De sterfte te Londen, werd ook tusschen beide partijen een partij gesp welke door Londen werd verloren en sedert dien hunkeren de Londensche schaakspelers nog naar revai op hun Parijsche tegenstanders. In een van de laatste zittingen der Parij academie van wetenschappen werd het gewicht m gedeeld van een kleine ster in het sterrebeeld Ophiui die met het bloote oog ter nauwernood zichtbaa De berekening was door Camille Flammarion gesc en volgens hem zou dit sterretje driemaal zwaf zijn dan de zon en een millioen maal zwaarder da aarde. Het bevindt zich op een afstand van 5E milliarden Fransche mijlen van de aarde, en een ka kogel, die zes jaren zou noodig hebben om de zc bereiken, zou 8,400,000 jaren door het luchtruim gen alvorens die kleine ster te bereiken, welke Flammarion is gewogen. IThermometerstand. 14 Jan. 'sav.llu.47 gr. 15 's morg. 7 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 4£ Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van "Woensdag 13 Januari. {Nader verslag.) De beraadslagingen werden geopend over hoofdsti (Buitenlandsche zaken) der staatsbegrooting. De heer Hartsen besprak in het breede de zaal internationale suikerconventie. Na eerst in een hi schen terugblik de verhouding te hebben aangei waarin de suikerindustrie zich zal bevinden na es tie van het internationaal verdrag, deed hij uitk dat die conventie haar doel niet had bereikt, 1 volge van de toepassing van het nieuwe types Wat moest er thans gebeuren Afschaffing va suikeraccijns ontried hij met den minister. Daaret zou hij wenschen, dat men langs internationalei kon verkrijgen het werken in entrepot, d. i. a: fing van alle bescherming en invoering van eei uniform recht. Zoodoende zou men de Nederlai industrie bevorderen zonder bescherming, die z vraagt en niet behoeft. De heer Borsius ontwikkelde het denkbeeld beginsel van internationale arbitrage toe te pas het geschil met Luxe mburg over de oude schuldqu welks vereffeningin welken zin dan ook, noodzs was, ten einde het gevaar te voorkomen, dat t ger tijde een machtiger of minder vriendscha gezinde staat ons voor die schuld aanspreke n voelbare of tastbare argumenten, dat van onderha geen sprake meer kon zijn. v De minister van buitenlandsche zaken me. dat wij met opzicht tot de suikerconventie afwachten wat in Frankrijk te dezer zake zal beslist. Wat er ook moge gebeuren of noodz worden, het zal ons niet in een on voorbereiden tc vinden. De beschouwingen van den heer Hartsi den inmiddels een belangrijke bijdrage zijn v overwegingen welke bij de regeering aanhangig Omtrent de quaestie van de Luxemburgsche achtte de minister ook door de jongste politie1 andering in het groothertogdom het oogenblik t gekomen om tot een oplossing te gerakenma de wenschelijkheid om ten deze het beginsel vf trage toe te passen kon de minister zich nog r laten. De minister zou intusschen alles doen ws lijk is om de zaak tot afdoening te brengen. Het hoofdstuk werd daarop met eenparige s aangenomen en hoofdstuk IV (justitie) in bekt gebracht. De heer Heinhulde brengende aan hetgeen d ring tot dusver verricht had voor de uitvoe wet op den kinderarbeidbetoogt de noodzak om van lieverlede de wettelijke bepalingen uit den ook voor kinderen van ouderen leeftijd (in met den leerplicht) en vooral ook met 't oog nachtelijken en den veldarbeid. De heer Prins spoorde tot voorzichtigheid a; geven van vergunning tot vreemde loterijen w het publiek zoo dikwijls gedupeerd wordt. De minister van justitie verklaarde dat zijn stelling onverflauwd is in een volledige en dc uitvoering van de wet op den kinderarbeid. Z ingestelde onderzoekingen de noodzakelijkhei aanwijzenzal tot een tweeden stap in deze! ting worden overgegaan. Indien het schoolverz deze wet gekeerd wordt, zal zij reeds een b resultaat hebben opgeleverd. Bij eventueele ui zal het zeer in aanmerking komen van werkli hoogeren leeftijd het bewijs te vorderen dat wijs genoten hebben. In zake de vreemde loterijen zal wellicht di tueele wijziging van de wetgeving op de r vennootschappen kunnen worden voorzien. D van het gouverneurschap ten gunste van den heer Enery, maar bij de verificatie der geloofsbrieven van de nieuwe leden wist de returning boardhet college met het onder zoek belasthet zóo aan te leggen dat de democraten in plaats van de meerderheid te verkrijgen, met twee stemmen in de minderheid blevenen ten gevolge daarvan voorzag men reeds, dat