Üi BUITENLAND. Algemeen Overzicht. M re t <ie re V v te g' dj t( eieren der infanterie eene aanmerkelijke verhooging te doen ondergaanteneinde door dat middel de aanvul ling van het kader gemakkelijker te maken. 1 (iemea;de berichten. Volgens eene officieele kennisgeving van den direc teur van het postkantoor te Amsterdam is in den avond van den 6en dezer aldaar een brievenbus aan de Wes- terkerk opengemaakt en de trommel met brieven er uitgenomen. De trommel is den volgenden morgen op straat gevonden met gebroken slot en eenige openge scheurde brieven en briefkaarten. Deze brutale diefstal moet tusschen vijf en acht uren des avonds hebben plaats gehad. De Financier meldt dat de onderhandelingen over den aanleg van nieuwe spoorwegen hier te lande tus schen de regeering en de concessie-aanvragers gevoerd, tot geen resultaat hebben geleid en dus zijn afge sprongen. Bij verscheidene boeren en veehouders in de buurt van Amsterdam bevond men Zaterdag morgen eenige schapen zoodanig gehavend dat de lappen vleesch er bij hingen. Men vreesde eerst dat een der verscheu rende dieren uit Artis ontsnapt zou zijn, doch nadat men op de daaromtrent genomen informatiën een ont kennend antwoord bekomen had, moest men wel tot de gevolgtrekking komen dat een groote hond hier aan het werk was geweest. Men heeft den dader echter nog niet gevonden. Eerstdaags zal voor de rechtbank te Maastricht worden behandeld de op hooger last bevolen vervolging tegen de gehouden processiën, bij gelegenheid der zevenjarige tentoonstelling van de reliquieën in de Servsaskerk. Het Handelsblad vestigt de aandacht op een in Engeland uitgekomen „Geschiedenis van het adverteeren in dagbladen", door Henry Sampson. Dit moet een allervermakelijkst boek zijn. Er blijkt o. a. uit dat in Hollandsche dagbladen het eerst geadverteerd werd, waarvan men reeds voorbeelden uit het jaar 1633 aan treft. Bijna ongelooflijk klinkt een feit, dat duidelijker dan alle redeneeringen aantoont hoezeer de wereld is vooruitgegaan in kieschheid, sedert den zoo vaak wegens zijne zedelijkheid en zijne fijne manieren geroemden „goeden ouden tijd." In de Public Advertiser van 16 April 1776 vindt men namelijk de volgende adver tentie, waarvan wij den inhoud vertaald wedergeven „Een heer van bijna zestigjarigen leeftijddie aan zienlijke bezittingen in eigendom heeft doch geen nako melingschap bezit, is niet ongezind met eene weduwe of ongehuwde dame in het huwelijk te treden, op voor waarde dat zijne aanstaande van deftige genleeï) ge boorte en 5, 6, 7 of 8 maanden zwanger zij." Wat voor denkbeelden moet zoo'n 18e eeuwsch man gehad hebben over de beteekenis van het huwelijk, over het vaderschap en over de eerbaarheid zijner „deftige" vrouwelijke tijdgenooten Als aanvulling op een vroeger bericht wordt door het Politieblad gemeld dat in een brief, die uit Oost burg naar Rotterdam verzondendoch niet aan zijn adres bezorgd werd, gesloten waren twee coupons, ieder groot 15 dollars,van twee Noord-Amerikaansche obli- gatiën a 500 dollars, 1885, n° 20386 en 42120. De coupons vervielen 1 November jl. I De voorstelling tot inwijding .van het nieuwe ope ra-gebouw te Parijs heeft 36,282 franken opgebracht, waarvan 3,300 franken aan de armen worden afgestaan. Volgens officieele opgave werd op den l'n Januari 1875 in 70 steden van het koninkrijk Pruisen geen gemeentelijke belasting op het gemaal en geslacht meer geheven, en bleven er op dien datum nog slechts 5 steden over die geen gebruik gemaakt hebben van de bij de wet toegekende bevoegdheid om de bedoelde bron van inkomst voor de gemeente af te schaffen. Deze vijf