MIDDELBURGSCHE COURANT. Maandag 11 Januari. r 9. 1875. Middelburg 9 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Voor een vrij talrijk publiek trad gisteren avond onze stadgenoote, mejuffrouw E. Baart, op met de voordracht van een tweetal schetsen van hare hand, elders reeds herhaaldelijk door haar ten gehoore ge bracht. Wie van de jeugdige schrijfster rekenschap verlangt van haar optreden als conféreneièrevoor beginnende letterkundigen in 't algemeen niet gebrui kelijk, en voor jonge dames in volkomen strijd met de tot dusverre bij ons te lande heerschende begrippen van jonkvrouwelijke ingetogenheid, heeft het best gelukte harer twee verhalen „Een oude jongejuffrouw" slechts te lezen, liever nog (het wint daarbij aanmer kelijk) het door haarzelve te hooren voordragen. Wie heeft ze niet gekendzulke ongelukkige schepsels, door eene „gesoigneerde" opvoedingwelke haar tot geen enkel nuttig of winstgevend bedrijf in staat stelde, eerst gedoemd tot zieldoodende ledigheid, later veroor deeld tot het genadebrood van hardvochtige bloedver wanten vervolgens tot dienstbaarheid vervallende, haar leven eindigend in eenzaamheid en kommer, vaak, als in het door mejuffrouw Baart geschetste voorbeeld, in armoede en ellende? Wie de diepte dezer wónde van onze maatschappij gepeild heeft, moet het billijken wanneer daar uit de jongeren van het vrouwelijk ge slacht onzer dagen een geroep opgaat: Geef ons beter opvoedingstel ons in staat tot zelfstandigheidverlos ons van de slavernij, die ons dwingt gelaten af te wachten of een man (ware het slechts altijd de man onzer keuze!) zich over ons ontfermen en zich-belasten wil met de zorg om het brood voor ons te verdienen; op straffe van, zoo dat niet gebeurt of zoo de dood ons van onzen kostwinner beroofteen leven van dienst baarheid en ellende te gemoet te gaan! Hij moet het toejuichen indien eene jonge vrouw, zich ontworste lend aan de onbillijke eischen van het maatschappelijk gewoonte-recht, opstaat en tot de menigte zegt Zie hier het werk mijner handen. Wie mijner zusters zich schikt in het vonnis van ledigheid, lijdelijkheid en hulpeloosheiddat over ons uitgesproken isik wil door eigen moeite eene eerlijke en onafhankelijke plaats in de wereld veroveren en treed daarom op met mijn arbeid, voor welken ik betaling vraag. Van dat standpunt willen wij ons oordeel over de voordracht van mejuffrouw Baart uitspreken. Dat stand punt laat ons niet toeuit beleefdheid alleenhaar onze aanmerkingen te sparen. Op den door haar gekozen weg liggen de doornen in overvloed gezaaid en een van de scherpste daarvan is het oordeel van het publiek. De critiek, C'est un droit qifon achète a la porte en payant en al zwegen de verslaggevers der dagbladen, ieder toehoorder oefent voor zichzelven dat recht uit. Daarom meenen wij der lezeres een dienst te bewijzen met haar te doen hooren hoe het publiek over haar denkt. Mejuffrouw Baart heeft in de moeilijke kunst van voordragen goede studiën gemaakt en vooral haar mo del mejuffrouw Krusemanwier houdingmanieren en stembuiging zij met verrassende getrouwheid nabootst, ernstig bestudeerd. Toch blijft haar nog veel te leeren. Haar stemvan nature welluidend en liefelijkdoeh zwak en ontoereikend voor een groot lokaalmist nog de noodige buigzaamheid om onderscheidene personen, in verschillende omstandighedensprekend voor te stel len. Van daar eene zekere eentonigheidsoms op bijna komische wijze afgebroken, dewijl zij op onbeduidende zinsneden nu en dan een buitengewonenschier tragi- schen nadruk legt. De bewegingen harer handen, (eigen lijk die harer rechterhand, want de linker werd giste ren door haar manuscript in beslag gehouden) zijn een vormig en lang niet vrij genoeg, ofschoon overdrijving in dit opzichtals een gevaarlijke klipvermeden moet worden. Hare uitspraak, hoewel duidelijk, is niet on berispelijk; vele slot-lettergrepenmoeder, slapen, geluk, gelukkig, krijgen vaak een klemtoon, die hinderlijk en alleen aan gemaniëreerdheid toe te schrijven is. Ook zal zij het wel met ons eens wezen dat een beter memoriseeren harer