MÏDDELBÜRGSCHË COURANT. F 12. Donderdag 1875. 14 Januari. Middelburg 13 Januari. .30 6.20 41 6.45 38 8.16 8.50 50 9.8 28 10.8 3 10.29 18 10.36 30 10.45 7.25 8.32 8.51 9.20 7.— 7.50 8.10 8.30 Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ni., franco is f 3.50. Het adres in zake het Thorbeeke-monument, dat door eenige ingezetenen van Goes en omstreken heden aan den koning wordt ingediend luidt als volgt: „Aan „zijne majesteit den koning. „Sire! „Het Was inet innig leedwezen, dat de ondergetee- kendenallen ingezetenen van Goes en omstreken, kennis namen van de beschikkingwaarbij uwer majes- teits minister van binnenlandsche zaken heeft gemeend te mogen weigeren de hem gevraagde vergunning om hetter vereering van de nagedachtenis van wijlen mt Thorbecke ontworpen standbeeld op te richten op de Plaats te 's Gravenhage. „Dat de heer Heemskerk, èn blijkens den toon, waarop hij zich over deze zaak in de volksvertegenwoordiging heeft uitgelaten, èn blijkens de in zijn besluit tot wei gering opgegeven beweegredenen, niet instemt met de waardeering van den man, wiens „uitstekende diensten, gedurende eene lange reeks van jaren aan uwe majes teit en den lande bewezen" door U. M. zelve openlijk zijn gehuldigd, het moge eene pijnlijke bevreemding opwekken; de ondergeteekenden zijn van hunnen kant te zeer doordrongen van den eerbied aan de gevoelens van anderen verschuldigddan dat zij zijn recht daar toe niet ten volle zouden erkennen. „Maar dat de minister een besluit nam, waardoor hij wist duizenden in den lande op gevoelige wijze te zullen kwetsen, zonder dat eenig blijkbaar landsbelang hem daartoe drong; dat de staatsambtenaar, in naam van IJ. M. met een deel der landsregeering belast, in die betrekking een hinderpaal in den weg stelde aan de uiting van zoo veler gemoedelijke hulde aan de nage dachtenis van een hoogvereerden afgestorvenedaar mede, sire! achten de ondergeteekenden, die tot die velen behoorenzich in hooge mate bezwaard en het is daartegen, dat zij zich om voorziening eerbiedig wenden tot uwe majesteit. „Met het oog op het verledene achten de ondergetee kenden de aan het standbeeld toegedachte plek uitne mend goed gekozen en het zou voorzeker eene schoone bladzijde te meer voegen aan de geschiedenis van uwer majesteits gezegende regeering, indien door de mede werking van uwe majesteit het zegel op die keuze werd gedrukt en door haar initiatief het middel gevon den om de gerezen bezwaren uit den weg te ruimen. „Het is om die redenen, dat de ondergeteekenden zich vertrouwend tot uwe majesteit wendenmet eerbiedig verzoek, om, hetzij door verplaatsing van de rijks traverse te 's Gravenhage, hetzij door zoodanige andere middelen als U. M. dienstig zal oordeelen, de beletselen tegen de oprichting van het standbeeld te daartoe be stemder plaatse, te willen opheffen. 't Welk doende etc." De Haagsche correspondent van de Zutfensche courant schrijft dat, naar hem van verschillende zijden verzekerd wordt de bemoeiing van den minister Heems kerk ten aanzien van het Thorbeeke-monument op de volgende wijze heeft plaats gehad. Bij den minister was „van zekere zijde" aangedron gen om op de eene of andere manier tusschenbeide te komen. Hij liet daarop den burgemeester van den Haag bij zich komen en toen werd het volgend gesprek gevoerd Dat standbeeld van Thorbecke mag daar niet op de Plaats komenmijnheer de burgemeester. Jamaar uwe excellentie weet dat de raad reeds tot de oprichting vergunning heeft gegeven. Dat doet niets ter zake. De Plaats is rijkstra- vers en 't beeld mag er dus niet komen zonder mijn toestemming. Wilt gij nu dat ik mij zelf met een veto tot den raad wenddan ben ik daartoe bereid, maar èn in het belang der zaak.