MIDDELBURGSCHE F 13. Vrijdag 1875. COURANT. 15 Januari. Middelburg 14 Januari. >1 'V ,ven- rijg- l en 5LT, eling aan- 'EK. SO. uit er» ijger oc- .OO .80. I uari.. I!aan- De AT. 7; u.) 8. fldel- 6.20 6.45 8.16 8.50 9.8 10.8 10.29 10.36 10.45 7.25 8.32 8.51 9.20 t Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en TJe prijs per 3/m.franco is f 3.50. Pinksterdag en een der kerstdagen. Blijkens een heden door de regeering medege deeld telegram uit Atchingedagteekend 31 De cember jl., zijn negen versterkingen met vier kanonnen van Longbattah genomen, doch niet zonder hevigen wederstand. Behalve 21 gesneuvelden zijn daarbij gewond de majoor Romswinckelde kapitein van Haaf- ten en de luitenants Bonnemom en Roëll, als mede 61 minderen. De vijand verloor 171 dooden. Longbattah is door de onzen bezet. Het eskader is vertrokken. Ter Westkust is de gezondheidstoestand ver beterd. Een gedeelte van Pedir heeft aange boden zich te onderwerpen. Ten opzichte der zaak van het Thorbecke-monu- ment heeft gisteren eene gebeurtenis plaats gehad, rvelke naar wij hopen eene beslissende wending aan de betreurenswaardige quaestie geven zal. De gemeente raad van Amsterdam heeft namelijkna eene zitting in geheim comité, met algomeene stemmen op éen na (die van den heer Oorver Hooft) een voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen om aan de hoofdcommissie Amsterdam als plaats voor het standbeeld aan te biedenindien zij na het gebeurde, het monument niet te 's Gravenhage mocht willen plaatsen. Van de 39 leden van den raad waren bij deze stemming 38 tegenwoordigalleen de heer Tindal was afwezig. Hoogst gewichtig enwij herhalen hetbeslissend achten wij deze demonstratie. Alleen door de aanne ming van het aanbod van den gemeenteraad der hoofd stad kan de hoofdcommissie aan deze quaestie welke nooit eene quaestie had mogen worden eene oplossing geven, door welke de eer onzer natie niet verder aan getast wordt dan reeds geschied is. Het gebeurde kan helaas niet ongedaan gemaakt worden. Het blijft eene daadzaak dat na den dood van een man als Thorbecke, die met al de krachten van zijn grooten en talentvollen geest zijn leven lang voor zijn land gearbeid heeft, een deel der bevolking van 's Gravenhage zich verzet heeft tegen de hulde, die in den vorm van een monu ment op een der openbare pleinen van de residentie aan de nagedachtenis van den trouwen staatsdienaar gebracht zou worden. Het blijft een feit, zoomogelijk nog treuriger dan het bedoeldedat de eerste minister van Nederland- zich bij dat verzet heeft aangesloten, door het onderteekenen van een staatsstukwelks ver zwegen en niet te noemen beweeggronden door de ongeldigheid der motieven, die aangevoerd werden, heen schemerden. Dat alles is gebeurd en voldoende om 1874 trots Meifeesten en kraton-verovering te maken tot een van de treurigste jaren onzer geschiedenis. Verrijst het standbeeld te Amsterdam, op verzoek van het gemeentebestuur der hoofdstad, dan wordt deze ramp niet goed gemaaktwant dat kan zij nietmaar althans bepaald tot den omvang dien zij nu reeds aan genomen heeft. Langs geen anderen weg is dit laatste doel te bereiken. Al ware het mogelijk den minister van binnenlandsche zaken tot aftreding te noodzaken, of aan de zaak een andere wending te geven, zoodat het standbeeld toch te 's Gravenhage komen kon, dan nog zou het monument, geplaatst te midden van lieden die eenmaal geweigerd hebben het te ontvangen, niet beantwoorden aan de bedoelingen waarmede de vereer ders van Thorbecke het hunne tot de oprichting hebben bijgedragen. Die bedoelingen warenvoor tijdgenoot en nakomeling getuigenis af te leggen van den eerbied en de dankbaarheid dien wijzijne vereerderskoeste ren voor den grondlegger onzer tegenwoordige staats instellingen, onder welke wij ons tevreden en gelukkig voelen. Te Amsterdam, waar