stukkenwaardoor het letter lijk voorlezen van verscheidene volzinnen, mis schien ook, voor een gedeelte althans, het hinder lijke manuscript, zou kunnen vervallen,,;een be langrijke aanwinst voor hare voordracht zou wezen. Nog éene opmerking moet ons van het hartofschoon wij ons daarmede op glad lis wagen. Voor eene voor dracht zonder catheder, achten wij een (hoe zullen wij ons uitdrukken?) zoo „uitvoerig" damestoilet als dat wat zij gekozen heefthet minst geschikte en het on dankbaarste van allen. Waarlijk, indien de spreekster zich zelve gisteren avond in een spiegel had kunnen zienmet haar kolossalen sleep en dito tournure op het kleine orkest der concertzaal zich heen en weder be wegende telkens door haar „aanhangsels" in haar gang belemmerd en door allerlei manoeuvres zich van haar achteraankomend toilet bevrijdendzij zougeloo- ven wijzelve vinden dat haar figuur in die oogen- blikken verre van gracieus en vrij wat minder fraai was dan het, dank zij de welwillendheid van moeder natuur ten haren opzichte, zjjn kon. Over den inhoud harer beide stukjes behoeven wij niet veel te zeggen, indachtig aan het oude spreekwoord dat het voor eene zekere categorie van vragers niet moei lijk is zelfs den wijze in verlegenheid te brengen. Wanneer men in een paar boekjes van te zamen nog geen vier vellen druks ten minste een dozijn sociale en wijsgeerige vraagstukken opwerpt, is het duidelijk dat daarover geen vruchtbare discussie gevoerd kan worden. Wij raden mejuffrouw Baart dringend tot zelf beperking. Laat zij haar aanleg richten op een juister bepaald doel; misschien zal zij dan schoone vruchten inoogsten. De bijval van het publiek ../net laatst voorgedragene harer verhalen, de geschiedenis der oude jongejuffrouw, heeft haar doen zien dat zij in het wedergeven van kleine, huiselijke familie-tafereelen niet ongelukkig is. Dat bewe zen ook de enkele kiDder-scènes in „Koket", dat wij overi gens als een volkomen mislukte poging beschouwen. Hier heeft de jeugdige overmoed, waarmede de schrijfster zich waagt aan vraagstukk en die ver boven haar bevoegdheid liggen, haar werk geheel bedorven. Indien er een echt scheiding-vraagstuk in onze maatschappij bestaat dat wij voor 's hands ontkennen dan zal het zeker zijne oplossing het best naderen, hoe minder jongelieden van zoo luttele levenservaring als mejuffrouw Baart zich in het debat doen hooren. Wanneer de jeugdige schrijfster eenmaal het dubbel getal der jaren teltwaarin zij zich thans verheugen mag, dan zal zij wij voorspellen het haar stellig met een blos van verlegenheid terug denken aan den tijd toen zij, de kinderschoenen nau welijks ontwassenvoor het publiek harer vaderstad hare meening dorst verkondigen over dingendie haar slechts van hooren zeggen bekend kunnen zijn. Bekend? Wat weet deze apostelin der gemakkelijke echtschei ding zelfs van dingen, die haar wél bekend behoorden te zijn, van de kracht die den ontwikkelden menschin zijn geweten, zijn verstand eu zijn wil geschonken is om te strijdenen niet als een lafaard toe te geven wanneer de verzoeking hem van het pad des plichts wil doen afwijken? Zij voert ons een man voor oogen, die zeven jaren lang gehuwden gelukkig gehuwd is geweest met eene jonge, schoone en verstandige vrouw, welke hem vader van twee kinderen gemaakt heeft. Daar ontmoet hij, op een bal,een jong, schoon1, „koket" meisje. Weggevaagd zijn vrouw en kinderen voor altijd uit zijne oogen. Hij schaamt zich voor zijne vrouw, die zijn geheim doorgrondtaan het sterfbed van zijn kind durft hij de oogen niet tot haar opslaan; maar de gedachte aan wederstand komt bij hem evenmin op als bij zijn medeschuldige, die haar wroeging met zich omdraagt, totdat zijna een gezin ongelukkig gemaakt te hebben, eindelijk aan haar moeder haar nood klaagt, die bij deze mededeeling ten hoogste verwonderd is en geen woord heeft te zeggen waarna de misdadige de stad ontvlucht op het oogenblik dat het te laat is. Zijn het menschen of marionetten, door kinder-vingeren in be weging gebracht, die ons hier te zien gegeven worden En indien menschen, in