de districten wier verkiezingen waren vernietigd op den 4'n Januari hunne afgevaardigden met geweld in de wetgevende vergadering zouden handhaven. Een delegatie van republikeinen uit het Zuiden begaf zich daarom naar president Grant om de hulp van het federale leger in te roepen en te verzoeken dat generaal Emory zou worden vervangen door generaal Sheridanwien de democraten van Louisiana als een persoonlijk vijand beschouwen, en wien zij beschuldigen dat hij na den oorlog de blanken van de vrije uitoefening van het stemrecht heeft beroofd en Louisiana aan het bestuur der zwarten heeft overgeleverd. Het schijnt dat presi dent Grant niet heeft toegestemd noch geweigerd. Generaal Sheridan vertrok den 28en December van Chicago naar het Zuiden, doch niet om het bevej over de federale troepen op zich te nemen; officieel heette het dat hij belast was met eene inspectie in Arkansas, Louisiana, Mississipi en Alabama. Wat verder geschiedde is slechts uit depêches bekend. Den 4den Januari hebben werkelijk de democraten ge tracht hunne afgevaardigden, wier verkiezing niet was goedgekeurd, zitting te doen nemen. Generaal Emory heeft toen de zittingszaal met zijne troepen bezet, waarop generaal Sheridan het bevel over de bondstroepen op zich heeft genomen en in zijne depêches aan president Grant de blanken voor een troep gewapende bandieten heeft uitgescholden, die openlijk krijg voerden tegen de wet en de wettige overheden, en personen noch eigen dommen eerbiedigen. Hij verzocht voorts een besluit van het congres of een proclamatie van den president waarbij de blanken als bandieten zullen worden beschouwd en hunne terechtstelling voor krijgsraden zal worden bevolen. Zooals men weet is van de zijde der geestelijkheidvan den handel en de vreemdelingen te Nieuw Orleans tegen de handelwijze van generaal Sheridan geprotesteerd en ziet men reeds verscheidene dagen in gespannen verwachting tegemoet wat de president en het congres in een zoo belangrijke zaak zullen doen. Generaal Grand heeft thans gesproken. Volgens een depêche uit New-York van den 13cn dezer heeft hij eene boodschap tot het congres gericht en daarin in de eerste plaats doen uitkomen, dat geschillen als thans in Louisiana plaats vinden sedert de organisatie van het rijk steeds zijn voorgekomen en de laatste gebeur tenissen zijn niet de schuld van de federale autoriteiten, maar het gevolg van een schandelijke samenzweering ♦«rer, republikeinen. Hen neeft, zeidé de president, de handelwijze der federale recreeri.ua ten aanzien van de verkiezingen der ucgers afgekeurd, hoe wei m fte g^^dwet de politieke gelijkstelling van allen is aangenomenen de rechter lijke macht van 1 oordeel was 'dat die bepaling der grondwet ook van toepassing is op de verkiezingen voor staatslichamen zoowel als voor alle andere. Zijn plicht was dus, hoewel gedurende de anarchie de rechter Durrell groote fouten had begaan, het recht overeen komstig de bepalingen der wet te handhaven en de militaire macht te land en te water te doen interve- nieeren. Toen het bestuur van Louisiana was georganiseerd, werd de verkiezing van den gouverneur Kellog heftig bestredenmaar hoewel die verkiezing met schandelijke knoeierijen gepaard ging, waren toch de rechten van den heer Kellog beter dan die van den heer Enery. Na een overzicht over den laatsten strijd te hebben gegeven herinnerde de president aan het gedrag van Mac Enery, die door geweld de gunstelingen van Kellog Caucherie en Colfax uit hunne betrekking ontzette. Voorts besprak hij de moorden te Cauchalto bedreven, als barbaarsche en bloeddorstige handelin gen, die de democratische organen wilden verdedigen, terwijl hij de bescherming door de federale regeering verleend, een daad van tyrannie en despotisme noem den daar de bandieten van Colfax ongestraft bleven. Tengevolge van de gedane vertoogen werden de troe pen teruggeroepen, maar bij de verkiezingen van Octo ber noodzaakte de dreigende proclamatie van Penn den gouverneur om hulp aan te vragen. „Vóór dat mijne proclamatie, waarbij de rustverstoorders werden opge- eischt om binnen vijf dagen uiteen te gaan kon wor den publiek gemaakt, had de overweldiger zich van het gouvernementsgebouw van Louisiana meester ge maakt en waren verscheidene personen gedood. Uit de stukken blijkt welke middelen zijn gebruikt om den kiezers schrik aan te jagen. Wat de handelwijze van het kiesbureau betreft, moet worden