IIDDELBURGSCHE COUMNT BIJVOEGSEL van de van Dinsdag 5 Januari 1875. N° 3. Burgerlijke stand. (Van 27 December 1874 tot 3 Januari 1875.) Middelburg. Ondertrouwd: J. van den Broek, jm. 26 j., met J. E. Verwer, jd. 25 j. P. Ton, jm. 23 j., diet F. Adamse, jd. 22 j. Bevallen: E. Arnoldus, geb. Kazen, z. M. van Wuijck- huise, geb. Dingemanse, z. P. J. van Bentbem Jutting, geb. van den Broecke, z. J. Krijger, geb. la Soe, z. M. A. Visch, geb. Engelvaart, z. M. C. van Bochove, geb. Worrell, z. B. van Aartsen, geb. de Jong, z. J. C. Koets, geb. Moorman, d. C. G. Kimmel, geb. Tromp, d. OverledenC. P. Steffens, wede. van H. J. Cats, 85 j. J. P. Gerritse, z. 2 d. L. J. Warnau, z. 4 j. J. Braad, vrouw van A. Baljeu, 57 j. C. Bongers, wede. van R. Schepens, 82 j. E. A. Tazelaar, d. 5 m. A. Wisse, wettig gescheiden man van A. Cevaal, 76 j. P. A. van Wuijckhuise, z. 3 d. J. C. Hutten, man van E. Phi- lipse, 70 j. (Van 26 December 1874 tot 2 Januari 1875.) Vlissingen. Gehuwd: D. A. van Driel, jm. 33 j., met C. J. ten Hout, wede. van W. Slabber, 33 j. BevallenJ. J. de Groot, geb. Frenks, d. L. Polder man, geb. van de Zande, z. M. J. Snepvangers, geb. Bruijnel, z. H. Wannée, geb. Lang, z. A. L. de la Bie, wede. van J. G. F. Lambrecht, z. J. Thonus, geb Storm, z. E. Hageman, geb. Tanis, d. (levenl.) Overleden: P. Baaij, d. 9 j. E. J. Sep, jd. 41 j. G. Pustijn, z. 10 w. C. M. Bach, wed*. van G. de Haas, 79 j. J. Baljeu, man van J. van Smirren, 58 j. J. J. de Ruijter, man van C. Verschelling, 62 j. Goes. Bevallen: C. Harinck, geb. van den Berge, z. C. Bak, geb. Danielse, z. L. van den Berge, geb. Van der Bliek, d. C. Duvekot, geb. de Schipper, z. M. de Dreu, geb. van der Schraaf, d. J. Schrijver, geb. de Dreu, d. W. Bruel, geb. Vermerris, d. C. J. van Noppen, geb. de Vroone, d. G. Lammers, geb. Haccou, z. OverledenA. J. de Ridder, z. 31 j. J. A. Monlie- mins, z. 17 j. (Van 21 December 1874 tot 2 Januari 1875.) Zierikzee. Gehuwd: J. Hoogenboom, wed*. 54 j., met J. R. van Overstraeten, wede. 56 j. M. Lokker, jm. 26 j., met A. Bidheuvel, jd. 26 j. Bevallen: K. den Dekker, geb. van Stijn, z. A. de Braai, geb. Riedijk, d. P. Rietmeijer, geb. 'de Looze, z. T. A. van den Berge, geb. Landheer, d. W. Weeda, geb. Antheunisse, z. H. Paterik, geb. Sèner, z. (levenl.) M. de Waardt, geb. Broodman, d. A. de Waal, geb. van Zon, z. Overleden: H. Kooijman, z. 13 m. K. van Bloppoel, d. 3 j. G. van den Houten, jd. 4 j. J. A. Jacobs, jm. 23 j. H. Maijs, d. bijna 2 j. A. Schooff, vrouw van H. van Dijke, 48 j. A. Fondse, wede. van J. van den Ende, 65 j. H. D. de Boer, jm. 17 j. (op zee). P. de Braai, wede. van J. van Schelven, 76 j. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Zaterdag 2 Januari. Voorzitter de heer Winkelman. Waarnemend secretaris de heer Schattenkerk, griffier. Afwezig, met kennisgeving, de heeren Kleijnhensen Callenfels. De secretaris doet voorlezing van de ingekomen ken nisgeving der herbenoeming van den heer H. P. Win kelman tot burgemeester. De voorzitter deelt vervolgens mede dat hijblijkens proces-verbaal van 19 December jl., in handen van den commissaris des koniugs de bij de wet gevorderde ver klaringen en beloften heeft afgelegd. Die belofte: dat hij de belangen van de gemeente Vlissingen met al zijn vermogen zal helpen voorstaan en bevorderen, wilde hij voor deze vergadering herhalenterwijl hij hoopt dat God hem gezondheid, kracht en wijsheid geve om zich naar behooren van zijne plichten te kwijten. Daar toe heeft hij vooral noodig de hulp en medewerking