den dapperen, menschlievendenbraven generaal van Swieten." De voorlezing dezer woorden werd met gejuich be groet, terwijl hier en daar in de zaal een „leve de Zeeuwen!" gehoord werd. Hetgeen in de discussienwelke gisteren in de eerste kamer over de Vlissingsche werken gevoerd werd, (zie onze rubriek „Staten-generaal" van heden) vooral als van belang beschouwd mag wordenis dat de heer Pincoffswien men met recht als een der woordvoerders van den Rotterdamschen handel mag beschouwenden minister wees op het onverantwoordelijke om langer na te laten wat noodzakelijk is om de te Vlissingen door het rijk besteede schatten vrucht te doen dragen. Wel een bewijs hoe overwegend het landsbelang is, dat door de werken te Vlissingen vertegenwoordigd wordt. De heer Borsins sprak dan ook een waar woord, toen hij den afgevaardigde uit Rotterdam zijn dank betuigde voor de logenstraffingwelke deze gegeven had aan de beschul diging van onderlingen naijver, die zoo vaak tegen de handelssteden gericht wordt. Waar het belang van geheel Nederland zoo duidelijk spreekt als bij de Vlissingsche werken het geval is, daar getuigt het alleen van kortzichtigheid indien men zich beducht toont dat door de bevordering der welvaart van het alge meen, die van een der onderdeelen zal lijden. De regeering heeft, op voorstel van de administratie van het weduwenfonds voor de geëmployeerdentot het algemeen bestuur behoorende beslotendat wegens den gunstigen toestand van dat fonds, voortaan alle weduwen als pensioen zullen ontvangen de helft van de jaarweddendie hare echtgenooten vroeger genoten. Het vraagstuk der lijkenverbranding werd Woens dag avond te Amsterdam ter sprake gebracht in eene vereeniging welke den langen naam voert van „Ver- eeniging tot handhaving en voortplanting van het libe rale beginsel in de Nederlandsche hervormde gemeente te Amsterdam." De heer P. H. Hugenholtz sprak vóór de nieuwe wijze van vernietiging der lijken en weder- legde de tegen haar ingebrachte bezwaren. Van andere zijden werd echter de zaakvooral uit het oogpunt van gemoed evoel, bedenkelijk geacht. Men meende dat >ns land de quaestie nog niet zeer drin- tem van het gevoel niet onderdrukt of worden. Ook de gewichtige vraag of ji dan maar naar de eischen van den tijd ge- worden moet en kanwerd vluchtig aangeroerd, aoch niet tot oplossing gebracht. De graaf Sehimmelpenninckgrootmeester van het huis des koningsis benoemd om Z. M. den koning te Brussel te vertegenwoordigen bij net aan staand huwelijk van prinses Louise van België. De Nieuwe Rotterdamsclie courant komt er tegen op dat bij de aanstaande herinneringsfeesten van het ont staan der Leidsche hoogesehool de feestrede in het Nederlandsch gehouden zal worden. Behalve dat zulks niet voor den wetenschappelijken geest onzer hooge sehool zou pleiten, zou het volgens genoemd blad, ook in strijd zijn met de wetten der beleefdheid tegenover de vele geleerden uit vreemde landen, die bij de fees ten tegenwoordig zijn en onze taal niet verstaan, terwijl de tot hen gerichte uitnoodigingsbrief in het Latijn was geschreven. Met vermelding der voorwaarden brengt de minister van koloniën in de Staats-courant van heden ter ken nis van belanghebbende ouders of voogdendat, krach tens het koninklijk besluit van den 26en November 1845, met den 1'™ September dezes jaars vijf jongelingen zullen worden aangewezen om, volgens het daarom trent vastgestelde reglement, onder het oppertoezicht van den heer dr. G. J. Mulderoud-hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks hooge sehool te Utrecht, te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indië, en dat wan neer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komendeze op Maandag den 10tn Mei 1875, des voormiddags te acht uren, ten huize van den voormelden oud-hoogleeraar te Bennekom zul len worden toegelaten tot het afleggen van een verge lijkend examen. De minister van financiën brengt in de Staats-courant van heden, met vermelding van nadere bijzonderheden ter kennis van belanghebbenden dat den 19en April a. en volgende'dagen te 'sGravenhage een onderzoek zal plaats hebben van candidaten naar de betrekking van landmeter 3e klasse bij het kadaster. De candidaten behooren zich vóór den 20™ Maart a. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Door den Nederlandschen consul te Leith is de heer J. Cairus aangesteld tot zijnen consulairen agent te St. Davids. Benoemingen en beslatten. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Arnhemter standplaats de gemeente Putten, J. J. Wildschut, candidaat-notaris te Arnhem. rijks-museum. Benoemd tot lid van den raad van bestuur over 's rijks museum te Amsterdam jhr. W. van Loon aldaar. onderscheidingen. Benoemd ten blijke van 's konings tevredenheid over den moed en de volharding door het Nederlandsch-Indische leger bij voortduring betoond in den oorlog tegen Atchin, ter zake der krijgsverrich tingen na het einde der 2e expeditietot ridder 4e klasse der Militaire Willemsordede kapitein der infanterie A. A. J. L. de Jongh, de 1' luitenant der infanterie H. A. Calkoen, de 1« luitenant der genie J. W. N. Cramerbeide Iaatstvermelden gedetacheerd van het leger hier te landede officieren van gezondheid 2e klasse m L. Ritsema en S. Hartog; de sergeant der sappeurs J. Rijser, en de inmiddels tot sergeant bevorderde korporaal der infanterie L. Burgi; en tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuwde officier van gezondheid le klasse F. Perk. Tevens is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden ver meld de majoor der infanterie J. G. Scharpde officier van gezondheid le klasse G. A. Ralandde le luite nants der infanterie M. van der Laan en H. G. J. van Hoogstratenlaatstvormelde gedetacheerd van het leger hier te lande; de sergeant der artillerie K. Geiges, de korperaal der infanterie D. Beets, en de hospitaalbe- diende H. Brouwer. De bovenvermelde onderscheidingen hebben hoofd zakelijk betrekking op de vermeestering der kampongs Lampoeloe en Garauw (20 en 28 Juni jl.). consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul op St. Helena S. Salomon. staatscommissies. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan jonkheer A. Klerck uit zijne betrekking van buitengewoon lid of consulent der commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Nederlandsch Oost en West-Indië. leger. Benoemd tot apotheker 3' klasse bij den mili tairen geneeskundigen dienst in Indiëde voor die betrekking opgeleide kweekeling der pharmacie H. W. J. Cowan. j. A Onderwijs. De gemeenteraad van Delft heeft tot vierden docent aan het gymnasium benoemd den heer H. Leenderink. Tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de hoogere burgerschool te Harlingen is benoemd, dc. J. L. Andreae, te Leeuwarden. Het gemeentebestuur te Rotterdam heeft op een voordracht voor de benoeming van hulponderwijzer aan een der tusschenscholen slechts éen candidaat kunnen plaatsen, daar zich geen andere aspiranten hadden aan gemeld. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam zijn geplaatst: 1°. dr G. de Jager Meezenbroek, directeur der zeevaartkundige school te Veendam; 2°. de heer J. J. Suijver, directeur der zeevaartkundige school te Amsterdam3°. de heer J. P. J. Lucardieluitenant ter zee 2e kl. te Nieuwediep. lïarlsie en leger. De luitenant ter zee 2° klasse A. Werumeus Buning, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord wordt met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld en met den 2Ien daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse A. O. van der Sande Lacoste. Bij een besluit van den llen Januari jl. heeft Z. M. de koning bepaald dat de gunstige voorwaar den, vervat in het koninklijk besluit van 20 Maart 1874 n». 22, ook toepasselijk zijn op de miliciens dei- lichting van dit jaar en dat de tijd voor eerste oefe ning ook nog tot op negen maanden wordt verkort voor de miliciens van gemelde lichting, die binnen deze tijdruimte de geschiktheid voor veld-telegrafist hebben verkregen. Naar aanleiding daarvan brengt de minister van oorlog in de Staats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden, de onderscheidene voorrechten, welke voor hendie bij de militie dienen aan kennisbruik baarheid ijver en goed gedrag, ingevolge de bestaande voorschriftenverbonden zijn. Gemengde berichten. Heden morgen omstreeks elf uren kreeg de persoon, van P. D. die op de loskade naar het aankomen van een schip stond te zieneen aanval van vallende ziekte, tengevolge waarvan hij voorover in het watermet den buik op den gordel der palen viel. Door eenige matrozen van het schip uit het water gehaaldwerd de zieke in een nabij gelegen bierkelder gebrachtwaar geneeskun dige hulp voor hem werd gehaald. Het bleek dat hij zich eenigszins aan de buik bezeerd had. Hij is per vigilante naar zijne woning vervoerd. Aan de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt ge meld dat uit de gemeente Veere niet minder dan 80 bezwaarschriften ingediend