BUITENLAND. Algemeen Overzicht. tot oprichting van een gedenkteeken voor den benoem den Belgischen sterrekundige en statisticus Quetelet. In eene papierfabriek te Nivelles zijn door het springen van den stoomketel een aantal werklieden, vrouwen zoowel als mannen, omgekomen. Uit een staat van de ruimte voor verschillende landen op de tentoonstelling te Philadelphia beschik baar blijktdat Nederland en Noorwegen te zamen 7776 vierkante voeten kunnen krijgenevenveel als Perzië, Egypte, Turkije en Columbia ieder afzonderlijk. De Belgische bladen beklagen zich zeer, dat België op dien staat niet voorkomt en vragen of dat de schuld is van het Belgische gouvernement of wel van de Vereenigde staten. Aan vier mannen tegelijk werd Maandag morgen in Engeland de doodstraf voltrokken. Een der veroor deelden had zijne vrouween ander zijne minnares vermoord; de beide anderen hadden te zamen een man om het leven gebracht. William Worthington een schuitenvoerderdie zijne vrouw doodgetrapt had, kon tot op het laatste oogenblik niet begrijpen dat men hem voor dat misdrijf tot de galg verwees. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Brigdamme te koop aangeboden 1. Een huis en erf, zijnde een karoterij aan den Noordstraatweg onder Middelhurggroot 27 aren 60 cen tiaren. Verkocht voor f 2650. 2. 61 aren 10 centiaren bouwland onder St. Laurens. V erkocht voor f 1500. 3. 37 aren 40 centiaren bouwland, te Serooskerke. Verkocht voor f 1006. TheriBOBieterifand. 8 Jan. 's av. 11 u. 42 gr. 9 's morg. 7 u. 38 gr. 'smidd. 1 u. 39 gr.'sav.6 u.40 gr. Sitiaten-generaaB. EERSTE KAMER. STAATSBEGROOTING 1875. Regeeringsantwoorden. Hoofdstuk V. De minister van binnenlandsche zaken geeft te kennen, dat, wanneer tot herziening van de jaarwedden van de leden van gedeputeerde staten wordt overgegaandaarin geen toekenning van reis kosten aan die leden, welke niet in de hoofdplaats 'er provincie gevestigd zijn, opgenomen behoort te 'orden. Art. 62, vergeleken met art. 27 der provin- iale wet, laat dit niet toe en voor wijziging dier be- alingen bestaat geen reden. De herziening der militiewet is ver gevorderd. Gelijk tijdige regeling der schutterijen zou tot vertraging leiden. Deze regeling wordt echter ook niet uit 't oog verlo ren. De minister heeft in het verslag dezer kamer met volkomen genoegen gelezendat men niet mag vreezen, dat deze regeering, tengevolge van vroeger ondervon den teleurstelling, zich van de aanbieding der wet op de schutterijen zou onthouden. De Nederlandsche regeering heeft zich bereid ver klaard mede te werken tot het sluiten van internatio nale overeenkomsten omtrent de wering van besmet telijke ziektenop de grondslagen der conclusiën van de conferentie, in Juli jl. te Weenen bijeengekomen. In dezen stand der zaak moeten de nadere voorstellen van het kabinet te Weenen worden afgewacht, alvorens aan wijziging van de verouderde Nederlandsche quaran- tainewet de hand geslagen kan worden. Ter voorziening in de bezwaren van lien, die vóór de nieuwe wetten zonder patent de veeartsenij kunst hebben uitgeoefendis een wetsontwerp bij den raad van state in overweging genomen. Tot bestrijding der longziekte worden krachtige maatregelen genomen. De ziekte-cijfers wijzen een belangrijke vermindering aanin vergelijking met vorige jaren. Wat door de regeering gedaan kan worden ten op zichte van keuring van levensmiddelen, bepaald van vleeseh, wordt overwogen. Intusschen zijn reeds in Januari 1874 door den minister van financiën aan de ontvangers voorschriften gegeven omtrent onverwijlde kennisgeving, aan den burgemeester, van ter veraccijn- sing aangegeven vleeseh, waarvan zij weten of ver moeden dat het van ziek vee afkomstig is. Ook de minister