van den raad. Vooral in deze dagen is eendrachtige samenwerking noodig, nu Vlissingen in zoo moeilijke omstandigheden verkeert. En terwijl hij de leden wel kom heette bij deze eerste vergadering in dit jaar, ter wijl hij hen de beste zegeningen toewenschte voor hen zeiven en hunne betrekkingen, hoopte hij vurig dat de in dit jaar te houden beraadslagingen en de te nemen besluiten blijken zullen dragen van in het waar achtig belang der gemeente genomen te zijn. In het belang van den goeden loop der zaken beval hij zich bij voortduring in de welwillendheid en de vriendschap der ledendie hem tot heden zoo ondubbelzinnig ge bleken zijn. Hij eindigde met den wensch dat de gemeente Vlis- siDgen hare moeilijkste dagen moge beleefd hebben en dat spoedig het begin moge aanschouwd worden van meerdere bedrijvigheid en meerdere welvaart, zoo dat de grootsche werken door het rijk alhier tot stand gebrachtaan hunne bestemming mogen beantwoorden. Op zijn voorstel wordt beslotenden zoo even voor gelezen brief voor kennisgeving aan te nemen. De heer J. G. Hector, ofschoon reeds in een vorige zitting met een enkel woord den burgemeester namens den raad geluk gewen sc'U; hebbende met zijne herbe noeming betuigde opnieuw 's raads tevredenheid en genoegen over 'skonings besluit. Hij uitte den wensch, dat God den burgemeester kracht, lust en gezondheid sehenke om evenals tot dusver in hut belang der ge meente werkzaam te blijven, en hem eüyjjn huisgezin geen onaangename levenservaringen treffen mogen, ter wijl hij zich en zijne medeleden ten slotte in de toe genegenheid van den burgemeester opnieuw aanbeval. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgeMe ingekomen mededeelingen van gedeputeerde staten: a dat is goedgekeurd het raadsbesluit betreffende de erfpacht van een brandgang; b idem het besluit tot verkoop van boomen c idem de rekening der schutterij d idem de subsidiën van het gast- en het weeshuis en het algemeen armbestuur; e de machtiging tot beschikking over de helft der posten van uitgaaf op de gemeentebegrooting voor 1875 bericht der koninklijke vergunning tot heffing eener plaatselijke belasting op het gemaal tot April 1876. Vervolgens is aan de orde de beslissing omtrent het voorstel van burgemeester en wethouders tot toevoe ging aan de uitgaven der gemeentebegrooting voor 1874 eener som van f 7117.85 en tot verkoop van een gedeelte der inschrijvingen op het grootboek der natio nale werkelijke schuld. Gedeputeerde staten hebben het verlangen te kennen gegeven dat het saldo der feestviering van 1873 ad f 931.84 alsnog aan de rekening over 1873 toegevoegd worde. Dienovereenkomstig wordt besloten, en dienten gevolge bovengenoemd bedrag van f 7117.85 tot f 6186.01 verminderd. Thans stelt het dagelijksch bestuur voor f 10,000 inschrijving op het grootboek te verkoopen. De heer Laernoes wilde liever de verbouwing der onder wij zerswoning achterwege laten en het gebouw verkoopen. Ook zouden het verkoophuis en de ge meente-werkplaats, welke laatste tengevolge der aan besteding van alle werken toch niet meer gebruikt wordt, zijns inziens kunnen verkocht worden. De voorzitter achtte het bezwarend daartoe thans te besluiten. De heer Ockers merkt op dat, mocht de verbouwing eener onderwijzerswoning niet doorgaan», het in de vorige zitting genomen besluit tot uitvoering van dat werk onder eigen beheer ook zal moeten geschorst worden De voorzitter is met dat denkbeeld niet zeer inge nomen, omdat men dan den onderwijzer ingevolge de wet óf eene andere woning