Kerknieuws. Op het drietal, geformeerd ter vervulling der bestaande vacature bij de hervormde gemeente te Utrecht, zijn geplaatst de heeren Gr. Doedes, J. H. L. Roozemeijer en W. Astro, respectievelijk predikanten teVelzen, te Middelburg en te Rotterdam. Het beroep zal Maandag avond plaats hebben. Naar men verneemtis Zaterdag bij deurwaarders akte aan de hervormde gemeente te Hoogeveen be- teekend de grosse van een vonnis, door de arrondisse- ments-rechtbank te Assen bij verstek gewezenwaarbij de genoemde gemeente is veroordeeld tot betaling van de door haar verschuldigde gelden aan de predikanten van den ring-Meppel. De inbeslagneming van een der pastorieën zal waarschijnlijk nu wel eerlang volgen. Van de 170 predikantsplaatsen, die ophetoogen- blik in geheel Nederland vacant zijn, bevinden zich 26 in Zeeland. G-edurende het jaar 1874 zijn 38 candida- ten tot den heiligen dienst bevorderdwaarvan er nog slechts 2 over zijn. Beroepen te Krabbendijke de heer J. Hulsebos, predikant te Blauw-Kapel. SHarine eu leger. Volgens het Haagsche Dagblad zal binnen kort bij den geneeskundigen dienst der landmacht eene promotiein de hoofdofficiers- en kapiteinsrangenplaats hebben, bij welke gelegenheid tevens de rang van offi cier van gezondheid 3e klasse zou afgeschaft worden. Aan dezelfde bron wordt het bericht ontleend dat de minister van oorlog een wetsontwerp tot verhooging van de pensioenen bij de landmacht aan den raad van state heeft ingediend, doch dat bedoeld ontwerp bij genoemd staatslichaam geen gunstige ontvangst heeft gevonden. De luitenant-kolonel C. M. J. W. Rijnen, van het wapen der artillerie bij het Indische legervroeger reeds de functie van adjudant bij een der gouverneurs- generaal vervuld hebbendeis door den heer van Lans- berge uitgekozen om dezelfde betrekking bij hem te bekleeden. Al de te Nieuwediep aanwezige mariniers, onge veer 400 man sterkonder een luitenant-koloneltwee kapiteins en zes luitenants zullen in de volgende maand naar Atcliin vertrekken. De dienst aan de marine-eta blissementen te Nieuwediep zal door infanterie moeten geschieden, daar geen enkel marinier overblijft. üoloniëu. Bij beschikking van den minister van koloniën is de heer H. J. C. Bonemeijer gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal vanNederlandsch-Indië, om te worden geplaatst als leeraar in de wis- en natuur kunde bij de afdeeling „lioogere burgerschool" van het gymnasium Willem III te Batavia. echt zak en. De twee middelen van cassatie die, zooals wij giste ren reeds met een enkel woord gemeld hebben, dooi den advocaat mr. D van Raalte gisteren bij den hoo- gen raad zijn voorgedragen tegen het arrest van het hof in Zeeland in de zaak van den gewezen boekhouder der Zierikzeesche leenbank M. Rinkler, luidden als volgt: 1° „schending van de artt., 211 427 en 428, verband met artt. 436 en 437 van het wetboek van .afvordering en art. 1192 burgerlijk wetboek, a omdat iet hof mede als bewijsmiddel heeft doen strekken een inventaris opgemaakt door en afkomstig van een der den persoon en zonder dat deze derde persoon was be- kleeder van een openbaren post, en b. doordien bij het arrest is beslistdat het beleenings-register is een openbare en authentieke aktezonder die beslissing te motiveeren; 2° schending en verkeerde toepassing van art 149 wetboek van strafvordering in verband met art". 1905 burgerlijk wetboekdoordien het hof een beleenings-register van den boekhouder bij een stads bank van leening heeft beschouwd als een publieke en authenthieke akte. Beide middelen werden door pleiter breedvoerig toe gelicht en uiteengezet. De behandeling van het rechtsgeding tegen de gewe zen directeuren der Overijselsche bank, Wolf en Scheur leer, kan wegens ziekte van den eerstgenoemde en voortvluchtigheid van zijn medebeschuldigde niet voort gezet worden. De zaak is gisteren verdaagd tot 26 Januari. Blijkens de akte van beschuldiging, opgemaakt door den advocaat-generaal bij het hof in Overijsel, worden aan de beklaagden de volgende misdrijven ten laste gelegd. Den beschuldigde Scheurleera van materieele en in- tellectueele valschheid in zes geschriften van koophan del of bankgeschriftendoor versiering of verzinning (fabrication) van verbintenis of beschikking, en b van het desbewust gebruik maken van die alzoo val- schelijk vervaardigde stukken. Den beschuldigde Wolff: a van hetvan de valschheid bewustgebruik maken van een dier geschriften (den kredietbrief ad 600.000 frs.), en b van hetkennende de misdadige herkomst, evenzeer gebruik maken van drie dier andere valsche stukken, althans helen en ten eigen bate aanwenden van goederendie drie kredietbrieven elk ad 50.000 frs., bij wege van misdaad verkregen. Misdadenwaarte gen bij de artt. 147, 3e lid, 148, 164, 59 en 62 van het strafwetboek, in verband met art. 2 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad n° 102) lijf- en onteerende straf is bedreigd. ©e mengde berichten. Gisteren heeft te Vlissingen eene ontvreemding van koper plaats gehad uit een der gebouwen van de staats spoorwegen. De dadersdrie jonge mannenzijn reeds in handen der justitie. Zaterdag jl. viel te Vlissingen een man in be schonken toestand in de Bierkade in het water. Niet zonder moeite gelukte het aan den werkman J. de Raaf en den commies-sloeproeier C. Adamse, welke laatste reeds vroeger twee drenkelingen uit het water gehaald h-'eftden man van den dood te redden. De minister van financiën heeft van een onbe kende onder het postmerk Middelburg van 2 dezer, drie coupons ontvangen samen groot 4.70, tot voldoe ning van te weinig betaald successierecht. In het afgeloopen jaar 1874 hebben aan den spoor weg te Neuzen gelost en geladen een getal van 209 zeeschepen (stoom- en zeilvaartnigen)metende te zamen 80395 zeetonnen. Daarvan waren er voor de firma J. David, Kernkamp Lumsden 156, metende 51738 zeetonnen, en aan de orders of voor rekening van den heer H. C. E. van IJsselsteijn 53 schepen, metende 28657 zeetonnen. In het jaar 1873 bedroeg het getal der geloste of geladen schepen 113. Volgens een Duitsch blad is de aartsbisschop van Keulen, Paulus Melchers, voornemens desnoods Prui sen te verlaten en zich te Roermond te vestigenwaar hij reeds een huis moet gehuurd hebben. Hij zou dan van daar zijn bisdom besturen. De hoogleeraar Willeumier, tegen wien eene vervolging was ingesteld wegens het niet vorderen van bewijzen van inenting van aan het athenaeum te Am sterdam ingeschreven studenten, is van rechtsvervolging ontslagen. De kantonrechter overwoog dat uit de ge schiedenis der wet betreffende besmettelijke ziekten blijkt, dat gedacht is aan lager onderwijs. In de wet staat: onderwijzers en leerlingen; viel er ook aan hoo- ger onderwijs te denkendan had er moeten staan hoog leeraren en studenten. Tusschen de dorpen Driesum en Wouterswoude zijn een dertiental jongelieden door het ijs gezaktdie niet zonder moeite gered zijn. Bij een timmerman te Haulerwijk is een schaap, dat met twee varkens in een hok was geslotendoor deze verscheurd. Een horlogemaker uit Maarsseveen, die gewoon was de hem toevertrouwd wordende horloges niet te repareeren maar voor zich te behouden, zal morgen voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht terecht staan. Hij wordt beschuldigd een dertigtal uurwerken verduisterd te hebben. Onder de wijzigingen die de Nederlandsche dag bladpers met 1 Januari ondergaan heeftkan nog ver meld worden de verdooping der Harlinger courant in een „Dagblad van FrieslandDr. Coronelmr. J. Op- penheim, mr. A. KerdijkJ. J. A. Gouverneur, W. J. Hofdijk en J. Gram worden onder de medewerkers genoemd. De oprichting eener Nederlandsch-Amerikaansche bank te Amsterdan zal geen plaats hebben, daar een der voornaamste deelhebbers zich op het laatste oogen- blik teruggetrokken heeft. Omtrent het bij Huisduinen gestrande Duitsche stoomschip König Wilhelm luiden de berichten in den laatsten tijd in zekeren zin gunstiger. Men gelooft nu dat er voor het schip kans bestaat om, bij een flinken stormvan het strand in vlot water geslingerd te wor den. Of het dan echter op de buitenbanken niet uit elkander geslagen zal wordenis eene vraag waar de aan boord aanwezige stokers en machinisten zich niet weinig ongerust over maken. Het jaar 1870 onderscheidde zich te Amsterdam door het buitengewoon aantal branden, welke in de stad plaats hadden. Het waren er niet minder dan 369. In 1874 heeft echter 430 maal brand gewoed. Bij gelegenheid van het feest van het zeshonderd jarig bestaan van Amsterdamdat den 12en October a. gevierd zal wordenzal ook eene tentoonstelling van oudheden in het Paleis voor volksvlijt worden ge houden. Te Saint Quentin de Rausanne, in Chorente infè- neure, kreeg iemand twist met zijn vader en loste een schot op hem. Toen de politie aanrukte om hem te arresteeren, schoot hij een der agenten dood en ver wondde twee