meent het lager onderwijs thans buiten behandeling te kunnen laten. Na de verklaring der regeering omtrent de hoofdpunten, die zij zich, naar zij vertrouwt, in overeenstemming met deze kamer, als bakens stelt bij de voorgenomen herziening dei- wet, kan geen vruchtbare discussie worden gevoerd dan naar aanleiding van een bepaald voorstel. Hoofdstuk Vllé. De minister van financiën licht in 'tbreede toe de handelingen der administratie bij den afkoop van domaniale tienden begaan. De minister deelt o. a. mede dat het aantal aikoopen in de laatste jaren gemiddeld ruim 200 bedroeg. Bewijs genoeg, naar 't schijnt, dat talrijke afkeuringen van taxatiën de tiendplichtigen niet van afkoop hebben afgeschrikt en dat de afkoop door de ambtenaren van het domein- beheer bevorderd is, zoover dat met een rechtmatige behartiging van het belang van den staat bestaanbaar was. Het arrest van den hoogen raad van 13 November 11. zal tot richtsnoer genomen worden bij den afkoop van bloktiendeneen gevaldat zich bij de domaniale tienden zelden voordoetnl. bijna alleen wanneer een geheel blok aan éen eigenaar toebehoort. Dit arrest kan van geen gevolg zijn voor den afkoop van het tiendrecht van personenwier tiend niet als éen geheel is verpacht geweest, dut wel allerminst voor den af koop van het tiendrecht van een perceel weiland of bosch met een bloktiendevenmin als voor den afkoop van de tiend van een blok, dat geheel uit weiland of bosch bestaat. Wilde men het daarop toepassen, men „ou tot het ongerijmde besluit moeten komen, dat dit tiendrecht zonder vergoeding te niet gaat. De regeering heeft de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting in het verslag der eerste kamer beantwoord. De aanhar e overwegingenzegt zij betrekkelijk de spoorweg» angen en de herziening van belastingen, hebben voor de volksvertegenwoordiging geen waarde voordat zij in geformuleerde voorstellen zijn nedergelegd. De regeering blijft van meening, dat de census-zaak in het tegenwoordige zittingjaar niet moet worden ter hand genomen. Daarentegen zal een voorstel tot her ziening der kiestabel, behoorende bij art. 99 der kies wet, in het voorjaar tot wet kunnen worden verheven. Voorloopig merkt de regeering opdat verlaging van den census een zeer betrekkelijk begrip is. Zij kan toch overdreven of gematigd partieel of algemeen zijn en vooral moet zoodanige verlaging worden beoordeeld met 't oog op de meerdere of mindere onevenredigheid, die in den bestaanden census wordt gevonden. De voorbeelden van België sedert 1848 en van Groot- Britannië sedert 1868 bevestigen niet in allen deele het gevoelen, dat een censusverlaging „tot verdrukking zou leiden." De toekenning van het kiesrecht aan zoogenaamde capaciteiten is een vraagstuk, althans naar onze grond wettelijke instellingen van den census onafscheidelijk. De minister van buitenlandse he zaken heeft ook geantwoord op het verslag der eerste kamer over hoofd stuk III der staatsbegrooting. De minister verklaartdat de regeeringin afwach ting der door Frankrijk te nemen beslissingzich voor alsnog hare geheele vrijheid van handelen moet voorbe houden omtrent de nieuwe suikerregeling. De minister zal niet nalaten pogingen te blijven aan wenden om tot afschaffing te geraken der 10 ver hoogde rechten, in Noord-Amerika geheven van producten afkomstig uit landen beoosten de Kaap, die ingevoerd worden uit landen bewesten de Kaap. In ernstige overweging neemt de regeering de vraag op bij eventueele herziening van de uitleverings-trak- taten, na aanneming van het daartoe betrekkelijk wets ontwerp het beginsel zal moeten worden aangenomen dat ook uitlevering van misdadigers uit de wederzijd- sche koloniën moet plaats hebben. Het ligt