men verzoekt het beeld als een hooggesohatten gast te mogen ontvangen, zullen die bedoelingen beter weerklank vinden dan In de hof lucht der residentie. Nadat de gisteren avond alhier gehouden vergadering van het Middelburgseh departement der Maat schappij tot nut van 't algemeenals de eerste in het nieuwe jaar, door den voorzitter met een korten ge- lukwensch geopend waskwam de zaak van de oprich ting eener bad- en zweminrichting weder in behandeling. Naar aanleiding van het ineen vórige vergadering genomen besluit heeft het bestuur aan den gemeenteraad een adres ingediend, waarin voor dié zaak eene subsi die uit de gemeentekas van f 2000 en afstand van den vereischten grond gevraagd wordt. Dit adres is bij den gemeenteraad nog niet behandeld, doch het bestuur van het departement heeft, in overleg met de commissie voor genoemde inrichting, in de hoop op eene gunstige beslissing, de zaak inmiddels nader besproken. Behalve de /2000 die het departement zal verstrekken en de f 2000 die van het gemeentebestuur gevraagd worden, zal er, volgens berekening, nog f 6000 noodig zijn. Deze laatste wil het bestuurin overleg met' de com missie trachten te vinden door ventelooze voorschotten en giften. Het stelde mitsdien voor en na eenige dis cussie werd alzoo besloten drie categoriën van deelne mers aan te némente wetena donateurszijnde zij die minstens f 100 als vrijwillige gift schenken, waarvoor zij persoonlijk hur, leven lang vrije he-, schikking zullen hebben over de bassins en de bad kamers, gedurende den tijd dat die geopend zijnb aan deel- of obligatiehouders, zijnde zij die minstens 100 als renteloos voorschot verstrekken en daarvoor dezelfde rechten hebben als de na te noemen léden, doch tegen verminderden prijsnamelijk f 6 voor éen bad daags gedurende éen seizoen, voor twee per sonen uit hetzelfde gezin 8 en voor drie personen uit éen gezin f 10a leden, zijnde zij die zich verbinden om, voor den tijd van drie jaren, gedurende het had seizoen eene contributie te betalen van f 8 'sjaars voor éen bad daags, van 10 'sjaars voor tweeperso nen uit hetzelfde gezin en van 12 's jaars voor drie personen uit hetzelfde gezin. De obligatiehouders worden voor de terugontvangst van het te storten kapitaal door het departement ge waarborgd. Bij overlijden van een aandeelhouder wordt de obligatie overgeschreven ten name van den recht verkrijgenden erfgenaam. De termijn van aflossing is bepaald op veertig jarenen wel om de twee jaren 300. Blijkens de medegedeelde proefbalans van baten en lasten zijn deze op slechts f 850 geraamd. Er wordt gerekend op 80 leerlingen voor de zweminrichting a f 8 zijnde f 64025 geabonneerden a f 5zijnde 125 en 85 als ontvangst van niet-geabonneerdenmakende samen f 850. De kosten staan daartegenoveraflos sing f 300een zwemmeestera 8 's weeks over 26 wekenf 208een oppassera f 6 's weeks over het zelfde tijdvakf 156een jongena f 2 's weeks over hetzelfde tijdvakf 52onderhoud cn onvoorziene uit gaven f 134, alzoo samen f 850. Vanwege het bestuur zal alsnu eene circulaire aan de ingezetenen gezonden en daarbij gelegenheid tot inschrij ving voor deze zoo hoogst belangrijke zaak geopend worden. Mocht het gemeentebestuur de gevraagde 2000 weigeren, dan ligt het geheele plan in duigen; maar ook, als het vereischte kapitaal mocht bijeenge bracht zijn zonder dat zich minstens 25 personen als ge- abonneerden hebben aangemeld, dan zal de zaak ver moedelijk geen voortgang hebben. Op voorstel van den heer J. de Kanter is besloten, aan het hoofdbestuur in overweging te geven onder de punten van beschrijving voor de volgende algemeene vergadering een voorstel namens dit departement op te nemenom voor rekening der Maatschappij eene volks uitgave uit te geven van het zoo gunstig bekende werk „Neêrland's Oost-Indië", van den oud kolonel der artillerio