zijn de steden PosenCoblenzBreslauAken en Potsdam. Te Berlijn is de accijns op het vleesch door den gemeenteraad afgeschaft met een meerderheid van slechts éen stem. Als aequivalent daarvoor wordt thans in de hoofdstad, bij wijze van gemeentelijke inkomsten-belasting, 80 pet van de rijksbelasting geheven, waardoor de gemeentebegrooting over 1875 volkomen sluit. De „stadtgerichtsdirector" Reichte Berlijn, heeft een gerechtelijk onderzoek doen instellen naar den persoon die het vonnis in zake-Arnim heeft bekend gemaakt vóórdat het nog uitgesproken was. Gelijk men weet was die uitspraak te Weenen bekend en in de Neue freie Presse opgenomen eenige uren voordat de zitting van de rechtbank een aanvang nam. Men heeft nu ontdekt dat deze opgave des middags te 12 uren aan het telegraphisch correspondentie-bureau van Hirsch gedaan isonder het opschrift „veronderstelling" en met de bijvoeging „de bevestiging hiervan moet tegen 4 uren in den namiddag afgewacht worden." Dit telegram is ouder het woord „vertrouwelijk," doch zonder naamteekeningnaar Weenen overgeseind. Men onderzoekt nu op welke wijze het bedoelde telegraphi- sche bureau aan deze opgave gekomen is. Het nieuwe opera-gebouw te Parijs bevatbehalve apartementen voor de eerste sujetten, gelegenheid voor een driehonderdtal personen van het corps-de-ballet en het koor, om zich te gelijk te verkleeden, te grimeeren enz. Groote rijen waschtafelsdoor beschotten van elkander gescheidenvormen een aantal kleine vertrekjes, waarin men eene kast vindteen spiegel en een paar planken om de benoodigheden voor het toilet op te plaatsen. Aan het einde dezer galerijen bevindt zich eene opene ruimte, waar verscheidene groote spiegels hangen. Bovendien vindt men in het gebouw eene groote werkplaats voor de kleermakers en eene voor de naai sters; afzonderlijke magazijnen voor wapenen, voor hoeden, voor vederen enz. Verscheidene rijen kasten zijn boven elkander geplaatst en daar langs loopen galerijenwaardoor men gemakkelijk overal bij kan komen. Voor ieder stuk en voor ieder bedrijf vindt men de verschillende artikelen bij elkander geplaatst, terwijl de kasten genonimefd en geletterd zijnen deze nommers stemmen, in de verschillende magazijnen die wij zoo even noemden, juist met elkander overeen. Het gevolg van deze inrichting is dat men op een ge geven oogenblik wanneer plotseling b. v. het programma veranderd moet worden, dadelijk weet waar men alles vinden moet, dat voor de opvoering van de nieuw be paalde operaacte enz. noodig is. Bedenkt men hoeveel vertrekkenbureaux enz. boven dien noodig zijnvoor den chef der costumesden opper-teekenaarden zang-directeur, den opper-ballet- meesterden chef van het personeelden tooneel-direc- teur, de wachtkamers van het machinerie-personeel en het andere heirleger van bedienden en werkliedendat aan het tooneel verbonden is, dan zal men zich eenig denkbeeld van den reusachtigen omvang van het ge bouw kunnen vormen. De lord-mayor van Londen wordt nog altijd te Parijs met eerbewijzingen overladen. Door de dagbla den wordt, alsof -het een vorstelijk persoon gold, den dag te voren aangekondigd welke publieke vermakelijk heden de lord-mayor den volgenden avond voornemens is met zijne tegenwoordigheid te vereeren. burgerlijke stand. (Van 310 Januari.) Middelburg. Ondertrouwd: T. J. Godelijn, jm. 33 j., met I. Schuiten, jd. 19 j. C. F. Venema, jm. 23 j., met A. van de Graaf, jd. 26 j. Bevallen: G. J Jolmers, geb. de Muijnck, d. J. C. Louterbak, geb. van der Kuip, d. M. M. B. Siegers, geb. Tevis, d. H. Boutelje, geb. Spier, d. A. S. Marse