niet in de bedoeling der regeering de Ne derlandsche consuls afte te bezoldigen. De bezoldiging zal zich tot zoodanige posten moeten bepalendie voor den handel, de scheepvaart en de nijverheid van Ne derland of zijne koloniën van uitnemend gewicht zijn, en dan nog maar voor zooverre zij zouden ophouden langs een anderen weg goed bezet te kunnen worden. De werkkring der diplomatie is geheel verschillend van dien der consuls en moet dat ook blijven. Veelal zou reeds de verschillende verblijfplaats een beletsel zijn te gen het opdragen van beide werkkringen aan denzelfden persoon. Ofschoon de minister mede van oordeel isdat het bij de keuze van attachés vooral op geschiktheid aan komt en aan den waarborg in examens gelegen niet te veel waarde moet gehecht worden, acht hij het echter niet wenschelijk die eveneens achterwege te laten. Niet als volstrekte toetsmaar als element van beoordeeling en aansporing tot grondige studie in vakkenwaarvan kennis voor den diplomaat vereischte is, zijn de exa mens nuttig te achten. De crisis in Frankrijk, tengevolge van de stemming der nationale vergadering op den 6en dezer, wordt dooi de organen van het rechtercentrum geweten aan de houding van de heeren Casimir Périer, Dufaure en Léon Say, die aan de conferentiën bij Mac-Mahon heb ben deelgenomen. Genoemde organen verwijten hen, dat zij er in hadden toegestemd om de prioriteit voor het wetsontwerp betreffende den senaat aan te nemen, doch dat zij zich door den invloed van Thiers hebben laten bewegen, om op hunne belofte terug te komen. Tegenover die beschuldigingen waren de hoofden van het linkercentrum natuurlijk verantwoording schuldig aan de leden van hunne partij. Gisteren werd dan ook eene vergadering van het linkercentrum gehouden, waarin de heer Casimir Périer verzekerdedat in be doelde conferentie de heer Dufaure in de eerste plaats had verklaard dat hij en zijne collega's Casimir Périer en Say zich noch voor zich zei ven noch voor anderen tot iets konden verbindenmaar dat zij zieh de vrije beslissing over hun stem onvoorwaardelijk voor behielden. In het bijzonder hadden de vertegenwoor digers van het linkercentrum te kennen gegeven, dat het additioneele artikel door de commissie van dertigen voorgesteld hen volstrekt niet voldeed en zij het ontwerp niet konden aannemenzonder absoluut en volkomen verband tusschen het wetsontwerp tot regeling van den overgang der bevoegdheden van Mac-Mahon en dat tc instelling van een senaat. In een particulier gesprek met den heer Decazes ha< de heer Casimir Périer deze verklaringen herhaal' waarmede de heeren Say en Dufaure volkomen hadden ingestemd. Hij had nog een tweede bijeenkomst met den heer Decazes gehad en daarin zijn eerste verkla ringen herhaald gesteund door de adhaesie van zijn beide collega's. Toen nu Maandag jl. geruchten in omloop waren gekomen van tegenovergestelden aard had hij Dinsdag eene audiëntie bij maarschalk Mac- Mahon gevraagd en verkregen en bij die gelegenheid aan dezen persoonlijk herhaald wat hij aan den heer Decazes had gezegd. Uit een en ander blijkt dus voldoende dat van de zijde van het linkercentrum geen concessiën ten aanzien van het wetsontwerp tot instelling van een senaat zijn gedaan en dat alles wat hieromtrent wordt gemeld of aan het linkercentrum wordt verweten het gevolg is hetzij van een misverstand hetzij van kwaadwilligheid tengevolge van de ondervonden teleurstelling. Hoe dit zijduidelijk springt in het oog dat door het gebeurde de verstandhouding tusschen het rechter- en linkercentrum niet beter is geworden, terwijl het gerucht dat de maarschalk de heeren de Larcy van de rechterzijde en Dufaure over de samenstelling van een kabinet zou hebben geraadpleegd allen