heer P. D. Koning werd eene belangrijke voordracht gehouden, met proeven gestaafd, over het -^kunstlicht in het algemeen" en over de „gasfabricatie in het bijzonder." Wegens het vergevorderde uur heeft de spreker het tweede gedeelte niet kunnen voleindigen, doch verklaardeop voorstel van den voorzitteronder steund door de aanwezige leden, die met bijzondere aandacht deze voordracht hadden gevolgd, zich bereid om nog in den loop van dezen winter het vervolg verder te behandelen. f Gisteren avond werd alhier de achtste jaarlijksche vergadering gehouden van de Middelburgsche afdeeling der schippersvereniging Schuttevaer. De voorzitter, de heer H. J. Domenie, bracht met een warm woord hulde aan de nagedachtenis van den overleden penning meester den heer J. J. Ballet. Uit het verslag van het bestuur omtrent den uitslag- zijner bemoeiingen naar aanleiding van in de vorige algemeene vergadering genomen besluiten, bleek onder meer het vólgende. De pogingen tot oprichting eener vereeniging tot oefening in het roeien en het houden van roeiwedstrijden, door het bestuur der vereeniging Uit het volkvoor het volk alhier aangewend en door de afdeeling Schut tevaer ondersteund, zijn, hoezeer zij nog geen heel gunstige resultaten hebben opgeleverd, toch aanvan kelijk geslaagd. Met betrekking tot het verzoek om opruiming der steenbestortiag langs de bermen aan den mond van het nieuwe kanaal door Walcheren te Veere, als zijnde belemmerend voor de scheepvaart en vermoedelijk ook oorzaak der verzanding aldaar, is door den m'nister van binnenlandsche zaken geantwoord: dat die steen- bestortingen strekken tot bescherming van de haven hoofden bij den ingang van het kanaal en daarom niet kunnen gemist worden; ook zijn zij geen oorzaak der verzanding. Aan het verzoek om opruiming kan alzoo niet voldaan worden, maar de vaargeul zou door meerdere teekens duidelijk worden aangewezen. Op het bezwaar aangaande de uitwatering van het kleine sas te Veere heeft de minister geantwoorddat, ter voorziening in het bezwaar van het uit de spuisluis uitstroomende water voor schepeii een remmingwerk zal geplaatst worden zoodra het eindigen der herstel lingswerken aan de groote sluis dit zal toelaten. Omtrent het adres aan den minister tot wegneming der ongelijkmatigheid van de kosten van een telegram van Middelburg naar Antwerpen, die 1 bedragen, en van Vlissingen naar Antwerpen, die slechts 50 cent bedragen, is nog geen beslissing ontvangen. Het verzoek tot vervanging der blokboeien, welke den ingang der buitenhaven te Veere aanwijzen door een tonnetje op het einde der steenbestorting van eiken havendam, is door den minister ingewilligd. Aan het bestuur is opgedragen nog eens terug te komen op de reeds herhaaldelijk aangewende pogingen tot het vrijlaten van zeilen in het kanaal van Neuzen, waartoe vroeger door de betrokken autoriteiten toezeg ging is gedaan. Tevens is aan het bestuur een onderzoek opgedragen omtrent de door een der leden betoogde wenschelijk- heid, dat de waterstand in het stadskanaal te Goes zoo mogelijk 2 decimeter verhoogd worde, daar het tegenwoordige hoogste peil slechts 7 voet bedraagt. Van den heer H. J. Dronkers is schriftelijk bericht ingekomen, dat hij de betrekking van secretaris der afdeeling, die hij 9 jaren naar zijn vermogen met ijver heeft waargenomen, nederlegt en verzoekt die aan jon gere handen toe te vertrouwen. De voorzitter betuigde zijn leedwezen over dat be sluit en bracht tevens in warme bewoordingen hulde aan al hetgeen door den heer Dronkers in het belang der afdeeling is verricht. Als bewijs van erkentelijk heid daarvoor bood hij hem, namens al de leden, het eerelidmaatschap der afdeeling aan. De heer Dronkers verklaarde in even hartelijke woor den dat hij dit eerelidmaatschap volgaarne aannam en het hem steeds aangenaam zijn zal zich in het midden van de leden dezer afdeeling te bevinden. Op