lis, geb. Warnau, z. E. Govaert, geb. Simonse, d. M. Maljers, geb. Koene, z. Overleden: W. Sol, wede. van L. J. van Loo, 64 j. C. Rijkse, z. 1 m. A. J. G. Arnoldus, z. 5 j. R. J. Dervaux, wede. van P. B. T. Fransella, 82 j. H. Jose, man van G. Onderdijk, 72 j. S. van Alphen, wedc. van D. Rijnenburgh, 81 j. D. J. Kuijs, z. 4 m. P. Grims, man van P. van Pellekom, 61 j. A. van Ginkel, wede. van P. Smaal, 79 j. M. C. S. Tak, d. 9 in. R. J. See- boldt, wedr. van I. P. de Roos, 75 j. (Van 29 Januari.) Vlissikgen. Gehuwd: J. B. van der Burg, jm. 21 j., met A. J. Kloprogge, jd. 28 j. BevallenP. Mommaas, geb. Naerebout, z. N. Flo- russe, geb. Bosschaart, d. N. van Wijk, geb. Eijk, z. C. P. Donsen, geb. Fens, d. C. C. C. Beenhouwer, geb. Schot, d. S. de Kunder, geb. Gazan, d. E. S. Bulteel, geb. Debrae, z. J. M. Neuts, geb. Antierens, d. M. R. Meier, geb. Loesberg, z. J. van Aals, geb. Bouwens, z. C. Weijberg, geb. Hoogerwerf, z. S. Uijterschot, geb. Bertijn, d. M. van Puffelen, geb. Verhuist, z. M. C. Evertsen, geb. Sehuchhardt, z. C. Baaij, geb. Wage- maker, z. (levenl.) Overleden: M. J. Esser, d. 16 m. T. Torno, d. 5 m. J. M. Dart, vrouw van J. B. van Willegen, 51 j. C. J. Hamelinck, man van S. van Sas, 62 j. E. Esser, d. 6 j. J. C. Hovij, vrouw van B. H. Esser, 36 j. L. van Kemsieke, jm. 36 j. G. van Domburg, d. 4 j. Goes. Gehuwd: C. Rijk, jm. 22 j., met T. Goense, jd. 25 j. BevallenA. Kleinman, geb. Smit, z. O. J. J. Schef- fers, geb. van den Broeke, z. S. T. van der Feltz, geb. baronesse Sloet van Tweenijenhuisen, z. K. van Melle, geb. van Immerzeel, d. Overleden: A. A. Dercksen, wedr. van J. van dei- Zee, 70 j. A. Paassen, z. 7 m. M. C. Simons, d. 25 m. G. J. Engelse, gehuwd met J. J. de Graaff, 71 j. J. van Riet, gehuwd met A. C. H. Polfliet, 43 j. J. Schrijvers, d. 7 d. C. van Zweeden, wede. van J. Ardon, 57 j. C, J. Reijnhout, wedr. van G. M. Visser, 70 j. Zierikzee. Gehuwd: O. Moermond, jm. 35 j., met L. van den Houten, jd. 21 j. Bevallen: M. Eijke, geb. van Schelven, z. J. van de Vate, geb. Keijzer, z. L. Brandenburg, geb. Dorst, d. Overleden: J. Z. de Winter, wede. van J. C. Hert- steen, bijna 74 j. Thermometerstand. 9 Jan. 's av. 11 u. 39 gr. 10 'smorg.7u.36gr.'smidd.lu.40gr.'sav. 6 u. 42 gr. 11 'smorg. 7u.41gr.'sraidd.lu.46gr.'sav.6u.43gr. Een kabinet-de Broglie-Fourtou zou het herstel van het keizerrijk ten gevolge hebbendat voor Frankrijk het begin van het einde zou wezen, ziedaar de zeker niet zeer optimistische zienswijze van onzen Parijsclien correspondent in zijn hierachter volgenden brief. Toen hij dien schreef, en zelfs nog later, voorspelde men de optreding van een zoodanig kabinetdie echter geluk kig is afgestuit op de onmacht van den heer de Broglie om eene meerderheid te vormen. Werkelijk heeft de maarschalk, nadat verschillende andere pogingen om een ministerie te vormen waren misluktzich ander maal tot den man gewend, die reeds den 23'n Mei 1873 met profetischen blik door Thiers als een der toekom stige protégé's voor het keizerrijk werd aangewezen. Hij heeft echter, volgens eene mededeeling van Havas, aan den maarschalk verklaard „dat hij geen kabinet kon .samenstellen alvorens de nationale vergadering de constitutioneele wetten zou hebben vastgesteld." Alweder eene verklaring van onmachtook den heel de Broglie zinkt de grond onder de voeten weg, en indien geen fondament wordt gelegd ziet ook hij geen kans om te regeeren. Waarschijnlijk is het hem zelfs niet gelukt eene meerderheid op don grondslag van ontbinding en algemeene verkiezing te verkrijgen, en daar dit nog de eenige kans wasdie hem restte om zijn doel te bereiken, moet ook hij zich