óf schadeloosstelling voor huishuur zal moeten geven. Zijns inziens zou hetgeen de heer Laernoes verlangt uit een financieel oogpunt een slechte maatregel zijn. De heer Laernoes is scrupuleus om een bepaald voor stel te doen, doch zou toch de verbouwing gaarne achterwege laten. De heer Verkuyl Quakkelaar bestrijdt den vorigen spreker en acht het wenschelijker nu effecten te ver koopen en de gebouwen der gemeente te behouden. Wil men dan later gebouwen van de hand zettendan kan men altijd weêr effecten koopën. De heer Schraver betuigt zijne verwondering over het verlangen van den heer Laernoes. Het verbouwen der onderwijzerswoning is nagenoeg een jaar in de pen men heeft den noodigen tijd ter overweging gehad en de raad heeft tot de verbouwing besloten, terwijl men nu ter elfder ure met den wen3ch voor den dag komt om die verbouwing achterwege te laten. Ook hij wijst er op dat men later veel gemakkelijker werkelijke schuld dan gebouwen zal kunnen koop en. De heer Pot zou wel voor het denkbeeld van den heer Laernoes zijn indien hij dat niet als een halven maatregel beschouwde. Eene som van f 2865 is slechts een druppel in den oceaanwant de gemeente is reeds boven het peil der drukking van f 100,000. Liever zou .hij dan ook zien dat werd teruggekomen op het vroeger door hem gedaan voorstel tot het aangaan eener leening, liefst een premieleening. De heer Laernoes merkt nog opdat hetgeen hij zou willen verkoopen geen rente oplevert en effecten wel rente afwerpen, zoodat het beter is de effecten te be houden. De heer J. I. P. Hector acht de zaak nu te ver ge vorderd om er nog op terug te komen. Had de heer 'Laernoes vroeger een voorstel in den geest van het nu door hem verlangde gedaan, dan zou hij daarvoor heb ben gestemd. Het voorstel ran burgemeester en wethouders wordt daarop in stemming gebracht en met algemeene stem men aangenomen; alleen stemde de heer Laernoes tegen den verkoop van effecten. Op verzoek van den heer Verkuyl Quakkelaar-gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na de heropening is aan de orde de behandeling van het voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar, onder steund door den heer de Kruijff, luidende „De ondergeteekendehet wenschelijk achtende zoo voor de gemeente als voor hare ambtenaren en bedien den, stelt voor eene verordening te maken op het pen sioneeren en op wachtgeld stellen van hare gemeente ambtenaren en bedienden." De heer Verkuyl Quakkelaar gelooft niet veel noodig te hebben tot toelichting van het voorstel, want bij herhaling is een verzoek om pensioen of wachtgeld van ontslagen ambtenaren of bedienden ter behandeling in gekomen, en hing het dan alleen van de meerderheid van den raad af'of zoo iemand iets of niets zou ont vangen wordt er iets toegestaan, dan bestaan daarvoor geen vaste regels, zoodat het verband tnsschen die pensioenen of wachtgelden niet anders dan zeer onre gelmatig kan zijn. Eene vaste bepaling en regeling daarvoor is sprekers bedoelingopdat de ambtenaren en bedienden weten waaraan zij zich te houden hebben. Daardoor zal men ook zeker de meest geschikte krij gen, als zij weten dat zij na hun besten tijd aan de gemeente te hebben gewijd en te oud of gebrekkig worden, of ook bij opheffing van een tak van openbaar bestuur, in elk geval niet broodeloos worden als zij minderja bijna in 't geheel niet tot iets anders meer geschikt zijn. Verder wees hij er op, dat de gemeente door de aan neming van het voorstel ook nog het voordeel erlangt dat zij geen minder geschikte