voorstel van het bestuur werden voorts bij accla matie benoemdtot secretaris de heer L. W. Roelse, directeur der Middelburgsche maatschappij van stoom vaart, en tot penningmeester de heer W. Stoof, rus tend schipper alhier, die beiden zich bereid verklaar den die betrekkingen te aanvaarden. Aan het volksblad „De coöperatie" ontleenen wij eenige bijzonderheden omtrent de bouwvereeniging „Help u zeiven" te Goes. De vereeniging begon het boekjaar 1874 met 52 leden en telde er op het einde van dat jaar 63, die gezamelijk een bedrag van 3681 in de vereeniging vertegenwoordigden. Het reservefonds klom tot 178het geleend kapitaal bedroeg (1000, terwijl op het einde des jaars 584 in de spaarbank stond. De inkomsten, waaronder 309 voor huur van woningenbedroegen 344de uitgavenmet inbegrip eener bijdrage van 44 aan het reservefonds164de zuivere winst, vermeerderd met een klein saldo van het vorige jaar, beliep dus 188, waarvan ƒ182 ver deeld moet worden over het kapitaal, dat op ultimo December 1873 door de toen aanwezige leden was in gebracht. Percentsgewijs, bedraagt die winst 7 ten honderd. De vereeniging heeft dus over het afgeloopen boek jaar geen reden tot klagen. Zij hoopt spoedig tot het bouwen van meer woningen te kutinen overgaan. De leden, bewoners der gebouwen, kunnen met hun weke- lijksche contributie, waarvan tevens rente genoten wordt, eigenaars der gebouwen worden. Laten hun krachten dat niet toe, dan vormen zij toch eenig kapitaal voor tijden van nood, terwijl de gebouwen door hen bewoond blijven even alsof die hun eigendom waren. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats courant van heden ter kennisdat in de tweede helft van Maart a. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben ter benoeming van rijks-opzichters van den waterstaat van de 4e klasseop eene jaarwedde van 900. Belangstellenden moeten zich vóór 1 Maart a. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Itenoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den 2en luite nant H. van Hogendorpvan het regiment veld artil- terie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4e klasse van de Kroonordehem door Z. M. den koning van Pruisen, keizer van Duitschland ge schonken. waterstaat. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met ingang van 1 Juli a., aan den inspecteur van den waterstaat jhr. J. Ortt van Schonauwen, met dankbe tuiging voor de vele diensten den lande bewezen. Onderwijs. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 19 tegen éen stem besloten tot oprichting eener middelbare school met vijfjarigen cursus voor meisjes. Kerknieuws. Beroepen bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Koudekerke de heer W. van den Bijtel predikant te Montfoort. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Oosterland de heer G. C. Boomer, te Ritthem. Bij den quaestor der classis Zierikzee zijn inge komen de volgende geldenals collecten en giften in 1874: Ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen: Zierikzee, collecte /27.04, vaste jaar lijksche giften ƒ14.50 en eene extra gift ƒ1, Ouwerkerk 19.04, Nieuwerkerk 20.39, Oosterland 7.34, Bruinisse ƒ13.35, Kerkwerve /4.85, Brouwershaven ƒ21.13, Zon- nemaire 5.34, Noordgouwe 8.25, Dreischor ƒ2, Eikerzee ƒ4.07, Renesse 3.31 j, van de kerkvoogdij ƒ5, Noord - welle 5.80, Haamstede ƒ4.10, Burgh ƒ2.50, van de kerkvoogdij /5, Serooskerke /3.73, Tholen 30.68, Oud- Vossemeer 7.56, Poortvliet ƒ8.64, Scherpenisse 14.14, St. Maartensdijk ƒ14.08, van de kerkvoogdij ƒ10, Stavenisse ƒ8.50, St. Annaland ƒ7.22. Voor het fonds ter voorziening in de geestelijke be hoeften enz.: Noordgouwe 462)Eikerzee 4.08), bijzondere gift van den heer J. S. ƒ5, Serooskerke 1.32, Tholen ƒ12.70. Voor het fonds ter verbetering van de schraalste predikantstracteraentenvan de kerkvoogdij te Nieuwer-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1