terugtrekken. Waarschijnlijkbijna zeker is thans, dat het bestaande ministerie, in zijn geheel zal blijven, met uitzondering van den minister van binnenlandsche zaken, generaal Chabaud-Latourdie na de stemming op den 6eu dezer niet meer voor de kamer wil verschijnen en ad interim door zijn collega voor koophandel en onderwijs, den heer Grivart, zal worden vervangen. Terwijl dus te Chislehurst bij de herdenking van den sterfdag van Napoleon III (9 Januari) de beste verwachtingen konden worden gekoesterd voor de toe komst van Napoleon IV en de herstelling van het keizerrijk, en zelfs de meest invloedrijke en getrouwe aanhangers van het Bonapartisme zich niet met de ex-keizerlijke familie hadden vereenigd, maar te Parijs waren geblevenomdat met het oog op de gewichtige omstandigheden hunne tegenwoordigheid aldaar noodza kelijk kon zijn, keerde de kans niet in hun voordeel. Zoo goed en zoo kwaad mogelijk zal dus de behande ling der constitutioneele wetsontwerpen met het tegen woordige ministerie moeten worden ten einde gebracht. De Bonapartistische organen kraaiden reeds victorie en verheugden zich in het vooruitzicht van een ministerie- de Broglie-Fourtouthans zullen zij weder een toontje lager gestemd wezen. Welke het lot van de constitu tioneele wetsontwerpen wezen zal is met geen mogelijk heid te voorspellen, maar zeker is dat de kansen voor het Bonapartisme voor 't oogenblik minder zijn gewor den hetzij dan het persoonlijk of onpersoonlijk septen- naatde republiek of de ontbinding wordt aangenomen, want ontbinding in de bestaande omstandigheden zou waarschijnlijk een geheel ander resultaat opleveren dan onder een ministerie-de Broglie-Fourtou, vooral wan neer dit eenigen tijd aan het bewind was geweest. Opmerkelijk is, dat juist nu de Kölnische Zeitung in een hoofdartikel de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitscliland bespreekt, en dat wel in een zeer conci- lianten geest. Wat ook in Frankrijk moge geschieden, welken regeeringsvorm het ook moge kiezen, Duitsch- land zal volgens genoemd orgaan onzijdig blij ven en zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk mengen. Nu dit zijn oorlogsschatting heeft betaald en daardoor een schitterend bewijs van zijn rijkdom en krediet heeft gegeven, heeft Duitscli land geen rechtstreeksch belang meer bij Frankrijk, te meer daar de Franschen over hun revanche op Duitsch- land zich nog wel lang zullen bedenken. De betrek kingen met Frankrijk zijn in den laatsten tijd beter geworden; de hertog Decazes is ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen van zijn land met be kwaamheid en geluk werkzaam geweest; de rela- tiën van Duitschland met Frankrijk bepalen zich ook uitsluitend tot uitwendige, maar met het inwendige zal Duitschland zich niet bemoeien. Men heeft wel eens beweerd, dat Duitschland het herstel van het kei zerrijk gaarne zou zienzoo lang de oorlogsschatting moet worden betaald was von Bismarck echter vóór de handhaving der republiek; zou het artikel der Köl nische Zeitung de beteekenis hebben, dat Duitschland zich thans niet tegen het keizerrijk zou verzetten? In beginsel toch is de republiek een gruwel in de oogen van ieder rechtgeaarden Pruismet den keizer en von Bismarck aan het hoofd. Alfonsus XII is in Spanje aangekomen. Zaterdag is de jeugdige koning te Barcelona aan wal gestapt, al waar hij met groote geestdrift en buitengewonen luister is ontvangen. Na op de markt in een opzettelijk daar voor gebouwde tent door de autoriteiten van provincie en stad te zijn begroet, heeft hij zich te paard naar I

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2