èn in het belang van het prestige van den raad is het beter dat de raad alsnog besluite mij vergunning te vragen." En aldus geschiedde. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Indië, mr. J. W. van Lansberge, zal, alvorens naar zijne bestemming te vertrekkennog eene maand te 's Gra venhage vertoeven en tot dat einde apartementen op het Plein betrekken. Gedurende dien tijd zal de land voogd waarschijnlijk trachten in het vlak bij zijne wo ning gelegene ministerie van koloniën het noodzakelijkste te vernemen omtrent de- uitgestrekte gewesten, over welke hem een bijna koninklijk gezag wordt toevertrouwd. Jammer dat de tijd voor hem wat kort is om iets van de taal zijner toekomstige onderdanen te leeren. De vereeniging van Burgerlijke ingenieurs heeft zich bij adres tot de 2e kamer gewend met verzoek om, bij de behandeling der wet op het hooger onderwijs, ook de opleiding van ingenieurs onder het universitair onderwijs te doen opnemen, welke opleiding, naar het gevoelen der vereeniging, ook voor den beoefenaar der technische wetenschappen de beste waarborgen oplevert voor grondige en veelzijdige ontwikkeling. Bij de uitgevers Scheltema en Holkema te Amster dam verschijnt, onder den titel „Geneeskundige literatuur", eene maandelijksche alphabetische lijst van nieuw uitgekomen en ter perse zijnde geneeskun dige werken in Nederland, Duitschland, Frankrijk en Engeland; vergezeld van een beredeneerd overzicht van het belangrijkste dat daaronder voorkomt. Het ons toegezondene eerste nommer bevat eene lijst der voor naamste uitgaven gedurende het jaar 1874. Voor geneeskundigen kan deze nieuwe uitgave van groot nut zijn. De prijsvan 1.50 per jaarzal waarschijnlijk voor niemand een beletsel wezen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan P. G. van Lennep, consul-generaal der Nederlanden te Athene, tot het aannemen van het officierskruis der orde van den Verlosser, hem door Z. M. den koning van Grie kenland geschonken. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Aalten, C. N. A. F. Peltzer, thans verificatuur der derde categorie voor den actieven dienst derzelfde middelen te Zwolle. maréchaussee. Benoemd bij het wapen der koninklijke maréchausséebij de divisie van Limburg, tot len luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant K. Dorsman van die divisie. Onderwijs. Tot aanprijzing der gelegenheid om te sparen, welke op vele scholen te Utrecht is ingevoerdwordt mede gedeeld dat de hoofdonderwijzer van een der scholen aldaar in de vorige week op éen dag f 60 van verschillende leerlingen in bewaring ontving. Waarschijnlijk zijn op die manier een aantal „nieuwjaarsduitjes", die anders aan snoeperij of op nog schadelijker wijze verkwist waren geworden, in de spaarbank terecht gekomen. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Domburg door den heer M. M. de Lint, predikant te Yerseke. Ter voorziening in de vacature te Amsterdam, voortdurende door het bedanken van den heer G. Doedes, predikant te Velzen, zijn op het drietal geplaatst de predikanten J. Brummelkamp, te Veenendaal; dr. G. J. van der Flier, te Delft, en d'. A. H. de Hartog, te Rotterdam. De heer E. C. Sogerspredikant te Leiden, heeft voor de benoeming tot director van het seminarie te Batavia bedankt. Gemengde berichten. De uitvoering, gisteren avond door het operette gezelschap uit Antwerpen, in het Schuttershof alhier gegeven, werd door een zeer talrijk en gedistingueerd publiek bijgewoonddat door zijne toejuichingen her haaldelijk blijken gaf van zijne ingenomenheid