welken verborgen schuilhoek der Nederlandsehe maatschappij heeft mejuffrouw Baart dan het veld voor hare waarnemingen gekozen? Wij willen niet alles zeggen wat van deze verhaaltjes gezegd zou kunnen worden, omdat wij der schrijfster het pad, dat zij zich gekozen heeft, niet onaange namer willen maken dan noodig is. Wij hebben ondanks de aanmerkingen, die wij ons verplicht achtten te maken, met genoegen mejuf frouw Baart in ons midden zien optreden. Wij wenschen haar lust en kracht toe om op den ingeslagen moeilijken weg voort te gaan en hopen dat Middelburg eenmaal reden moge hebben om op dit kind zijner burgers trotsch te zijn! Volgens telegram van heden middag 12 uur is in het vaarwater van Dordrecht naar Rotterdam het ijs drij vende en de stoombootvaart hervat. In de Dordt- sche kil zat het ijs, tot den bodem opeengeschoven en vast. De stoombootdienst van hier op Rotterdam zal, zoo de ijsversperring in de Dordtsche kil morgen mocht opruimen, a. Maandag morgen hervat worden. Men schrijft ons uit Zierikzee. „Onder de pleizierige dingen dezer wereld behoort zeker het erven, en dewijl er stellig, bij de vele reeds uitgevonden manieren, geene zoo gemakkelijk is om een deel van het aardsche slijk anders gezegd geld, machtig te worden, is het geen wonder dat er overal en ten allen tijde menschen zijn geweest, die ver meenden tot deze of gene groote erfenis, lang gele den opengevallengerechtigd te zijn. Zulke lieden zijn als het ware voorbeschikt om den een of anderen dag de dupes hunner eigen illuffën, dikwijls ook die van slimme, speculanten te worden. Een voorbeeld daar van, uit mijne omgeving, dat zich juist dezer dagen voordoet, wil ik u mededeelen. „Nadat vroeger en vooral in den afgeloopen zomer de harten en beurzen van eene talrijke schare bewoners van Schouwen-Duiveland door de hoop op eene reus achtige erfenis waren beroerd, verscheen eindelijk de vo gende oproeping. F„„Zij, die meenen recht te hebben op de nalaten schappen van den heer Leendert van der Lisse, in leven stadhouder van Oosterlandoverleden 1731, worden verzocht zich aan te melden bij den gevolmachtigde, ten huize van J. van 't Hof, in de meestoof „de Lei" tusschen 11 en 1 uur op Dinsdagen en Woensdagen van 29 Dec. '74 tot 13 Jan. '75 te Brouwershaven."" „Naar men mij mededeelt moet ieder vermoedelijk erfgenaamdie zich aanmeldten hun getal is legio, minstens een gulden storten voor de kosten. Doet hij dit niet dan is zijn kans verkeken en wordt hij met de kous op het hoofd naar huis gestuurd. Dewijl nu stel lig zeven achtste van het getal tot den arbeidenden stand behoort en anderen bepaald arm zijn, acht ik het tot voorkoming van mogelijke bedriegerij nuttig u in hoofdzaak het testament van bovengenoemden erflater te doen kennen, dat toevallig in mijn bezit is. Den 2en April 1731 verscheen voor Johan Spanjaart, notaris bij den hove van Hollandgevestigd te Zierikzee, Leendert van der Lisse, stadhouder van Oosterland. Hij was ziekelijk, doch, zooals er in vroegere testa menten altijd staat, zijn verstand ten volle gebruikende. Hij begint met al zijne vroegere uiterste willen te her roepen, legateert aan zijne nicht haar leven lang twin tig ponden Vlaamsch en aan zijn dienstmeid 54 ponden Vlaamsch in eens; sluit eenige personen van zijne na latenschap uit en bemaakt vervolgens aan zijne wetti ge erfgenamen al zijne vaste goederen, hofsteden en landen in OosterlandOosterstein en Nieuwerkerk. Eenige erfgenamen, met name genoemd, moeten hun erfdeel bewaren en uitkeeren aan hunne kinderen. Tot erfgenamen van al zijne verdere na te laten goederen, daaronder begrepen een zestiende part in de meestoof te Oosterland, worden benoemd de plaatselijke en diaconie armen aldaar, onder uitdrukkelijken last dat die goederen door zijn executeur zullen worden gebracht tot kapitaal, waarvan gemelde armen de jaarlijksche inkomsten zullen genieten, en welk kapitaal zal moeten blijven staan zoolang bewezen kan worden dat iemand van des tes tateurs, bloedverwanten in leven is. Voorts onder

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1