MIDDELBURGSCHE Vrijdag COURANT. 8 Januari. ff°. 7 1875. Middelburg 7 Januari. i i r Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eu Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per Sim.., franeo is f 3.50. Ongerijmd is het een op zich zelf staand feit, de vermoording van een Europeaan op Java door zijn bediende, te gebruiken als bewijs voor den „meer en meer onrustwekkenden geest onder de inlandsche be volking." Dat werd echter door het Haagsche Dagblad gedaan en wij hebben de vrijheid genomen die redenee ring te persiffleeren. Het Dagblad beschuldigt ons nu dat wijop struis vogel-manier willens blind zijn voor de teekenen des tijds, want dat het gemakkelijk genoeg is het op zich zelf staande voorbeeld met anderen te vermeerderen. Meldde het Utrechtsch Dagblad nog niet dezer dagen van een ambtenaar, wiens bediende getracht had het gezin zijns meesters te vergiftigen? Wilden wij weder persiffleeren, wij konden er inéén adem bijvoegen: meldden wij zelf niet vóór een paar dagen van een zeventienjarig meisje te Schermerhorn, dat haar vader en haar broeder met rattenkruit vergif tigd heeft? Is het niet noodig in allerijl een conser vatieven gouverneur-generaal naar Noord-Holland af te vaardigen, met het doel om den „onrustwekkenden geest" onder de bevolking van dat gewest te onder drukken Maar wij persiffleeren nu niet. De toestand in Indië is er veel te ernstig voor en het is omdat wij hem als ernstig beschouwen dat wij het onzen plicht achten onjuiste redeneeringen en overdreven voorstellingen, die tet ongegronde gevolgtrekkingen leidente bestrijden. De oorlogstoestand met Atchin, die ons op andere pun ten van ons uitgestrekt gebied zoo goed als weerloos maakt; de bestaande onzekerheid omtrent de beginse len waarnaar Indië bestuurd moet worden, welke met iedere wisseling van ministerie toeneemt en nog meer zal toenemen nu het noodlottige beginsel ingang dreigt te vinden dat verandering van ministers verandering van opperlandvoogd met zich moet sleepenziedaar feitenwelke onze gelieele positie als koloniale mogend heid in gevaar brengen. Waar deze voorhanden zijn moet men niet, door aan kleine dingen grootewoorden vast te knoopenhet oordeel van het publiek verwarren en den luchthartigen wapenen in de hand geven. Zoo althans vatten wij de taak eener „verstandige redac- tie" op. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering van het Zeeuwscli genootschap der wetenschappen is de betrekking van secretaristot dusver vervuld door m'. J. H. de Stoppelaar, tijdelijk opgedragen aan nr. G. N. de Stoppelaar, en wel tot de algemeene verga dering, die in April a. zal gehouden worden. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 2 behelst eene circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 5en dezer, houdende opgave van achtergebleven militiepliehtigen die niet voldaan hebben aan de oproeping ter aflevering in 1874, behoo- rende tot deze provincie. Hunne namen zijn: Willem Scherpenissegeboren tc Bruinissein April 1874 naar Noord-Amerika vertrokken; Daniel La Gasse, geboren te Kadzand naar Noord-Amerika vertrokkenAloisius Pikeur, geboren te St. Kruisvermoedelijk naar Noord- Amerika vertrokken; Krijn Marinus Kegge, geboren te Tholenin Maart 1873 als buitenlandsch zeevarende vertrokken, bevindt zich vermoedelijk in Amerika; Lein de Pagter, geboren te Middelburg, naar Noord- Amerika vertrokken; Franciscus Verseput, geboren te Vlissingen vermoedelijk verdronkenWillem Eoelse, geboren te Westkapelle, in 1873 naar Noord-Amerika vertrokken: Gerard Hogerheijde, geboren te Zierikzee, in 1872 naar Noord-Amerika vertrokken. Van de vroeger door den commissaris