ambtenaren zal behouden, hetgeen in het practisch leven vaak gebeurt, teneinde hen niet broodeloos te maken. Hij bracht in herinüering het gesprokene in de tweede kamer der staten-generaal bij de behandeling van art. 284 der gemeentewet, lui dende: „Alle bestaande plaatselijke ambtenaren en machten blijven voortduren totdat zij door andere vol gens deze wet zijn vervangenhij deelde hierbij eenige zinsneden mede uit het verslag der commissie van rap porteurs uit de memorie van beantwoording en uit het bij de beraadslagingen daarover door den staatsraad Meeu- sen, destijds lid der tweede kamer, gezegde, die op |het onbillijke en onrechtvaardige wees dat plaatselijke ambtenarentot weder opzeggens aangesteldzonder wachtgeldzonder pensioenzonder iets zouden kunnen weggejaagd worden; de afgevaardigde achtte dit in strijd met een hier te lande steeds gevolgd beginsel, dat men bij reorganisatie van een tak van openbaar bestuur verplicht is, althans eenigermate, zorg te dragen voor het lot der uitvallende ambtenaren. Op grond van een en ander achtte de heer Quakke laar zijn voorstel voldoende toegelicht. Het bij genoemd voorstel beoogde principe, dat eene verordening op het pensioneeren en op wachtgeld stel len van gemeente-ambtenaren en bedienden zal gemaakt wordenis met algemeene stemmen aangenomen. Geschiedt voorlezing van een brief van den heer Kleijnhensdie te kennen geeft dat de laatste besluiten van den raad, vooral die in zake de vermindering der havengelden in de Westerhaven en de bezoldiging van den havenmeesterhet bewijs hebben gegeven dat de meerderheid van den raad grootelijks verschilt met zijne inzichten omtrent den finaneieelen toestand der gemeente en de middelen tot herstel. De toekomst zal beslissen wie het meest juist heeft gezien, maar bij zoo groot verschil van meeningen wenscht hijgeen vrucht kun nende verwachten op zijn pogen, vooreerst hoegenaamd geen initiatief meer te nemen tot het aangeven van de overigens zoo noodige middelen om eenige verbetering te brengen in de financiën der gemeentezoodat hij zijn voorstel tot verhooging der schoolgelden voor het meer uitgebreid lager onderwijs intrekt. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, deze missive voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens worden benoemd tot regent over het gasthuis de heer C. van Zweve- ren met 10 stemmen, terwijl 1 stem op den heer O. A. Kalbfleisch was uitgebracht; tot regent over het weeshuis de heer J. P. Laernoes met 6 stemmenzijnde 3 stemmen uitgebracht op m*. P. J. Callenfels en 2 biljetten oningevuld tot lid van het algemeen armbestuur de heer N. A. van Goethem met 10 stemmenzijnde 1 biljet niet ingevuld. Tot leden der vaste commissiën uit den raad worden benoemd: - i i. a de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd: de burgemeester, voor zitter, en de heeren M. Potm*. P. J. CallenfelsH. E. Kleijnhens en J. I. P. Hector, leden; b de commissie voor de belastingende heer Th. van Uije Pietersevoorzitter, en de heeren H. E. Kleijnhens. J. C. Ockers, C. J. van der Hijden en J. I. P. Hector, leden c de commissie voor de financiën: de heer Th. van Uije Pieterse, voorzitter, en de heeren A. Schraver, M. Pot, J. C. Ockers en m1-. P. J. Callenfels, leden; d de commissie voor de fabricage: de burgemeester, voorzitter, en de heeren W. de Kruijff, C. J. van der Hij den, J. P. Laernoes en J. Verkuyl Quakkelaar, leden; .umJu^ e de commissie voor de gasfabriek: de burgemeester,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5