zijn tegen de schatting van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Yooral de omstandigheiddat de schatting plaats heeft naar de waarde gedurende de jaren 18681872, een tijdperk van buitengewone welvaart voor Veeretenge volge van den aanleg van het kanaal door Walcheren, maakt dat de door de commissie getaxeerde waarde veelal het dubbel bedraagt van de tegenwoordige wer kelijke huurwaarde. Voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam staan twee vrouwen terecht wegens onbevoegde uitoefe ning der geneeskunst. De eene hield zich bezig met het trekken van tanden en had den 1" November een werkmeisje voor 75 cent een tand uitgetrokken, na welke eene gevaarlijke bloeding ontstaan wasdie 18 dagen geduurd had. De andere beschuldigde had een potje zalf voor 2 verkocht voor een kind dat aan her senziekte leed en daaraan overleden was. Tegen de eerste werd eene geldboete van f 75, en tegen de andere beklaagde een van f 200 door het openbaar ministerie geëischt. Negen visschsloepen brachten in de laatste dagen 25 a 26000 schelvisschen te Nieuwediep aan. De visch werd voor f 28 tot 58 de honderd stuks verkocht en meest naar buiten vervoerd. Het kasteel Stoutenburg bij Hoevelaken, dat bij aanbouw een half millioen gekost moet hebben, is voor afbraak verkocht voor de som van 24.000. In den laatsten tijd zijn de aanvragen voor het bekomen van heidegronden in de provincie Drenthe, in tijdelijke of eeuwige erfpacht, aanmerkelijk toegenomen, waardoor een aantal woeste gronden tot bebouwing zul len geraken. De nieuw ontworpen stoomlijn van Rotterdam op Java gaat uit van eene Engelsche maatschappij, de Star-Ball-line. Zij heeft vier booten van 2300 tot 2700 ton inhoud, met stoomwerktuigen van 600 tot 800 paardekrachtdie op vaste dagen zullen varen. Geruchten omtrent mogelijke daders van den moord op mevrouw van der Kouwen komen weder boven water. Vóór eenige dagen heette het dat de ouders dei- dienstmeid welke laatstezooals men weetzelve ver moord is, naar de Kaap de Goede hoop vertrokken, van daar teruggekeerd en door de politie aangehouden of vervolgd waren. Nu weder meldt het Handelsblad dat in de vorige week tegen een werkman, bloedver want derzelfde dienstmeid, door een huisgenoot geroe pen werd„Maar ik heb mevr. v. d. K. niet vermoord", of iets dergelijks. De politie zou daarop den man in arrest genomen en o. a. ontdekt hebben dat deze eene vrij belangrijke inschrijving op het Grootboek bezit, waarvan hij de afkomst niet weet te verklaren. Het Handelsblad deelt deze bijzonderheden onder alle re serve mede. Het beroemde schilderij van Murillo, den heiligen Antonius voorstellende, dat eenigen tijd geleden uit de kathedraal van Sevilla werd gestolenis te New-York teruggevondenalwaar twee Spanjaarden het wilden verkoopen. Het is thans in bezit van den Spaanschen consul aldaardoch heeft veel geleden. Eenige dagen geleden stierf te Londen Giovanni Battista Falcieri, de voormalige getrouwe dienaar van lord Byron, die door zijn meester en ook door andere dichters meermalen in hunne verzen werd herdacht zooals door Roger in diens Bolognadoor Shelley, en door Byron zelf in Don Juan. Battista was van beroep een Vene- tiaansch gondelier en werd in 1816 door Byron in zijn dienst genome'n; later werd hij diens kassier en secretaris zooals zijn meester hem noemde, hoewel hij geen letter kon schrijvenwat hij echter op lateren leeftijd leerde. Byron stierf met de handen van Battista in de zijne en deze volgde het lijk van zijn meester naar Londen, al waar hij door Izaak Disraëli in dienst werd genomen en later in dien van den tegenwoordigen premier kwam, welke hem vervolgens eene plaats als bode aan het ministerie van koloniën verschafte. In de laatste jaren van zijn leven was hij ziekelijk doch genoot een pen sioen van 140 pond sterling dat hem zeer te stade kwam; hij overleed in den ouderdom van 87 jaren. Met het oog op de groote moeilijkheden daaraan verbonden heeft de gemeenteraad van Brussel het plan opgegeven om bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Louise een bal op het stadhuis te geven ter eere van het jonge paar. Tusschen Londen en Parijs zal een partij schaak worden gespeeld die 2 jaren zal duren. Ieder der par tijen heeft drie dagen tijd om zich over een zet te bedenkendie per telegraaf aan de tegenpartij zaj worden gemeld. De inzet is 10.000 franken. Dit kan inderdaad een zeer vermakelijk spelletje zijn. In 1835

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2