anderendie de vlucht moesten nemen hij barricadeerde zijne kamer en verklaarde zich tot het uiterste te zullen verdedigen. Men wist er niets beters op dan het huis in brand te steken, dat dan ook weldra in vlammen opging. De dwaaszonder aan zich zeiven te denken, wierp al zijn papieren vanwaardeeffecten, bankbiljetten enz. uit het raamen daar hij zeer rijk was vertegenwoordigden zij een aanzienlijke waarde, vervolgens schoot hij nog een politie-agent dood en liet zich levend verbranden; half verkoold werd zijn lijk uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. In het hote des Invalides te Parijs is een van zijn oudste gasten gestorvenzekere Rocheforteen veteraan uit het leger van Napoleon I; gedurende een reeks van jaren leefde hij met de grootste zuinigheid en getroostte zich allerlei ontberingen. Na zijn dood is geblekendat hij een vermogen van 32,000 franken nalaat, dat hij aan den staat heeft vermaakt. Zeker efen eigenaardige liefhebberij Door den prins van Monaco zijn eenige wijzigingen gebracht in het strafwetboek van zijn miniatuur landje. Hij heeft o. a. bepaald dat het duel een misdrijf zal zijn dat zal worden gestraft naar gelang de gevolgen der ontmoeting meer of minder ernstig zijn geweest. Deze bepaling is voornamelijk gemaakt omdat Monaco het geliefkoosde rendez-vous van Fransche en Italiaan- sche duellisten is. De Parijsche politie heeft zich weder verdienste lijk gemaakt door de arrestatie van een communalist, zekeren heer Theizs, die door het 18e arrondissement van Parijs tot lid van de commune was verkozen en onder haar de betrekking van directeur-generaal der posterij vervulde, in welke hoedanigheid hij zekere be kwaamheid aan den dag legde. Door een vrijgeleide werd hij in staat gesteld naar Londen te ontsnappen, doch nu, in het geheim weder in Parijs teruggekeerd, zal hij voor een krijgsraad worden gesteld. In de donkere nachten van het voor- en najaar hebben diefstallen van paarden en rundvee in Rusland op groote schaal plaats. De paardendieven brengen, als zij een paard uit een stal hebben gestolendit gewoon lijk eerst naar een nabijgelegen bosch; de pogingen van den eigenaar om het beest te vinden zijn te ver geefs en in den eerst volgenden stormachtigen nacht, liefst bij sneeuwjacht of regenvlagen, bestijgt de dief, die zeker is niemand te ontmoeten, zijn ros en legt een grooten afstand af; aan het einde van zijn tocht geeft hij zijn buit aan een medeplichtige die het voor hem verkoopt. Om ontdekking te voorkomen worden aller lei kunstmiddelen gebruikt. Eenigen tijd geleden haalde een dief eene koe uit een stal weg, maar bond het dier eerst onder iederen poot een schoende eigenaar die gerucht had gehoord wilde met zijne buren den dief vervolgen, doch toen hij nergens sporen van de koe zag gaf hij de vervolging op. 'S'heriHSrtïtseierstamaï. 5 Jan. 's av. 11 u. 42 gr. 6 'smorg. 7u.41 gr.'smidd. lu.42gr.'sav.fï U.41 gr. Platen-generaal. EERSTE KAMER. Verscheidene regeeringsantwoorden op de begrootings- verslfgen zijn verschenen. De minister van justitie verklaart dat hij niet be doeld heeft in de tweede kamer toe te zeggen een wettelijke regeling van de kerkelijke floreenen, maar alleen de tusschenkomst des wetgevers wanneer het bleek, dat de kerk niet zonder tusschenkomst van het staatsgezag tot haar recht in dezen kan komen. De beëindiging van het nog aanhangig onderzoek omtrent de aanvankelijke werking der wet op den fabrieksarbeid moet worden afgewacht alvorens de vraag aangaande de wenschelijScheid eener aanvulling of uit breiding der wet in behandeling kan worden geno men. Spoor wegbeg rooting. De regeering verlangt niets liever dan spoedig een voorstel te kunnen doenwaar door aanleg en exploitatie van eenige nieuwe lijnen verzekerd worden. Totstandkoming van het wetsont werp tot verbetering der politiewet op de spoorwegen zou voor het beoogde doel zeer nuttig zijn. Indien particuliere aanleg zonder bezwaar van 's rijks schatkist plaats vindtheeft die voorzekerin een land als het onze hetwelk staats en particuliere spoorwegen bezit, de voorkeur. Maar het geldt hier de keuze tus schen gesubsidieerde ondernemingen en staatsuitvoering voor de lijnendie nu nog gewenscht worden, nadat de hoofdlijnen en de meeste secondaire verbindingen op zeer verschillende wijze zijn tot stand gekomen en terwijl de regeering en de exploiteerende maatschappijen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2