met het gehoordezoodat de proefneming met dergelijke uitvoe ringen als volkomen geslaagd kan worden beschouwd. Vooral verwierf de zang van de dames Antonine en Thérésa, en van de heeren Papegaey en Burier leven- digen bijvalterwijl mejuffrouw Steenebrugen met den heer Burier welverdiende toejuichingen behaalde met het duo uit La fille du Régiment. De beide operette's aan het slot opgevoerd droegen in het bijzonder de goedkeuring van het publiek weg. Naar men verneemt heeft te Westkapelle een 28jarig jongeling het ongeluk gehad omterwijl hij bezig was een stoof te makenzich met een steekbeitel zoo hevig te verwonden dat hij weinige oogenblikken later, terwijl hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend, overleed. Twee jongelingen, broeders van 18 en 19 jaren, hebben Zondag te Wageningen op het ijs nog hun leven verloren. Zij schoten toe om twee kinderen te redden, die door het broze ijs der stadsgracht zakten, en slaag den daar ook in, doch moesten hun edelmoedige daad zelf met den dood bekoopen. De rechtbank te Zutfen heeft weldra eene beslissing te nemen over een klacht, ingebracht tegen de erven van een overleden geneesheer, wegens eene te hoog opgevoerde rekening voor door den overledene gelever de geneeskundige hulp. De ingediende nota beliep na melijk 3210. De rechtbank heeft drie deskundigen benoemd om over de rekening verslag uit te brengen. Volgens het Utrechtsch Dagblad worden de boe renarbeiders van het dienst nemen bij ons Indisch leger afgeschrikt door de commissionairs in plaatsvervangers en nommerverwisselaars voor de nationale militiedie hun het soldatenleven in Indië op de schrikwekkendste manier afmalen en daarentegen voor eene verbinteni s als remplagant of nommerverwisselaar tot premiën van f 500 en aanbrenggeld van 25 uitloven. Een vrijwil liger voor Indië ontvangt slechts f 300 en heeft natuur lijk een veel moeilijker en gevaarvoller toekomst. Indien de regeering geen verandering hierin brengt, zal men dan ook niet veel vrucht van de werving genieten. Bij een brand te Helium (Groningen), waardoor een groote boerenplaats geheel vernield werd, zijn 33 stuks hoornvee, 11 paarden en 2 varkens in de vlam men omgekomen. Burgemeester en wethouders van Groningen heb ben tot den raad dier gemeente de vraag gericht of het wel noodig is dat zij voortaan nog voordrachten indienen tot vervulling van vacaturen in de plaatselijke schoolcommissiedaar de raad tot tweemaal toe reeds eene benoeming heeft gedaan, buiten de voordracht van het dagelijks bestuur om. Op die voordracht waren namelijk beide keeren twee anti-revolutionairen geplaatst. De raad was van gevoelen dat deze voorgedragenen, op grond hunner beginselen, niet tot de behoorlijke toe passing der wet konden medewerken. Door ingezetenen van Loppersum (Groningen) is bij adres aan de provinciale staten van dat gewest ver zocht de werken te staken van het grootendeels reeds gegraven scheepvaartkanaal aldaar. Adressanten zijn van meening dat het werk, op den voet zooals er tot nu toe aan gearbeid istoch nooit gereed kan komen en eer na- dan voordeel zal aanbrengen. Te Noord wijk aan Zee zal een badhuis gebouwd worden naar de plannen van den bouwkundige J. G. van Parijs, te Leiden. Het bericht, door de Landbouw-courant medege deeld dat het den heer Schimmelpaardenarts aan de koninklijke militaire academie, verboden zou zijn om voorlezingen over zijn vak te houdenwordt op stel lige gronden voor onjuist verklaard. De kommandant der academie tracht integendeel dergelijke voordrachten zooveel mogelijk te bevorderen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1