des konings opgegeven achtergeblevenen hebben later aan hunne verplichtingen voldaan: J. H. König, van de lichting van 1856 J. Jansenvan de lichting van 1859J. Wie-' ner, van de lichting van 1860, en H. A. J.Jansen van de lichting van 1861, allen uit de provincie Noord- Holland; J. Severs van de lichting 1857, uit de pro vincie UtrechtW. C. Hoogkamer van de lichting 1869 en A. Th. Was, van de lichting 1872, beiden uit de provincie Zeeland. De heer T. H. de Beer, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes, is voornemens aldaar eene voor dracht te houden over Lessing's „Nathan de wijze". De opbrengst strekt tot vorming van een fonds ten behoeve der jeugdige weduwe van, een pas overleden leeraar, die met drie kinderen in treurige omstandig heden achterblijft. Eene lijst voor entree-biljetten en vrijwillige bijdragen ligt bij F. Kleeuwens en Zoon en A. A. W. Bolland, en in de schouwburgzaal te Goes. Uit de Indische dagbladen zien wij dat de luitenant- generaal Whittonopperbevelhebber van het Indische leger, voornemens zou wezen zijn ontslag te vragen. In verband tot dit bericht is de mededeeling van het Haagsche Dagblad, dat aan generaal Verspyck het opperbevelhebberschap zou aangeboden zijnniet on aannemelijk. Mocht de generaal werkelijk in die waardigheid naar Indië vertrekken, dan wenschen wij hem toe dat de groote populariteitwaarin hij zich thans verheugt en die ook hem nu- weder doet aanvij zen als „den man van het oogenblikzich daarginds moge staande houden en hem bij zijn terugkeer naar het vaderland weder moge opwachten. De Staats-courant bevat andermaal de volgende lijst van in Atchin gesneuvelde of overleden militairen J. C. Schneider, H. van Beek, J. F. Querfortk, J. Hu- ber, P. Kroeskamp, W. Knoflook, A. Westerhuis, P. Ariense, D. Andringa, L. J. Bouissou, P. C. Halleux, C. Boersma, H. F. van der Grinten, J. F. Aerts, A. J. C. Smith, J. van 'Golde, C. J. C. Luthien, P. Merlach, J. van Heusden, A. Six, P. Rornijn, fuseliersA. Vink, korporaal-kleermakerL. P. Sodenkamp, sergeant der mariniersG. Oudsteyn, J. B. Peeters, L. M. H. Bavius, C. L. Dirkse, P. Leemans, P. N. Thomson, J. Boom, C. L. Letens, W. F. Daman, J. Vos, P. J. de Klerk, fuseliersC. J. Brunbeck, sergeant; J. Coppen, J. Voogt, J. Grooten, M. Kuys, J. F. Scherler, J. B. Consent, H. Reumont, A. Rutschli, W. Hendriks, J. H. Stevens, C. Blom, fuseliers; F. G. Giirtner, sergeant; A. B. Soeter, fuselier; W. Maijer, sergeant; A. A. Janssen, 0. J. Robert, G. F. Grijspesrt, P. Fremion, H. Baumann, C. J. Turpin A. D. Lapaille, fuseliersJ. W. Kroon, C. M. Nieuwveen, F. H. Hilker, G. Reitsema, A. A. Bagge, J. Postelmans, A. Jansen, J. ,T. Widmer, N. W. van den Berg, F. J. C. Deblanc, S. F. Schlick, C. Homes, A. Merz, P. de Jong, K. Koelugt, L. L. Viane, J. Foppen, L. Rigobert, A. Tavernier, C. F. Rachez, W. H. Thoonsen, H. Meijer, J. E. H. Dantz, A. de Windel, K. Speck, J. B. Libeer, H. Rouw, C. A. Variet, H. de Meere, N. W. Copier, fuseliers; J. II. Ambuhl, sergeant; J. Beuzemaker, J. F. Clevers, R. Reinstra, J. Auwema, F. H. Uleman, A. van Zome ren, fuseliersL. Hildbrand, korporaalM. Wolff, J. J. Miessen, A. van den Acker, L. Kilsdonk, A. A. J. Caron, C. J. Mathon, fuseliers; P. J. Klaas, fourrier; H. J. Camerlingh, 2e luitenant; P. Oswald, J. Groot, fuseliers; J. Thompson, korporaal; W. Harten, J. V. Lallemand, A. Hofmans, M. L. Francois, H. Duyn, T. J. Meijer, P. Enserinck, fuseliers; S. H. de Jonge, kanonnier le klasseH. W. Reynen, werkman 2« klasse; C. J. F. Keer, H. B. Braamburg, C. L. Demey, A. van Raalte, kanonniers 2e klasse; J. Boon, kanonnier le klasse; E. J. Luring, trompetter; J. Craenen, korpo