A. J. A. Gerlach. Mocht hij het hoofdbestuur evenwel, uithoofde van geldelijke of andere redenen, daartegen bezwaar bestaan, dan verlangt de voorstel ler dat het niet op de punten van beschrijving gebracht zal worden. Aan een ander voorstel, van den heer mT. C. J. Pické, vielen warme bijvalsbetuigingen ten deel. De Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft namelijk, zooals men weet, reeds twee werken van den Engel- schen schrijver Samuel Smiles doen vertalen en uitge geven. In den regel ontvangen schrijvers wier werken vertaald wordenzoo al geen honorariumdan toch minstens een present-exemplaar van het vertaalde werk. Die beleefdheid heeft het hoofdbestuur niet gehad; de heer Smiles heeft dan ook van den heer Pickédie van nabij met hem bekend js, met verbazing gehoord dat twee zijner werken door de Maatschappij vertaald uit gegeven waren, zonder dat het hoofdbestuur hem daar van zelfs een present-exemplaar heeft doen geworden. Daarentegen liet hij den heer Pické pracht-exemplaren zien van andere vertaalde wérken, hem uit erkentelijk heid door maatschappijen of uitgevers toegezonden. Op grond van een en ander stelde de heer Pické voor, dat het bestuur van het departement bij het hoofdbestuur er op aandringedat alsnog een present-exemplaar van de beide door de Maatschappij uitgegeven vertaalde werken van den heer Smiles aan dien heer worden toegezonden, vergezeld van een brief van dankbetuiging voor het vele goede en nuttige door die werken gesticht. In de warmte waarmede dit voorstel aangenomen werd lag het bewijs van het leedwezen der aanwezigen over het verzuim van het hoofdbestuur. Het vraagpunt aangaande /Ie duurte van brood en vleesch moestwegens gebrek aan tijdbuiten behan deling blijven. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 5 bevat het besluit van gedeputeerde staten van den 8™ dezer tot vaststelling van het tijdstip waarop de Herijk der maten, gewichten en weegwerktuigen in het loopende jaar in de verschillende gemeenten dezer provincie zal plaats hebben. Dit besluit zal, door de zorg der plaat selijke besturen, in al de gemeenten worden afgekon digd en aangeplakt. Bij gelegenheid van het huwelijk der oudste dochter van den koning der Belgen met den prins van Sak- sën-Coburg zal een buitengewoon gezant worden afge vaardigd om de gelukwenschen van Z. M. den koning der Nederlanden over te brengen. In den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren met 31 tegen 7 stemmen het voorstel aangenomen van de commissie in zake de Kanaalmaatschappijom de premie vau drie millioen te blijven afhankelijk stellen van de voorwaarde dat op 31 December 1877 een bruik baar kanaal door de maatschappij worde geleverd, welke bruikbaarheid desnoods door arbiters beoordeeld kan worden. -Blijkens het Utrechtsch dagblad van heden heeft de aansluiting van den staatsspoorweg met de verschil lende andere lijnen te Utrecht sinds de laatste drie dagen weder geregeld plaats. De late aankomst der treinen van de staatsbaan was alleen te wijten aan de te late aankomst der treinen uit het buitenland. al- jafl le pl De heer J. van Vloten komt in de Arnhemsche courant op tegen schrijvers die het gebruik hunner moedertaal versmaden en zich van het Hoogduitsch of eene andere vreemde taal bedienen, zoo het heet om meer lezers te verkrijgen. „Het geldt schrijft de hoogleeraar, wien niemand ten aanzien, van dit onder werp het recht zal betwisten om met gezag te spreken de liefde voor het vaderland en zijn zelfstand uU18e taal en letterenen of men zich al dan niet ,r ,'00r ''eze bezield toont, met opoffering desnoods T /'an Se^e" lijk voordeel dat in de keuze van ee a uitheemsch voer tuig voor do uiting van zijn f 0edachten liggen kan. Voelt men zich geroepen. -7 -11 dan niet die zelfstandig- 'V

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1