opgemerkt, dat daar het op wettige wijze was samengesteld, de daar toe aangewezen personen recht hadden om hunne func tie uit te oefenen." De tusschenkomst der militaire macht, was volgens de verklaring van den president in strijd met de denk beelden van het gouvernementmaar de verwaring waarin de wetgevende macht in Louisiana verkeert bewijst dat het militaire gezag geen enkele verkeerde bedoeling had. De revolutie was slechts in schijn opgegeven maar niet in werkelijkheid. Op verzoek van den gouverneur hebben de troepen slechts den krach- tigen arm verleend tot handhaving van de wet, het geweld onderdrukt en nieuwe moorden voorkomen door het plan om Kellog af te zetten en door eene omwen teling een nieuw bestuur te vestigen te verijdelen. Generaal Sheridan is vrij van alle partijgeesten slechts na al hetgeen hij heeft gezien en gehoord heeft hij in zoo scherpe uitdrukkingen het gebeurde en de hoofden van de partij der blanken gekarakteriseerd. In dien zelfden geest heeft hij maatregelen aanbevolen, die, hoewel zij onaannemelijk zijn, evenwel een einde aan wanordelijkheden zouden maken. Ten slotte beveelt de president het congres aan hem omtrent zijne plichten duidelijk te willen voorlichten, terwijl hij verzekert de besluiten van de vertegen woordiging overeenkomstig den geest en den letter der wet te zullen uitvoeren, zonder zich door vrees of gunst te laten weerhouden. Meermalen werd vroeger, zelfs door mannen van de wetenschap, beweerd en tegenwoordig hoort men het onder het volk nog dikwijls verzekeren, dat helder vriezend weder in den winter zoo gezond is. De sta tistiek heeft echter in de laatste jaren geleerd, dat juist bij zulk prettig winterweertje de sterfte enorm toe neemt, en alleen in Londen eenige honderden dagelijks meer bedraagt dan bij zacht weder. Bij felle koude en groote warmte is de sterfte het grootst, zoodat in de koudste en warmste maanden van het jaar het aan tal sterfgevallen steeds toeneemt. De ondervinding in dit opzicht bij de laatste koude in Londen opgedaan is weder allertreurigst. In weinige dagen is een groote slachting onder de armen in de hoofdstad van Groot-Britannië aangericht. Sedert 1855 had men aldaar een zoo scheipe koude niet gehad, maar in dat jaar was het aantal slachtoffers veel minder dan in 1874. Vooral hadden de kinderen geleden; in éen week stierven er meer dan anders in een maandonder de jongelieden was de sterfte het minst, terwijl daaren tegen onder de personen van 20 tot 40 jaren talrijke sterfgevallen plaats hadden; het aantal lieden boven de 60 jaren verminderde tot de helft. In de laatste zes weken vóór Kerstmis was het sterftecijfer 43 percent hooger dan in de vijf voorafgaande weken. De liefdadigheid heeft al hare krachten ingespannen en wonderen verricht, maar het was eene onmogelijk heid om in den nood van zooveel zwakken hongerigen en lijdenden te voorzien, die aan al de ellende van de snerpende koude wana'blootgesteld. De steenkool is dat in een aan ie gezintjën alle krachten worden ingespannen, om alleen op Kerstmis vuur in den ha .'d tc minnen hebben. In zulke buitengewone omstandigheden als in het laatst van het vorige jaar heerschten, blijkt het hoeveel de gezondheidsmaatregelen te Londen nog te wenschen overlaten en hoe schrik wekkend het pauperisme toeneemt. In geen andere plaats ter wereld zijn zooveel menschen die geheel van dak, dekking en verwarming ontbloot zijnen als daar de koude zich met den honger vereenigt dan telt de dood zijn slachtoffers bij duizenden. iMtpitrptr. Alhier aangekomen het Nederlandsch barkschip Coper nicus gezagvoerder Hasselman, met koffie voor Middel burg. ïanMaMcMm. Graanmarkten enz. Gent, 15 Januari. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 26.50; rogge op staal fr. 15.25; gerst fr haver fr. 24.— boekweit fr. 16.50; paarden- boonen fr. 19.koolzaad fr. 34.lijnzaad fr. 36. lijnkoeken fr. 28.—; koolzaadkoeken'fr. 20.50; boter fr. 3.40eieren fr. 3.50 per 26 stuks. Amsterdam, 15 Januari. Lijnolie op zes weken f 361. Patentolie ƒ3Oj. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 15 Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2j pet. 62^ dito dito dito .3 73J dito dito dito 4 96 Aand. Handelmaatschappij 4£ 133j- dito exploitatie Ned. Staatssp. 109 Loten stad Rotterdam. 3 89f dito dito Amsterdam 3 86| België. Certificaten bij Rothschild 2£ pet.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5