schijn van grond mist. Een kabinet uit de rechterzijde en het linker centrum is eene onmogelijkheid, en welk ander minis terie zal kunnen optreden is een raadsel. Volgens Havas heeft Mac-Mahon wel den heer de Larcy afzon derlijk gevraagd of hij zich met de vorming van een ministerie wil belastenmaar deze heeft daarvoor bedankt. Hij en zijne partij verlangen zoo spoedig mogelijk de herstelling van de legitime monarchie en de heer de Larcy zal wel begrijpen, dat hiertoe bij de heerschende stemming in het land en in de vertegen woordiging geen kans is. Natuurlijk zijn nog een aantal geruchten omtrent andere kabinets-formatiën in omloop en zoo is ook reeds door de Soleil beweerd, dat de maarschalk er geen bezwaar in zou zien om een kabinet uit de minderheid samen te stellen indien het bleek dat hij geen meer derheid voor het gouvernement in de kamer kon krij gen. Gisteren heeft werkelijk de heer Dufaure eene onderhoud met den maarschalk gehad, dat echter slechtf een geheel particulier karakter haden de afgevaai digde betwijfelde of hij door den president van b uitvoerend bewind zou worden uitgenoodigd om ministerie te vormen en was van oordeeldiikj; ministerieele crisis zou uitloopen op een wijziging ran het bestaande. „O Babel, Babel, wat zal het eirde zijn en wanneer zal het aanbreken!" roept een wanlo- pig Parijsch correspondent uit Vermoedelijk zal Mac-Mahon nogmaals zijn toevlucht nemen tot de Broglie en de Fourtou en het is bijna ce- kerdat in dat geval een nieuw voorstel-Casiinir Pélier tot vestiging der republiek alle kans heeft om te worden aangenomen, daar reeds een twintigtal leden van de Orleanistische rechterzijde moet hebben besloten zch voor dat voorstel bij liet linker-centrum aan te sluiten omdat zij vreezendat onder een ministerie-de Broglie- Fourtou een reeks verkiezingen ten gunste van de Bo- napartisten zou vo'gen. De parlementaire werkzaamheden zijn in Berlijn weder met kracht hervat. Eeeds sedert eenige dagen zet dè commissie voor het wetsontwerp betreffende de regeling van het bankwezen de discussiën over dat onderwerp voort, en worden op sommige punten nog al verande ringen aangebracht. Gisteren hebben de progressisten in den rijksdag een wetsvoorstel ingediend betreffende het zooveel gerucht gemaakt hebbende artikel 131 van de constitutie. Niettegenstaande de beslissing van den rijksdag, ten aanzien van dat artikel op voorstel van den heer von Hoverbeck genomenschijnt de regeering geen plan te hebben om harerzijds gevolg aan de uit spraak van het parlement te geven. Daartoe strekt het thans ingediende voorsteljvaarin wordt bepaalddat artikel 131 in dien zin moet worden verstaan, dat ge durende de zittingen van den rijksdag geen afgevaar digde in gevangenschap kan worden gesteld tenzij hij op heeter daad op een misdrijf wordt betrapt. Het lot van dit voorstel zal geheel afhangen van den wil van den rijkskanselier. De laatste gebeurtenissen toch heb ben slechts gestrekt om zijn prestige te vermeerderen, en zijn invloed te verhoogen, en de leden van den rijks dag zullen nog meer dan vroeger voor eenig conflict met hem terugdeinzen. Tot een crisis zal het dus over dit punt wel niet meer komen. Don Alphonsus is van Marseille naar Spanje vertrok ken. Bij zijn vertrek heeft hij nog een echte opge wonden jongensstreek uitgehaald. De vlag die achter op de boot was geplaatst, waarmede hij naar boord werd geroeid, heeft hij midden door gescheurd en de eene helft aan den Franschen zaakgelastigde te Parijs ter hand gesteld met de woorden: „Geef deze vlag aan mijne moeder; zij (de vlag) vertegenwoordigt den ouden roem van Spanje dien ik hoop te herstellen." Als de

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3