raal; J. J. van den Bos, kanonnier 2e klasse; P. L. Buys, sergeant; K. Doorgeest, kanonnier 2e klasse; C. van Hooydonk, sergeant; J. van Gerven, kanonnier 1' klasse; A. Sloot, kanonnier 2e klasse; P. B.Terhei, kanonnier le klasse; L. A. van den Bogaard, mineur le klasse; P. Maas, werkman 2e klasse; P. Libert, mi neur Is klasse; A. Zwager, P. Schmidt,ziekenoppassers L. Fussenich, hospitaalbediendeA. Mannels, ziekenop passer C. P. Heel, sergeant. Tevens wordt medegedeeld dat bij vroegere opgaven abusievelijk als overleden gemeld zijn de fuseliers J. C. Buyn, J. Ik Forster, D. de la Bella en H. Wouters, de drie eerste van het 3e en de laatstgenoemde van het 9e bataljon infanterie. De vereeniging voor lijkenverbranding in Neder land telt thans 600 deelnemers, welk getal nog dage lijks toeneemt. Aan den Amsterdamschen gemeenteraad is door burgemeester en wethouders van Amsterdam het ontwerp van een brief ingediendopgemaakt door de tot dat einde benoemde commissie, tot antwoord strek kende óp de jóngste missive der ministers van binnen- landsche zaken en van financiën betrekkelijk de kanaal.-' maatschappij. Die ontwerp-brief eindigt met de belofte dat Amsterdam, in weerwil dat (le opening van het kanaal thans zes maanden wordt uitgesteld, de toege zegde bijdrage van drie millioen zal geven, onder voor waarde, dat de staat de voltooiing en bruikbaarheid van het kanaal waarborgtin dien zindat hij voor ziet in hetgeendes noods ter beslissing van arbitersop 31 December 1877 of 1878 mocht blijken noodig te zijn, om het kanaal geschikt te maken voor elkander passeerende schepen van zoo grooten diepgang, als de Noordzee-sluizen toelaten en het te brengen op het hoogste peil, waarbij de vrije gemeenschap tusschen kanaal- en stadswater, ten behoeve der handelsbeweging en kleine vaart, wordt behouden. De Staats-courant van heden bevat de wet van 23 December jl. tot wijziging der begrooting van Neder- landsch Indië voor het dienstjaar 1873 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland). Benoemingen en beslatten. procubecbs. Eervol ontslag verleend als procureur bij de arrondissements-rechtbank te Roermond aan mr. H. D. E. H. Collaer. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Winschoten M. A. D. Jolles, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Nieuwe-Pekela. Onderwijs. Burgemeester en wethouders van Groningen heb ben een ontwerp-verordening ingediendwaarbij aan kinderen die aan kinkhoest lijden de toegang op de scholen ontzegd wordt. Landbouw, Het voorloopig bestuur der vereeniging „Het Neder- landsch Rundvee-Stamboek" maakt in een achterstaande advertentie bekenddat belanghebbenden zich als lid der vereeniging kunnen doen inschrijven, op de voor waarden bij genoemd bestuur te bekomen. Blijkens een vanwege deze vereeniging verspreide circulaire, bedraagt de jaarlijksche contributie f 10, terwijl zij die minstens f 25 per jaar in de kas der vereeniging stor ten, onder hare begunstigers geteld worden. Ongetwij feld zaldaar het groote nut van een Rundvee-stam boek aan geen twijfel meer onderhevig isdeze vereeni ging, die thans alles aanwendt om aan haar streven meer algemeene bekendheid te geven, slagen. Krach tige medewerking van hen, die belang hebben en stel len in de Nederlandsche veefokkerij, blijft daartoe aan bevolen. TJarlne en leger. De inspecteur van administratie B. A. Stielergede tacheerd bij het departement van marinewordt met den laatsten Februari a. op nonactiviteit gesteld en met den len Maart daaraanvolgende vervangen door den inspecteur van administratie P. A. Le Mahieu.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1